Προς το περιεχόμενο

Dunkirk


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κόμπλεξ του Killik με τις ταινίες του Νόλαν δεν είναι τωρινό φαινόμενο, βρήκα πριν λίγο σχόλια του για το 3ο μέρος της τριλογίας του Dark Knight. Εκεί να δείτε πλάκα.

 

το να θεωρεις εναν δημιουργο και το εργο του υπερεκτιμημενο ειναι κομπλεξ. got it.  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Nolan έχει την ιδιαιτερότητα ότι ειναι από τους λίγους αν όχι ο μόνος που μπορεί και φτιάχνει blockbuster ταινίες και ταυτόχρονα κρατάει και μια ποιοτητα. Οι ταινίες του είναι "για πολλούς αλλά και για λίγους " ταυτοχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι αυτο κομπλεξ, κομπλεξ ειναι να σχολιαζεις εμμονικα κατι που δε σου αρεσει  εξαρχης και να προσπαθεις απεγνωσμενα να βγαλεις τον καθενα που του αρεσε τρελο, λες και σου εχει φαει λεφτα ο σκηνοθετης or something :D

 

αυτο ειναι κομπλεξ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα την Κυριακή σε IMAX film (15/70mm σε 1.43:1 όχι digital) και έπαθα πλακα. Το μονο κακό είναι τα σκηνικά που είναι γυρισμένα με IMAX κάμερες είναι τόσο καλύτερα από τα "κανονικά" και σε ευκρίνεια αλλα και σε χρωματική παλέτα που κάνει μπαμ όταν πάει από το ένα στο άλλο. Πέρα από αυτό, βρήκα το sound design και την μουσική εξαιρετική. Δεν κατάλαβα ποτε περάσανε 2 ώρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι αυτο κομπλεξ, κομπλεξ ειναι να σχολιαζεις εμμονικα κατι που δε σου αρεσει  εξαρχης και να προσπαθεις απεγνωσμενα να βγαλεις τον καθενα που του αρεσε τρελο, λες και σου εχει φαει λεφτα ο σκηνοθετης or something :D

 

αυτο ειναι κομπλεξ

 

πουθενα δεν εβγαλα τρελο κανεναν επειδη του αρεσε το Dunkirk. ουτε ασκησα κριτικη για την ιδια ταινια γιατι δεν την εχω δει ακομη. οτι σχολιο εκανα αφορα οτι εχω δει και διαβασει γυρω απο την ταινια και οτι εχουν ποσταρει τα αλλα παιδια εδω.

επομενως αυτα που γραφεις δεν βγαζουν καθολου νοημα επειδη ειναι τελειως ανυποστατα.

Ο Nolan έχει την ιδιαιτερότητα ότι ειναι από τους λίγους αν όχι ο μόνος που μπορεί και φτιάχνει blockbuster ταινίες και ταυτόχρονα κρατάει και μια ποιοτητα. Οι ταινίες του είναι "για πολλούς αλλά και για λίγους " ταυτοχρονα

 

συμφωνω και γιαυτο μου αρεσει ως δημιουργος. ειναι ο μονος απο την νεοτερη γενια filmmakers που τα blockbusters του εχουν τουλαχιστον μια ποιοτητα. η διαφωνια μου γενικα αφορα στο οτι δεν ειναι ο τιτανοτεραστιος σκηνοθετης

οπως τον παρουσιαζουν πολλοι και κυριως oι fans. ειναι αριστος τεχνιτης με δικια του φωνη, αλλα ως καλλιτεχνης εχει πολλες αδυναμιες. γνωμη μου ειναι οτι εκει που δειχνει τον καλυτερο του εαυτο ειναι στις μικρες ταινιες του, η οταν το σεναριο το γραφει αλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, κανείς δε γ@μησε δάκρυσε με το Dunkirk. #savingprivateryan

 

Ούτε με το Νονό δάκρυσε κανένας. Όλες οι ταινίες δεν έχουν τους ίδιους στόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, κανείς δε γ@μησε δάκρυσε με το Dunkirk. #savingprivateryan

Το ένα είναι ιστορικό γεγονός το άλλο είναι ιστορική πίπα καπνίσματος.

Τουλάχιστον πες Band of Brothers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον Νονο ηταν εγκληματιες, οχι ηρωες που δωσανε την ζωη τους για να σωσουν τον κοσμο απο την τυρανια.

 

Αν συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι ήρωες, θα την ευχαριστηθείς την ταινία.

Δεν έδωσαν την ζωή τους, δεν ήθελαν καν να πολεμήσουν για την πατρίδα, μοναχά να ζήσουν.

 

"

Blind Man: Well done lads. Well done.

Alex: All we did is survive.

Blind Man: That's enough.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...