Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πού είν' εκείνη η εποχή...

White_Cat

Ερώτηση

Αγαπητοί φίλοι,

Εύλογο είναι ν’ αναρωτηθείτε τι μ’ έπιασε βραδιάτικα κι άνοιξα ένα νέο νήμα συζήτησης. Αλλά αυτή τη φορά δεν κρατιέμαι και θέλω να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας.
 Κάθε φορά που πάω στο περίπτερο κι αγοράζω ένα ας το πούμε “περιοδικό πληροφορικής”, με πιάνει η ίδια ακριβώς νοσταλγία και συνάμα θλίψη...
Πού είν’ εκείνη η εποχή που ήμουν 15-16 χρόνων και περίμενα πώς και πώς ν’ αλλάξει ο μήνας και παίρνοντας στα χέρια μου το καινούριο τεύχος του PC Master/User/Micro MAD/Pixel, το ρουφούσα απ’ την πρώτη σελίδα ως την τελευταία μελετώντας νύχτες ολόκληρες τα θαυμάσια εκείνα διδακτικά άρθρα που είχε σχετικά με προγραμματισμό ;  (Στήλη Programming)
Ήρθα σ’ επαφή θυμάμαι με το PC Master απ’ το πρώτο κι όλας τεύχος του και δεν ξεκόλλησα για χρόνια ολόκληρα. Ειδικά θυμάμαι ότι απ’ το 5ο τεύχος ξεκίνησε μια σειρά άρθρων για την Assembly των 8086/8088 και συνεχίστηκε μέχρι και το τεύχος 21.  Τη σειρά εκείνη την αγάπησα τόσο μα τόσο πολύ, ώστε ορισμένα τεύχη τα έχω ακόμα. Όταν τελικά το καλοκαίρι του 1991, ο συντάκτης ανακοίνωσε στο 21ο τεύχος τη λήξη της εν λόγω στήλης, εγώ είχα κηδεία.
Από εκεί μέσα έμαθα τι θα πει καταχωρητής, διακοπή, πρόγραμμα TSR, διάνυσμα διακοπής, έμαθα να μετράω σωστά, (στο δεκαεξαδικό) κι αμέτρητα άλλα τόσο χρήσιμα πράγματα. Τις 700 δραχμές τις δίναμε τότε και πιάναν τόπο.
Δε μπορώ να ξεχάσω τις ρουτίνες που δημοσιεύτηκαν σε επόμενα τεύχη κι αφορούσαν την Turbo Pascal και ειδικά τ’ άρθρα εκείνα στα οποία γινόταν λόγος  για τη δομή των αρχείων εικόνας (BMP, PCX, TIFF) και πώς μπορούσαν αυτά να διαβαστούν μέσ’ απ’ τη συγκεκριμένη γλώσσα.
 Δε θέλω ν’ αδικήσω κανένα απ’ τ’ άλλα περιοδικά της εποχής εκείνης και φυσικά δηλώνω ότι όλα είχαν πάνω-κάτω αντίστοιχη ύλη.
Σήμερα όμως πού βρισκόμαστε ; Κατά τη γνώμη μου, στο απόλυτο μηδέν. Σήμερα άμα κάνεις το λάθος και δώσεις λεφτά για να πάρεις έν’ απ’  τα περιοδικά τεχνολογίας που υπάρχουν, το πολύ-πολύ να μάθεις τις δυνατότητες του τελευταίου Smart Phone. Τίποτα μα τίποτα περισσότερο. Έχουν υποταχθεί όλα στις ανάγκες της αγοράς και δε θα βρεις μέσα κανένα μα κανένα άρθρο που να σε παρακινεί να μελετήσεις και να φτιάξεις κάτι μόνος σου.  Κανένα άρθρο δεν διδάσκει κάτι που να έχει την παραμικρή σχέση με αλγόριθμους.
Για να προλάβω τον βιαστικό αντίλογο, δηλώνω ότι δεν ζητάω να δημοσιευθούν σήμερα άρθρα για την  Assembly του 8088. Προς Θεού! Όμως γλώσσες προγραμματισμού με πολλές δυνατότητες φυσικά και υπάρχουν και σήμερα. Θα μπορούσαν πιστεύω μαζί μ’ όλα τ’ άλλα να υπάρχουν και κάποια άρθρα που να παρακινούν τον αναγνώστη ν’ ασχοληθεί με κάποια απ’ αυτές... Ειδικά αναφέρομαι στα άτομα εκείνα που είναι σχετικά μικρής ηλικίας κι έρχονται σ ‘επαφή με τους υπολογιστές για πρώτη φορά.
 Φωτεινότατη εξαίρεση ήταν φυσικά το Linux Inside και μόνο αυτό. Ειδικά θυμάμαι τα άρθρα περί Kernel Development και παράλληλου προγραμματισμού.  Τι να το κάνεις όμως ; Πάει κι αυτό, έκλεισε, το κατάπιε η αγορά, ο ανταγωνισμός κι η ανάγκη για περισσότερα κέρδη, κυρίως μέσω δημοσίευσης διαφημίσεων.  Από τη στιγμή που έκλεισε το Linux Inside δεν έχω αγοράσει κανένα άλλο ελληνικό περιοδικό πληροφορικής και δεν βλέπω να το κάνω στο άμεσο μέλλον.
 Σήμερα οι περισσότεροι 14-15άρηδες χρησιμοποιούν τον υπολογιστή σαν μία συσκευή όπως όλες οι άλλες, κάτι σαν το ψυγείο τους και το μόνο που τους νοιάζει είναι το Facebook. Δυστυχώς τα σύγχρονα περιοδικά τεχνολογίας έχουν συμβάλλει σ’ αυτό σε μεγάλο βαθμό.
Θα περιμένω μ’  ενδιαφέρον ν’ ακούσω τη γνώμη σας πάνω σε όσα έγραψα και να μου πείτε αν υπάρχει κανένα σημερινό σχετικό περιοδικό στο οποίο αξίζει κανείς να γραφτεί συνδρομητής. Προσωπικά είμαι συνδρομητής στο Linux Format απ’ την Αγγλία και το διαβάζω εδώ και χρόνια απ’ την αρχή ως το τέλος. Άλλο ένα φοβερά αξιόλογο έντυπο είναι το Blaise Pascal Magazine που εκδίδεται στην Ολλανδία, τόσο σε ολλανδική, όσο και σε αγγλική έκδοση.  Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι ασχολείται αποκλειστικά με τις διάφορες εκδόσεις των Delphi/Pascal compatible γλωσσών.

Τις αντιδράσεις σε ό,τι έγραψα σε γενικές γραμμές τις φαντάζομαι. Θα μου πείτε δικαίως πως πλέον παππούδιασα και ότι έχω προσχωρήσει στην αντίληψη που λέει “ο κόσμος χάλασε, παιδί μου!”
Τι να κάνουμε όμως αφού πιστεύω βαθειά πως πράγματι ακριβώς έτσι είναι ;

Σας ευχαριστώ που διαβάσατε με υπομονή ένα τόσο μακροσκελές μήνυμα και περιμένω τις παρατηρήσεις σας...

Τώρα αυθόρμητα μου έρχονται στο μυαλό οι στίχοι ενός γνωστού τραγουδιού :

Φεύγουν τα χρόνια και θυμίζει η τροχιά τους
σπίθες τη νύχτα που τις σέρνει ο βοριάς
Και το φορτίο τους ξεχνούν στο πέρασμά τους
Πάνω στους ώμους μας, στα φύλλα της καρδιάς.

Καλές γιορτές και χρόνια πολλά με αγάπη προς όλους,

Νιάαααααααααααου !

Ο Άσπρος Γάτος που νιώθει πως δεν τον κρατάνε πια τα πόδια του....:-(

• Like 5
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στην ερώτηση

Συχνή συμμετοχή στην ερώτηση

Δημοφιλή Μηνύματα

Αγαπητοί φίλοι,  Εύλογο είναι ν’ αναρωτηθείτε τι μ’ έπιασε βραδιάτικα κι άνοιξα ένα νέο νήμα συζήτησης. Αλλά αυτή τη φορά δεν κρατιέμαι και θέλω να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας.  Κάθε φορά π

Καλησπέρα ! Θα ήθελα κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά όλους όσοι κάνατε τον κόπο να διαβάσετε το αρχικό μήνυμά μου απ' την αρχή ως το τέλος και να μετέχετε στη συζήτηση που άνοιξα, γράφοντας τις α

Καλησπέρα !   Αυτό που έγινε με τίποτα δεν το περίμενα... Κοίτα βρε αδερφέ τι μπορεί να κάνει ένας άσημος άσπρος γάτος χωρίς καν να το σκεφτεί.... Να βάλει ξαφνικά μέσα σε 3 μέρες φωτιά στο Insomnia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Εδώ μιλάμε για ΣΠ. Πιστεύω πως σαν έννοια δεν υπάρχει, και γενινκά είναι λάθος να λέμε ΣΠ και μη ΣΠ, η διαφορά του ΣΠ από έναν άλλο άτομο είναι ότι ψάχνει τα πάντα απλά, πράγμα που ο κάθένας μπορεί να το κάνει σε οποιοδήποτε τομέα.

Εξάλλου όποιος την σήμερον εποχή δεν μπορεί να αναλύει και να συνδιάζει από διάφορες πηγές γνώσεις απλά δεν βγάζει ψωμί ή δεν προχωράει μπροστά γενικά.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Πως δεν υπάρχει! Απλά αυτά τα άτομα τα έχουν σε τεχνολογικά πάρκα και δεν σηκώνουν κεφάλι. Και στην επιστήμη υπάρχει το ανάλογο. Διάβασε την βιογραφία του  Faraday. Δεν είχε σπουδάσει κάτι! Διάβαζε βιβλία και είχε τέτοια τρέλα που τον έριξαν σε ένα εργαστήριο και έκανε παπάδες! Αυτός βρήκε το μαγνητικό πεδίο! Και επινόησε τη δημιουργία ρεύματος από μαγνήτη!

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Faraday

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Άλλο παράδειγμα ΣΠ - αυτός http://stackoverflow.com/users/157882/baluscο οποίος θεωρείται ο θεός του JSF

Οκ το JSF είναι για κλάματα, αλλά όσοι κακομοίρηδες προγραμματιστές είναι αναγκασμένοι απο σαδιστές μάνατζερς και πελάτες να χρησιμοποιούν αυτή τη τεχνολογία, συχά αναφέρονται στον Balusc ως το καλύτερο documentation για το JSF. Αντίστοιχα υπάρχουν τέτοιοι τύποι για πολύ γνωστές βιβλιοθήκες όπως Spring Framework, Apache Camel etc.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

@Defacer,

Σιγά το άρθρo για τα threads. Αν έφτιαξες κάτι με αυτό..Να το πεις και σε μας,

λολ

Ναι, έφτιαξα κάτι μ' αυτό. Πιθανόν να το έχεις χρησιμοποιήσει κιόλας χωρίς να το ξέρεις αν πήγαινες σε net cafe την περίοδο 2000-2005.

Πέρα απ' αυτό, το κείμενο μιλάει από μόνο του. Αν εσύ έχεις γράψει κάτι έστω κατά το ήμισυ αξιόλογο, τα σέβη μου.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

τι είναι αυτό το ΣΠ ρε παλικάρια , είναι μεταδοτικό ? να ανησυχήσω ?

Όσον αφορά τα παλία καλά χρόνια, δόξα το Θεό ένα σωρό websites υπαρχουν για σωστή ενημέρωση. Εγώ πότε μου δεν είχα πρόβλημα να βρώ την σωστή πηγή και αν είχα θα έκανα μια βόλτα IRC ή σε κανα forum/mailing list και θα με κατατοπίζανε οι γνώστες. Ενα παλία την έβγαζα με κακογραμένα βιβλία απο επαγγελματιές προγραμματιστές και κακομεταφρασμένα στα ελληνικά απο επαγγελματίες μεταφραστές τα οποία αγόρασα πανάκριβα απο επαγγελματιές βιβλιοπώλες . 

Αλλά δεν έχω παράπονο , τουλάχιστον ήταν επαγγελματικά , οτι καλύτερο για μενα τον χόμπιτ, σορρυ εννοούσα χομπίστα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

@Kilon

Να διαβάζεις και τα προηγούμενα μηνύματα...Σούπερ Προγραμματιστής

(μήπως έβλεπες πολύ Battlestar Galactica γιατί εκεί έπαιζαν οι Cylons)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

@Kilon

Να διαβάζεις και τα προηγούμενα μηνύματα...Σούπερ Προγραμματιστής

(μήπως έβλεπες πολύ Battlestar Galactica γιατί εκεί έπαιζαν οι Cylons)

Δημήτρης στο ονομα, χάρηκα

Βασικά είναι Κηλών , αρχαίο ελληνικό, καμία σχέση με το BG αλλά ναι είμαι φαν του παλιού και του καινούργιου :)

Ξέρω για ninja coder  και wizard coder, super coder δεν ήξερα , εγώ είμαι ΤΜ , τεχνομάγος ή στα αγγλικά technomage. Όποιος παίζει D&D ξέρει την διαφορά wizard και mage/sorcerer :) 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

θα γελάσεις αλλά εγώ ποτε δεν ήξερα καν τι είναι ELITE μέχρι που αγόρασα το καινούργιο πριν κανα δυο μήνες με το οποίο έχω φάει τρελό κολημα και βλέπω και το παλιο και μου κάνει εντύπωση πως τόσο καλό παιχνίδι μου ξέφυγε τόσα χρόνια.

https://www.elitedangerous.com/

Φοβερο παιχνίδι

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Ωχ με κόλλησες τώρα!

(όλα τα λεφτά ήταν στο 3D ραντάρ...γιατί έκανες μανούβρες βάσει των θέσεων του εχθρού και έρχονταν άμεσα μπροστά...)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Δημήτρης στο ονομα, χάρηκα

Βασικά είναι Κηλών , αρχαίο ελληνικό, καμία σχέση με το BG αλλά ναι είμαι φαν του παλιού και του καινούργιου :)

Ξέρω για ninja coder  και wizard coder, super coder δεν ήξερα , εγώ είμαι ΤΜ , τεχνομάγος ή στα αγγλικά technomage. Όποιος παίζει D&D ξέρει την διαφορά wizard και mage/sorcerer :)

Ξέχασες το Rockstar και Guru :P

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Ξέχασες το Rockstar και Guru :P

A αδικαιολόγητος το Guru το ήξερα, το Rockstar το έχω ακουστά. Θέλω όμως και κάτι ελληνικό, πως ακούγεται το ημίθεος ?

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.