Προς το περιεχόμενο

Dunkirk


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί ταινιάρα ήταν αυτή! Μας καθήλωσε στις θέσεις μας για όλη τη διάρκειά της! Δεν ακούστηκε ψίθυρος-ποπκορν-κοκακόλες. Όλοι στην αίθουσα είχαν βουτήξει μέσα στην οθόνη. Και στο τέλος αυθόρμητα χειροκροτήματα...

 

Μισή ταινία ο ήχος. Απίθανος. Οι αερομαχίες λες και βλέπεις ντοκυμαντέρ του Β' ΠΠ. Δεν με πείραξε που δεν είχε πρωταγωνιστή αλλά μόν δεύτερους ρόλους. Σε μια τέτοια κατάσταση, δεν υπάρχουν ήρωες. Απλά άνθρωποι που παραβλέπουν τη λογική τους.

 

Έτσι είναι. Όταν το τέλος της ιστορίας που θέλεις να αφηγηθείς είναι γνωστό σε όλους, ο σκηνοθέτης πρέπει να βάλει ψυχή για να σε κρατήσει. Αντίστοιχα π.χ. με το Argo.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στην ταινια ομως τα πλανα που εχει παρει ειναι πιο κοντινα..

Αφου δεν την εχεις δει, πως το ξερεις ? Lul απλα, κραξε μονο οπως ξερεις και μη τις βλεπεις

 

Την ειδα χθες, απιστευτος ηχος, πολυ καλη ταινια γενικοτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν την εχεις δει, πως το ξερεις ? Lul απλα, κραξε μονο οπως ξερεις και μη τις βλεπεις

 

Την ειδα χθες, απιστευτος ηχος, πολυ καλη ταινια γενικοτερα

 

στην φωτο πανω αναφερομαι...η προοπτικη που δινει ο φακος στην ταινια  ειναι πιο κοντινη απο αυτη που δινει ο φακος που τραβηξε το πραγματικο γεγονος.

αντι να κραζεις τους συνομιλητες σου, καλυτερα να προσεχεις περισσοτερο τι συζητανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην φωτο πανω αναφερομαι...η προοπτικη που δινει ο φακος στην ταινια  ειναι πιο κοντινη απο αυτη που δινει ο φακος που τραβηξε το πραγματικο γεγονος.

αντι να κραζεις τους συνομιλητες σου, καλυτερα να προσεχεις περισσοτερο τι συζητανε..

 

Δηλαδη απο 2 φωτογραφιες εβγαλες συμπερασμα ? Δεν σε κραζω στο εχω ξαναπει, αλλα δεν εχω καταλαβει τη μανια σου στο συγκεκριμενο sub-forum να κραζεις ταινιες χωρις να τις εχεις δει, ετσι απλα για το γαμωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειπα πουθενα οτι ετσι ειναι ολη η ταινια. μπορει να ειναι, μπορει να μην ειναι.

εγω στις φωτος αναφερομουν που εχουν πλανα απο την ταινια. και βλεπεις ξεκαθαρα οτι στην ταινια τα πλανα ειναι πιο κοντινα.

savvy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόμπλεξ του Killik με τις ταινίες του Νόλαν δεν είναι τωρινό φαινόμενο, βρήκα πριν λίγο σχόλια του για το 3ο μέρος της τριλογίας του Dark Knight. Εκεί να δείτε πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο δραματοποιημένο ντοκυμαντέρ του bbc :P ...

σκηνοθεσία καθηλωτική, φωτογραφία και ήχος από άλλο πλανήτη, ιστορία υποτυπώδης και χαρακτήρες μέχρι τα όρια ενός ψευδοντοκυμαντέρ...

δε με χάλασε -και σαν ww2 junkie που είμαι δλδ-, δεν με κράτησε σε συναισθηματικό επίπεδο + καμία ταύτιση με τους χαρακτήρες πλην αυτής που έχεις σε ένα ντοκυμαντέρ οτιδήποτε, σχετικά με τον β παγκόσμιο...

σε τεχνικό επίπεδο άψογο, σε αφηγηματικό απλά επαρκές, σε συναισθηματικό λίγα πράγματα. Όχι κάτι που σε προσβάλλει βέβαια, ούτε σε υποβαθμίζει σα θεατή σαν πχ τις αηδίες της DC/marvel, αλλά δεν σε προκαλεί κιόλας θετικά ή σε επίπεδο πέραν του οπτικού (το οποίο λόγω της τέλειας κατασκευής του, καταφέρνει να αγγίξει λίγο συναίσθημα αλλά μέχρι εκεί)...

 

το απόλαυσα πιο πολύ από το Ιντερστέλαρ (το οποίο γκρεμίστηκε παντελώς το τελευταίο 10λεπτο, ενώ είχε ήδη τα θέματά του πιο πριν) + σκηνοθετικά είναι μάλλον στις τοπ 3 ταινίες του (πραγματικά απίστευτη σκηνοθεσία) αλλά μέχρι εκεί... από το Inception και μετά είναι κάθε χρόνο και χειρότερα νομίζω με τις ταινίες του, υπερβολικά φιλόδοξες και αχρείαστα μεγάλες σε κλίμακα, με το αφηγηματικό μέρος να χάνει όλο και περισσότερο...

από την άλλη βέβαια, σε σχέση με το μέσο αμερικανικό μπλοκπάστερ τύπου μαρβερλοσκουπίδια και λοιπές σαχλαμάρες τύπου fnf, transformers κτλ, ακόμα και αυτές είναι μια όαση και τις ευχαριστιέμαι σε μεγάλη οθόνη μια χαρά...

 

αναμένω από τον Νόλαν πάντως επιτέλους μια μικρότερης κλίμακας ταινία και ύφους...μπορεί κάλιστα να κάνει μια αστυνομική-μυστηρίου-whatever, με μεγάλα ονόματα + μια ικανοποιητική πορεία σε μποξ όφις και επιτέλους να γράψει μερικούς στιβαρούς χαρακτήρες, όπως κάποτε ήξερε (μεμέντο, πρεστίζ, ινσόμνια) και όχι έναν πρωταγωνιστή και 5 exposition tools-κομπάρσους....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο δραματοποιημένο ντοκυμαντέρ του bbc :P ...

σκηνοθεσία καθηλωτική, φωτογραφία και ήχος από άλλο πλανήτη, ιστορία υποτυπώδης και χαρακτήρες μέχρι τα όρια ενός ψευδοντοκυμαντέρ...

δε με χάλασε -και σαν ww2 junkie που είμαι δλδ-, δεν με κράτησε σε συναισθηματικό επίπεδο + καμία ταύτιση με τους χαρακτήρες πλην αυτής που έχεις σε ένα ντοκυμαντέρ οτιδήποτε, σχετικά με τον β παγκόσμιο...

σε τεχνικό επίπεδο άψογο, σε αφηγηματικό απλά επαρκές, σε συναισθηματικό λίγα πράγματα. Όχι κάτι που σε προσβάλλει βέβαια, ούτε σε υποβαθμίζει σα θεατή σαν πχ τις αηδίες της DC/marvel, αλλά δεν σε προκαλεί κιόλας θετικά ή σε επίπεδο πέραν του οπτικού (το οποίο λόγω της τέλειας κατασκευής του, καταφέρνει να αγγίξει λίγο συναίσθημα αλλά μέχρι εκεί)...

 

το απόλαυσα πιο πολύ από το Ιντερστέλαρ (το οποίο γκρεμίστηκε παντελώς το τελευταίο 10λεπτο, ενώ είχε ήδη τα θέματά του πιο πριν) + σκηνοθετικά είναι μάλλον στις τοπ 3 ταινίες του (πραγματικά απίστευτη σκηνοθεσία) αλλά μέχρι εκεί... από το Inception και μετά είναι κάθε χρόνο και χειρότερα νομίζω με τις ταινίες του, υπερβολικά φιλόδοξες και αχρείαστα μεγάλες σε κλίμακα, με το αφηγηματικό μέρος να χάνει όλο και περισσότερο...

από την άλλη βέβαια, σε σχέση με το μέσο αμερικανικό μπλοκπάστερ τύπου μαρβερλοσκουπίδια και λοιπές σαχλαμάρες τύπου fnf, transformers κτλ, ακόμα και αυτές είναι μια όαση και τις ευχαριστιέμαι σε μεγάλη οθόνη μια χαρά...

 

αναμένω από τον Νόλαν πάντως επιτέλους μια μικρότερης κλίμακας ταινία και ύφους...μπορεί κάλιστα να κάνει μια αστυνομική-μυστηρίου-whatever, με μεγάλα ονόματα + μια ικανοποιητική πορεία σε μποξ όφις και επιτέλους να γράψει μερικούς στιβαρούς χαρακτήρες, όπως κάποτε ήξερε (μεμέντο, πρεστίζ, ινσόμνια) και όχι έναν πρωταγωνιστή και 5 exposition tools-κομπάρσους....

Θα συμφωνησω σε πολλα απ οσα γραφεις, θα διαφωνησω για το "Insomnia". Το original Νορβηγικης παραγωγης "Insomnia", ηταν πολυ ανωτερο της Αμερικανικης version.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάτησα like μόνο και μόνο για τον κόπο για το wall of text,αν και στα περισσότερα συμφωνώ και άρα με γλύτωσες από το να γράψω και εγώ ανάλογο κατεβατο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω σε πολλα απ οσα γραφεις, θα διαφωνησω για το "Insomnia". Το original Νορβηγικης παραγωγης "Insomnia", ηταν πολυ ανωτερο της Αμερικανικης version.

 

ναι, το νορβηγικό μου αρέσει και μένα πιο πολύ... πάραταύτα, το ρημέηκ είναι και αυτό καλή ταινία, χωρίς να φτάνει μεν το πρωτότυπο αλλά και πάλι είναι ένα εξαιρετικό θρίλερ μυστηρίου νομίζω...+ από τις λίγες φορές τα τελευταία...20 χρόνια που ο Πατσίνο παίζει χωρίς τη γνωστή του μανιέρα και δεν φωνάζει :P

 

κατώρερο του πρωτότυπου αλλά και πάλι, πολύ δυνατό για μένα...Περίπτωση ''άσε το κακό να μπεί'' , απλησίαστο το πρωτότυπο, αξιοπρεπέστατο και καλοφτιαγμένο το ρημέηκ που δεν σε προσβαλλει ή φαντάζει αρπαχτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

To ειδα χθες. Ωραια, σκηνικα, ηχος, αποδοση της ψυχολογίας των αγγλων, αερομαχίες κλπ 

 

Έκρυψε αριστοτεχνικά τους Γερμανους οπότε έβλεπες και καταλάβαινες ότι ένας αγγλος στρατιώτης που βρέθηκε εκει και δεν ειδε καν μαχη έχοντας στο μυαλο του μια αήττητη και αδίστακτη Γερμανία, το ίδιο ακριβώς και με τους Άγγλους πολιτες σε ένα Β' Παγκόσμιο πόλεμο που ηταν ακομα στην αρχή.

 

Στα κακά της ταινίας ότι ήταν σχετικά φλατ, δεν ειχε νταουν αλλά ουτε απ, τελειως φλατ. Επίσης καμια δραματουργία, καταλαβαινω τι ηθελε να πετυχει ο σκηνοθέτης και το πέτυχε αλλά εμένα ως θεατή δεν με συγκίνησε. 

 

8/10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα κακά της ταινίας ότι ήταν σχετικά φλατ, δεν ειχε νταουν αλλά ουτε απ, τελειως φλατ. Επίσης καμια δραματουργία, καταλαβαινω τι ηθελε να πετυχει ο σκηνοθέτης και το πέτυχε αλλά εμένα ως θεατή δεν με συγκίνησε. 

 

8/10. 

Φλατ και δεν σε συγκίνησε, αλλά το 8ράκι το τσίμπησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλατ και δεν σε συγκίνησε, αλλά το 8ράκι το τσίμπησε.

 

Σε όλα τα αλλα ειναι αψογη. Κορυφαια σε οτιδηποτε τεχνικο. Απλως δεν ειχε κατι να δεθείς ή να σε κρατήσει. Πήρε ο Νολαν μια τυχαια αερομαχία, διαλεξε 2 φανταρια που προσπαθουν να γλυτώσουν και έναν πολίτη που παει να κανει το καθηκον του και εφτιαξε μια ταινία. Δεν ειχε background χαρακτηρων, δεν ειχε και να σε κανει να θελεις να μην πεθάνουν οι ηρωες κλπ. Ο μονος ενδιαφέρον χαρακτήρας ηταν ο καπετανιος του πλοιαριου που παει να σωσει τους Αγγλους. Ακομα και ο λόγος του Τσορτσιλ που ειναι επικός αν τον ακουσεις κανονικά αποδοθηκε φλατ απο καποιον που διαβαζει εφημεριδα. Ενιγουει ειναι απολυτα κατανοητο γιατι απέδωσε έτσι τα πράγματα αλλά εμενα τουλάχιστον δεν με συγκίνησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...