Προς το περιεχόμενο

Ονομαστικές εορτές και ευχές


V for Vagelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι αθεη αλλα οταν μου λενε χρονια πολλα λεω ευχαριστω απο ευγενεια. Δεν ξερουν κι ολοι οτι δεν πιστευω. Ευτυχως δεν εχω ονομαστικη εορτη οποτε αυτο το γλιτωνω. Ομως αισθανομαι καπως ειδικα το Πασχα οταν μου λενε "Χριστος Ανεστη". Τοτε πιεζω τον εαυτο μου να πει "Αληθως Ανεστη".

Αλλα απ'την αλλη μερια αν αυτος που πιστευει ΞΕΡΕΙ οτι εισαι αθεος τοτε δεν πρεπει να σου ευχηθει κι εχεις καθε δικαιωμα να του το υπενθυμισεις. Μου φαίνεται τελείως άτοπο να το κανει, ειναι σαν να πηγαίνει ένας καθολικός και να λέει "Χαρούμενο Χάλογουιν!" σ'έναν ορθοδοξο ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι περισσότεροι γνωστοί/φίλοι/συνάδελφοι γνωρίζουν τις πεποιθήσεις μου, αλλά παρόλα αυτά, λόγω των δικών τους δεδομένων, μου εύχονται στην -δήθεν- ονομαστική μου εορτή. Τις ευχές τις δέχομαι και τους ευχαριστώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι συναινώ στα δικά τους θρησκευτικά πιστευώ. Απλά τα δέχομαι σαν να είναι μια οποιαδήποτε μέρα και κάποιος να μου εύχεται να ζήσω "χρόνια πολλά".

Το πρόβλημά μου είναι οτι το όνομά μου είναι εντελώς εβραιοχριστιανικό οπότε είναι σχετικά δύσκολο να απαλλαγώ απο την σύνδεσή του με τη χριστιανική θρησκεία.

 

Αυτό που προσπαθώ να ξεκαθαρίσω σε όλους είναι οτι εγώ ΔΕΝ θα τους ευχηθώ στην δική τους ονομαστική εορτή και τους ζητώ να μην με παρεξηγούν για αυτό. Βέβαια όταν κάποιος με καλεί στην γιορτή του θα πάω, αλλά δεν το συνδέω με οποιοδήποτε θρησκευτικό γενόμενο.

 

Σε γενικές θρησκευτικές ευχές δεν απαντώ ή, αν είναι κάποιος που γνωρίζει τα μη πιστεύω μου αλλά παρόλα αυτά διαλέγει να μου ευχηθεί, απαντώ μάλλον ειρωνικά, του στύλ:

- Χριστός ανέστη

- Έλα ρε, τα κατάφερε και φέτος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλέπω ότι γίνονται περισσότεροι αυτοί που δηλώνουν άθεοι πάντως.

ναι και οι περισσοτεροι "χριστιναοι" ειναι ολη μερα με την χριστοπαναγια στο στομα, δεν πανε εκκλησια και γενικα δεν κανουν τιποτα απο οσα λεει η θρησκεια τους περα απο το να γιορταζουν χριστουγεννα και πασχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και οι περισσοτεροι "χριστιναοι" ειναι ολη μερα με την χριστοπαναγια στο στομα, δεν πανε εκκλησια και γενικα δεν κανουν τιποτα απο οσα λεει η θρησκεια τους περα απο το να γιορταζουν χριστουγεννα και πασχα

Όντως έτσι είναι! Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πιο παλιά ήταν αρκετά σπάνιο να δηλώσει κάποιος άθεος.

 

(Πάντως για μένα το άθρησκος είναι πιο σωστό, το άθεος δεν ξέρω πως μπορεί να το πει ή να το εννοεί κάποιος. Μου φαίνεται επιπόλαιο και εγωιστικό.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έτσι είναι! Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πιο παλιά ήταν αρκετά σπάνιο να δηλώσει κάποιος άθεος.

 

(Πάντως για μένα το άθρησκος είναι πιο σωστό, το άθεος δεν ξέρω πως μπορεί να το πει ή να το εννοεί κάποιος. Μου φαίνεται επιπόλαιο και εγωιστικό.)

Πιο παλιά αν δήλωνες άθεος σε στιγμάτιζε η κοινωνία, γι' αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο παλιά αν δήλωνες άθεος σε στιγμάτιζε η κοινωνία, γι' αυτό.

Δυστυχώς ακόμα το κάνουν μερικά άτομα. Ένας συμφοιτητής, μου είχε κόψει την καλημέρα χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ακόμα το κάνουν μερικά άτομα. Ένας συμφοιτητής, μου είχε κόψει την καλημέρα χαχαχα

Εδώ η ίδια μου η μάνα με είχε στον πάγο για 1-2 μέρες επειδή έφερα σπίτι το Κοράνι από την βιβλιοθήκη του σχολείου για να το μελετήσω (3η γυμνασίου ε). Σίγουρα δεν την λες θεούσα, αλλά ποτέ της δεν αποδέχτηκε την ας το πούμε απέχθεια μου για τα θρησκευτικά θέματα. Παλιά ας πούμε με έπρηζε να κάνω τον σταυρό μου πριν φάμε, ε της έκανα τη χάρη και τον έκανα ανάποδα.

 

Oh well

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έτσι είναι! Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πιο παλιά ήταν αρκετά σπάνιο να δηλώσει κάποιος άθεος.

 

(Πάντως για μένα το άθρησκος είναι πιο σωστό, το άθεος δεν ξέρω πως μπορεί να το πει ή να το εννοεί κάποιος. Μου φαίνεται επιπόλαιο και εγωιστικό.)

Ας πούμε ότι μπορεί να το πει και να το εννοεί με τη πραγματική σημασία της έννοιας...

Αλλο άθεος και άλλο άθρησκος. Ο άθρησκος μπορεί και να πιστεύει στην ύπαρξη του υπερφυσικού ή να μην την απορρίπτει.

Κατά τ' άλλα το να δηλώνει κάποιος σε ένα φόρουμ υπό το πέπλο της ανωνυμίας ότι είναι άθεος δε λέει και κάτι, αν και πλέον και στον έξω κόσμο ο στιγματισμός έχει αρχίσει να περιορίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2015 ενας ειναι ο θεός σε ολο τον κοσμο:
Το ΧΡΗΜΑ

 

Πολλοι κατ'ομολογοα τους ειναι αθρησκοι,οχι ομως αθεοι για τον παραπανω λογο.


Οπως και το 95% των θρησκευομενων με δουρειο ιππο την θρησκεια τους προσευχονται και πιστευουν στο χρημα ( €,$,£,¥, οτιδηποτε )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι γίνονται περισσότεροι αυτοί που δηλώνουν άθεοι πάντως.

 

Κομμουνιστής είσαι μέχρι να πλουτίσεις,

Δεξιός μέχρι να πεινάσεις,

Αναρχικός μέχρι να γίνεις αρχηγός,

Και Άθεος είσαι μέχρι ν'αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι μπορεί να το πει και να το εννοεί με τη πραγματική σημασία της έννοιας...

Αλλο άθεος και άλλο άθρησκος. Ο άθρησκος μπορεί και να πιστεύει στην ύπαρξη του υπερφυσικού ή να μην την απορρίπτει.

Κατά τ' άλλα το να δηλώνει κάποιος σε ένα φόρουμ υπό το πέπλο της ανωνυμίας ότι είναι άθεος δε λέει και κάτι, αν και πλέον και στον έξω κόσμο ο στιγματισμός έχει αρχίσει να περιορίζεται.

Εμένα το άθεος μου κάνει την ίδια εντύπωση είτε ανώνυμα σε ένα φόρουμ είτε στον έξω κόσμο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κομμουνιστής είσαι μέχρι να πλουτίσεις,

Δεξιός μέχρι να πεινάσεις,

Αναρχικός μέχρι να γίνεις αρχηγός,

Και Άθεος είσαι μέχρι ν'αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο. :-)

το πρωτο αλλαξε το σε αριστερος γιατι τουλαχιστον οι ιδεολογοι κομμουνιστες (που ειναι και οι μονοι που υποστηριζουν καποιο κομμα καθαρα απο ιδεολογικης αποψης). Οσο για το τελευταιο δημοτικου επιπεδο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το αεροπλάνο ήταν χιούμορ το οποίο όμως χιούμορ και των δυο σας μαζί (σπεκτ εσύ με ξάφνιασες) φτάνει σε μονάδες IQ όσο τα ban που έχει φάει ο από πάνω! 10 δηλαδή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...