Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με SONY VAIO VGN-NW21EF


LIONOR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 To laptop της φιλης μου μαλλον τα επαιξε, απο οσο μπορω να καταλαβω με τα ελαχιστα που γνωριζω...

Το προβλημα ειναι οτι, πατωντας το power ανοιγει μονο ο ανεμιστηρας και τα led της τροφοδοσιας και μπαταριας, και τπτ αλλο, ουτε δειχνει τπτ στην οθονη, ουτε αναβει το led του σκληρου. Τον σκληρο τον εβαλα σε σταθερο pc, και τον διαβαζει κανονικα. Δοκμασα να βαλω-βγαλω τις μνημες, χωρις αποτελεσμα. Σε μια...απελπιδα προσπαθεια το ανοιξα, και ειδα οτι μαλλον εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων, ενω δεν μπορεσα ουτε την μπαταρια να βρω για να κανω reset bios (μαλλον ειναι κολλημενη)

Θεωρω πως καηκε η μητρικη ή η καρτα γραφικων... (δεν νομιζω να φταιει το τροφοδοτικο, γιατι ρευμα δινει...)

 

Ξερετε κανενα αξιοπιστο μαγαζι στην Αθηνα, που να αναλαμβανει τετοιες περιπτωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 To laptop της φιλης μου μαλλον τα επαιξε, απο οσο μπορω να καταλαβω με τα ελαχιστα που γνωριζω...

Το προβλημα ειναι οτι, πατωντας το power ανοιγει μονο ο ανεμιστηρας και τα led της τροφοδοσιας και μπαταριας, και τπτ αλλο, ουτε δειχνει τπτ στην οθονη, ουτε αναβει το led του σκληρου. Τον σκληρο τον εβαλα σε σταθερο pc, και τον διαβαζει κανονικα. Δοκμασα να βαλω-βγαλω τις μνημες, χωρις αποτελεσμα. Σε μια...απελπιδα προσπαθεια το ανοιξα, και ειδα οτι μαλλον εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων, ενω δεν μπορεσα ουτε την μπαταρια να βρω για να κανω reset bios (μαλλον ειναι κολλημενη)

Θεωρω πως καηκε η μητρικη ή η καρτα γραφικων... (δεν νομιζω να φταιει το τροφοδοτικο, γιατι ρευμα δινει...)

 

Ξερετε κανενα αξιοπιστο μαγαζι στην Αθηνα, που να αναλαμβανει τετοιες περιπτωσεις;

Εφόσον τα δοκίμασες όλα τότε μάλλον ναι κάηκε η μητρική η ξεκόλλησε η γραφικών . Είναι παλιό μοντέλο δεν αξίζει να αγοράσεις καινούρια μητρική ή να στείλεις αυτήν για να κολλήσει μπορείς να βγάλεις κάποια χρήματα πουλώντας τον σαν ανταλλακτικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mου κανει εντυπωση ομως οτι δεν αναβει ουτε το led του σκληρου... Αν εχει προβλημα η gpu, δεν θα πρεπε να δουλευει ο σκληρος...;

Επισης οταν το ανοιξα, μια βιδιτσα απο την ψυκτρα της gpu (μαλλον) ειχε σχεδον ξεβιδωθει!

 

Η αγορα ενος καινουργιου ειναι μια...λυση

 

Το υπαρχον λαπτοπ, αν και παλιο, εξυπηρετουσε μια χαρα ως τωρα, για αυτο θελω πρωτα να εξαντλησω τις οποιες πιθανοτητες υπαρχουν να επισκευασθει...

 

Γι αυτο θελω να δοκιμασω πρωτα σε καποιοα καταστημα τι θα μου πουν... Αν καποιος εχει καμια γνωμη...

Επεξ/σία από LIONOR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπε και ο φίλος απο πάνω συνήθως σε τετοια συπτώματα και σε παλιό μηχάνημα ειναι η motherboard , πρέπει να το πας σε καποιο μικρό μαγαζί ( σε καμία περίπτωση σε μεγάλη αλυσίδα) να στο κοιτάξουν να γίνει διάγνωση. Να ξέρεις ομως οτι αν ειναι η μητρική η αλλαγή της περίπου  θα ειναι κανα 100 αρικό αλλα και να αλλαχτεί μπορεί μετα απο 1 μήνα να πεθάνει παλι οποτε άδικα χρήματα θα έχεις δώσεις .... το ίδιο και για την κάρτα γραφικών αν ειναι εκει το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιπ γραφικων ειναι αναπόσπαστο μερος του συστήματος

Οποτε φυσικα δεν θα δουλευει ο σκληρος ή  οτιδήποτε αλλο 

mbx 218 με intel graphics

mbx 217 με ati

τιμη γυρω στα 70 ευρω στο ebay

στο aliexpress εχουν κανα 10αρικο πιο κατω αν μπορεις να περιμενεις 2 3 εβδομαδες παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν εχει καει η μητρικη, δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο ή μαλλον τα χρηματα... Απο 70 ευρω ξεκινανε οι μεταχειρισμενες (ποιος ξερει σε τι κατασταση θα ναι...), βαλε και τα 'εργατικα', παμε στα 100+ ευρω κι αν δουλεψει και για ποσο καιρο κανεις δεν ξερει...

 

Μαλλον θα το παω σε καποιο μαγαζι, εστω να κανουνε μια εκτιμηση, μπας και ειναι τπτ πιο απλο το προβλημα. Θυμαμαι στο σταθερο μου pc, ειχε το εξης προβλημα: παταγες το On και απλα δεν ανοιγε...Ειχα ακουσει διαφορες γνωμες, π.χ. οτι καηκε το τροφοδοτικο, η μητρικη κλπ. Τελικα ειχε προβλημα ο διακοπτης. Μου εστειλε η coolermaster εναν δωρεαν, τον αλλαξα κι αυτο ηταν ολο!

 

Απο μαγαζια που να ασχολουνται, δεν εχω ιδεα (το σταθερο μου εδω και χρονια του βαζω εγω...χερι)

 

Αν γνωριζει κανεις κανενα καπως αξιοπιστο μαγαζι, ας μου στειλει και σε p.m.....

 

*Αυτα τα laptop, ποτε δεν τα συμπαθησα...Και δεν ηξερα καν, οτι αν σου 'καει' κατι, παει για πεταμα ολο.

Επεξ/σία από LIONOR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με intel δεν θα παθει τιποτα

Τα μοντελα με ATi ειναι διαβοητα για την κακη τους κατασκευη

60 ειπαμε απο το aliexpress

Αντικατασταση δεν ειναι καμια τρομερη διαδικασια

Δικαιωμα σου ομως να μη θες να ασχοληθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1oν δεν ειναι τοσο ευκολη η αναμονη γιατι δεν υπαρχει αλλο pc...

2ον δεν βαζω σε χερι σε λαπτοπ... (μονο σε σταθερο κατι λιγα που ξερω...)

 

Τεσπα, ευχαριστω για τις απαντησεις, θα δω τι θα κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...