Προς το περιεχόμενο

Οριστική αποχώρηση της Toshiba από την αγορά PC για καταναλωτές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ποιο Lenovo και πιο acer ρε παιδια?? σοβαρολογειτε? Dell εγγύηση στα windows

Ναι, αλλά για να βρεις μοντέλο με Quad Core και IPS monitor φεύγει σχεδόν 2000αρο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dell-Lenovo-Toshiba.

Ουτε acer ουτε hp ουτε τπτ αλλο για windows.

ειδικα στο support η dell δεν παίζεται..

 

θα θελα πολυ να σου δωσω το HP και να μου πεις "οχι παρτο πισω".... 

 

Επειδη 15+ χρονια ειμαι με λαπτοπ, εχω περάσει 3 φορες απο Toshiba. Ηταν ΟΚ, αλλα τιποτα σπεσιαλ. Ηταν απλώς fair συνηθως και η υποστήριξη επίσης κομψι κομψα.... Δεν ηταν καλυτερα ουτε απο HP, ουτε απο Sony  κλπ....  

 

Βασικα εξαρταται σε τι φαση θα πετυχει κανεις την οποια εταιρία. Μπορεί πχ να χει βγάλει καμια πετυχημενη σειρα και να περπατά καλυτερα. Ποτέ μου δεν ψώνισα με κριτηριο την μάρκα γιατι ειναι αρκετά ακυρο κριτηριο. Προχτες ημουν HP, μετά Toshiba, μετά Sony, σήμερα πάλι HP... αυριο ενας θεος ξέρει τι....

 

Καθε φορά κοιτάς τι προσφέρετε στην αγορά, και απο τον σωρό ξεχωρίζεις τα χαρακτηριστικά που θες, την κατασκευη που σου γεμίζει το μάτι... και στην συνέχεια κοιτας απλά να μην γράφει turbo-x πάνω του. Thats all.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τσακίδια, ό,τι Toshiba laptop έχει έρθει για επισκεύη σχεδιάστηκε από άτομα υπό την επήρεια LSD.

Με πλάστικα που σπάνε αν το έχεις πάνω απο 2 χρόνια και ξεβάφουν στον μίσο χρόνο.

Όλα με overheating problems και όλα όταν ξεβιδώσεις τις βίδες, τα μίσα πλάστικα που τις κρατάνε θα σου μείνουν στο χέρι.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αλλά τα mid end laptops της απο 2006 μέχρι το 2012-13 είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμε τι να σου πω καινουργειο λαπτοπ αξιας 1000 ευρω ειχα παρει και μετα απο 5 ωρες μου εβγαλε προβλημα 

 

'Εχω πάρει 4 laptop Acer (από 750 μέχρι 1200 ευρώ) και ακόμα σπέρνουν άνετα, σκυλιά και τα 4.

 

Άλλες εταιρίες δεν έχουν laptop τους που να έχουν βγάλει κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά έλεος εμένα μου έβγαλε πρόβλημα και ο άλλος το έχω σκυλί,καθαρά τύχη είναι στις περισσότερες περιπτώσεις,έχω δει macbook να βγάζουν προβλήματα και έχει και η μάνα μου turbo-x 8-9 χρόνια τώρα με τους πρώτους core2duo mobile και δεν έχει πάθει τίποτα,εγώ πήρα ένα turbo-x και χάλασε η οθόνη πριν 5 χρόνια και πέρσι πήρα ένα acer των 300 ευρώ και δεν έπαθε τίποτα.....καταλάβετε ότι βγαίνουν και ελαττωματικές παρτίδες και καλές και σκάρτα προιόντα σε όλες τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

laptopακι TOSHIBA απο το 2005 ...δουλευει καθε μερα...τελευταια αρχιζει να ρεταρει λιγακι... εε ενταξει με καθε δικαιωμα νομιζω, ειναι ωρα αλλαγης....

 

TOSHIBA = HONDA των laptop..  :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κοιτας πρωτα σε ενα PC-LAPTOP ειναι να ειναι προσαρμοζμενο στις αναγκες του καθενος και φυσικα να εχει υποστηριξη.Απο θεμα υποστηριξης προσωπικα για εμενα κατατασσω πρωτα την LENOVO και μετα ολες τις υπολοιπες DELL,HP κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα πολυ να σου δωσω το HP και να μου πεις "οχι παρτο πισω".... 

 

Επειδη 15+ χρονια ειμαι με λαπτοπ, εχω περάσει 3 φορες απο Toshiba. Ηταν ΟΚ, αλλα τιποτα σπεσιαλ. Ηταν απλώς fair συνηθως και η υποστήριξη επίσης κομψι κομψα.... Δεν ηταν καλυτερα ουτε απο HP, ουτε απο Sony  κλπ....  

 

Βασικα εξαρταται σε τι φαση θα πετυχει κανεις την οποια εταιρία. Μπορεί πχ να χει βγάλει καμια πετυχημενη σειρα και να περπατά καλυτερα. Ποτέ μου δεν ψώνισα με κριτηριο την μάρκα γιατι ειναι αρκετά ακυρο κριτηριο. Προχτες ημουν HP, μετά Toshiba, μετά Sony, σήμερα πάλι HP... αυριο ενας θεος ξέρει τι....

 

Καθε φορά κοιτάς τι προσφέρετε στην αγορά, και απο τον σωρό ξεχωρίζεις τα χαρακτηριστικά που θες, την κατασκευη που σου γεμίζει το μάτι... και στην συνέχεια κοιτας απλά να μην γράφει turbo-x πάνω του. Thats all.

οτι hp ειχα εχει παραδωσει πνευμα σωμα και οτι αλλο θες. toshiba δεν ειμαι και τοσο πολυ φαν. απλα καποτε ειχαν καλη πορεια. Τωρα εχουμε πολλα fails και απο την toshiba και η ideal απλα.. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΑ LAPTOP ρε παιδια!

τα personal computer σταματαει.

 

Μα κανείς δεν διάβασε το άρθρο;

 

laptops θα συνεχίζει να βγάζει. Το τι ονομάζει business ο καθένας σηκώνει πολύ κουβέντα.

ένα απλό business laptop σε τι διαφέρει από ένα consumer laptop;

 

Μόνο στο service θα έλεγα εγώ.

 

Ένα high end business laptop χρειάζεται ότι και ένα gamer's laptop.

 

Κάποιο πιο βαρύ workstation θα έχει μεγάλη επεκτασιμότητα σε RAM , storage, υποδοχές.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπα και στο άλλο thread για την Toshiba, δεν τα ξαναλέω... Για το business computing μόνο δύο λόγια:

 

Όποιος έτυχε να έχει Toshiba Tecra, έχει να το λέει. Εξαιρετικό notebook και σκυλί. Πραγματικό business oriented notebook είχε το 2008 σειριακή!, όμως ήταν πανάκριβο και 10% βαρύτερο από τον ανταγωνισμό.

 

Επι της ουσίας τώρα... Η Toshiba δεν έχει ΚΑΜΙΑ τύχη στο business oriented κομμάτι της αγοράς. Μπορεί να μην είναι price driven αγορά, όμως ο ανταγωνισμός είναι τρομερός...

 

Dell και HP δεν παίζονται ούτε σε δυνατότητες, ούτε σε ποικιλία μοντέλων ούτε φυσικά σε service! H Lenovo επίσης έχει κομμάτι με τα thinkpad που γενικά κρατάνε από την φήμη του παρελθόντος και επίσης είναι 15% φθηνότερη -άρα προσιτότερη στις Μικρομεσαίες επιχειρήσεις-, ενώ τέλος παίζει και η Fujitsu που έχει εξαιρετικά μηχανήματα σε αυτή την κατηγορία...

 

Τέλος το σημαντικότερο! Τα business computers δεν πωλούνται στα καταστήματα λιανικής. Θέλουν δυνατούς μεταπωλητές ή direct και global sales teams. Εξ' όσων γνωρίζω την Toshiba -και την ξέρω πολύυυυ καλά, δεν έχει τίποτα από τα δύο σε καμία σοβαρή χώρα της Ευρώπης, ενώ στις ΗΠΑ και την Ασία είναι μεν στους παίχτες, αλλά με ισχυρό ανταγωνισμό... 

 

Τέλος, από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα press releases και έχοντας και μία ανταλλαγή emails με κάτι παλιούς φίλους, νομίζω ότι για Ευρώπη τουλάχιστον, σύντομα τα Toshiba Laptops θα είναι παρελθόν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...