Προς το περιεχόμενο

Συνδικαιουχοι σε τραπεζικο λογαριασμο


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει περισσότερα δικαιώματα το πρώτο όνομα τελικά;

Πρέπει να έχει λογικά.

Γιατί και όταν υπολογίζουν τους τόκους καταθέσεων στη φορολογική δήλωση, μόνο στον δικαιούχο τους υπολογίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρέπει να έχει λογικά.

Γιατί και όταν υπολογίζουν τους τόκους καταθέσεων στη φορολογική δήλωση, μόνο στον δικαιούχο τους υπολογίζουν.

 

Αν θυμάμαι καλά στη δική μου δήλωση εμφανίζονταν και οι τόκοι από λογαριασμούς που δεν είμαι πρώτο όνομα αλλά και δηλώθηκαν τόκοι από δικούς μου λογαριασμούς σε άλλο συνδικαιούχο που δεν ήταν πρώτο όνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχει λογικά.

Γιατί και όταν υπολογίζουν τους τόκους καταθέσεων στη φορολογική δήλωση, μόνο στον δικαιούχο τους υπολογίζουν.

Οι τόκοι εμφανίζονται σε όλους τους συνδικαιούχους, και είναι τικαρισμένο το πρώτο όνομα του λογαριασμού. Το ποσό των τόκων μπορούν να το μοιραστούν οι συνδικαιούχοι όπως θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περισσότερα δικαιώματα το πρώτο όνομα τελικά;

 

 

Πρέπει να έχει λογικά.

 

Οταν ο συνδικαιουχος μπορει  απο μονος του να παει να καναι αναληψη ολο το ποσο ποιο το πλεονρκτημα του πρωτου ονοματος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο συνδικαιουχος μπορει  απο μονος του να παει να καναι αναληψη ολο το ποσο ποιο το πλεονρκτημα του πρωτου ονοματος ?

Αλήθεια δεν ξέρω.

 

Πάντως όταν είχα ανοίξει εγώ λογαριασμούς, μου ζητούσαν συνδικαιούχο λες και ήταν υποχρεωτικά.

Λαλακία των υπαλλήλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο συνδικαιουχος μπορει  απο μονος του να παει να καναι αναληψη ολο το ποσο ποιο το πλεονρκτημα του πρωτου ονοματος ?

 

Το μονο θετικο που βλεπω στην σημερινη cc εποχη, ειναι οτι μπορειτε και οι 2 να πατε να παρετε απο 420 ο καθενας. Απο το ταμειο. Βεβαια σε περιπτωσεις "διαμαχης", δεν ειναι και πολυ καλο αυτο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μονο θετικο που βλεπω στην σημερινη cc εποχη, ειναι οτι μπορειτε και οι 2 να πατε να παρετε απο 420 ο καθενας. Απο το ταμειο. Βεβαια σε περιπτωσεις "διαμαχης", δεν ειναι και πολυ καλο αυτο :)

 

Αυτό το κανω κάθε μηνα εγω στην μισθοδοσια μου που εχω και την γυναικα μου αλα εχει αλλη καρτα .Αν χρειαστω κανω και στου γιου μου τον λογαριασμο σε ιδια τραπεζα και περνω αλλα 420 .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν είχα ανοίξει λογαριασμό πριν πολλά χρόνια,

με είχαν ρωτήσει ποιον να βάλω ως δεύτερο (συνδικαιούχο προφανώς).

Είχα τα στοιχεία του και τα έδωσα, δεν πήγε ποτέ να υπογράψει τίποτα , eurobank.

Χάχα, απιστευτο τραγικό περίπτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην ουσία, κανένας συνδικαιούχος δεν έχει παραπάνω δικαιώματα από τον άλλο. Αμφότεροι έχουν δικαίωμα να "σηκώσουν" όλο το ποσό του λογαριασμού (προ capital controls φυσικά).

 

Και μάλιστα σε περίπτωση κληρονομιάς του ενός δικαιούχου, ο συνδικαιούχος (ή οι συνδικαιούχοι) μοιράζονται το ποσό του λογαριασμού - δεν κληρονομείται στους κληρονόμους του αποβιώσαντα δικαιούχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Τελικά υπάρχει δυνατότητα αφαίρεσης συνδικαιούχου; Με τη συγκατάθεσή του φυσικά.

 

 

Ναι υπαρχει αλλα μονο με αυτη την προϋποθεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει δυνατότητα αφαίρεσης συνδικαιούχου; Με τη συγκατάθεσή του φυσικά.

 

Τα cc ΔΕΝ επιτρέπουν ούτε πρόσθεση ούτε αφαίρεση συνδικαιούχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες Τραπεζες αν εχει κωδικο πελατη ηδη ο υποψηφιος συνδικαιουχος  επιτρεπουν και συνδικαιουχο .ι Eurobank σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...