Προς το περιεχόμενο

PC Game of the Year 2015 (insomnia version)


Praetorian

PC Game of the Year 2015  

279 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο θεωρείτε το καλύτερο παιχνίδι για PC στη χρονιά του 2015

    • Apotheon
    • Assassin's Creed Chronicles: China
    • Batman: Arkham Knight
    • The Binding of Isaac: Afterbirth
    • Blue Estate The Game
    • Broforce
    • Cities: Skylines
    • Crypt of the NecroDancer
    • DiRT Rally
    • Dropsy
    • Dying Light
    • Fallout 4
    • Grand Theft Auto V
    • Her Story
    • Homesick
    • Invisible Inc
    • Keep Talking And Nobody Explodes
    • Life is Strange
    • Lucius II: The Prophecy
    • Κανένα από το Γκρουπ A'
  2. 2. Γκρουπ Β'

    • Mad Max
    • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
    • Ori and the Blind Forest
    • Pillars of Eternity
    • Prison Architect
    • Project CARS
    • Rocket League
    • SOMA
    • StarCraft II: Legacy of the Void
    • The Talos Principle: Road to Gehenna
    • Total War: Attila
    • Trine 3
    • Undertale
    • White Night
      0
    • The Witcher 3: Wild Hunt
    • Woolfe - The Red Hood Diaries
    • Κανένα από το Γκρουπ Β'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα αρχισει να γραφω μια απαντηση, μετα ειδα οτι θεωρεις πως το DA2 ειναι καλυτερο απο το W3.

 

Same here. Μάλλον τρολλάρει ο φίλος, δεν παίζει κάτι άλλο. Το Dragon Age 2 για μένα ήταν ένα έκτρωμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το Dragon Age 2 για μένα ήταν ένα έκτρωμα.

 

Δεν ήταν τόσο χάλια, αλλά όταν είχε το ίδιο περιβάλλον με διαφορετικούς δρόμους / πόρτες κλειστές για κάθε σπηλιά / dungeon / αποθήκη. Lazy BioWare was lazy. Και ναι, ούτε κοντά στα Witcher, ούτε το πρώτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να αρέσει σε όλους ένα game αλλα τα περισσότερο που λες sorry κιόλας αλλα είναι ότι νάνε και πιο πολύ για troll ακούγεσαι έτσι απλά να πεις κάτι διαφορετικό which is fail, για αυτό θα σου κάνω την απλή ερώτηση, πες μας εσύ καλύτερο open world epic rpg από το W3....βασικά πες καλύτερο rpg γενικά.,,

 

https://www.youtube.com/watch?v=kkFqn1TMeH4

 

Αυτό είναι το καλύτερο RPG που έχει υπάρξει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή και εγώ θεωρώ το combat system σε ένα rpg το πιο σημαντικό θα δεχόμουνα ότι προτιμάς point&click style και καλά κανεις αλλα μου βάζεις και το DS που έχει free combat system όπως το W3 οποτε για ακόμα μια φορα ότι νάνε. Τώρα πως μπορεί κάποιος να απογοητευτεί από κάτι χωρίς να έχει γνωρίσει κάτι καλύτερο μονο εσύ ξες...whatevAr...moving on.

 

Παππου δεν είδα το video αλλα φαντάζομαι τι λες...το έχω ξαναπεί ότι το καλύτερο combat system το έχει το DS αλλα εδώ μιλάμε για σύνολο, so?

 

p.s. Επίσης να προσθέσω ότι ενώ το DS έχει το καλύτερο combat system η έλλειψη gore και finisher ρίχνει το end combat feeling στο μείον άπειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το θες σαν σύνολο, για μένα είναι το Mass Effect το πρώτο. (το δεύτερο δε το'χω παίξει ακόμα)

Κάτα τ'άλλα νομίζω ότι δίνουμε τίτλους απλά για να τους δίνουμε.

 

Πχ. το story του Skyrim δεν ήταν απλά μέτριο, ήταν κάκιστο. Αντίστοιχα το gameplay του Witcher 3 δεν είναι απλά μέτριο, είναι τραγικό. Είναι υπερτιμημένα και τα δυο και κανένα τους δεν αξίζει το τίτλο του καλύτερου RPG. Το Witcher είχε όλες τις προοπτικές να τον πάρει. Για μένα δε το πέτυχε. Το πρόβλημα δεν είναι πως κάνουμε απλά τα στραβά μάτια αλλά ότι τους επικροτούμε κιόλας. Βγάλτε το GOTY αφού αυτό θέλετε. Απλά μη ξαφνιαστείτε άμα βγει το Cyberpunk 2077 και έχει τα ίδια χάλια ή και χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπηρχε poll για απογοητευση της χρονιας θα ψηφιζα το witcher.Τα καλα γραφικα δεν μου λενε τιποτα, και ποιος δεν εχει καλα γραφικα τωρα πια απο τα ΑΑΑ παιχνιδια.

Το παιχνιδι ειχε πολυ καλα quests και ωραια μουσικη, απο εκει και περα ηταν μια απογοητευση.

Η ιστορια ηταν μετρια με ενα πολυ κακο και βαρετο τελος, ελεος τοσο φτηνο twist δεν περιμενα να δω δυο φορες κιολας, επρεπε να τελειωνει στο kaer morhen το παιχνιδι απο εκει και μετα δεν ειχε νοημα.Περιμενα κατι παραπανω απο το κλεισιμο της ιστοριας του geralt τιποτα αξιομνημονευτο ομως ,παιξαν εκ του ασφαλους και βαλαν ενα τελος για 12 χρονους.

Το παιχνιδι επασχε στο balance παραπολυ, στην αρχη ηταν απιστευτα δυσκολο και απο τη μεση και μετα γινοσουν OP και εκανες πλακα ακομα και στην τελευταια δυσκολια.

Το gameplay ηταν τραγελαφικο, ο geralt πηγαινε σαν μεθυσμενος, αλλου πατουσε αλλου βρισκοταν,το pathing και το mapping ηταν αθλια.Η καμερα ηταν προβληματικη και δεν ελεγχοταν, ετρεχες να ξεφυγεις απο εχθρους και επιανε battle mode και σε ξαναγυρνουσε πισω με low speed.To ΑΙ ηταν επισης κακο, μολις ηταν πολλοι οι εχθροι πανω απο 10 οι μισοι απλα σε κοιτουσαν.

Η μαχη ηταν απλοικη και βαρετη σπαμαρες το dodge συνεχως και απεφευγες τα παντα.Το inventory πολυ κουραστικο και παλαιομοδιτικο μαζευες αχρηστα αντικειμενα ολη την ωρα.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εξυπηρετουν τα δυο polls?Χασαμε μια μαχη GTA vs witcher για το game of the year.

μα δεν υπάρχει καν λόγος για GTA..μόνο εδώ μέσα ψηφίζεται το παιχνίδι αυτό..και δε ξέρω γιατί..Παιχνίδι του '13,το είχαμε δει δε το είχαμε παίξει.Το παίξαμε πλέον,είχε τις πιο μέτριες ιστορίες στην ιστορία των GTΑ.

Το παιχνίδι δεν έχει να προσφέρει τίποτα απολύτως,ακόμα και το γέλιο του ήταν πιο κρύο και από την Ανταρκτική,που να αξίζει να είναι game of the year..

Μιλάμε για τρελό πράγμα να συμβαίνει αυτό..

 

Τέσπα,περίεργο που βρήκες όλα αυτά ώστε να μη σου αρέσει το w3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fair enough ήταν όντως απίστευτα καλο αλλα δεν είναι το ίδιο setting, εγώ θα έλεγα τα KOTOR (αν και μισώ turn based/point&click) που πάλι δεν είναι ίδια αλλα ok i get ur point απλά διαφωνώ, για μένα το gameplay ήταν απόλυτα ικανοποιητικό και σου έδινε την δυνατότητα να κανεις τα fight να φαίνονται epic utilizing όλα τα στοιχεια, evade, parry, block, counter, light, heavy, bomb, signs. Εννοείτε ότι άμα θες να το κανεις να φαίνεται lame όπως ο youtuber που πόσταρες yes you can για αυτό και fair enough στο post σου. Anyways βγήκαμε offtopic my bad.

 

Xtr λίγο υπερβολικός δεν είσαι, σίγουρα με την καμια για 2015 αλλα για όταν βγήκε στο PS3 ήταν παιχνιδάρα, όχι TLOS αλλα still very good.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fair enough ήταν όντως απίστευτα καλο αλλα δεν είναι το ίδιο setting, εγώ θα έλεγα τα KOTOR (αν και μισώ turn based/point&click) που πάλι δεν είναι ίδια αλλα ok i get ur point απλά διαφωνώ, για μένα το gameplay ήταν απόλυτα ικανοποιητικό και σου έδινε την δυνατότητα να κανεις τα fight να φαίνονται epic utilizing όλα τα στοιχεια, evade, parry, block, counter, light, heavy, bomb, signs. Εννοείτε ότι άμα θες να το κανεις να φαίνεται lame όπως ο youtuber που πόσταρες yes you can για αυτό και fair enough στο post σου. Anyways βγήκαμε offtopic my bad.

 

Xtr λίγο υπερβολικός δεν είσαι, σίγουρα με την καμια για 2015 αλλα για όταν βγήκε στο PS3 ήταν παιχνιδάρα, όχι TLOS αλλα still very good.

βρε καλό είναι,αλλά όχι τόσο ώστε να χτυπάει για GOTY,αυτό ήθελα να πω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση αφορα τη γενικη εικονα, η αισθηση που σου μενει μετα απο 1-2 μηνες αφου το τελειωσεις.Μεχρι και το κακο dragon age 2 καλυτερο ηταν για μενα, τουλαχιστον ειχε ενα ωραιο και challenging combat system.

Καλά που έπεσα για ύπνο. Dragon age 2 καλύτερο από Witcher 1 ή 2 ή 3 μάλιστα. Σενάριο που άμα ρωτήσουμε 99/100 που το έπαιξαν θα πρέπει να μπουν στο Wiki για να τους έρθει κάτι στο μυαλό. Challenging combat system, alright, ένα παιχνίδι που έχασε όλο το βάθος του combat system του origins, με ανούσια κύματα εχθρών και φοβερό art design με επανάληψη των ίδιων dungeon σε όλο το παιχνίδι.

 

P.S Μάλλον ήθελες απλά να τραβήξεις την προσοχή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστα ειναι αυτα.Δυστυχως πολλους τους αρεσουν παιχνιδια οπου το gameplay ειναι διακοσμητικο και υπαρχει μονο για να προχωραει η ιστορια.Παιχνιδια τυπου beyond two souls και walking dead με ανυπαρκτο gameplay, τουλαχιστον αυτα τελειωνουν και γρηγορα, να παιζεις 80 ωρες button mashing αδιαφορες μαχες στο witcher και να μαζευεις κατσαρολες και τηγανια δεν παλευεται.
Οταν εχω παιξει πολυ ενα παιχνιδι εχω δικη μου αποψη και δεν με νοιαζει ουτε τι λεει το metacritic ουτε οι κονσολαδες.
Τους παω τους πολωνους πολυ,ειναι μικρη εταιρεια δουλευουν πολυ σκληρα και την παλευουν ακομα ανεξαρτητοι.Μακαρι να ηταν το witcher καλο παιχνιδι να το ψηφιζα GOTY χιλιες φορες καλυτερα απο rockstar που δεν συμπαθω ιδιαιτερα.
Δυστυχως οι πολωνοι απετυχαν, το μονο που εκαναν ειναι γραφικα και τεραστιο κοσμο,προσπαθησαν να εντυπωσιασουν και εχασαν την ουσια, απευθυνθηκαν πιο πολθ σε κονσολαδικο κοινο που εχει χαμηλες απαιτησεις και με ενα screenshot σκαει 69αρια καθε βδομαδα.

PS.Να λεμε αληθεια ουτε το GTA ειχε κανενα φοβερο gameplay τουλαχιστον ομως δουλευε και ηταν και διασκεδαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστα ειναι αυτα.Δυστυχως πολλους τους αρεσουν παιχνιδια οπου το gameplay ειναι διακοσμητικο και υπαρχει μονο για να προχωραει η ιστορια.Παιχνιδια τυπου beyond two souls και walking dead με ανυπαρκτο gameplay, τουλαχιστον αυτα τελειωνουν και γρηγορα, να παιζεις 80 ωρες button mashing αδιαφορες μαχες στο witcher και να μαζευεις κατσαρολες και τηγανια δεν παλευεται.

Οταν εχω παιξει πολυ ενα παιχνιδι εχω δικη μου αποψη και δεν με νοιαζει ουτε τι λεει το metacritic ουτε οι κονσολαδες.

Τους παω τους πολωνους πολυ,ειναι μικρη εταιρεια δουλευουν πολυ σκληρα και την παλευουν ακομα ανεξαρτητοι.Μακαρι να ηταν το witcher καλο παιχνιδι να το ψηφιζα GOTY χιλιες φορες καλυτερα απο rockstar που δεν συμπαθω ιδιαιτερα.

Δυστυχως οι πολωνοι απετυχαν, το μονο που εκαναν ειναι γραφικα και τεραστιο κοσμο,προσπαθησαν να εντυπωσιασουν και εχασαν την ουσια, απευθυνθηκαν πιο πολθ σε κονσολαδικο κοινο που εχει χαμηλες απαιτησεις και με ενα screenshot σκαει 69αρια καθε βδομαδα.

 

PS.Να λεμε αληθεια ουτε το GTA ειχε κανενα φοβερο gameplay τουλαχιστον ομως δουλευε και ηταν και διασκεδαστικο.

 

 

Οτι να ναι.Πραγματικα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το θες σαν σύνολο, για μένα είναι το Mass Effect το πρώτο. (το δεύτερο δε το'χω παίξει ακόμα)

Κάτα τ'άλλα νομίζω ότι δίνουμε τίτλους απλά για να τους δίνουμε.

 

Πχ. το story του Skyrim δεν ήταν απλά μέτριο, ήταν κάκιστο. Αντίστοιχα το gameplay του Witcher 3 δεν είναι απλά μέτριο, είναι τραγικό. Είναι υπερτιμημένα και τα δυο και κανένα τους δεν αξίζει το τίτλο του καλύτερου RPG. Το Witcher είχε όλες τις προοπτικές να τον πάρει. Για μένα δε το πέτυχε. Το πρόβλημα δεν είναι πως κάνουμε απλά τα στραβά μάτια αλλά ότι τους επικροτούμε κιόλας. Βγάλτε το GOTY αφού αυτό θέλετε. Απλά μη ξαφνιαστείτε άμα βγει το Cyberpunk 2077 και έχει τα ίδια χάλια ή και χειρότερα.

Μαλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έχω παίξει το witcher 3 αλλά μου τη δίνουν όσοι λένε "GOTY witcher 3 χωρίς δεύτερη σκέψη"... που οι μισοί δεν το έχουν καν παίξει και οι άλλοι μισοί υπερηφανεύονται επειδή το έχουν στην κατοχή τους... μπορεί να το αξίζει το παιχνίδι δεν αντιλέγω, αλλά μόνο λίγοι εξηγούν το τι είναι ιδιαίτερο σε αυτό το παιχνίδι σε σχέση με άλλα της ίδια κατηγορίας 

Υ.Γ. Και αυτοί που λένε "το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών... pls...

 

edited

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...