Προς το περιεχόμενο

Δώρο Χριστουγέννων

insomnia888

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "αφεντικό" βάπτισε το μισθό του Νοεμβρίου ως "δώρο Χριστουγέννων", πρακτικά όμως δεν μου έχει καταβληθεί 13ος μισθός που δικαιουμαι ακόμα ως ιδιωτικός υπάλληλος. Στο Σεπε μου είπαν ότι μπορεί να το κάνει όσο δόλιο και αν είναι. Τίθεται όμως θέμα ήθους. Επίσημη δικαιολογία, δεν βγαίνει. Έκλεισε όμως σαλέ στον Παρνασσό. Τώρα τί να πω...καλά Χριστούγεννα σε όλους μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Έκλεισε όμως σαλέ στον Παρνασσο"

Αυτό που όλοι θέλουμε να είμαστε ίσοι με τα αφεντικά με ξεπερνάει, τα πάντα στηρίζονται στην νομοθεσία, κανείς δεν χαρίζει χρήματα σήμερα, αν μπορεί με κάποιον τρόπο να τα γλυτώσει τοτε κάτι άλλο φταίει και όχι το αφεντικό σου

• Like 3

Άρα ότι παροχές είναι κατοχυρωμένες από τη νομοθεσία που κατά τα άλλα επικαλεισαι, τα θεωρεις "χάρισμα". Άμα είσαι τίμιος, δίνεις στον υπάλληλο ότι δικαιούται με το νόμο, διαφορετικά κάνε τη δουλειά μόνος σου

Εγώ απαντησα στην δικη σου αιτιολογία για την μη καταβολή του δώρου, νόμος ο οποίος έχει διαφορετικές ερμηνείες από την μια υπηρεσία ή την αλλη δεν είναι νόμος είναι για τα σκουπίδια και απλά τον έχουν έτσι για να κοροϊδεύουν κάποιους

...εσύ το έψαξες εσύ ξέρεις

τα πάντα στηρίζονται στην νομοθεσία,

δίνεις στον υπάλληλο ότι δικαιούται με το νόμο,

Αυτο δεν σου πε κι ο NikosKallithea? Ούτε εγώ είμαι ικανοποιημένος με τις δικές μ απολαβές, αλλά το που θα περάσει Χριστούγεννα το αφεντικό μου/σου/μας, πως εμπλέκεται στην συζήτηση?

^Εκεί που του λέει ότι δεν έχει να του δώσει το δώρο.

Εγώ δεν κατάλαβα πως γίνεται να βαφτίζει δώρο τον Νοέμβριο και να είναι νόμιμο.

• Like 4

"Έκλεισε όμως σαλέ στον Παρνασσο"

Αυτό που όλοι θέλουμε να είμαστε ίσοι με τα αφεντικά με ξεπερνάει, τα πάντα στηρίζονται στην νομοθεσία, κανείς δεν χαρίζει χρήματα σήμερα, αν μπορεί με κάποιον τρόπο να τα γλυτώσει τοτε κάτι άλλο φταίει και όχι το αφεντικό σου

Να μαντέψω, αφεντικό; :P

• Like 1

Πολύ κλασσική κίνηση τελευταία, όπου μπορεί να σου χρωστάνε μισθούς 10 μηνών αλλά πληρώνουν το δώρο.

Για τον πολύ απλό λόγο ότι η μη καταβολή δώρου έχει...αυτόφωρο.

• Like 3

Πολύ κλασσική κίνηση τελευταία, όπου μπορεί να σου χρωστάνε μισθούς 10 μηνών αλλά πληρώνουν το δώρο.

Για τον πολύ απλό λόγο ότι η μη καταβολή δώρου έχει...αυτόφωρο.

^ Aκριβώς αυτό συμβαίνει ^

Έχουμε ένα κράτος που το διοικούν παράφρονες, τον ιδιώτη επιχειρηματία αν δεν έχει να πληρώσει το δώρο τον πάνε αυτόφορο, το κράτος που δεν έχει να πληρώσει το δώρο απλά το καταργεί και έτσι καθάρισε, έχουν βλέπετε και το μαχαίρι και το πεπόνι.

Καλές γιορτές σε όλους!!!

^ Aκριβώς αυτό συμβαίνει ^

Έχουμε ένα κράτος που το διοικούν παράφρονες, τον ιδιώτη επιχειρηματία αν δεν έχει να πληρώσει το δώρο τον πάνε αυτόφορο, το κράτος που δεν έχει να πληρώσει το δώρο απλά το καταργεί και έτσι καθάρισε, έχουν βλέπετε και το μαχαίρι και το πεπόνι.

Καλές γιορτές σε όλους!!!

Δεν θα διαφωνήσω γενικότερα με αυτό που λες.

Αλλά πέρα από αυτό (το μ....λο το κράτος), για τον "επιχειρηματία" που αν δεν τον απειλήσεις "με γιορτές πίσω απ' τα κάγκελα" το κάνει γαργάρα (όπως τους προηγούμενους μισθούς) έχεις άποψη;

Α, σου χρωστάει μισθούς γενικά δηλαδή? 'Ετσι όπως το διάβασα κατάλαβα πως σε πληρώνει κανονικά και σου "εφαγε" ένα μισθό με νόμιμο τρόπο.

Εντάξει, αμα είναι πάγια τακτική αυτό πως και εκπλήσσεσαι?

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας