Προς το περιεχόμενο

Ονομαστικές εορτές και ευχές


V for Vagelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στο θέμα μας. Σήμερα θα προσπαθήσω να μιλήσω με όλους τους κοντινούς μου Ιωάννηδες (άθρησκους και μη). Δε θα τους ευχηθώ όμως για το όνομα τους και θα τους ρωτήσω αν νιώθουν οκ για αυτό. Ενδιαφέρον θα έχει να δω πως βλέπουν τη στάση αυτή κυρίως οι θρήσκοι εορτάζοντες, δηλαδή το να μην τους ευχηθεί κάποιος επειδή δε πιστεύει στο τελετουργικό αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας. Σήμερα θα προσπαθήσω να μιλήσω με όλους τους κοντινούς μου Ιωάννηδες (άθρησκους και μη). Δε θα τους ευχηθώ όμως για το όνομα τους και θα τους ρωτήσω αν νιώθουν οκ για αυτό. Ενδιαφέρον θα έχει να δω πως βλέπουν τη στάση αυτή κυρίως οι θρήσκοι εορτάζοντες, δηλαδή το να μην τους ευχηθεί κάποιος επειδή δε πιστεύει στο τελετουργικό αυτό...

Να μη θέλεις ευχές (ας πούμε ότι) το καταλαβαίνω, αλλά το να ευχηθείς εσύ τι πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη θέλεις ευχές (ας πούμε ότι) το καταλαβαίνω, αλλά το να ευχηθείς εσύ τι πειράζει;

Ενταξει απλα ξηγιεσαι ρε παιδι μου.. του λες ακου να δεις Γιαννακη επειδη δεν πιστευω στα Θεια δεν σου ευχομαι τιποτα και να φας σκατα  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει απλα ξηγιεσαι ρε παιδι μου.. του λες ακου να δεις Γιαννακη επειδη δεν πιστευω στα Θεια δεν σου ευχομαι τιποτα και να φας σκατα  :lol:

Δεν ξέρω μου φαίνεται λίγο περίεργο. Ας πούμε, οι Κινέζοι κάπου το Φλεβάρη θα γιορτάσουν τη δικιά τους πρωτοχρονιά, αν ήξερα κάποιον Κινέζο γιατί να μην του πω καλή χρονιά; Επειδή εγώ δεν πιστεύω ότι είναι πρωτοχρονιά; Και τι έγινε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω μου φαίνεται λίγο περίεργο. Ας πούμε, οι Κινέζοι κάπου το Φλεβάρη θα γιορτάσουν τη δικιά τους πρωτοχρονιά, αν ήξερα κάποιον Κινέζο γιατί να μην του πω καλή χρονιά; Επειδή εγώ δεν πιστεύω ότι είναι πρωτοχρονιά; Και τι έγινε; :)

Ιδεοληψιες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη θέλεις ευχές (ας πούμε ότι) το καταλαβαίνω, αλλά το να ευχηθείς εσύ τι πειράζει;

 

Δε με πειράζει. Γενικά ευχές και δίνω και δέχομαι, απλά δε βλέπω το λόγο να τις συνδυάζω με (παράλογα για μένα) θρησκευτικά/πολιτισμικά έθιμα. Το να γιορτάσει κάποιος τον "Αγιο" του ή κάποιο άλλο πρόσωπο λατρείας του, είναι προσωπικό θέμα του καθενός, που εμένα τουλάχιστον δε με αφορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με μερικούς που τους ενοχλούν τα πάντα.

Μην κολλάτε στους τύπους και στις λεπτομέρειες.

Τι θα πει πιστεύω, δεν πιστεύω;

Ο άλλος σου λέει μια θετική ευχή,συν ότι σε θυμήθηκε.

Τι κακό μπορεί να βρει κάποιος σε αυτό;

 

Επίσης πως μπορείτε να είστε τόσο απόλυτοι για το αν υπάρχει θεός;Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Ξέρουμε μόνο όσα μας επιτρέπουν να καταλάβουμε οι περιορισμένες αισθήσεις μας και η μικρή μας νοημοσύνη.

Το περίφημο "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τα τα λέει όλα.

 

Άντε χρόνια μας πολλά Γιαννηδες! :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με μερικούς που τους ενοχλούν τα πάντα.

Μην κολλάτε στους τύπους και στις λεπτομέρειες;

Τι θα πει πιστεύω, δεν πιστεύω;

Ο άλλος σου λέει μια θετική ευχή,συν ότι σε θυμήθηκε.

Τι κακό μπορεί να βρει κάποιος σε αυτό;

 

Επίσης πως μπορείτε να είστε τόσο απόλυτοι για το αν υπάρχει θεός;Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Ξέρουμε μόνο όσα μας επιτρέπουν να καταλάβουμε οι περιορισμένες αισθήσεις μας και η μικρή μας νοημοσύνη.

Το περίφημο "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τα τα λέει όλα.

 

Άντε χρόνια μας πολλά Γιαννηδες! :-D

Χρονια σου πολλα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με μερικούς που τους ενοχλούν τα πάντα.

Μην κολλάτε στους τύπους και στις λεπτομέρειες.

Τι θα πει πιστεύω, δεν πιστεύω;

Ο άλλος σου λέει μια θετική ευχή,συν ότι σε θυμήθηκε.

Τι κακό μπορεί να βρει κάποιος σε αυτό;

 

Κι εγώ με τη σειρά μου απορώ με μερικούς που τους ενοχλεί η μη συμμετοχή σε κάποιο έθιμο.

Δεν είπε κανείς πάντως ότι είναι απαραίτητα κακό... Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σκέτο "χρόνια πολλά" προφανώς, απλά μια απορία σχετικά με τη λογική πίσω από ευχές όπως "χρόνια πολλά για τη γιορτή σου" ή "να χαίρεσαι το όνομα σου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει απλα ξηγιεσαι ρε παιδι μου.. του λες ακου να δεις Γιαννακη επειδη δεν πιστευω στα Θεια δεν σου ευχομαι τιποτα και να φας σκατα  :lol:

Το ότι είσαι άθεος δεν σημαίνει ότι είσαι και κακός, γιατί οπότε να ευχηθείς κακίες; Εξηγείσαι απλώς ότι δεν πιστεύεις οπότε και δεν έυχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...