Προς το περιεχόμενο

Intenso 4TB 3.5" εξωτερικός δίσκος USB 3.0 - 109.90€ (crazy sundays) [ΤΕΛΟΣ - ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΥΡΑ]


vgiozo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει και εμένα για εσωτερικός μπορεί να γίνει εύκολα η μετατροπή / άνοιγμα; 

 

Εφόσον έχεις θύρα USB 3.0 στον υπολογιστή ( κι αν δεν έχεις είναι φθηνό να προσθέσεις) δεν αξίζει να τον "σφάξεις" γιατί η ταχύτητα είναι εφάμιλλη του SATA...

 

γι αυτό εγώ θα σου πρότεινα να διατηρήσεις την ευελιξία που σου προσφέρει μια μαζεμένη εξωτερική θήκη usb 3.0

 

Aν πάντως κάποιος ενδιαφέρεται, στα δύο παρακάτω βίντεο φαίνεται η διαδικασία

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο προσωπικη εμπειρια και χρηση εχω παρει 2 τετοιους, τα 3TB απο eshop πριν 2 χρονια  στα 100 ευρω.

Και οι 2 δισκοι εχουν toshiba.Τους εχω αποκλειστικα για αποθηκη γεματο ταινιες.

Ειναι αθορυβοι, καλες θερμοκρασιες και ταχυτητες πανω απο 80mb σε usb 3.0.

Το καλοκαιρι φιλος πηρε απο κωτσοβολο τον 4TB στα 129 ευρω.

WD GREEN εχει.Στην τιμη που εχει ειναι πολυ καλη προσφορα.

Οποιος ψαχνει δισκο για αποθηκη, ειναι πολυ καλη προταση ο συγκεκριμενος δισκος.

Το ανοιγμα θα αφησει σημαδια,δεν γινεται να μην αφησει, και ετσι χανεις εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια και χρηση εχω παρει 2 τετοιους, τα 3TB απο eshop πριν 2 χρονια  στα 100 ευρω.

Και οι 2 δισκοι εχουν toshiba.Τους εχω αποκλειστικα για αποθηκη γεματο ταινιες.

Ειναι αθορυβοι, καλες θερμοκρασιες και ταχυτητες πανω απο 80mb σε usb 3.0.

Το καλοκαιρι φιλος πηρε απο κωτσοβολο τον 4TB στα 129 ευρω.

WD GREEN εχει.Στην τιμη που εχει ειναι πολυ καλη προσφορα.

Οποιος ψαχνει δισκο για αποθηκη, ειναι πολυ καλη προταση ο συγκεκριμενος δισκος.

Το ανοιγμα θα αφησει σημαδια,δεν γινεται να μην αφησει, και ετσι χανεις εγγυηση.

 

Όπως είπα προηγουμένως, δεν υποστηρίζω το άνοιγμα της θήκης, ΑΛΛΑ αν πρόκειται μόνο για μικρά σημάδια, ο τεχνικός έλεγχος (σε περίπτωση hardware προβλήματος) δεν θα μπορεί να αποδώσει τα σημάδια αυτά στον χρήστη, αφού κατά την ίδια την διαδικασία ελέγχου μπορεί να χρειαστεί να ανοιχθεί ο δίσκος.

...πώς θα ξέρει ο υπάλληλος, λοιπόν, αν τα σημάδια έγιναν από τον χρήση κι όχι από το δικό του εργαλείο; Αρκεί το άνοιγμα να γίνει προσεκτικά, πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πώς θα ξέρει ο υπάλληλος, λοιπόν, αν τα σημάδια έγιναν από τον χρήση κι όχι από το δικό του εργαλείο; Αρκεί το άνοιγμα να γίνει προσεκτικά, πάντα

 

Προφανώς τον έλεγχο για εξωτερικά σημάδια θα τον κάνει πριν ανοίξει ο ίδιος τον δίσκο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τον έλεγχο για εξωτερικά σημάδια θα τον κάνει πριν ανοίξει ο ίδιος τον δίσκο....

 

Τα σημάδια απο το άνοιγμα θα είναι κυρίως ορατά στο εσωτερικό κάτω από το καπάκι...

....αν είσαι προσεκτικός και δεν "σκαλίσεις" το εξωτερικό, πχ καλύπτοντας τη μύτη πεπλατισμένου κατσαβιδιού με πανάκι, φροντίζοντας να ασκείς την ελάχιστη αναγκαία πίεση σε κάθε σημείο (όχι όπως κάνει ο πανίβλακας στο 1ο βίντεο παραπάνω) για να ανοίξει, τότε κατά πάσα πιθανότητα τη σκαπουλάρεις...

 

ΑΛΛΑ δεν χρειάζεται να το ρισκάρεις...σε USB 3.0 δεν χάνεις σε επιδόσεις κι είσαι εξασφαλισμένος ως προς την εγγύηση...

 

Επίσης ο συγκεκριμένος δίσκος έχει ένα πλαστικό πολύ ευάλωτο σε γρατσουνιές (προσωπικά από τον Ιούλιο τους δουλεύω τους δίσκους με τις εργοστασιακές ζελατίνες τους), οπότε και πάλι ένα ποσοστό εξωτερικών σημαδιών - αν δεν μιλάμε για υπερβολές και δεν είναι συγκεντρωμένα σε συγκεκριμένα σημεία - είναι δικαιολογίσιμο...

 

...δεν αξίζει όμως...όχι με usb 3.0...

 

Επίσης να τονίσω ότι ο δίσκος είναι πολύ ήσυχος και το κουτί καταπνίγει πραγματικά σχεδόν ό,τι θόρυβο κάνει (σας μιλάει κάποιος υπερ-ευαίσθητος στον θόρυβο)...πρακτικά ίσα-ίσα που θα καταλάβεις ότι είναι ανοικτός κι ίσως ούτε κι αυτό αν δεν επικρατεί απόλυτη ησυχία στο δωμάτιο.

...συνεπώς αν κάποιος σκέπτεται να τον κάνει εσωτερικό, για να γλιτώσει θόρυβο, και πάλι δεν χρειάζεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, αν τα καταφέρουμε με το άνοιγμα, μετά μπορούμε να βάλουμε μέσα τον παλιό μας δίσκο, έτσι δεν είναι?

 

Από την άλλη, αν είναι σε θσβ 3 και όπως λέτε δεν αξίζει η ταλαιπωρία, μπορούμε να τον έχουμε συνέχεια ανοιχτό, και να έχουμε το φάκελο πχ για torrent κατευθείαν εκεί? (να γίνεται και το upload εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, αν τα καταφέρουμε με το άνοιγμα, μετά μπορούμε να βάλουμε μέσα τον παλιό μας δίσκο, έτσι δεν είναι?

 

Από την άλλη, αν είναι σε θσβ 3 και όπως λέτε δεν αξίζει η ταλαιπωρία, μπορούμε να τον έχουμε συνέχεια ανοιχτό, και να έχουμε το φάκελο πχ για torrent κατευθείαν εκεί? (να γίνεται και το upload εννοώ)

 

Ναι, αν είναι sata ο παλιός.

 

Ναι, απλά οι θερμοκρασίες δεν θα είναι οι καλύτερες για 24/7 & ελληνικό καλοκαίρι, χωρίς κανένα airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους εξωτερικους δισκους, το θεμα ειναι οτι χαλαει κλασσικα το enclosure το οποιο συνηθως δεν ειναι και πολυ ποιοτικο(με οτι συνεπαγετε για την ποιοτητα ρευματος που δινουν στο δισκο)... Αν εχεις δεδομενα μεσα τον σφαζεις τοτε για να τα παρεις ακομα και σχετικα ασημαντα να ειναι γιατι ξερεις οτι κατα πασα πιθανοτητα ο δισκος ειναι οκ..

Οποτε προσωπικα θα τους ανοιξω και θα τους βαλω εσωτερικους αφου πρωτα δοκιμαστουν για κανα δυο βδομαδες για να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχουν καποιο κατασκευαστικο προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα προηγουμένως, δεν υποστηρίζω το άνοιγμα της θήκης, ΑΛΛΑ αν πρόκειται μόνο για μικρά σημάδια, ο τεχνικός έλεγχος (σε περίπτωση hardware προβλήματος) δεν θα μπορεί να αποδώσει τα σημάδια αυτά στον χρήστη, αφού κατά την ίδια την διαδικασία ελέγχου μπορεί να χρειαστεί να ανοιχθεί ο δίσκος.

...πώς θα ξέρει ο υπάλληλος, λοιπόν, αν τα σημάδια έγιναν από τον χρήση κι όχι από το δικό του εργαλείο; Αρκεί το άνοιγμα να γίνει προσεκτικά, πάντα

Με το eshop εχεις να κανεις που με το παραμικρο τα βγαζουν εκτος εγγυησης.Ο τεχνικος ελεγχος που θα κανει ο υπαλληλος του eshop,θα κοιταξει αν εχει σημασια παραβιασης η θηκη,  θα τον συνδεσει σε υπολογιστη να δει αν δουλευει με καποιο διαγνωστικο προγραμμα για δισκους.Θα υπογραψει την αντικατασταση του δισκου, και ο χαλασμενος θα επιστρεψει πισω στον προμηθευτη.

Οποτε ειναι καθαρα θεμα τυχης και παρατηρητικοτητας του υπαλληλου.Εκτος αν η θηκη ξεκουμπωνει τοσο ευκολα που δεν αφηνει σημαδια που το βλεπω δυσκολο να γινεται.

Αυτος που θα προσπαθησει να τον ανοιξει παιρνει το ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εφυγαν τα καμια 15αρια οφτοπικ και η διαμαχη που εφτασε σε χαρακτηρισμους, περι red...

 

οι σκετοι 3,5" sata 4tb στο scroutz ξεκινανε απο 140κατι

 

οχι απλα ειναι προσφορα ,ειναι τρεχτε παρτε μαγκες

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Μιλαμε για εναν εξωτερικο (φτηνοτεροι ειδικα στην Ελλαδα εδω και 5-10χρονια απο τους εσωτερικους), ο οποιος εξω παιζει απο αυτη την τιμη καποιες φορες και 105, Ελλαδα μονιμα στα 125, προχθες στο ΜΜ 118 και με 140-150 παιρνεις εξωτερικο 5ΤΒ. Καλη η τιμη, αλλα οχι "τρεξτε παρτε". ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε windows 10 διαβαζεται ο δισκος?

Γιατι δεν τα εχει τα win10 στα υποστηριζομενα λειτουργικα.

Μπορει να μου απαντησει καποιος σε αυτο γιατι ειμαι στο τσακ να παραγγειλω?

Μην τον παρω και δεν διαβαζεται σε win10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομιζω ομως οτι για πολυμεσα σε τηλεοραση και λοιπα media players δεν θα διαβαστει. Λαθος;

 

Να το πουμε γιατι μια αποθηκη συνηθως (αν οχι κυριως) πεφτει και πανω σε τετοιες συσκευες.

 

Add. King το διαβαζα για εναν 4ΤΒ 2.5αρη ( ;)) που ζαχαρωνα προχθες, το εγραφε καποιος σε ενα ριβιου. Ας μας πουν και αλλοι που εχουν δοκιμασει 4ρηδες ωστε να ξερουμε αν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια 55αρα Samsung smart tv. Διαβάζει τα πάντα. Έχω πάνω σε ένα usb hub 9 σκληρούς από 1tb μέχρι 4tb και τους διαβάζει όλους σε 5 δευτερόλεπτα και ας είναι γεμάτοι.

Επίσης ένα wd live που δούλευα επίσης διάβαζε 4tb σκληρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...