Προς το περιεχόμενο

Διαμόρφωση εξωτερικού σκληρού δίσκου...αδύνατη!


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι...καλή χρονιά!

 

Έχω ένα σκληρό δίσκο 500gb που μέχρι τώρα τον είχα στο laptop, είχε φορτωμένο πάνω το λειτουργικό (Win 10) και είναι χωρισμένος σε 2 partitions.

Σήμερα τον έβγαλα από το laptop, τον έβαλα σε μια εξωτερική θήκη usb3 και σκοπεύω να τον κρατήσω σαν αποθηκευτικό μέσο.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαγράψω τα 2 partitions και να τον κάνω ένα ενιαίο χώρο.

Δοκίμασα καταρχήν κατά την εγκατάσταση των Windows στον καινούργια δίσκο, όταν τον συνεδεσα σαν εξωτερικη μονάδα...μπα τίποτα! Δεν είχα πρόσβαση.

Στη συνέχεια δοκίμασα μέσα από τα Windows. Μπορώ να διαμορφώσω κάθε partition χωριστά, αλλά όχι να διαγράψω τα partitions και να κάνω έναν ενιαίο χώρο.

 

Καμμία ιδέα;;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη διαχείριση, διαχείριση δίσκων λογικά θα μπορέσεις να το κάνεις. Με δεξί κλικ στο my computer.

Από το my computer φίλε zio10, βλέπω 2 ξεχωριστούς δίσκους τον D και τον E (τα δύο partitions δηλαδή)

που μπορώ το καθένα να διαμορφώσω, αλλά δεν μπορώ να ενώσω σε ένα partition=όλος ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το my computer φίλε zio10, βλέπω 2 ξεχωριστούς δίσκους τον D και τον E (τα δύο partitions δηλαδή)

που μπορώ το καθένα να διαμορφώσω, αλλά δεν μπορώ να ενώσω σε ένα partition=όλος ο δίσκος.

Με δεξί κλικ αν θυμάμαι καλά μπορείς να κάνεις διαγραφή και μετά επέκταση και θα τα ενώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεξί κλικ αν θυμάμαι καλά μπορείς να κάνεις διαγραφή και μετά επέκταση και θα τα ενώσει.

Το δεξί κλίκ δεν δίνει καμμία δυνατότητα διαγραφής...κάτι άλλο χρειάζεται να κάνω, αλλά τι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεξί κλίκ δεν δίνει καμμία δυνατότητα διαγραφής...κάτι άλλο χρειάζεται να κάνω, αλλά τι???

Τι επιλογές σου δίνει αν επιλέξεις ένα partition και κάνεις δεξί κλικ;

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια εφαρμογή όπως αυτή πχ

 

http://www.partition-tool.com/personal.htm

 

(Δεν το έχω δοκιμάσει, άλλα προγράμματα δικά τους που έχω δοκιμάσει είναι οκ όμως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεξί κλίκ δεν δίνει καμμία δυνατότητα διαγραφής...κάτι άλλο χρειάζεται να κάνω, αλλά τι???

Εγώ χρησιμοποιώ το MiniTool Partition Wizard ( TO HOME EDITION)σε όσους δίσκους μου έχουν φέρει για να λύσω οποιοδήποτε πρόβλημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια εφαρμογή όπως αυτή πχ

 

http://www.partition-tool.com/personal.htm

 

(Δεν το έχω δοκιμάσει, άλλα προγράμματα δικά τους που έχω δοκιμάσει είναι οκ όμως)

 

 

 

Εγώ χρησιμοποιώ το MiniTool Partition Wizard ( TO HOME EDITION)σε όσους δίσκους μου έχουν φέρει για να λύσω οποιοδήποτε πρόβλημα .

Σας ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια...

εγκατέστησα και τα δύο προγράμματα που μου προτείνατε και τελικά έκανα τη δουλειά μου με το MiniTool Partition Wizard, που μου φάνηκε πιο απλό στη χρήση του.

Να είστε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια...

εγκατέστησα και τα δύο προγράμματα που μου προτείνατε και τελικά έκανα τη δουλειά μου με το MiniTool Partition Wizard, που μου φάνηκε πιο απλό στη χρήση του.

Να είστε καλά!

 

Μια χαρά! Καλή χρονιά! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια...

εγκατέστησα και τα δύο προγράμματα που μου προτείνατε και τελικά έκανα τη δουλειά μου με το MiniTool Partition Wizard, που μου φάνηκε πιο απλό στη χρήση του.

Να είστε καλά!

 

ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε σας και σε όλους μας!

Καλοδεχούμενες οι ευχές για υγεία και ευτυχία!!!

 

Όσο για τα ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ....να έχουμε κάτι να λέμε... έτσι;;;; χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε σας και σε όλους μας!

Καλοδεχούμενες οι ευχές για υγεία και ευτυχία!!!

 

Όσο για τα ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ....να έχουμε κάτι να λέμε... έτσι;;;; χαχαχα

Καλημέρα . Όχι φίλε μου γιατί να μην έχεις πολλά λεφτά. Άμα δεν θες πάω πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...