Προς το περιεχόμενο

Philips Saeco 8423/11 αποριες!


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις την πηρα! Δεν εχω καμια εμπειρια απο μηχανες espresso. Εχω ενα προβλημα. Δε μπορω να βαλω με τιποτα το κλειστρο στη μηχανη. Δε κουμπωνει μεχρι το τελος, οση δυναμη και εαν εβαλα. Να τονισω οτι η μηχανη ειναι εκτος λειτουργιας. Ισως για αυτο δε μπαινει; Ειναι σαν ενος ειδους κλειδωμα;

Επειτα, λεει για το παρεχομενο νερο να το ριχνω σε ειδικη αποχετευση, το ιδιο και για το υγρο της αφαλατωσης. Τι ακριβως εννοει ο ποιητης; 
Το γεμισμα του κυκλωματος που λεει στο εγχειριδιο το κανω καθε φορα πριν φτιαξω τον καφε; Εχει νοημα να τον πιεσω; ( Διαβασα πως οχι, απο τη στιγμη που ειναι pressurized )

Σε περιπτωση cappuccino, πρωτα κανω το γαλα και μετα τον καφε;

Και τι ακριβως πλενω και καθε ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κουμπώνει κάπου αλλά σφηνώνει με την περιστροφή, δεν χρειάζεται υπερβολική δύναμη

το νερό του πρώτου καθαρισμού και των αφαλατώσεων δεν είναι πόσιμο άρα το πετάς (προφανώς στην αποχέτευση)

αν μείνεις με το pressurized χρειάζεται απλώς να είναι επίπεδος

πρώτα καφές μετά γάλα

πλένεις το φίλτρο μετά από την χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα βιντεο στο youtube το δειχνει να ειναι σε ευθεια ομως. Το κλειστρο τεινει αριστερα στην περιπτωση μου. Ισως φταιει που εχω κλειστει τη συσκευη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα βιντεο στο youtube το δειχνει να ειναι σε ευθεια ομως. Το κλειστρο τεινει αριστερα στην περιπτωση μου. Ισως φταιει που εχω κλειστει τη συσκευη;

Δοκίμασέ το και με ανοιχτή αν και δε νομίζω να είναι πρόβλημα (αφού έχεις σιγουρευτεί ότι δεν το εμποδίζει κάτι να πάει πιο πέρα). Έχω δει και σε άλλες μηχανές να μένει λίγο προς τα αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ετσι οπως ειναι τα στομια εκροης κοιτανε προς τα πισω. Εξαλλου οπως ειπα και παραπανω στα βιντεο που εχω δει για το συγκεκριμενο μοντελο το κλειστρο ειναι ευθεια.

post-248498-0-92006600-1451504567_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάστιχο είναι καινούριο και σκληρό ακόμα, με το βάλε βγάλε θα μαλακώσει και θα πηγαίνει το χερούλι πιο δεξιά. Εφόσον δε χάνεις από κει νερά δεν έχεις κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( Επισης εαν παρατηρησετε στη φωτογραφια υπαρχουν εμφανη σημαδια χαραξης επανω στο μεταλλο. Λες και εχει ξαναχρησιμοποιηθει πριν την αγορασω. Ειναι φυσιολογικο; )

Και τωρα μαλλον 2 προβληματα που υπαρχουν..

Πρωτο, σχετικα με το κλειστρο που δε κουμπωνει σε ευθεια, οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ. Κατα τη πρωτη χρηση κουμπωσα το φιλτρο και μπηκε κλασσικα αριστερα, πατησα το κουμπι για να σταζει το νερο, αλλα τιποτα! Περιμενα 10 δευτερολεπτα και τιποτα, ενω εκανε κανονικα το θορυβο. Φοβηθηκα μηπως σκασει. Τοτε γρισα το κλειστρο προς τα δεξια και αρχισε να παιρνει εμπρος.. Περιεργο.. Επισης τη πρωτη φορα εστραξε στην αρχη καφε μονο απο το ενα ακροφυσιο.

Δευτερο, ξαφνικα εκει που ηταν η μηχανη αναμμενη, εκανε ενα περιεργο θορυβο σα σκασιμο και εσβησε απο πισω ο διακοπτης ( νομιζω ). Επισης αν μπορεσα να παρατηρησω καλα εφυγε καφες ειτε απο το pannarello, ειτε απο τη μοναδα παροχης.. Ισως να φταιει η συγκεκριμενη πριζα. Υπαρχει χρονικο διαστημα που να πρεπει να ειναι ανοικτη η μηχανη; Μπορει να ενεργοποιηθηκε βεβαια και η εξοικονομηση ενεργειας, δε το ξερω αυτο..

Παρα πολλα προβληματα και αποριες.. Συγνωμη!

post-248498-0-66805100-1451557203_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...