Προς το περιεχόμενο

Ονομαστικές εορτές και ευχές


V for Vagelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο βασικός μου προβληματισμός έχει να κάνει με το αν θα έπρεπε να εύχομαι σε κάποιον άθεο η άθρησκο στην "ονομαστική του εορτή". Εσείς δίνετε ευχές σε άτομα που γνωρίζετε ότι είναι άθεοι και αν ναι, τι σας απαντάνε;

 

Εγώ πχ σε καλούς μου φίλους έχω πει να μη μου εύχονται, αλλά σε άλλους γνωστούς που θα μου πουν "χρόνια πολλά" ντρέπομαι να τους πω ότι στη πραγματικότητα δε γιορτάζω... (επίσης βαριέμαι να τους εξηγώ) και απλά τους ευχαριστώ.

 

Από κει και πέρα θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς και γενικότερα για το νόημα του εορτασμού των ονομάτων μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Από κει και πέρα θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς και γενικότερα για το νόημα του εορτασμού των ονομάτων μας.

 

Τι νοημα θες να εχει?Μου φαινεται δινεις πιο πολλη σκεψη στο θεμα απο οτι του αρμοζει.

 

Πλεον οι ονομαστικες εορτες εχουν χασει σε μεγαλο βαθμο το θρησκευτικο χαρακτηρα τους. Εξαλλου εχουμε και πολλα ονοματα μη αρχαιων Ελλήνων και μη αγιων που "γιορταζουν" και μια επισκεψη στο eortologio.gr θα τα δειξει ολα.

 

Προσωπικα το βλεπω σαν μια καλη αφορμη να ξεκινησω επικοινωνια με καποιον μετα απο πολυ καιρο η να διατηρησω ετσι μια επαφη με ατομα που αλλιως μπορει να χανομασταν.

 

Κι εγω αθεος ειμαι και ξερω ατομα που δεν γουσταρουν τις γιορτες και το καταλαβαινω απολυτα. Αλλα το να σου πει καποιος χρονια πολλα και να τον γειωσεις ετσι μου φαινεται αρκετα εχθρικο οπως και να το διατυπωσεις. Ειδικα αν δεν γνωριζεστε καλα θα ελεγα να μην το κανεις. Με τους καλους φιλους ειναι αλλιως τα πραγματα. Καμια πραγματικη φιλια δεν απειλειται απο τοσο επουσιωδη θεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίναμε χο γιατι το θέλαμε, απλα κάποιος μας βούτηξε μεσα στην κολυμπήθρα, τι δουλειά εχω εγω και την γιορτή το αγίου? Αυτος γιορτάζει, αυτος άγιασ εκεινη την ημερα, οχι εγω

 

Λεμε ομως σε ολους χρονια πολλα γιατι ετσι ειναι το σύστημα, σε αλλες χωρες γιορτάζουν την γέννηση που ειναι το σωστο,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ παιδια ενα χρονια πολλα ειναι λες ενα ευχαριστω και τελειωσε...Στην τελικη δεν σε λεει και καμπουρη...και γω που δεν πολυπιστευω κ δεν γιορταζω δεν καθομαι να εξηγω τι και πως,λεω ευχαριστω κ αντε γεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το σκέφτομαι πολύ απλά, αν κάποιος δεν μου πει ότι γιορτάζει, πολύ απλά δεν του λέω χρόνια πολλά. Επίσης εγώ είμαι άθεος, και δεν με ενδιαφέρουν οι ευχές στην ονομαστική μου γιορτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και άθεος να είναι κάποιος μια ευχή θα πάρει, μια καλή σκέψη και μια καλή κουβέντα. Δεν μπορώ να φανταστώ που μπορεί να ενοχλεί αυτό κάποιον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεις χρόνια πολλά σε κάποιον και να σου απαντήσει δεν γ@#$σαι ρε μεγάλε , παρτο πίσω χαχαχαχααχχα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σαν αθεος οχι δεν πρεπει να λες χρονια πολλα σε καποιον ο οποιος δεν πιστευει. Εμενα οταν μου λενε τους λεω οτι δεν γιορταζω. Και πριν πεις καποιος οχι δεν γιορταζω ουτε χριστουγεννα ουτε πασχα και δεν παιρνω δωρα για αυτες τις γιορτες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν αθεος οχι δεν πρεπει να λες χρονια πολλα σε καποιον ο οποιος δεν πιστευει. Εμενα οταν μου λενε τους λεω οτι δεν γιορταζω. Και πριν πεις καποιος οχι δεν γιορταζω ουτε χριστουγεννα ουτε πασχα και δεν παιρνω δωρα για αυτες τις γιορτες!

Τα γενέθλιά σου τα γιορτάζεις; (Ξέρω ότι είναι άλλο πράγμα, απλά από περιέργεια ρωτάω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γενέθλιά σου τα γιορτάζεις; (Ξέρω ότι είναι άλλο πράγμα, απλά από περιέργεια ρωτάω).

Άθεος είναι ο άνθρωπας, όχι αγέννητος :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...