Προς το περιεχόμενο

Matias Duarte, VP of design της Google: “Βαρύ και ασήκωτο” το iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το android είναι ένας αχταρμάς. Έχει τα εικονίδια σε δύο σημεία, με μπέρδευε από την αρχή σε αντίθεση με το iOS που τα έχει σε ένα μέρος και τα τακτοποιείς όπως θες.

 

Σε android μόνο με nova launcher συνήλθα ώπου αλλάζεις την ταξινόμηση, έχει εύρεση _σαν_ το spotlight στο iOS αλλά αυτό που με βοήθησε είναι να βάλω διπλάσια εικονίδια με αφαίρεση το ονόματος κάθε εφαρμογής ώστε να μην γυρνάω οθόνες, όλες οι εφαρμογές μου χώρεσαν σε δύο οθόνες. Αλλά το NOVA launcher ΔΕΝ είναι επίσημο μέρος το Android που σχολιάζει ο Duarte. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι android αναφέρεται ο Duarte αφού με τόσο abandonware και κάτι καινούργιο να έκαναν στο android 6, δεν το είδα.

 

Ό,τι καινούργιο καλό και να έχει το android, αφορά την μειοψηφία.

 

Αν δεν βρίσκεις κάτι στο iOS (προσοχή στο 'κάτι'), έχεις το spotlight. Με μία κίνηση από πάνω προς τα κάτω βρίσκεις ό,τι θες. πρόγραμμα, επαφή, e-mail, δεδομένα ΜΕΣΑ σε εφαρμογές. Ό,τι θες.

 

Αν ψάχνεις εφαρμογή, είναι προνοητικό το spotlight. Αφού βρεις την εφαρμογή σου σημειώνει από δίπλα σε ποιό φάκελο είναι για να μην το ξαναψάχνεις.

 

Δεν βλέπω κάτι καλύτερο στο android, το αντίθετο.

Οι 2 θεσεις που λες, προφανως ειναι το app drawer και η home screen. Ειλικρινα πως μπορεις να μπερδευτεις? Ειναι σαν να λες οτι μπερδευεσαι στα windows γιατι εχουν επιφανεια εργασιας και start menu και εχει τα προγραμματα σε 2 σημεια και επικρατει μπαχαλο.

Επισης ο Nova, και ο καθε launcher, δεν κανει κατι διαφορετικο εκτος απο το να σου δινει τη δυνατοτητα να αλλαζεις μεγεθος και σχημα στα εικονιδια και εφε. Σε ολα τα αλλα ειναι το ιδιο πραγμα με τον google launcher. Α! Και ορισμενοι εχουν gestures. Μιλαω για Nova-Apex-Go-Buzz που ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα και οχι για Smart-Z-Yahoo που αλλαζουν αρκετα το τροπο χρησης.

Στο κουτακι με το σημα της google αν γραψεις ενα γραμμα απο κατω θα σου εμφανισει εφαρμογες, τηλεφωνα κλπ των οποιων το ονομα ξεκιναει με αυτο το γραμμα.

Τελος, οι εφαρμογες ειναι στο app drawer με ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ. Ο μεσος ανθρωπος χρειαζεται λιγοτερο απο 1 δευτερολεπτο για να την βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άρα λοιπόν καταλήγουμε με μια start screen + τις διπλανές οθόνες γεμάτες με εικονίδια όπως όλα τα υπόλοιπα λειτουργικά για κινητά. :(

 

Το κάτι παραπάνω σε σχέση με το iOS θα έλεγα ότι είναι τα widget, τα οποία συνήθως είναι πρακτικά...!!! :)

 

Συμφωνώ για το Nova, αλλά ΔΕΝ είναι "επίσημα" στο Android OS.. 

Οχι, στις home screen βαζεις οσες συχνα χρησιμοποιουμενες εφαρμογες (πολλες ή λιγες) θεωρεις οτι σε βολευουν και widgets.

Στον app drawer ειναι που υπαρχουν ολες οι εφαρμογες , αλλα τουλαχιστον μπορεις να τις εχεις με αλφαβητικη σειρα κ τωρα πια που στο google launcher ειναι με καθετο scrolling μπορεις να πας μονο με ενα swipe στο τελος της λιστας:

 

app-drawer.gif

 

 

Eδω πως κανεις search αποκλειστικα για ονομα εφαρμογης(ψαχνει για chrome στο παραδειγμα):

 

gnl-search-tip.gif

 

 

και εδω πως κανεις browse τις εφαρμογες ανα γραμμα:

650_1200.gif

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2 θεσεις που λες, προφανως ειναι το app drawer και η home screen. Ειλικρινα πως μπορεις να μπερδευτεις?

 

Το target group της apple είναι γεμάτο με ανθρώπους που μπερδεύονται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αφήστε ποιο είναι πιο βολικό και πιο καλό,ότι βολεύει τον καθένα είναι εγώ έχω δουλέψει android και wp και ios για 1 μέρα ενός φίλου και όλα μια χαρά λειτουργικά είναι και με όλα κάνεις άνετα την δουλειά σου με 1-2 μέρες εξοικείωσης.

μετά είναι τι αρέσει στον καθένα,προσωπικά όποιο και αν μου δώσεις απο τα τρία,απο άποψη λειτουργικότητας κάνω την δουλειά μου άνετα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχής ο τίτλος, δημιουργεί λάθος εντυπώσεις...

 

Μπορώ να πω οτι ποτέ δε βλέπω άρθρα φάσης clickbait αλλά με το insomnia την πάτησα.

 

Το κάνουνε συνέχεια εδώ. WTF!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να είναι βαρύ κι ασήκωτο το iOS. Που πας ρε Apple με 2πύρηνο επεξεργαστή και 2gb RAM; Και συν τις άλλοις δεν μας δίνεις και αναφορά στα SMS, ούτε bluetooth! Α ρε Jobs...λείπεις :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...

 

Τα εικονίδια είναι πολύ καλά για να βρεις και να ξεκινήσεις μια εφαρμογή. Φανταστείτε να ήταν λέξεις αντί για εικόνες... Και όχι ονόματα,(που είναι σχεδόν το ίδιο με εικόνες) αλλά πλήρεις περιγραφή της εφαρμογής. Θα ήταν ήταν αδύνατο και δύσχρηστο. Οι εικόνες ξεχωρίζουν εύκολα (όπως τα ονόματα) και πολλές φορές δίνουν και πολλές πληροφορίες για το είδος και την χρήση της εφαρμογής.

Οι εικόνα υπερέχει της λέξεως.

 

Ίσως βέβαια να εννοεί την οργάνωση των εφαρμογών. Για λίγες εφαρμογές η οργάνωση βάση της χρονολογίας εγκατάστασης είναι μια χαρά. Για περισσότερες θα ήθελε ιδανικά κατηγορίες, αλλά όταν αλλάζεις την θέση τους προκαλείται μπέρδεμα και σύγχιση, οπότε δεν είναι απαραίτητα καλύτερα η αυτόματη οργάνωση των εφαρμογών.

Το κακό θα έλεγα με το iPhone είναι πως δεν μπορεί να δώσει παραπάνω δυνατότητες στο προχωρημένο χρήστη. Θέλω να πω πως δεν έχει συντομεύσεις ή κάτι ανάλογο. Πχ το nokia 3310, ένα από τα πρώτα κινητά με μενού έδινε την δυνατότητα στον προχωρημένο χρήστη που ήξερε ακριβώς τι θέλει στο μενού να πατήσει το αριθμητικό μονοπάτι και να πάει αμέσως (πχ κουμπί μενού και μετά πατάει 2,3,3 και πάει αμέσως στο ξυπνητήρι). Κάνοντας ταχύτατη και ευκολότερη την χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλη χρονια σε όλους.

 

Καλο ειναι να ξεχωρισουμε τα πραγματα.

Αλλο το underlying os που ειναι η βαση και αλλο το ui/ux.

 

Για οποιον δεν ειχε εμπειρία και απο τις δυο πλατφορμες  καλο θα ειναι να είμαστε συγκατημένοι στις κρίσεις μας.

 

Εγω σαν χρηστης πολλων android συσκευων -απο τις παλιοτερες με μικρη cpu  - εως και νεωτερες αλλα και ως κατοχος αυτη την στιγμη ενος iphone 6s plus  ομολογω οτι ακομη και αυτη την στιγμη το andoid δεν ειναι αρκετα οριμο  πρωτα  απο την πλευρα του λειτουργικου (χρηση resources - συμπεριφορα) αλλα και απο την πλευρα του ui/ux.

 

Αυτο μπορει να οφειλεται και κατα πασα πιθανοτητα οφείλεται στο οτι ο κάθε κατασκευαστης πηρε το android core version που τον βολευε το φορτωσε με  bloatware (που ειτε τα ονομασε είτε τα χρησιμοποιεί σαν ui στην προσπαθεια του να δωσει το δικο του ux) ΚΑΙ το μόνο που πραγματικά σώζει το android είναι το ότι οι μηχανές (κινητά) έχουν μεγαλύτερη ισχύ.

 

Εαν δείτε αντίστοιχα την apple απο την εποχη του iphone 3 ακομη χρησιμοποιεί καποια έκδοση του bsd και αυτό είναι.Τα τηλέφωνα της δεν κολούν (και είμουν κάτοχος όλων των μοντέλων έως και το απλό 4) .

 

Η αλήθεια είναι ότι το ενα οικοσύστημα είναι πολύ κλειστό (apple) ενώ το άλλο (android) είναι open και αυτό ανάλογα απο την πλευρά που το κοιτάς - και βολεύει τον καθένα μας - αποκτά και συγκεκριμένη αξία.

 

Για να μην παραξηγηθώ.

Δεν είμαι apple fan boy και προγματικά θεωρώ πεταμένα τα 1000 περίπου ευρώ που κάνει η συσκευή που κατέχω.Και εαν το θέλετε και διαφορετικά για να την αξιοποιήσω με τον βέλτιστο τρόπο πρέπει όπως αντιλαμβάνεστε να έχω και άλλα κομμάται απο το οικοσύστημα της apple (macbook κτλ.)

Η απόκτηση όμως και συντήρηση ενός τέτοιου οικοσυστήματος διακίνησης πληροφορίας (που δεν μου αποφέρει -όπως και σε πολλούς άλλους - καποιο είδους roi απο την χρήση του) είναι το λιγότερο μια κίνηση ματαιοδοξίας ενώ  θα έπρεπε να δίνει μια αίθηση πληρότητας συγκεκριμένων αναγκών.

 

Πρέπει όμως να βάζουμε τα πράγματα στην σωστή θέση και προοπτική τους.

 

Ολοι είμαστε τόσο σαν άνθρωποι όσο και σαν καταναλωτές τις ίδιας άποψης : θα θέλουμε ιδανικά το καλύτερο (αποδοση , χαρακτηριστικά  κτλ.) και φτηνότερο αντικείμενο με το οποίο είτε θα καλύψουμε την ματαιοδοξία μας είτε τις ανάκγκες μας είτε και τα δύο.

 

Επειδή κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ακόμη  (και είναι καλό και αυτό) αναλωνόμαστε σε μπουρδες του τύπου είναι καλό το ένα και κακό το άλλο όπως κάνει και ο τύπος αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι στο android δεν χρειαζεται συνηθως καν να ψαχνεις για κατι με εξτρα εργαλεια τυπου spotlight:

 

μπορεις να εχεις αμεση προσβαση στις συχνα χρησιμοποιημενες εφαρμογες βαζοντας τες στο home screen. Τις πιο σπανια χρησιμοποιουμενες τις βρισκεις στο app drawer που μπορεις να τις εχει σε αλφαβητικη σειρα κ οχι σε αχταρμα οπως στο ios που "αναγκαζεσαι" να χρησιμοποιεις το spotlight λογω του χαους που επικρατει με τα εικονιδια.

 

Κάποιο άλλο android χρησιμοποιώ και δεν βρίσκω πάντα τις εφαρμογές.

 

Μόλις σήμερα εγκατέστησα νέα εφαρμογή και έπρεπε να την βάλω χειροκίνητα στην home screen μου. Αχταρμάς. Υπ' όψιν πως μιλάμε για ακόμη ένα κινητό abandonware που *αναγκάστηκα* να βάλω cyanogenmod για να του δώσω μικρή παράταση ζωής. Ο trebuchet έχανε τα εικονίδια κάθε φορά που το σύνδεα σε υπολογιστή έτσι έβαλα τον Nova που δεν έχει αυτό το πρόβλημα και είδα και τα υπόλοιπα προτερήματα (π.χ. έχει backup ρυθμίσεων: δυστυχώς το χρειάζεσαι σε android)

 

(διάλλειμα για υστερικό γέλιο: ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)

 

Τί σε εμποδίζει στο iOS στην αρχική οθόνη να έχεις αυτές που χρησιμοποιείς συχνά και στις επόμενες αλφαβητικά (το ποιό άχρηστο) ή με *όποια* σειρά θες στις υπόλοιπες οθόνες;

 

Αλφαβητική σειρά = αχταρμάς.

 

Το search bar στο android το αφαίρεσα και όταν το κατάφερα, ελευθερώθηκα αφού μπόρεσα να βάλω και άλλα εικονίδια. Μου έπιανε πολύτιμο χώρο (και επεξεργαστή), σε αντίθεση με το iOS που εμφανίζεται με gesture. Μαθήματα interface από πάντα η Apple.

 

@O_kakos_o_lykos μα και τα windows μπερδεμένα είναι. Είδες μενού εφαρμογών σε xfce και kde; Το καλύτερο το έχει το Linux, εφαρμογές ανά κατηγορία. Πολλές εφαρμογές υπάρχουν σε πολλές κατηγορίες. Αλλά για αφή, δεν ξέρω αν βολεύει. Προσωπικά εκκινώ τις εφαρμογές με alt+f2 ή (σε windows) με ctrl+r κάτι που υιοθέτησαν και στο ubuntu. Κατήργησαν το menu, απλά γράφεις την εφαρμογή. Σιγά μην ψάχνω σε μενού. Σε μενού πάω όταν δεν θυμάμαι το εκτελέσιμο.

 

Αφού το αλφαβητικό είναι καλό, πηγαίνετε κονσόλα και πατήστε διπλό tab, θα σας τα βγάλει αλφαβητικά.

 

 

 

!

./

2ManDVD

2to3

411toppm

7z

7za

7zr

:

BeastieWorker

BitchX

BitchX-1.1-final

ControlPanel

DllPlugInTester

FvwmCommand

HtFileType

HybridReverb2_WisdomGenerator

JPWL_image_to_j2k

JPWL_j2k_to_image

MP4Box

MP4Client

Magick++-config

Magick-config

 

 

 

Εγώ πάλι βλέπω πως ο συνηθισμένος χρήστης βολεύεται με iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο άλλο android χρησιμοποιώ και δεν βρίσκω πάντα τις εφαρμογές.

 

Μόλις σήμερα εγκατέστησα νέα εφαρμογή και έπρεπε να την βάλω χειροκίνητα στην home screen μου. Αχταρμάς. Υπ' όψιν πως μιλάμε για ακόμη ένα κινητό abandonware που *αναγκάστηκα* να βάλω cyanogenmod για να του δώσω μικρή παράταση ζωής. Ο trebuchet έχανε τα εικονίδια κάθε φορά που το σύνδεα σε υπολογιστή έτσι έβαλα τον Nova που δεν έχει αυτό το πρόβλημα και είδα και τα υπόλοιπα προτερήματα (π.χ. έχει backup ρυθμίσεων: δυστυχώς το χρειάζεσαι σε android)

Ακριβώς επειδη δεν είναι αχταρμας, μπορεις κ εχεις μια ταξη στο android.

Εβαλες καινορια εφαρμογη που ηξερες που θα είναι (αλφαβητικη σειρα στον app drawer) κ αν ηθελες την εβαζες κ στο home acreen επειδη τη χρησιμοποιεις πιο συχνα.

 

Βαζεις κ τον επισημο google now launcher κ εχεις ταχυτατο search μονο για ονομα εφαρμογων αν θελεις.

 

gnl-search-tip.gif

 

Για να γινει κατανοητος ο αχταρμας που επικρατεί σε ios αρκει να αναλογιστουμε τι γίνεται αν πιασουμε ios συσκευή αλλου χρηστη: δεν θα ξερεις πχ που ειναι το YouTube. Στο Android είναι αλφαβητικα κ το βρίσκεις χωρίς να κανεις search για το όνομα.

 

Δεν είναι τυχαίο οτι κ στο mac os x η apple ακολουθεί την ιδια λογικη με το android(home screen/desktop/dock με shortcuts για συχνα χρηιμοποιουμενες εφαρμογες και launchpad με ολες τις εφαρμογές) κ δεν επιλεγει τον αχταρμα του ios.

Τί σε εμποδίζει στο iOS στην αρχική οθόνη να έχεις αυτές που χρησιμοποιείς συχνά και στις επόμενες αλφαβητικά (το ποιό άχρηστο) ή με *όποια* σειρά θες στις υπόλοιπες οθόνες;

 

Αλφαβητική σειρά = αχταρμάς.

 

Δεν μπορω στο ios να τις βαλω ΑΥΤΟΜΑΤΑ αλφαβητικα. Πρέπει να το κανω χειροκινητα λογω της δυσχρηστιας του ios.

Στο android εχω την επιλογή να γινεται αυτόματα.

 

Ετσι επικρατει ο αχταρμας στις περισσότερες ios συσκευές μετα την πρωτη σελιδα που εχει τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί πιο συχνά ο χρήστης. Εχουν υπομονή να τακτοποιησουν μια σελίδα, οχι πολλες παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο άλλο android χρησιμοποιώ και δεν βρίσκω πάντα τις εφαρμογές.

 

......................

 

Εγώ πάλι βλέπω πως ο συνηθισμένος χρήστης βολεύεται με iOS.

 

 

boys-and-girls-room-vs-pc.jpg

 

Αυτό που κάνει η apple στα κινητά της είναι αυτό που βλέπεις κάτω δεξιά, ενώ όλοι οι υπόλοιποι, Windows, Linux, Android κτλπ συμπεριλαμβανομένου και της apple με το MAC OS σου επιτρέπουν να κάνεις το πάνω δεξιά. Ο λόγος που νιώθεις μπερδεμένος είναι άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...