Προς το περιεχόμενο

Προταση για αγορα gps συσκευης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πατερας μου θελει ενα gps 5-6". Το θεμα ειναι δεν ξερω εαν πρεπει να αγορασει gps συσκευη ή καποιο smartphone..

 

Με 150 ευρω μπορει να παρει ενα καλο κινεζικο κινητο που να τα κανει ολα.. Βεβαια δε ξερω εαν θελει να χρησιμοποιησει τοσο μεγαλο κινητο. Μαλλον οχι..

 

Τελος παντων, περιμενω καποιες προτασεις σε λογικη τιμη. Αγορα αμα συμφερει, μπορει να γινει και απο το εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το smartphone είναι και GPS στα δύσκολα όμως χρειάζεσαι ένα καλό GPS και κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα Garmin.

Ένα Garmin nuvi 2589 με 250Ε είναι μια πολύ καλή αγορά διότι έχεις χάρτες της AutoDrive για την Ελλάδα & της Navteq για όλη την Ευρώπη οι οποίοι ανανεώνονται αρκετές φορές τον χρόνο δωρεάν εφ΄ορου ζωής.

Μπορείς πολύ εύκολα να του βάλεις και χάρτες της Anavasis όπου θα σε καλύψει και για τις εκτός δρόμου εξορμίσεις σου όπως και ναυτικούς χάρτες για τις θαλάσσιες βόλτες σου. Αν πετάς με αεροπλάνο .... ας σταματήσω !!! 

Μπορείς να πάρεις με λιγότερα χρήματα ένα μικρότερο μοντέλο της Garmin που θα έχει τις παραπάνω δυνατότητες αλλά το 2595 είναι πραγματικά πολύ καλό γι αυτά που προσφέρει

Επεξ/σία από G_Thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις gps. Ένα tablet να πάρεις και βάλεις μια εφαρμογή για χάρτες π.χ. sigic. Το έχω ψάξει και εγώ και κατέληξα σε αυτό. Ένα τάμπλετ 8" είναι αρκετό. Τώρα για το sigic επειδή αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και κάποια free έκδοση δεν γνωρίζω όμως αν είναι αρκετή. Νομίζω όμως ότι η πλήρης έκδοση είναι αυτή που χρειάζομαι και θα προχωρήσω στην αγορά της. Προς το παρόν ψάχνομαι ποιο tablet να πάρω. Στην αρχή είχα καταλήξει για 8" αλλά μάλλον θα πάω σε 9.7" για να μην το έχω μόνο σαν gps και έτσι να έχω και μεγαλύτερη οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδή χρησιμοποιώ τα smartphone μου χρόνια ως gps, θα σας πω να έχετε υπόψη σας ότι τους 2-3 καλοκαιρινούς μήνες που έχουμε πολύ δυνατό ήλιο και ζέστη, το κινητό μένει πολλές δεκάδες ώρες απευθείας κάτω από τον ήλιο (εφόσον το έχετε στηρίξει σε βάση στο παρμπρίζ) και μάλλον δεν βολεύει τελικά για πολύωρα ταξίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το θελει για συχνη χρηση ας παρει κανονικο gps, νομιζω οτι θα χει και πιο γρηγορη ανιχνευση απ το δορυφορο

και γρηγοροτερη ανανεωση

δεν παίζει αυτός ο λόγος για κανονικό gps

 

όσοι έχουν smartphone με Qualcomm soc ή iPhone

ξέρουν πολύ καλά πως ο δέκτης GPS τους είναι και ακριβής και ταχύτατος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζει αυτός ο λόγος για κανονικό gps

 

όσοι έχουν smartphone με Qualcomm soc ή iPhone

ξέρουν πολύ καλά πως ο δέκτης GPS τους είναι και ακριβής και ταχύτατος

γι' αυτους που δεν εχουν ομως τι γινεται; σιγουρα ενα κινητο τελευταιας τεχνολογιας θα χει τα πλεονεκτηματα του

αλλα υπαρχει και ο παραγοντας της αυτονομιας, το κινητο το χουμε για 1000 δυο χρησεις και συχνα δε μας φτανει

η μπαταρια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις gps. Ένα tablet να πάρεις και βάλεις μια εφαρμογή για χάρτες π.χ. sigic. Το έχω ψάξει και εγώ και κατέληξα σε αυτό. Ένα τάμπλετ 8" είναι αρκετό. Τώρα για το sigic επειδή αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και κάποια free έκδοση δεν γνωρίζω όμως αν είναι αρκετή. Νομίζω όμως ότι η πλήρης έκδοση είναι αυτή που χρειάζομαι και θα προχωρήσω στην αγορά της. Προς το παρόν ψάχνομαι ποιο tablet να πάρω. Στην αρχή είχα καταλήξει για 8" αλλά μάλλον θα πάω σε 9.7" για να μην το έχω μόνο σαν gps και έτσι να έχω και μεγαλύτερη οθόνη.

 

Έχεις points, αλλά μάλλον θα συμφωνήσω με τους άλλους που λένε καλύτερα ξεχωριστή συσκευή εκτός και αν υπάρχει κάνα δυνατό Android κινητό ως δεύτερο για να το κάνεις gps. Πάντως, εγώ τα τελευταία χρόνια είμαι τελείως απογοητευμένος από τους χάρτες και τα updates. Λάθη ένα σωρό. Μιλάω για ξεχωριστή συσκευή gps με χάρτες της auto drive hellas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ο πατερας μου θελει ενα gps 5-6". Το θεμα ειναι δεν ξερω εαν πρεπει να αγορασει gps συσκευη ή καποιο smartphone..

 

Με 150 ευρω μπορει να παρει ενα καλο κινεζικο κινητο που να τα κανει ολα.. Βεβαια δε ξερω εαν θελει να χρησιμοποιησει τοσο μεγαλο κινητο. Μαλλον οχι..

 

Τελος παντων, περιμενω καποιες προτασεις σε λογικη τιμη. Αγορα αμα συμφερει, μπορει να γινει και απο το εξωτερικο.

 

Έχω τον ίδιο προβληματισμό.

Τελικά τι έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...