Προς το περιεχόμενο

Dunkirk


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, πηγαίνετε να δείτε την ταινία. Εάν χρειαστεί να "δανειστείτε" χρήματα από το πορτοφόλι της μαμάς, δεν πειράζει, κάντε το κι όταν το καταλάβει, πάρτε την να δει κι αυτή την ταινία και θα ξεχάσει το ζήτημα.

 

Τέλος, δεν περιγράφω άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξερω οτι η ταινια εχει γυριστει για imax εμπειρια. εφοσων αυτο ειναι το selling point της, αλλα αυτη η επιλογη δεν υπαρχει εδω, θα μπορουσα καλλιστα να την δω και στο σπιτι. δεν θα χασω κατι περισσοτερο, απο κατι που εχω χασει ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 βδομάδες και μια μέρα ακόμα...

 

Τόσο πολύ;!!! Τουλάχιστον είχατε τον πλανήτη των πιθήκων πριν από εμάς (που ομολογώ ότι θα πήγαινα εκεί πρώτα, αν είχε έρθει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι η ταινια εχει γυριστει για imax εμπειρια. εφοσων αυτο ειναι το selling point της, αλλα αυτη η επιλογη δεν υπαρχει εδω, θα μπορουσα καλλιστα να την δω και στο σπιτι. δεν θα χασω κατι περισσοτερο, απο κατι που εχω χασει ηδη.

Άρα, να συμπεράνω ότι δεν θα τη δεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το IMAX.

Η ταινία κυριολεκτικά φτιάχτηκε για τέτοιο σινεμά και η οπτικοακουστική εμπειρία είναι το κάτι άλλο(ιμερσιον λέβελ >9000).

Όποιος/α έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάμει,δεν θα το μετανιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκτός Ελλάδας γενικά δύσκολα... Είναι λίγες οι χώρες/περιοχές που έχουν αυθεντικό 70mm-film IMAX σε σινεμά. Γερμανία που είμαι, νομίζω πλέον έχουν κλείσει και τα λίγα που υπήρχαν, εκτός από μερικά μουσεία που πρέπει να έχουν ακόμα. Σε σινεμά υπάρχουν μόνο κάποια λίγα digital IMAX, που δε ξέρω σε τι ποσοστό αγγίζουν το αυθεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, να συμπεράνω ότι δεν θα τη δεις;

 

μπα, προτιμω να δω το Bαλεριαν. αρκετα εχω κοιμηθει στο σινεμα με τις ταινιες του Νολαν. θα το εβλεπα μονο αν υπηρχε imax εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η ταινία αξίζει για σινεμά και σε νορμάλ (μη imax) αίθουσα, όπου και την είδα. Δε με συγκίνησε όπως η Λεπτή Κόκκινη Γραμμή (τελείως διαφορετική ταινία βέβαια) ή όπως μερικές σκηνές του SPR, αλλά είναι μια καλή ταινία αγωνίας και σχεδόν ασταμάτητης δράσης με εξαιρετική σκηνοθεσία. Οι αερομαχίες είναι από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει ποτέ σε σινεμά και φαντάζομαι πόσο θα τα σπάνε σε IMAX.

 

 

Δυστυχώς πρέπει να ξεκινήσω με κάτι που μου ξίνισε, καθώς ίσως μπορέσω έτσι να φανώ και χρήσιμος σε κάποιον (άλλωστε η γνώμη μου ελάχιστη σημασία έχει, τόσος κόσμος έχει γράψει τα θετικά της ταινίας, δε είναι λες και όλοι περιμένουν τι θα πω εγώ). Εγώ εύχομαι πραγματικά κάποιος να μου είχε πει τα παρακάτω:

 

Η ταινία έχει έναν ιδιόμορφο (για κάποιον σκηνοθέτη που δεν είναι ο Νόλαν) τρόπο  να λέει την ιστορία. Υπάρχει αρκετά καλός λόγος που υπάρχει αυτό το τρικ, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην μας το εξηγήσει ξεκάθαρα ο σκηνοθέτης. Ίσως σε κάποιους αρέσει να προσπαθούν να λύσουν το παζλ και να καταλάβουν τι γίνεται, και σε κάποια είδη ταινιών συμφωνώ ότι έχει σημασία και είναι διασκεδαστικό, αλλά στη συγκεκριμένη ταινία δεν προσθέτει πραγματικά τίποτα. Όταν τελείωσε και ξεδιάλυνα τις απορίες μου, ήμουν ενθουσιασμένος με την ταινία και πολύ εκνευρισμένος που δεν μπόρεσα να την παρακολουθήσω με την άνεσή μου την πρώτη φορά, απλά και μόνο γιατί δεν ήταν ξεκάθαρη μια λεπτομέρεια. Δηλαδή τη δεύτερη φορά είναι ολοφάνερο τι γίνεται και σίγουρα θα περνούσα καλύτερα αν την έβλεπα ξανά, αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται, επειδή είναι ταινία για σινεμά και IMAX και δεν πρόκειται ούτε να δώσω άλλα 10€, αλλά ούτε και να την δω σε μικρή οθόνη.

 

Και κυριολεκτικά δεν υπήρχε κανένας λόγος! Δεν είναι λες και τη δεύτερη φορά που βλέπεις την ταινία αποκτάς κάποια καινούργια οπτική. Απλά σου χαλάει την πρώτη (και μοναδική στη συγκεκριμένη περίπτωση) φορά! Και όλα θα λυνόντουσαν αν πολύ απλά κάποιος εξηγούσε λίγο πιο ξεκάθαρα το παρακάτω κείμενο που εμφανίζεται στις οθόνες στην αρχή-αρχή της ταινίας (δεν πρόκειται για twist/spoiler, αλλά μην το δείτε, αν σας αρέσει να προσπαθείτε να καταλαβαίνεται τι γίνεται στις ταινίες και να αποκρυπτογραφείτε ασαφή κειμενάκια, ακόμη και αν αυτό δεν έχει σχέση με την πλοκή):

 

 

Γράφει λοιπόν στην αρχή:

 

1. The Mole - One week

2. The Sea - One day

3. The Air - One hour

 

Αρχικά το "The Mole", σημαίνει "ο μόλος" και όχι "ο σπιούνος/χαφιές", που είναι πολύ λογικό να σκεφτείς, ιδιαίτερα σε πολεμική ταινία (είναι και το πρώτο που βλέπεις από τα τρία, οπότε όταν δεις τα άλλα δύο είναι λίγο αργά να το αλλάξεις, άσε που εκείνη την ώρα, εμ... βλέπεις την ταινία). Αλλά το σημαντικότερο είναι αυτό που λέει δίπλα: στην ταινία βλέπουμε 3 διαφορετικές παράλληλες ιστορίες, που όμως έχουν διαφορετική χρονική διάρκεια (μια εβδομάδα, μια μέρα και μια ώρα αντίστοιχα), οπότε τα γεγονότα που βλέπουμε δε συμβαίνουν ταυτόχρονα (ή το ένα πίσω από το άλλο), αλλά πηγαίνουμε μπρος-πίσω στο χρόνο.

 

Αυτό είναι όλο. Αλλά είναι πολύ απλό να μην το πάρεις χαμπάρι την πρώτη φορά που το βλέπεις και να προσπαθείς για 30-40 λεπτά να καταλάβεις τι βλέπεις. Άκουσα από πολλούς ότι το έπαθαν.

 

 

Για 2-3 λέξεις παίδεμα, δηλαδή, και πολύ δήθεν το βρήκα να πω την αλήθεια. Όχι την σκηνοθεσία (αυτό ήταν γαμάτο), αλλά το ότι δεν μας το εξηγούν σαφέστατα.

 

Προσωπικά ο τρόπος αφήγησης δε με δυσκόλεψε. Η μινιμαλιστική εξήγηση με τους τίτλους στην αρχή μου φάνηκε υπεραρκετή. Επίσης δε συμφωνώ ότι ο συγκεκριμένος τρόπος δε προσθέτει τίποτα, καθώς η ταινία έτσι έχει μια πιο ενδιαφέρουσα ροή και περισσότερη αγωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ο τρόπος αφήγησης δε με δυσκόλεψε. Η μινιμαλιστική εξήγηση με τους τίτλους στην αρχή μου φάνηκε υπεραρκετή. Επίσης δε συμφωνώ ότι ο συγκεκριμένος τρόπος δε προσθέτει τίποτα, καθώς η ταινία έτσι έχει μια πιο ενδιαφέρουσα ροή και περισσότερη αγωνία.

 

Μα δεν έγραψα ότι δεν προσθέτει τίποτα. Το ανάποδο είπα, ότι υπάρχει καλός λόγος που το παρουσιάζουν έτσι και ότι η σκηνοθεσία ήταν γαμάτη.

 

Μόνο για το ότι δεν μας το εξήγησαν επαρκώς έχω πρόβλημα. ΟΚ, ενδεχομένως πολλοί να το πιάσατε, αλλά δεν είμαι ο μόνος που δεν το κατάλαβε. Και νομίζω ότι επίτηδες είναι ασαφές.

 

Εσύ χωρίς να ξέρεις τίποτα, χωρίς να έχεις διαβάσει τι είχα γράψει εγώ ή να έχεις διαβάσει κάποια κριτική που το εξηγεί, κατάλαβες αμέσως τι γίνεται, από την αρχή της ταινίας, από αυτό το κειμενάκι;! Μωρέ μπράβο! (δεν το αμφισβητώ, ελπίζω να μην φαίνεται ότι το γράφω ειρωνικά) :-)

 

Συμφωνώ απόλυτα με την αρχική σου κριτική (και με το σχόλιο σχετικά με τη Λεπτή Κόκκινη Γραμμή, και με τις αερομαχίες)

Επί τη ευκαιρία, ετοιμαστείτε να κλάψετε (αν έχετε δει και την ταινία, ακόμη καλύτερα):

 

https://www.youtube.com/watch?v=XwaJcZnR7us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...