Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο USB3 σε νέο κουτί.


paloukaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Προτείνεις να του βάλω το καλωδιάκι του πρώτου post και να τις μετατρέψω σε φτωχές πλην τίμιες USB 2 που όλοι αγαπήσαμε;το βρίσκω περιττό έξοδο το 30αρι και εγώ για 2 θύρες παραπάνω.Εξάλλου έχει η μητρική απο πίσω USB 3.και το παλικάρι ένα stickaki εχει και ένα σκληρό usb 3 μόνο

Ναι προτιμώ το καλώδιο προσωπικά, άμα οι controller δούλευαν full ταχύτητες usb 3 θα άξιζε για 5-10 mb/s δεν αξίζουν τα 30 ευρώ, το καλωδιάκι αυτό από ebay πολύ πιθανό να το βρεις και πολύ πιο φτηνά αλλά είμαι από κινητό και δεν είναι εύκολο να ψάχνω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό θα του προτείνω.Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους σας.

Ας πάρει μια επέκταση. Θα τον βολέψει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάρει μια επέκταση. Θα τον βολέψει καλύτερα.

Tου έχω δώσει τέτοιο,ποιο πολύ θέμα αφου το έχει πάνω το κουτί γιατί να μην δουλεύει είναι.Δεν πειράζει.θα ακουμπάει το φραπόγαλο πάνω χωρίς κίνδυνο μικροατυχημάτων τώρα που δεν θα βάζει stickaki απο πάνω.... :-D :-D :-D :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε λίγο μπόλιασμα γίνεται και το μανταρίνι ,πορτοκάλι εύκολα...χαχαχαχα

μπορείς να μου προτείνεις εσύ κάποια;μην κάνουμε καμία χαζομάρα;Προς το παρών το έκλεισα το κουτί του και τον έστειλα σπίτι του για να ετοιμαστώ για την δουλειά.

 

ΥΓ.το κουτί αυτό για 58 ευρώπουλα είναι αριστούργημα,σκέφτομαι σοβαρά και ένα για μένα

εγω πηρα απο Ebay μια pci card... στα σχεδον €10.   

 

αυτη εδω  http://www.ebay.com/itm/PCI-E-Express-To-USB3-0-Card-2ports-20pin-Connector-Control-Card-Adapter-Part-/331411341902?hash=item4d29a7c24e

 

δεν εχω τεσταρει ταχυτητες, να μην σου λεω αερολογιες, δεν μου αρεσει.  απλα το εχω καταλαβει, επειδη κανω αντιγραφες μεγαλων  αρχειων στα στικακια μου, συνηθως ταινιες και επεισοδια απο σειρες (της ταξεως του 1gb ++++....).

αν υπαρχει καποιο bench (CrystalDiskMark ισως...?) βοηθησει να τεσταρω τις ταχυτητες σε USB 3 vs USB 2, να το κανω...!      

 

αλλα, αν εχεις καλα USB 3 στικακια, θα δεις διαφορες απο USB 2.   να ξερεις οτι παιζει μεγαλο ρολο και το ιδιο το στικακι, στις ταχυτητες.  δεν σημαινει οτι επειδη ειναι USB 3, θα εκμεταλλευτει και ολη την ταχυτητα του USB 3....!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα απο Ebay μια pci card... στα σχεδον €10.   

 

αυτη εδω  http://www.ebay.com/itm/PCI-E-Express-To-USB3-0-Card-2ports-20pin-Connector-Control-Card-Adapter-Part-/331411341902?hash=item4d29a7c24e

 

δεν εχω τεσταρει ταχυτητες, να μην σου λεω αερολογιες, δεν μου αρεσει.  απλα το εχω καταλαβει, επειδη κανω αντιγραφες μεγαλων  αρχειων στα στικακια μου, συνηθως ταινιες και επεισοδια απο σειρες (της ταξεως του 1gb ++++....).

αν υπαρχει καποιο bench (CrystalDiskMark ισως...?) βοηθησει να τεσταρω τις ταχυτητες σε USB 3 vs USB 2, να το κανω...!      

 

αλλα, αν εχεις καλα USB 3 στικακια, θα δεις διαφορες απο USB 2.   να ξερεις οτι παιζει μεγαλο ρολο και το ιδιο το στικακι, στις ταχυτητες.  δεν σημαινει οτι επειδη ειναι USB 3, θα εκμεταλλευτει και ολη την ταχυτητα του USB 3....!!  

Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή και το συγκεκριμένο,ευχαριστούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://m.ebay.com/itm/USB-2-0-9Pin-Motherboard-Female-to-20Pin-USB-3-0-Housing-Male-Adapter-Cable-ft-/141844792327?nav=SEARCH

Εγώ με τέτοια κάνω τη δουλειά μου Είχα πάρει 5-6 ως τώρα κανένα δεν μου έβγαλε πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.ebay.com/itm/USB-2-0-9Pin-Motherboard-Female-to-20Pin-USB-3-0-Housing-Male-Adapter-Cable-ft-/141844792327?nav=SEARCH

Εγώ με τέτοια κάνω τη δουλειά μου Είχα πάρει 5-6 ως τώρα κανένα δεν μου έβγαλε πρόβλημα

Παρήγγειλα και έχω ήδη παραλάβει το καλώδιο απο το 1ο σου post.Αλλά θα το τιμήσω και αυτό ,να υπάρχει ένα στο συρτάρι για κάθε ενδεχόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή και το συγκεκριμένο,ευχαριστούμε

θα κοιταξω το μεσημερακι προς απογευμα, που θα ειμαι σπιτι, να κανω μια αντιγραφη ενος συγκεκριμενου αρχειου προς το ιδιο USB 3 στικακι (ισως και σε 2), και στις usb 3 θυρες του συγκεκριμενου controller, αλλα και στις USB 2 θυρες της μητρικης.

επισης θα τρεξω κι ενα crystaldiskmark..!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες πρωτες μετρησεις με ενα TRANSCEND 32GB USB 3.0 Flash drive.  

 

φορμαρισμενο σε NTFS, και μετρησεις σε USB 3 και USB 2 θυρες στο μηχανημα HTPC της υπογραφης μου.

 

τις εκανα απο 2 φορες για πιο γενικη εικονα. 

 

σε USB 3.0 

 

post-121902-0-79792400-1451651533_thumb.jpgpost-121902-0-80579900-1451651534_thumb.jpg

 

 

σε USB 2.0

 

post-121902-0-07432200-1451651543_thumb.jpgpost-121902-0-30085200-1451651544_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...