Προς το περιεχόμενο

Dunkirk


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα, πληρες ΙΜΑΧ format, δηλαδη με film projector,  δεν υπαρχει ουτε στο εξωτερικο, μονο σε λιγα σημεια. τα περισσοτερα πλεον ειναι digital.

εδω εχει μια λιστα με τα διαφορα IMAX cinemas που υπαρχουν στον κοσμο:

http://www.lfexaminer.com/theaintl.htm

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει καμία 20αρια φορές ότι στα δύο πλανητάρια που φυτοζωουν θα μπορούσαν να παίζουν επιλεγμένες ταινίες στα imax theaters που έχουν. Έστω επιστημονικής φαντασίας ή σε σχέση με το περιβάλλον (αν και δε καταλαβαίνω το γιατί η θεματολογία αν δεν είναι σεξ και ναρκωτικά να μην μπορεί να μπει σε ένα πλανητάριο, τι είναι; Το Βατικανό;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγε ο άνθρωπος και έφτιαξε ταινία ΓΙΑ την μάχη/εκκένωση/επιχείρηση/πόλεμο και οι συνηθισμένοι σε πίπες και χαζοχαρουμενες παπαριες,ψάχνουν να βρουν τον ιππότη στο λευκό ατι.... δε καταλαβαινουν οι μαχητές των πληκτρολογιων οτι στον πόλεμο οι σφαίρες δεν κάνουν διακρίσεις,ούτε παίρνεις αναβάθμιση,κανονάκι κλπ..

Αυτό με την απουσία μαύρων/κίτρινων/κόκκινων/μπλε με έστειλε αδιάβαστο..

μετά διάβασα ετούτη την είδηση http://www.protothema.gr/zoi/article/700329/hanetai-to-andriko-sperma-60-meiosi-ta-teleutaia-40-hronia/

και ψιλό ανέβηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, πληρες ΙΜΑΧ format, δηλαδη με film projector,  δεν υπαρχει ουτε στο εξωτερικο, μονο σε λιγα σημεια. τα περισσοτερα πλεον ειναι digital.

εδω εχει μια λιστα με τα διαφορα IMAX cinemas που υπαρχουν στον κοσμο:

http://www.lfexaminer.com/theaintl.htm

 

Δεν θα μας χαλούσε καθόλου να ήταν ψηφιακό.

 

Έχω γράψει καμία 20αρια φορές ότι στα δύο πλανητάρια που φυτοζωουν θα μπορούσαν να παίζουν επιλεγμένες ταινίες στα imax theaters που έχουν. Έστω επιστημονικής φαντασίας ή σε σχέση με το περιβάλλον (αν και δε καταλαβαίνω το γιατί η θεματολογία αν δεν είναι σεξ και ναρκωτικά να μην μπορεί να μπει σε ένα πλανητάριο, τι είναι; Το Βατικανό ;)

 

Μάλλον είναι μεγάλο το κόστος για μια ή δύο προβολές μόνο. Δεν θα κάνουν λογικά απόσβεση. Άλλο να παίζει μια ταινία κάθε μέρα για 2 τουλάχιστον προβολές, επί μερικές βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για δύο προβολές. Στο εξωτερικό έχει συνεχώς προβολές στα imax theaters. Εδώ που τα έχουν για μια προβολή οπότε κάτσει και αυτή με κοινό μια τάξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριχες, τωρα το συζηταγα με ενα φιλο που ειχε παει στο imax του πλανηταριου εδω στην αθηνα. η οθονη του ειναι μικροσκοπικη, 1/4 της Vmax.

οποτε δωρον αδωρο ειναι, δεν μπορω να καταλαβω ποιο το νοημα να βαλουν imax projector οταν δεν εχουν και την αναλογη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το imax στην Αθήνα παίζει στον θόλο το άλλο που πήγε που παίζουν τα ντοκυμαντέρ είναι απλό 4κ. Στην Θεσσαλονίκη στο κοσμοθέατρο που είναι vmax*4.

Ο θόλος στην Αθήνα ήταν ο μεγαλύτερος στον κόσμο πριν μια δεκαετία. Τώρα είναι στους 10 μεγαλύτερους και ένας από τους πιο προηγμένους τεχνολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε πεστο ντε. γιατι και εγω παραξενευτηκα οταν μου ελεγε οτι η οθονη ειναι μικροσκοπικη, μικροτερη και απο το Vmax. θα ηταν σε αλλη αιθουσα, oχι στον θολο, αλλα αυτος νομιζε οτι εβλεπε imax.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα τη Δευτέρα σε IMAX. Μεταφέρω εδώ αυτά που έγραψα και στο "Ποια ταινία μόλις είδατε":


 


Δυστυχώς πρέπει να ξεκινήσω με κάτι που μου ξίνισε, καθώς ίσως μπορέσω έτσι να φανώ και χρήσιμος σε κάποιον (άλλωστε η γνώμη μου ελάχιστη σημασία έχει, τόσος κόσμος έχει γράψει τα θετικά της ταινίας, δε είναι λες και όλοι περιμένουν τι θα πω εγώ). Εγώ εύχομαι πραγματικά κάποιος να μου είχε πει τα παρακάτω:


 


Η ταινία έχει έναν ιδιόμορφο (για κάποιον σκηνοθέτη που δεν είναι ο Νόλαν) τρόπο  να λέει την ιστορία. Υπάρχει αρκετά καλός λόγος που υπάρχει αυτό το τρικ, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην μας το εξηγήσει ξεκάθαρα ο σκηνοθέτης. Ίσως σε κάποιους αρέσει να προσπαθούν να λύσουν το παζλ και να καταλάβουν τι γίνεται, και σε κάποια είδη ταινιών συμφωνώ ότι έχει σημασία και είναι διασκεδαστικό, αλλά στη συγκεκριμένη ταινία δεν προσθέτει πραγματικά τίποτα. Όταν τελείωσε και ξεδιάλυνα τις απορίες μου, ήμουν ενθουσιασμένος με την ταινία και πολύ εκνευρισμένος που δεν μπόρεσα να την παρακολουθήσω με την άνεσή μου την πρώτη φορά, απλά και μόνο γιατί δεν ήταν ξεκάθαρη μια λεπτομέρεια. Δηλαδή τη δεύτερη φορά είναι ολοφάνερο τι γίνεται και σίγουρα θα περνούσα καλύτερα αν την έβλεπα ξανά, αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται, επειδή είναι ταινία για σινεμά και IMAX και δεν πρόκειται ούτε να δώσω άλλα 10€, αλλά ούτε και να την δω σε μικρή οθόνη.


 


Και κυριολεκτικά δεν υπήρχε κανένας λόγος! Δεν είναι λες και τη δεύτερη φορά που βλέπεις την ταινία αποκτάς κάποια καινούργια οπτική. Απλά σου χαλάει την πρώτη (και μοναδική στη συγκεκριμένη περίπτωση) φορά! Και όλα θα λυνόντουσαν αν πολύ απλά κάποιος εξηγούσε λίγο πιο ξεκάθαρα το παρακάτω κείμενο που εμφανίζεται στις οθόνες στην αρχή-αρχή της ταινίας (δεν πρόκειται για twist/spoiler, αλλά μην το δείτε, αν σας αρέσει να προσπαθείτε να καταλαβαίνεται τι γίνεται στις ταινίες και να αποκρυπτογραφείτε ασαφή κειμενάκια, ακόμη και αν αυτό δεν έχει σχέση με την πλοκή):


 


 


Γράφει λοιπόν στην αρχή:


 


1. The Mole - One week


2. The Sea - One day


3. The Air - One hour


 


Αρχικά το "The Mole", σημαίνει "ο μόλος" και όχι "ο σπιούνος/χαφιές", που είναι πολύ λογικό να σκεφτείς, ιδιαίτερα σε πολεμική ταινία (είναι και το πρώτο που βλέπεις από τα τρία, οπότε όταν δεις τα άλλα δύο είναι λίγο αργά να το αλλάξεις, άσε που εκείνη την ώρα, εμ... βλέπεις την ταινία). Αλλά το σημαντικότερο είναι αυτό που λέει δίπλα: στην ταινία βλέπουμε 3 διαφορετικές παράλληλες ιστορίες, που όμως έχουν διαφορετική χρονική διάρκεια (μια εβδομάδα, μια μέρα και μια ώρα αντίστοιχα), οπότε τα γεγονότα που βλέπουμε δε συμβαίνουν ταυτόχρονα (ή το ένα πίσω από το άλλο), αλλά πηγαίνουμε μπρος-πίσω στο χρόνο.


 


Αυτό είναι όλο. Αλλά είναι πολύ απλό να μην το πάρεις χαμπάρι την πρώτη φορά που το βλέπεις και να προσπαθείς για 30-40 λεπτά να καταλάβεις τι βλέπεις. Άκουσα από πολλούς ότι το έπαθαν.


 


 


Για 2-3 λέξεις παίδεμα, δηλαδή, και πολύ δήθεν το βρήκα να πω την αλήθεια. Όχι την σκηνοθεσία (αυτό ήταν γαμάτο), αλλά το ότι δεν μας το εξηγούν σαφέστατα.


 


Τέλος πάντων, ίσως έσωσα κάποιον που είναι σαν εμένα. Ελπίζω να μην χάλασα τίποτα σε κάποιον άλλον (πραγματικά, δεν το νομίζω).


 


Πολλά τα θετικά της ταινίας τώρα: είναι υπερθέαμα. Αξίζει να τη δεις σε μεγάλη οθόνη και αξίζει να τη δεις σε IMAX, αν υπάρχει η δυνατότητα. Είναι πολύ immersive ( υπάρχει αντίστοιχη ελληνική λέξη; ) εμπειρία. Μου άρεσε που οι σκηνές αποπνέουν ρεαλισμό και όχι "χολιγουντιλίκι", ιδιαίτερα οι σκηνές μάχης (και ακόμη πιο ιδιαίτερα, οι αερομαχίες), αλλά και οι (λίγες, όπως πρέπει) συζητήσεις που γίνονται. Αυτό που λέγανε οι περισσότεροι για τη διάσωση του στρατιώτη Ράιαν, ότι δηλαδή στις σκηνές μάχης νιώθεις ότι είναι όλα αληθινά και είσαι εκεί κτλ, εγώ προσωπικά δεν το είχα νιώσει. Δεν μπορώ, βέβαια, να ξέρω πως είναι τέτοιες καταστάσεις, αλλά δε μου φάνηκαν ρεαλιστικές. Μου φάνηκαν κινηματογραφικές. Ε, στο Dunkirk ένιωσα πολύ περισσότερο ότι "έτσι πρέπει να είναι". Και πάλι, βέβαια, δεν μπορώ να ξέρω (όπως και οι περισσότεροι από εμάς), αλλά ένιωθα συνεχώς ότι έβλεπα αναπαράσταση ή ντοκιμαντέρ. Για μένα το Dunkirk ήταν η ταινία που περίμενα να δω, όταν άκουγα τις κριτικές για το Saving Private Ryan.


 


Μου άρεσε πολύ που δεν αντιμετωπίζει τον πόλεμο ως κατάσταση "καλών" και "κακών". Αποφεύγει μάλιστα συστηματικά να αναφέρει ή να δείξει τους εχθρούς (ΟΚ, όλοι ξέρουμε ότι είναι οι Γερμανοί, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει σημασία) και επικεντρώνεται στο γεγονός που συμβαίνει, χωρίς να κάνει πολιτικά σχόλια. Σπάνιο και ευχάριστο, γιατί πραγματικά έχω κουραστεί με τα παραμυθάκια των καλών και των κακών. Επίσης, εξαιτίας αυτού, η ταινία μπορεί να πάρει συμβολικές διαστάσεις που ξεφεύγουν από τον πόλεμο και μπορούν να εφαρμοστούν σε άλλες καταστάσεις.


 


Σχεδόν όλη η ταινία έχει ένταση που κλιμακώνεται συνεχώς (και με τη βοήθεια της μουσικής). Μου θύμισε το Dark Knight. Από την πρώτη σκηνή, είσαι μέσα, και δε σταματάει μέχρι το τέλος! Μόνο τον Νόλαν ξέρω να μπορεί να το κάνει αυτό. Α, και το Mad Max: Fury Road που είδα πρόσφατα!


 


Αυτά χοντρικά. Έχει κι άλλα πολλά καλά, αλλά πρέπει να αρχίσω να μιλάω πιο συγκεκριμένα και δεν πρέπει.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...