Προς το περιεχόμενο

Continuum στα Windows 10 Mobile με τα Lumia 950 και Lumia 950 XL [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχουν iPhone θα μείνουν σχεδόν όλοι εκεί. Ναι, υπάρχουν άτομα που τα γουστάρουν, αλλα το 99% από αυτους είναι κυριολεκτικά πρόβατα. Ότι και να βγάλει ο ανταγωνισμός δεν τους νοιάζει, θα περιμένουν την κοπια της apple που θα βγάλει μετα από 4-5 χρονια καο θα τους το πασάρει σαν καινούριο.

 

Στο αντροιντ τώρα, πέρα από τους καμμενους Galaxy/Note και ξερό ψωμί, καο αυτους που αγοράζουν κινητά των 50€ απλα για να έχουν κινητό πολλα ατομα κοιτάνε τις δυνατότητες. Έχω δει (από κοντα) πολλά άτομα να πηγαίνουν σε Lumia μόνο και μόνο για την ταχύτητα και την καμερα τους, ε αυτό είναι το κερασάκι στην τουρτα βρε αδερφέ.

 

Και τέλος, αυτοί που δεν εχουν/χρησιμοποιούν πισι γιατί δεν το έχουν ανάγκη. Για εμενα πχ, θα είναι πολύ βολικό για τα κατεβατά που γράφω εδω μέσα  ;) για καποιον αλλον για να παίζει το Asphalt και για κάποιον για το Word. 

 

 

 

μα μολις μου εβγαλες εκτος πιθανων αγοραστων των lumia, το μεγαλυτερο μερος των κατοχων ios/android. αυτοι που απομεινανε, ειναι μια σταλια ως αυξηση μεριδιου αγορας για την ΜΣ.

επομενως δεν προκειται να βοηθησει στις πωλησεις το Continuum, καλο μεν, αλλα too little, too late.

 

θα το ξαναπω, πρεπει η MS να κανει proprietary open source τo Windows 10, μονο ετσι θα εχει μια ευκαιρια στην κινητη αγορα. μεχρι τοτε, οι προσπαθειες της να ανατρεψει την κατασταση θα πεφτουν στο κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απομίμηση του mhl είναι, έτσι το βλέπω. Και γιατί να θέλεις universal app δλδ για να μπεις στο fb γιατί να μην δουλεύουν όλες οι εφαρμογές του κινητού + τις universal. Γιατί είναι Microsoft και μπορεί!!! Αντί να κάνει ένα mhl πρότυπο με το skin που έχει + ανεξάρτητο mirroring πάει και κάνει βλακείες. Όσο για πίτσες και σουβλάκια δεν ασχολούμαι, νηστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά όλα αυτά αλλά με 100$ που κάνει στο microsoft store + 100$ το πληκτρολόγιο Α_Π_Α_Τ_Ο γιατί δεν είναι ότι δεν βολεύει αλλά όπως και να το κάνουμε με 190 euro στο σκρουζ έχει λαπτοπ με 14",250gb σκληρό και κανονικά windows,έτοιμο να δουλέψει!

επίσης άμα είναι μόνο για high end κινητά τι να το κάνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν χρειάζεται να κουβαλας τίποτα, απλα θα το βάζεις στο γραφείο του σπιτιού σου η της δουλειας σου.

 

Εδώ σκέψου οι άλλοι εκεί έξω κουβαλανε τσαντες με λαπτοπ φορτιστές και ποντίκι, αυτό θα τους πειράξει;

 

Και θα κάνεις καλύτερη δουλειά από ότι με ένα laptop;

Φυσικά και όχι, με το laptop θα μπορείς να κάνεις τα πάντα ενώ με αυτό σχεδόν τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα κάνεις καλύτερη δουλειά από ότι με ένα laptop;

Φυσικά και όχι, με το laptop θα μπορείς να κάνεις τα πάντα ενώ με αυτό σχεδόν τίποτα. 

ρε φίλε μόνο και μόνο το ότι δίνεις 200 ευρώ για ένα πληκτρολόγιο με μπαταρία και για ένα παπαράκι πλαστικού σε μέγεθος card reader είναι κλεψιά τέλος,ο άλλος με 200 ευρώ σου δίνει κανονικό υπολογιστή αλλά η ms όπου δεν έχει ανταγωνισμό βαράει άσχημα χειρότερα και απο apple.....

και για αυτό το πράγμα θες οθόνη και ρεύμα έξω,δεν μπορείς να δουλέψεις όπου και όποτε θες,σαν τα λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το σκεφτόμουν μόνο αν δεν χρειαζόμουν το dock και όλα αυτά τα καλώδια.

Το dock χρειάζεσαι. Καλώδια όχι.

Μια απομίμηση του mhl είναι, έτσι το βλέπω. Και γιατί να θέλεις universal app δλδ για να μπεις στο fb γιατί να μην δουλεύουν όλες οι εφαρμογές του κινητού + τις universal. Γιατί είναι Microsoft και μπορεί!!! Αντί να κάνει ένα mhl πρότυπο με το skin που έχει + ανεξάρτητο mirroring πάει και κάνει βλακείες. Όσο για πίτσες και σουβλάκια δεν ασχολούμαι, νηστεύω.

Νήστευε μην σε τιμωρήσει ο Χριστούλης ;)

Απλά έξοχη λειτουργία. Πολλά μπράβο στην ms, σίγουρα θα ακολουθήσουν κ άλλοι.

Πες τα ρε μαν.

 

 

Πάντως αν αυτό ειχε βγει για iOS η αντροιντ όλοι θα κανανε σαν τρελοι μες στα φόρουμ ότι ήρθε επαναστατική τεχνολογία κλπ. Τώρα που βλέπουν MS και δεν μπορούν να το κάνουν με τα lagοκινητακια τους, έχουν κοκκινίσει από το κόμπλεξ

καλά όλα αυτά αλλά με 100$ που κάνει στο microsoft store + 100$ το πληκτρολόγιο Α_Π_Α_Τ_Ο γιατί δεν είναι ότι δεν βολεύει αλλά όπως και να το κάνουμε με 190 euro στο σκρουζ έχει λαπτοπ με 14",250gb σκληρό και κανονικά windows,έτοιμο να δουλέψει!

επίσης άμα είναι μόνο για high end κινητά τι να το κάνεις?

Δεν θα είναι μόνο μόνο για high end.

Δεν θέλουν όλοι λαπτοπ (όπως εγώ πχ)

Είναι πιο φορητό και από λαπτοπ.

Είναι η απόλυτη συνδεσιμότητα (ότι έχω στο κινητό έχω και στη μεγάλη οθόνη)

Και θα κάνεις καλύτερη δουλειά από ότι με ένα laptop;

Φυσικά και όχι, με το laptop θα μπορείς να κάνεις τα πάντα ενώ με αυτό σχεδόν τίποτα.

1. Σχεδόν τίποτα κάνεις με ενα Chromebook χωρις ίντερνετ (να τα λεμε και αυτά)

2. Κανεις τα πάντα απλα σε μεγάλη οθόνη. Τι δεν μπορεις να καταλαβεις.;

3. Δεν θα τα κάνω καλυτερα απο ενα λαπτοπ, θα κάνω ακριβως οτι κάνω στο λαπτοπ. Αναπαραγωγή ταινίας. Office. Games

4. Απλα δεν κάνει για εσενα. Τι την ψαχνεις ;

ρε φίλε μόνο και μόνο το ότι δίνεις 200 ευρώ για ένα πληκτρολόγιο με μπαταρία και για ένα παπαράκι πλαστικού σε μέγεθος card reader είναι κλεψιά τέλος,ο άλλος με 200 ευρώ σου δίνει κανονικό υπολογιστή αλλά η ms όπου δεν έχει ανταγωνισμό βαράει άσχημα χειρότερα και απο apple.....

και για αυτό το πράγμα θες οθόνη και ρεύμα έξω,δεν μπορείς να δουλέψεις όπου και όποτε θες,σαν τα λαπτοπ.

Ρε αγόρι μου γλυκό, δεν σε αναγκάζει να αγορασεις πληκτρολόγιο η ποντίκι.

Η δεν αγοραζεις καθόλου. Η χρησιμοποιείς αυτα που εχεις σπίτι σου.

Είναι τόσο απλό. Επισης δεν είναι ανάγκη να αγορασεις πληκτρολόγιο με 50. Αγοραζεις ένα μικρό με 8 ευρω από ενα κινεζικο. Λολ δλδ. ΛΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

Δεν θα είναι μόνο μόνο για high end.

Δεν θέλουν όλοι λαπτοπ (όπως εγώ πχ)

Είναι πιο φορητό και από λαπτοπ.

Είναι η απόλυτη συνδεσιμότητα (ότι έχω στο κινητό έχω και στη μεγάλη οθόνη)

2)

Ρε αγόρι μου γλυκό, δεν σε αναγκάζει να αγορασεις πληκτρολόγιο η ποντίκι.

Η δεν αγοραζεις καθόλου. Η χρησιμοποιείς αυτα που εχεις σπίτι σου.

Είναι τόσο απλό. Επισης δεν είναι ανάγκη να αγορασεις πληκτρολόγιο με 50. Αγοραζεις ένα μικρό με 8 ευρω από ενα κινεζικο. Λολ δλδ. ΛΟΛ

 1)φορητό δεν είναι αυτό το πράγμα,δεν λειτουργεί αυτόνομα έξω πλήν ελάχιστων εξαιρέσεων που θα το συνδέσεις με προτζέκτορα η το θες για το γραφείο γιατί θες οθόνη, πληκτρολόγιο, και ρευμα,επομένως αν δουλεύεις και θες έξω να κάνεις κάποιες αλλαγές στον δρόμο,στην καφετέρια η σε ένα παγκάκι γιοκ!

2) ok δεκτό :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)φορητό δεν είναι αυτό το πράγμα,δεν λειτουργεί αυτόνομα έξω πλήν ελάχιστων εξαιρέσεων που θα το συνδέσεις με προτζέκτορα η το θες για το γραφείο γιατί θες οθόνη, πληκτρολόγιο, και ρευμα,επομένως αν δουλεύεις και θες έξω να κάνεις κάποιες αλλαγές στον δρόμο,στην καφετέρια η σε ένα παγκάκι γιοκ!

2) ok δεκτό :P

Ναι οντως. Τόσο φορητό δεν είναι. Δεν το ειχα σκεφτεί καθόλου χαχαχα (καλά ήμουν χάλια από κάτι ελληνικα τσιγαρα εδώ και 3 μέρες, που να σκεφτω :P )

Αλλα μπορεις να το συνδεσεις με το Μακ ενός φίλου σου, και να του πεις οτι του περασες τα windows 10 και να φρικάρει!!! Χαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σχεδόν τίποτα κάνεις με ενα Chromebook χωρις ίντερνετ (να τα λεμε και αυτά)

2. Κανεις τα πάντα απλα σε μεγάλη οθόνη. Τι δεν μπορεις να καταλαβεις.;

3. Δεν θα τα κάνω καλυτερα απο ενα λαπτοπ, θα κάνω ακριβως οτι κάνω στο λαπτοπ. Αναπαραγωγή ταινίας. Office. Games

4. Απλα δεν κάνει για εσενα. Τι την ψαχνεις ;

 

1. .....

2. Και το laptop το συνδέεις σε εξωτερική οθόνη.

3. Για προγραμματισμό δεν κάνει, για βασική επεξεργασία video/photo/ήχου δεν κάνει. Για σερφάρισμα δεν πολυκάνει εκτός και αν σου αρέσει το lag. Μόνο για λίγο office και όχι για τίποτα τρελές εργασίες.

4. Σε εμένα δεν κάνει αλλά μην περιμένεις να κάνει και σε χιλιάδες άλλο κόσμο.

 

Μελλοντικά ίσως γίνει καλύτερο αλλά μέχρι στιγμής αυτό που βλέπουμε είναι αρκετά μέτριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)φορητό δεν είναι αυτό το πράγμα,δεν λειτουργεί αυτόνομα έξω πλήν ελάχιστων εξαιρέσεων που θα το συνδέσεις με προτζέκτορα η το θες για το γραφείο γιατί θες οθόνη, πληκτρολόγιο, και ρευμα,επομένως αν δουλεύεις και θες έξω να κάνεις κάποιες αλλαγές στον δρόμο,στην καφετέρια η σε ένα παγκάκι γιοκ!

2) ok δεκτό :P

Συγνώμη βρε φίλε μου αλλα θα έχεις στον δρόμο και στο παγκάκι tv ή οθόνη? Εκεί θα κανεις τις αλλαγές σου στο smartphone (Lumia 950/950xl στην περίπτωσή μας)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι οντως. Τόσο φορητό δεν είναι. Δεν το ειχα σκεφτεί καθόλου χαχαχα (καλά ήμουν χάλια από κάτι ελληνικα τσιγαρα εδώ και 3 μέρες, που να σκεφτω  :P )
Αλλα μπορεις να το συνδεσεις με το Μακ ενός φίλου σου, και να του πεις οτι του περασες τα windows 10 και να φρικάρει!!! Χαχαχα

αυτό το κάνεις και με απλά lumia με ένα usb με το project my screen αλλα ότι δείχνει το κινητό βλέπεις και στην οθόνη :P 

επίσης ο αλβανός σε χαλάει ο έλληνας όχι :P (δεν είναι ρατσιστικό το σχόλιο μου για όποιον δεν καταλαβαίνει) 

 

 

Συγνώμη βρε φίλε μου αλλα θα έχεις στον δρόμο και στο παγκάκι tv ή οθόνη? Εκεί θα κανεις τις αλλαγές σου στο smartphone (Lumia 950/950xl στην περίπτωσή μας)

εξαρτάται τι θες να κάνεις,άμα έχεις ένα εξελάκι και έχεις πάρει λάθος έναν συντελεστή σε μια στήλη αντε άλλαξε τα η να αλλάξεις την ροή σε ένα power point κλπ για απλές δουλειές που τα κινητά είναι μόνο και μόνο για view,όχι για edit με την οθόνη αφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και παραπάνω και θα το ξαναγράψω πως αυτη η τεχνολογία έχει λογική όταν είναι ασύρματη. Ή ακόμα όπως είπε ένας φίλος όταν το κινητό μπορεί να έχει tablet και desktop mode όπως έχει το W10 tablet μου.

 

Γιατί αλλιώς αν είναι να πρέπει να εγώ παντα μαζί μου το dock κτλ καληνύχτα. Στο σπίτι είμαι ήδη καλυμμένος με το laptop και το W10 tablet.

 

Αν φτιάξουν πρώτα τις απλές εφαρμογές στο store και μετά πάνε στην λογική του continuum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι ειχα ενα project σε διαφορες αποθηκες στην Αττικη το οποιο εκτος ολων των αλλων απαιτουσε και την συμπληρωση ενος βαρβατου excel γεματου links και συναρτησεων. Στις αποθηκες δεν υπηρχε χωρος ουτε να ανοιξεις ενα λαπτοπ και να το ακουμπησεις.

 

Επαιρνα λοιπον μαζι μου το Acer aiconia ταμπλετακι μου και με ενα otg cable και μικρο πληκτρολογιο \ ποντικι συμπληρωνα τα excel με αυτο σε office 2013. Συνδεομουνα με wifi hotspot το κινητο μου και τα εστελνα με email χρησιμοποιοντας το outlook και τον εταιρικο μου λογαριασμο. Κανα 2 φορες χρειαστηκε να συνδεθω μεσω VPN στην εφαρμογη της αποθηκης που εχει η εταιρια που δουλευω.

 

Πραγματικα περιμενω την στιγμη που ολα αυτα θα τα κανω χρησιμοποιωντας μονο το 6 ιντσο κινητο μου (και μικρα keyboard mouse).

 

Ναι δεν ειμαστε ακομα εκει αλλα δεν αργουμε και πολυ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...