Προς το περιεχόμενο

Gigabyte R9 380 ασυμβατοτητα?


F117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονια!!!!

Αγορασα μια gigabyte R9 380 στα 4gb.

Την εβαλα πανω στον υπολογιστη και δεν την αναγνωριζει....no signal.

Η motherboard ειναι μια gigabyte h61m-s2pv με εναν i3 και 2x8gb ram σε ενα thermaltake 470watt. Η προηγουμενη vga ηταν μια gtx 480 1.5gb ram....πιο ενεργοβορα...

Εχω δοκιμασει λοιπον τα εξεις

 

-Εχω δοκιμαστει αλλη vga και παιζει κανονικα στον υπολογιστη.

-Οπως και η καρτα γραφικων η 380 παιζει σε αλλον υπολογιστη κανονικα.

-Εχω βαλει 2 διαφορετικα psu ενα hec 480w και ενα chieftec 750w και παλι no signal απο την καρτα γραφικων. (Αναβουν τα ledakia της αλλα δεν γυρνανε καν οι ανεμιστηρες της vga.)

-εχω δοκιμασει με διαφορετικα και με λιγοτερα dimakia μνημης.

-εχω κανει reset τα bios και τα εχω κανει κ update με τα τελευταια.

-εχω επισης βαλει μονο την καρτα πανω χωρις δισκους κ usb και παλι τιποτα

-εχω κανει disable την onboard vga

-εχω βαλει peg gen3 και τιποτα.

 

Ειναι απλα ασυμβατη η mobo με την vga?

Τιποτα αλλο να δοκιμασω η παμε για αλλη mobo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν ασυμβατες καρτες.απλα αναλογως της συνδεσης κανε και την αναλογη ρυθμιση στην οθονη.αν την εβαλες με dp ενεργοποιηση στην οθονη το dp.αν ειναι hdmi ενεργοποιησε το hdmi.οι ανεμιστηρες νομιζω οτι λειτουργουν μετα απο μια θερμοκρασια και πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η pci δουλευει κανονικα και με 2 διαφορετικες καρτες που δοκιμασα...εξοδο ιδια ειχαν με την 380 αρα κομπλε απο θεμα ρυθμισεις και καλωδιου εξοδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε την καρτα σε αλλο pc,δοκιμασε το pc με αλλη τηλ,δοκιμασε συνδεση με dvi (αν χρησιμοποιεισες hdmi)

γενικα κανε σκατζες μεχρι να δεις ποτε δινει σημα ωστε να καταλαβεις τι φταιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν εχει σημα με το συγκεκριμενο pc. Σε αλλο pc κομπλε. Οπως κ με αλλη καρτα στο ιδιο pc κομπλε

 

Εχει διακοπτακι για διπλο bios η 380?Αν ναι,δοκιμασε με το διακοπτακι στην αλλη θεση.Αν δεν σου κανει κοπο,γραψε τι μητρικη-τροφοδοτικο εχει το αλλο pc στο οποιο δουλευει η 380.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπτακι δεν εχω δει η διαβασει να εχει καπου....το αλλο ητανε τη ecs μια g31?δεν θυμαμε....775 socket παντως....παλια δηλαδη...τροφοτικο απο 470...480...κ 750...με ολα επαιξε στο παλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσυμβατοτητα λιγο δυσκολο να παιζει μιας και η δικια σου μητρικη ειναι πιο καινουργια.Καποια ρυθμιση στην μητρικη σου δεν επιτρεπει την καρτα να τρεξει.Δοκιμασες να κανεις cmos με την καρτα πανω?Βγαζοντας την μπαταρια,οχι να βραχυκυκλωσεις τα πινακια.Αν δεν βρισκεις ακρη με τιποτα,στειλε στην Gigabyte μπας και σου πουνε τι να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε χωρίς παρεξήγηση καλώδιο τροφοδοσίας έβαλες πάνω στη κάρτα γραφικών; οι παλιές δεν χρειάζονται. οι καινούριες όμως θέλουν συνήθως ένα ή δύο εξαπινα καλώδια από το τροφοδοτικό. στο λέω γιατί το έπαθε φίλος και μου έλεγε πήρε χαλασμενη κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε χωρίς παρεξήγηση καλώδιο τροφοδοσίας έβαλες πάνω στη κάρτα γραφικών; οι παλιές δεν χρειάζονται. οι καινούριες όμως θέλουν συνήθως ένα ή δύο εξαπινα καλώδια από το τροφοδοτικό. στο λέω γιατί το έπαθε φίλος και μου έλεγε πήρε χαλασμενη κάρτα.

ναι γιατί οι παλιές καίγανε σανό για να λειτουργήσουν η αλήθεια είναι.

εαν μη τι αλλο η 480 που είχε να μην ζητούσε εξτρά τροφοδοσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατί οι παλιές καίγανε σανό για να λειτουργήσουν η αλήθεια είναι.

εαν μη τι αλλο η 480 που είχε να μην ζητούσε εξτρά τροφοδοσία.

ξέρεις πόσες κάρτες γραφικών έχω δει να καίνε σανό; ακόμα και κάρβουνο... ευτυχώς ο φίλος τη βρήκε τη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...