Προς το περιεχόμενο

Κινηματογράφος, διαφημίσεις και πειρατεία


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μόλις γύρισα από σινεμά (είχα πάει να δω το νέο Star Wars) και μπορώ να πω ότι για ακόμα μια φορά ξενέρωσα πριν ξεκινήσει η ταινία. Γιατί πήζουν τις ταινίες στις διαφημίσεις πριν ξεκινήσουν; Και βασικά, γιατί πληρώνουμε εισιτήριο αν είναι να μας ξεσκίζουν στις διαφημίσεις; Όταν αγοράζω ένα app στο κινητό μου, το κάνω για να ξεφορτωθώ τις διαφημίσεις της δωρεάν έκδοσης. Στο σινεμά από πότε είναι politically correct να σκας 7,5 ευρώ εισιτήριο συν 3 ευρώ πάρκινγκ συν 5 ευρώ κόκα κόλα και ποπ κορν, αλλά παρόλ' αυτά να σε αναγκάζουν να βλέπεις διαφήμιση της κόκα κόλα που έχεις ήδη αγοράσει και την κρατάς στο χέρι σου; Έτσι περιμένουν να μην κατεβάζουμε ταινίες;

 

Επίσης, γιατί πρέπει να τρώω στη μάπα ενημερωτικό περί των ποινών που επισύρει η πειρατεία όταν έχω πληρώσει για εισιτήριο στο σινεμά; Μονό εγώ παρατηρώ την ανωμαλία σε όλο αυτό;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ευρώ πάρκινγκ 

 

Βασικά αυτό είναι επιλογή, δεν σε αναγκάζει κανείς

 

5 ευρώ κόκα κόλα και ποπ κορν, αλλά παρόλ' αυτά να σε αναγκάζουν να βλέπεις διαφήμιση της κόκα κόλα που έχεις ήδη αγοράσει και την κρατάς στο χέρι σου

 

See what they did there? Απο κάποια διαφήμιση πείστηκες για να πάρεις την κοκα-κόλα, ο διπλανός όχι, άρα πρεπει να τον πείσουν

Αλλά και πάλι, your choice να αγοράσεις.

Επίσης, γιατί πρέπει να τρώω στη μάπα ενημερωτικό περί των ποινών που επισύρει η πειρατεία όταν έχω πληρώσει για εισιτήριο στο σινεμά; Μονό εγώ παρατηρώ την ανωμαλία σε όλο αυτό;

 

Γιατί αν δεν το "φας στην μάπα" και για κάποιο λόγο (π.χ. δεν έχεις ξαναπάει σινεμά) και θελήσεις να καταγράψεις την ταινία και κάποιος σου κάνει μήνυση θα πεις "μα καλέ κύριε, κανείς δεν με ενημέρωσε"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ πλήρως τον Malthador, και γω αφρίζω όταν ο πελάτης που πληρώνει τα τρώει όλα στη μάπα ενώ ξέρω ότι μπορώ να πειρατέψω και να έχω την customer-friendly version, but.

 

1. Κανείς δε σε αναγκάζει.

2. Πέρα από τις όποιες προσωπικές μας ενστάσεις, στην πράξη δε σε δείρανε κιόλας. Ζούμε σε μια κοινωνία όπου η διαφήμιση θεωρείται δεδομένη οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 100% της τιμής του εισητηρίου (πλην ΦΠΑ) τις πρώτες βδομάδες πάει στην εταιρεία παραγωγής της ταινίας (Disney σε αυτήν την περίπτωση). Οι κινηματογράφοι βγάζουν λεφτά μόνο από τα popcorn/ αναψυκτικά και τις διαφημίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δείτε ότι υπάρχουν και χειρότερα, στην Αγγλία οι διαφημίσεις διαρκούν 20-30 λεπτά στην αρχή της ταινίας. Για να μην αναφερθώ στην τιμή του popcorn που μάλλον περιέχει σκόνη χρυσού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δείτε ότι υπάρχουν και χειρότερα, στην Αγγλία οι διαφημίσεις διαρκούν 20-30 λεπτά στην αρχή της ταινίας. Για να μην αναφερθώ στην τιμή του popcorn που μάλλον περιέχει σκόνη χρυσού...

 

Αυτό το πράγμα που μας αρέσει να λέμε οτι όλα είναι ακριβά επειδή η Ελλαδίτσα πάει κατα διαόλου και συγκρίνουμε κόστος εξωτερικού με μισθό Ελλάδας, με ξεπερνά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που μας αρέσει να λέμε οτι όλα είναι ακριβά επειδή η Ελλαδίτσα πάει κατα διαόλου και συγκρίνουμε κόστος εξωτερικού με μισθό Ελλάδας, με ξεπερνά πάντα.

Δεν το συγκρίνω με μισθό Ελλάδας, αφού εδώ και 1.5 χρόνο δουλεύω στην Αγγλία. Το να αγοράζεις popcorn από το market με 2-3 λίρες (1 λίρα, δε θυμόμουν καλά) και να το παίρνεις στο cinema 6+ 5.70 είναι ένα κάποιο άλμα, δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στην ελλάδα το να αγοράζεις ποπ κορν στο σουπερμάρκετ με < 1 ευρώ και να στο πουλάνε εκεί 3-4+ έχει κάποια τραγική διαφορά με την λογική αγγλίας? Έτσι είναι, πουλάνε γιατί μπορούνε και δεν επιτρέπεται (θεωρητικά) να κουβαλάς απο το σπίτι. 

 

Σε όποιον δεν αρέσει δεν αγοράζει παιδία.

 

Με την ίδια λογική, γιατί το εισητήριο έχει 7.5 και για να νοικιάσω την ταινία στο σπίτι μου έχει 1.5-2 ?

Και γιατί η μπύρα έχει στο μάρκετ 1λίρα και στην pub στο Λονδίνο 5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα village η κατασταση ειναι απελπιστικη. Εδω πριν το star wars, εβαλαν το trailer του star wars μαζι με κατι αλλο. Η ειρωνεια σε ολο της το μεγαλειο.

 

Σε φυσιολογικα σινεμα που κανουν και διαλειμμα, παιζουν μαξ δυο τρειλερ πριν την ταινια και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πάντως έχουμε πλέον καταλήξει να κουβαλάμε popcorn από το σπίτι ή να το παίρνουμε από κάποιο μάρκετ κοντά στον κινηματογράφο.

Τέλος πάντων, δεν έχει άλλο νόημα το off-topic. Ο καθένας έχει την άποψή του. Συνεχίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ' αρέσουν οι διαφημίσεις και ειδικά τα trailer, είναι κάτι σαν παράδοση, εντείνουν την αναμονή και σε προθερμαίνουν. Αυτό με την πειρατεία είναι όντως ενοχλητικό, αλλά φαντάζομαι στοχεύει σε αυτούς που τραβάνε βίντεο, όπως ειπώθηκε. Γενικά ποτέ δεν το θεώρησα τίποτα τραγικό πάντως, λίγα λεπτά είναι.

 

Στον Πόλεμο των Άστρων, Η δύναμη Ξυπνάει, που πήγα επαρχία, μου φάνηκε λίγο παράξενο που ξεκίνησε αμέσως η ταινία. Ούτε τα φώτα δεν είχαν σβήσει όταν έπεσε το σήμα της LucasFilms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...