Προς το περιεχόμενο

Google: Φαίνεται να ετοιμάζει νέα έκδοση του Google Glass για τον εργασιακό χώρο


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τμήμα της Google που είναι υπεύθυνο για τα wearables, το Project Aura, εργάζεται εδώ και καιρό προκειμένου να φτιάξει τον διάδοχο του αρχικού Google Glass. Και στην παρούσα φάση, έχουμε ένα δείγμα αναφορικά με το πως μπορεί να είναι η νέα συσκευή.

Σε ορισμένα FCC filings που δημοσιεύθηκαν, παρουσιάζεται μια συσκευή Google Glass που προορίζεται για χρήση στον εργασιακό χώρο, η οποία διαθέτει παρόμοιο σχεδιασμό με τον προκάτοχό της, ένα γυάλινο πρίσμα και επίσης, ενσωματώνει hinge ώστε να μπορεί να διπλώσει και να φυλαχθεί όπως συμβαίνει με τα συμβατικά γυαλιά.

 

Φημολογείται ότι η νέα έκδοση του Google Glass θα υποστηρίζει 5GHz WiFi, καλύτερη ενσωματωμένη μπαταρία, ταχύτερο επεξεργαστή Intel και βελτιωμένη κάμερα. Σύμφωνα με τη Wall Street Journal, το γυάλινο πρίσμα αναμένεται να είναι μεγαλύτερο, επεκτείνοντας με τον τρόπο αυτό το πεδίο θέασης της floating display του Google Glass.

 

Επιπλέον, η συσκευή αναμένεται να είναι αδιάβροχη και περισσότερο ανθεκτική ώστε να μπορεί να αντέξει πτώσεις και άλλα χτυπήματα σε εργασιακά περιβάλλοντα.

 

Προς το παρόν, η Google δεν έχει επιβεβαιώσει την ύπαρξη της εν λόγω συσκευής. Ωστόσο, φημολογείται ότι αρκετά τεμάχια της συγκεκριμένης συσκευής έχουν ήδη διατεθεί σε συνεργάτες του προγράμματος Glass for Work της Google.

 

Ακόμη, σύμφωνα με το 9to5Google, οι συγκεκριμένοι συνεργάτες ενδέχεται να έχουν σχεδιάσει proprietary λογισμικό για τη συσκευή, ώστε να ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Προς το παρόν, δεν είναι ξεκάθαρο εάν η Google θα αναπτύξει κάποια έκδοση του Android για το Google Glass ή ακόμη και εάν θα διαθέσει τη νέα συσκευή στο καταναλωτικό κοινό.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google glass just like Google plus. Φαίνεται πολύ cool, στην πράξη ξενερώνεις (όχι ότι έχω υπάρξει έστω κοντά σε google glass αλλά έχω μεγάλη φαντασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας,ΕΝΑΣ Developer να φτιάξει ένα σοβαρό πρόγραμμα και αυτό θα γίνει η νέα μόδα των tablets.Ακόμα πιο κορυφαίο θα είναι να γράφεις σε ένα γραφείο,να το βλέπεις να γράφεται στο google glass όπως γίνεται στο one note και να τα αποθηκεύει στο IoT.That shit's the future.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω βαρεθεί να βλέπω κράξιμο μαζικά σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ νέο φέρνει μια εταιρία στον κόσμο της τεχνολογίας!!! Σε τεχνολογικό forum είμαστε δεν είναι ζωοπανηγυρι, ούτε λαϊκή αγορά να κράζουμε σαν χωριάτες με επιχειρήματα του στυλ "'πρρτς!, άιντε-άιντε, τιν'τούτο ρε;;;". Δείτε και λίγο πέρα από τον ορίζοντα του θύματος-τελικού καταναλωτή που θα δώσει το μηνιάτικό του για κάτι "γυαλιστερό-μαμιστερό και χρήσιμο (χα!)" γιατί έτσι κάνει το κοπάδι! Υπάρχουν και ειδήσεις που δεν αφορούν το πορτοφόλι μας, θέλουν να μας κάνουν να σκεφτούμε! Όπως σκέφτηκε ο αμερικάνος γιατρός πόσο χρήσιμο εργαλείο θα ήταν αυτό το μαραφέτι για την καταγραφή χειρουργικών τεχνικών και χρησιμοποίησή του στην εκπαίδευση (η γυναίκα μου είναι στην ερευνητική του ομάδα). Περιττό να πω ότι έχει χτυπήσει φλέβα χρυσού με αυτό το "άχρηστο" γκατζετάκι, σε ένα πανεπιστήμιο που μετρά 6 Νόμπελ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα ρε me00016.

Τα περισσοτερα παιδακια σκεφτονται πως εφοσων ειναι αχρηστα για αυτους , ειναι αχρηστα για ολους. 

Δεν μπορουν να σκεφτουν "out of the box" και να βρουν ή να σκεφτουν μια καινουργια χρήση για ένα καινούργιο εργαλείο.

Και φυσικά δεν φταίει το ίδιο το εργαλείο πως θα χρησιμοποιηθεί απο τον καθένα μας, Οπως ένα μαχαίρι μπορει να κόψει μία φέτα ψωμί μπορεί και να σκοτώσει άνθρωπο ανάλογα πως θα το χρησιμοποιήσετε.

Σταματήστε να κατηγορείτε το κάθε λογήν εργαλείο και σκεφτείτε πως θα μπορούσατε να το χρησιμοποιήσετε για να βελτιώσετε την ζωή σας και το κόσμο γύρω σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προσωπικά πιστεύω πως ειναι παντελός αχρηστα στο κοινο την δεδομένη στιγμή.

 

...επειδή ξέρεις -οντας εμπορικός αναλυτής της google ασπούμε-  πως το "κοινό" στο οποίο απευθύνεται ενα τέτοιο gadget περιλαμβάνει και σένα ε?

 

 

 

 

Τα google glass είναι απλά άσχημα και δεν πρόκειται να έχουν επιτυχία στους καταναλωτές. 

 

...Γιατι η στυλιστική σου αποψη είναι η επικρατούσα στο καταναλωτικό κοινό παγκόσμια ε?

 

 

δηλαδή για να καταλάβω, αν η spaseX ασπούμε αυριο στείλει ανθρωπο στον άρη θα κατακρίνετε τον musk οτι η αποστολές του δέν θα εχουν αγοραστικό κοινό να ανταποκρίνονται την δεδομένη στιγμή , και οτι η στολή των αστροναυτών θα μπορούσε να είναι λιγο πιο ευρύχωρη και μελιντζανί για να ταιριάζει με τις αποχρώσης του πλανήτη?

 

 

Εχω βαρεθεί να διαβάζω flame posts για οτι κυκλοφορεί, απο ανθρώπους που θεωρούν πως η δική τους αποψη είναι η επικρατέστερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αυτά τα "παιδάκια" έχουν την δικιά τους άποψη (εσείς την λέτε κράξιμο/flame/etc) έτσι και εσείς τα παιδάκια έχετε άλλη. Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει τα γκουγκλ γκλας για καμποσες μερες (την ντεβελοπερ εκδοση) και πραγματικα ειναι μακραν το πιο ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ προιον μαρκετινγκ που εχω δει στη ζωη μου απο μεγαλη εταιρια.

 

τωρα για το ποσο χρησιμα ειναι αυτο δε το ξερω, μιας και ηταν τοσο απατη το ολο σκηνικο που ουτε χρηστικα δεν ηταν καλα καλα. δε μπορουσες να δεις τιποτα με εκεινη την διαφανη οθονη με το οπασιτι στο 0.000001% . αλλιως μας τα δειχνανε στο βιντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω βαρεθεί να βλέπω κράξιμο μαζικά σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ νέο φέρνει μια εταιρία στον κόσμο της τεχνολογίας!!! Σε τεχνολογικό forum είμαστε δεν είναι ζωοπανηγυρι, ούτε λαϊκή αγορά να κράζουμε σαν χωριάτες με επιχειρήματα του στυλ "'πρρτς!, άιντε-άιντε, τιν'τούτο ρε;;;". Δείτε και λίγο πέρα από τον ορίζοντα του θύματος-τελικού καταναλωτή που θα δώσει το μηνιάτικό του για κάτι "γυαλιστερό-μαμιστερό και χρήσιμο (χα!)" γιατί έτσι κάνει το κοπάδι! Υπάρχουν και ειδήσεις που δεν αφορούν το πορτοφόλι μας, θέλουν να μας κάνουν να σκεφτούμε! Όπως σκέφτηκε ο αμερικάνος γιατρός πόσο χρήσιμο εργαλείο θα ήταν αυτό το μαραφέτι για την καταγραφή χειρουργικών τεχνικών και χρησιμοποίησή του στην εκπαίδευση (η γυναίκα μου είναι στην ερευνητική του ομάδα). Περιττό να πω ότι έχει χτυπήσει φλέβα χρυσού με αυτό το "άχρηστο" γκατζετάκι, σε ένα πανεπιστήμιο που μετρά 6 Νόμπελ...

υπαρχουν εφαρμογες για ολα που μπορει να ειναι χρηστικα , αλλα οταν απευθυνεται σε πλειοψηφια μετριεται και ετσι .

 

 ενα μπουκαλακι νερο , ειναι ενα μπουκαλακι νερο , αλλα αν στο αυτοκινητο σου φυγει και μπει κατω απο το φρενο μπορει να ειναι θανατος  , δεν το μετραμε ετσι ομως το μπουκαλακι με το νερο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...