Προς το περιεχόμενο

PC Game of the Year 2015 (insomnia version)


Praetorian

PC Game of the Year 2015  

279 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο θεωρείτε το καλύτερο παιχνίδι για PC στη χρονιά του 2015

    • Apotheon
    • Assassin's Creed Chronicles: China
    • Batman: Arkham Knight
    • The Binding of Isaac: Afterbirth
    • Blue Estate The Game
    • Broforce
    • Cities: Skylines
    • Crypt of the NecroDancer
    • DiRT Rally
    • Dropsy
    • Dying Light
    • Fallout 4
    • Grand Theft Auto V
    • Her Story
    • Homesick
    • Invisible Inc
    • Keep Talking And Nobody Explodes
    • Life is Strange
    • Lucius II: The Prophecy
    • Κανένα από το Γκρουπ A'
  2. 2. Γκρουπ Β'

    • Mad Max
    • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
    • Ori and the Blind Forest
    • Pillars of Eternity
    • Prison Architect
    • Project CARS
    • Rocket League
    • SOMA
    • StarCraft II: Legacy of the Void
    • The Talos Principle: Road to Gehenna
    • Total War: Attila
    • Trine 3
    • Undertale
    • White Night
      0
    • The Witcher 3: Wild Hunt
    • Woolfe - The Red Hood Diaries
    • Κανένα από το Γκρουπ Β'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η προσωπικη μου επιλογη ειναι το Witcher 3.Το συγκεκριμενο παιχνιδι αποτελει κατι σαν portal στην Narnia.Απτη στιγμη που πατας launch ξες οτι βρισκεσαι στα Northern Kingdoms και οχι στο γραφειο του σπιτιου σου,πραγμα που ελαχιστα παιχνιδια το χουν ξανακαταφερει.Καταφερε να αποδειξει οτι τα μεγαλα open world RPGs δεν ειναι καταδικασμενα στην καλυτερη σε ενα μετριο σεναριο.Καταφερε να σε κανει να νοιαζεσαι για εικονικους χαρακτηρες στα ορια της σχιζοφρενειας.Καταφερε να κανει ενα παιχνιδι 100 ωρων να μην θελεις να τελειωσει ποτε.Ολα τα παραπανω επιτευγματα κανουν την απλουστευση καποιων στοιχειων gameplay σε σχεση με τα προηγουμενα Witcher η το ωραιο αλλα οχι πολυ βαθυ combat να φαινονται ψεγαδια(να χαμε να λεγαμε δηλαδη)

 

Μονο που στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε να κανουμε με ενα παιχνιδι αδιαμφισβήτητης ποιοτητας. Αν καποια επιμερους στοιχεια (πχ. combat system) ή απλα το ειδος του παιχνιδιου δεν αρεσουν σε καποιους, αυτο δεν αλλαζει την συνολικη εικονα.

 

Αφού δεν μετράει το gameplay (παρ'όλο που μιλάμε για βιντεοπαιχνίδια), θέλω να αλλάξω τη ψήφο μου και να προτείνω το Star Wars Battlefront για GOTY. Μπορεί να είναι τελείως unbalanced και spamfest, αλλά όταν μπαίνεις στο παιχνίδι νιώθεις πως βρίσκεσαι πραγματικά στο σύμπαν του Star Wars και αυτό είναι που έχει σημασία. 10/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως καμία ελπιδα. Ρίχνεις λάσπη σε ένα από τα καλύτερα games που βγηκαν τα τελευταία χρόνια (piece of art πραγματικά), επειδή σε χάλασε το combat system του. Λες και τα παλιά rpg αριστούργήματα (Planescape Torment- Baldur's Gate-Neverwinter Nights-Morrowind) έπαιρναν oscar για το gameplay τους. 

 

Αυτού του τύπου τα παιχνίδια, τα παίζεις για το immersion, questing, roleplaying, overall feeling κι όχι για το actual gameplay. Αν θες gameplay μόνο δυστυχώς θα σε παραπέμψω στο Call of duty Ghosts & Star Wars Battlefront και όχι στα CRPGs.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ελπίδα.

απο οτι ειδα ψηφησες dirt , project cars κτλπ . προσωπικα τα παραπανω δεν μπορω να τα παιξω λεπτο. δεν βγαινω να πω οτι δεν ειναι καλα γιατι δεν ειναι του γουστου μου . προφανως το ιδιο συμβαινει και με σενα απλα δεν σου αρεσουν γενικα τα rpgs γιατι το the witcher παιρνει αριστα σε αυτον τον τομεα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε με την αείμνηστη λογική σου η κάθε *** τραγουδίστρια της ποπ που αρέσει σε τόσους πολλούς ανθρώπους είναι απαραίτητα καλή; Δεν μπορείς να διαφοροποιήσεις την ποιότητα από την προβατειά; Δηλαδή, το Witcher και όποιο Witcher που είναι διάσημο επειδή αρέσει σε τόσους παίκτες είναι και καλό παιχνίδι; Εγώ πιάνω στο στόμα μου το CoD, το οποίο για κάποιο λόγο αρέσει ακόμα σε μεγάλο ποσοστό των παικτών αλλά με τίποτα δεν μπορείς να πεις ότι είναι καλό παιχνίδι.

 

Σε παραπέμπω στη φράση του Mikeius για την λογική ορισμένων από εσάς. 

 

΄΄Το συγκρότημα που ακούς το ακούει πολύς κόσμος. Ακούει και τον Justin Bieber πολύς κόσμος. Άρα η μουσική που ακούς είναι ίδια με αυτήν του Justin Bieber.΄΄

 

Επίσης ο αστυνομικός είναι όργανο όπως το μπουζούκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι έχει προβλήματα και δε μπορείτε να το αρνηθείτε. Η μόνη μας διαφορά είναι πως, για εμάς που το κριτικάρουμε, αυτά τα προβλήματα είναι deal breakers. Τόσο απλά. Δεν τα χώνουμε στο Witcher 3 γιατί γουστάρουμε το drama αλλά γιατί θέλαμε να το παίξουμε όσο το θέλατε και εσείς. Αδύνατο να το αντιληφθείτε αυτό, εξού και τα σχόλια τύπου haters gon' hate.
 

Αν θες gameplay μόνο δυστυχώς θα σε παραπέμψω στο Call of duty Ghosts & Star Wars Battlefront και όχι στα CRPGs.

 

Όχι και τα καλύτερα παραδείγματα παιχνιδιών με gameplay...

 

απο οτι ειδα ψηφησες dirt , project cars κτλπ . προσωπικα τα παραπανω δεν μπορω να τα παιξω λεπτο. δεν βγαινω να πω οτι δεν ειναι καλα γιατι δεν ειναι του γουστου μου . προφανως το ιδιο συμβαινει και με σενα απλα δεν σου αρεσουν γενικα τα rpgs γιατι το the witcher παιρνει αριστα σε αυτον τον τομεα.

 

Και ξανά, το ότι δε ψήφησα το W3 δε σημαίνει πως δε παίζω/δε μ'αρέσουν τα RPGs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό "πρόβλημα" του Witcher3 είναι κατά κάποιο τρόπο ο χειρισμός. Αν αυτό -το οποίο κατά τη γνώμη μου σε τέτοιο παιχνίδι είναι το πολύ 10%- είναι deal breaker για εσένα... τότε ok είναι κακό παιχνίδι... (lol)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που λατρεύουμε το Witcher 3 δεν λέμε ότι είναι το τέλειο παιχνίδι του 10/10 που δίνουν οι reviewers. Απλά απορώ που δεν το καταλαβαίνουν ορισμένοι. Έχουμε διαβάσει οι περισσότεροι τα βιβλία, έχουμε λατρέψει το Witcher 1 & 2 οι περισσότεροι, τον κόσμο του, τους χαρακτήρες, τον GERALD. Περάσαμε ώρες στον κόσμο του και το 3 το τονίζω πάλι για εμάς τους περισσότερους ήταν αυτό που περιμέναμε σε μεγάλο βαθμό. Εγώ αγάπησα το gameplay και του 1 αλλά και του 2 και ως αποτέλεσμα δεν είχα κανένα πρόβλημα και στο 3. Ήταν τόσο καλό το 3 που άτομα σαν και του λόγου μου που είχαμε γκρίνια πριν την κυκλοφορία του για το downgrade αμέσως μετά την κυκλοφορία το βουλωσαμε έτσι απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι έχει προβλήματα και δε μπορείτε να το αρνηθείτε. Η μόνη μας διαφορά είναι πως, για εμάς που το κριτικάρουμε, αυτά τα προβλήματα είναι deal breakers. Τόσο απλά. Δεν τα χώνουμε στο Witcher 3 γιατί γουστάρουμε το drama αλλά γιατί θέλαμε να το παίξουμε όσο το θέλατε και εσείς. Αδύνατο να το αντιληφθείτε αυτό, εξού και τα σχόλια τύπου haters gon' hate.

 

 

Όχι και τα καλύτερα παραδείγματα παιχνιδιών με gameplay...

 

 

Και ξανά, το ότι δε ψήφησα το W3 δε σημαίνει πως δε παίζω/δε μ'αρέσουν τα RPGs.

πες μου ενα rpg που ηταν καλυτερο απο το w3 φετος . ( αν οχι την τελευταια πενταετια . )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που λατρεύουμε το Witcher 3 δεν λέμε ότι είναι το τέλειο παιχνίδι του 10/10 που δίνουν οι reviewers. ( Εσύ δεν το λες αυτό Liakinen.)

Απλά απορώ που δεν το καταλαβαίνουν ορισμένοι. Έχουμε διαβάσει οι περισσότεροι τα βιβλία, έχουμε λατρέψει το Witcher 1 & 2 οι περισσότεροι, τον κόσμο του, τους χαρακτήρες, τον GERALD. Περάσαμε ώρες στον κόσμο του και το 3 το τονίζω πάλι για εμάς τους περισσότερους ήταν αυτό που περιμέναμε σε μεγάλο βαθμό. Εγώ αγάπησα το gameplay και του 1 αλλά και του 2 και ως αποτέλεσμα δεν είχα κανένα πρόβλημα και στο 3. Ήταν τόσο καλό το 3 που άτομα σαν και του λόγου μου που είχαμε γκρίνια πριν την κυκλοφορία του για το downgrade αμέσως μετά την κυκλοφορία το βουλωσαμε έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου ενα rpg που ηταν καλυτερο απο το w3 φετος . ( αν οχι την τελευταια πενταετια . )

 

Καλύτερο RPG για φέτος δεν έχει. Για τη 5ετία δε γνωρίζω, όμως υπάρχουν πολλά αξιόλογα. (Mass Effect, Dark Souls, Skyrim)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...