Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της Apple για τις κακές επιδόσεις του iPhone 4s, μετά την αναβάθμιση σε iOS 9


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμμέσως, ναι, σου "αχρηστεύει" την συσκευή και σε αναγκάζει να αναβαθμίσεις, αλλά μιλάμε για μια συσκευή που έχει κλείσει 4+ χρόνια στην αγορά. Δεν νομίζω πως υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές (με λίγες εξαιρέσεις) που υποστηρίζουν την συσκευή για παραπάνω απο 1 χρόνο στο αντίπαλο στρατόπεδο. Και αν την υποστηρίζουν, προφανώς και σε οποιαδήποτε συσκευή με 4 χρόνων H/W αν βάλεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού, λογικό θα είναι να "σέρνεται". 

Δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα. Πρωτα απο ολα, ΟΧΙ, δεν ειναι λογικο να σερνεται, απο που και ως που ειναι λογικο? Υποτιθεται οτι γιαυτο ακριβως ειναι πετσοκομενες οι εκδοσεις του iOS για προηγουμενες συσκευες, για να μην σερνονται. Περαν τουτου, ναι μεν η συσκευη βγηκε πριν 4 χρονια, αλλα μεχρι πριν 2 χρονια πωλουνταν κανονικατα απο την Apple στα 400+ ευρα.

 

Και εν πασει περιπτωση ειναι αστειο να λεμε "ειναι λογικο" οταν προκειται για την Αpple, ενω παραλληλα να εκθειαζουμε την τρομερη υποστηριξη που εχουν οι συσκευες της. Με το που πεις σε καποιον για το οτι ειναι πανακριβες οι συσκευες της θα σου πει για την τρομερη υποστηριξη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μερικοι βλεπω θεωρουν αδικη την μηνυση με βασικη λογικη πως σε διαφορες αντροιντ συσκευες υπαρχουν προβληματα με updates. Να ρωτησω ποσες συσκευες εχουν αντροιντ και ποσες ios. ? Επισης η apple εχει και της συσκευη και το λειτουργικο ενω αντροιντ ειναι λειτουργικο μονο. Δεν μπορει η google να τεσταρει και να κανει optimize κατι τετοιο μιας και καθε κατασκευαστης(samsung,lg,htc κλπ) βαζει το χερι του στη συσκευη. Η apple εχει και συσκευη και λογισμικο οποτε συγκρηση δεν υπαρχει. Θα επρεπε να φροντισει η να βγαλει ξεχωριστη εκδωση για παλιες συσκευες η να εχει f****g downgrade. Εχω το 4s επειδη μου εσπασε το moto g μου και εχω βγαλει αφρους. Αντε να φυγω και απο δω και περα no updates σε οοτι λειτουργικο και αν παω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.apple.com/ios/whats-new/

 

"Faster and more responsive.

The apps in iOS 9 now take advantage of Metal, making more efficient use of the CPU and GPU to deliver faster scrolling, smoother animation, and better overall performance. Email, messages, web pages, and PDFs render faster. And multitasking features on iPad feel fluid and natural."

 

Και στις συμβατές συσκευές έχει το 4s στο τέλος της σελίδας.

Άντε βγάλτε τις τσιμπλες μερικοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.apple.com/ios/whats-new/

 

"Faster and more responsive.

The apps in iOS 9 now take advantage of Metal, making more efficient use of the CPU and GPU to deliver faster scrolling, smoother animation, and better overall performance. Email, messages, web pages, and PDFs render faster. And multitasking features on iPad feel fluid and natural."

 

Και στις συμβατές συσκευές έχει το 4s στο τέλος της σελίδας.

Άντε βγάλτε τις τσιμπλες μερικοί

Το Metal δεν υποστηρίζεται σε παλιές συσκευές για αυτό το λόγο υπάρχει μειωμένη απόδοση.

Αν θυμάμαι καλά από iphone 5s και πάνω είναι συμβατό το Metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$5000000 για την Apple είναι σαν τσίχλες από το περίπτερο

Είναι, αλλά δε νομίζω να τα δώσει και τόσο εύκολα! Γιατί μετά σκέψου πόσοι θα μαζευτούνε, θα αναγκαστεί να δώσει ολόκληρο το περίπτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις τόσο παλιό κινητό αναγκαστικά πρέπει να συμβιβαστείς. Διαλέγεις λοιπόν είτε να βάλεις καινούργια έκδοση λογισμικού για να μπορείς να τρέχεις και τις καινούργιες εφαρμογές είτε μένεις στην παλιά με ό,τι περιορισμούς μπορεί να έχεις...Αν δεν είσαι σίγουρος για την απόδοση και εφόσον ξέρεις ότι προς τα πίσω δεν μπορείς να πας περιμένεις να διαβάσεις καμιά κριτική από άλλους που τη δοκίμασαν και αναλόγως πράττεις.

 

Σωστατο, μονο που ξεχνας οτι η ιδια η Apple ειναι που διαφημιζε τις γρηγοροτερες επιδοσεις. Οσο για το να περιμενεις αλλους να την βαλουν για να δες πως παει, το ιδιο προβλημα δεν προκυπτει? Οι αλλοι που θα την βαλουν για δεις εσυ πως παει δεν θα καταληξουν με ενα κινητο που σερνεται? XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστατο, μονο που ξεχνας οτι η ιδια η Apple ειναι που διαφημιζε τις γρηγοροτερες επιδοσεις. Οσο για το να περιμενεις αλλους να την βαλουν για να δες πως παει, το ιδιο προβλημα δεν προκυπτει? Οι αλλοι που θα την βαλουν για δεις εσυ πως παει δεν θα καταληξουν με ενα κινητο που σερνεται? XD

Σίγουρα, αλλά πάντα κάποιοι δοκιμάζουν πρώτοι! Στην τελική μπορεί να μην τους πολυένοιαζε κιόλας για ένα παλιό κινητό, οπότε τρόποι να μάθεις υπάρχουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει το σύνδρομο του update-upgrade και ούτω καθεξής, στον υπόλοιπο κόσμο δεν συνηθίζουν να κάνουν update συσκευές με παλαιότερο hardware πολύ απλά διότι τους καλύπτει το προηγούμενο, τελεία. Έχω iphone 4s με ios 6.1.3 & κοντράρω σε ταχύτητα το 6αρι, πολλές σελίδες τις ανοίγει γρηγορότερα και σε όλα τρέχει νεράκι…. φυσικά και η apple θέλει να σου βαρύνει το λειτουργικό μέσω updates για να πάρεις το επόμενο iphone -- τι νομίζουν ότι ανακάλυψαν ζωή στον Άρη??   B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει το σύνδρομο του update-upgrade και ούτω καθεξής, στον υπόλοιπο κόσμο δεν συνηθίζουν να κάνουν update συσκευές με παλαιότερο hardware πολύ απλά διότι τους καλύπτει το προηγούμενο, τελεία. Έχω iphone 4s με ios 6.1.3 & κοντράρω σε ταχύτητα το 6αρι, πολλές σελίδες τις ανοίγει γρηγορότερα και σε όλα τρέχει νεράκι…. φυσικά και η apple θέλει να σου βαρύνει το λειτουργικό μέσω updates για να πάρεις το επόμενο iphone -- τι νομίζουν ότι ανακάλυψαν ζωή στον Άρη??   B)

Περίεργο μου φαίνεται αυτό! Για το άλλο που λες, είπαμε είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα στην ουσία. Ή έχεις γρήγορη συσκευή αλλά χωρίς νέες εφαρμογές ή αργή συσκευή που παίρνει τις πιο νέες εφαρμογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι με 4s που εκαναν upgrade σε 9 ήταν οσοι την ειχαν πατησει με το upgrade σε 8 (μεταξυ αυτων και εγω), ελπιζοντας οτι θα ειναι εστω και ελαχιστα καλυτερο απο το 8 για τις συσκευές τους οπως διαφημιζε η apple ξεκαθαρα για τα παλιοτερα κινητα της. Δεν ξερω κανεναν με 4s και 7άρι να πηγε σε 9άρι και καλα εκανε. Οποτε ήταν μια παγίδα/αποτυχια (οπως θελετε πεστε το) με απολυτη ευθυνη της apple! Σωστη η μυνηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μήνυση να μου το θυμηθείτε, θα αποτελέσει την αρχή του τέλους για την Apple. Θα πρόκειται για την μεγαλύτερη δικαστική διαμάχη όλων των εποχών και θα αναγκαστεί να πληρώσει δισεκατομμύρια δολάρια σε αποζημιώσεις. Δυστυχώς ο Cook δεν φτάνει ούτε το μικρό δαχτυλάκι του Jobs...Εταιρία πρότυπο την κατάντησε μαγαζάκι της γειτονιάς...RIP Apple

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτή η μήνυση να μου το θυμηθείτε, θα αποτελέσει την αρχή του τέλους για την Apple. Θα πρόκειται για την μεγαλύτερη δικαστική διαμάχη όλων των εποχών και θα αναγκαστεί να πληρώσει δισεκατομμύρια δολάρια σε αποζημιώσεις. Δυστυχώς ο Cook δεν φτάνει ούτε το μικρό δαχτυλάκι του Jobs...Εταιρία πρότυπο την κατάντησε μαγαζάκι της γειτονιάς...RIP Apple

Σκέφτομαι τώρα αυτο που λένε πως όπως σε βρίσκει ο νέος χρόνος, έτσι θα είσαι όλη τη χρονιά και δεν ξέρω πως θα σε αντέξω! :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...