Προς το περιεχόμενο

Ποια κάρτα ήχου να πάρω?


kontellisparis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους σας!

 

Όχι δεν θα δεις διαφορά.

 

Μπορείς να ξανά ρωτήσεις αν θέλεις. Μπορείς βέβαια και να ηχογραφήσεις το 'Όχι δεν θα δεις διαφορά' και να το βάλεις ringtone ή ξυπνητήρι ή κάτι αντίστοιχο μήπως το εμπεδώσουμε...

εντάξει ρε φίλε απλά μου έκανε εντύπωση ότι δε θα δω διαφορά διότι άλλοι μου λέγαν το αντίθετο!Τέλος πάντων όπως μου είπατε.....πεταμένα λεφτά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα δω μεγάλη διαφορά με τα ηχεία που έχω?Και στο sub και στους δορυφόρους?Ευχαριστώ

 

Θα δω διαφορά?

 

Και σε ρωτάω , αν πάρω την ακριβή που κάνει 80 ευρώ περίπου που σου έστειλα θα δω διαφορά? 

 

3.Δίκιο έχεις!Όμως άμα πάρω μία από τις 2 κάρτες δε θα δω διαφορά στον ήχο?

 

Θα έβαζα και τις ενδιάμεσες απαντήσεις από τα παιδιά αλλά κουράστηκα ήδη.

Τέλος πάντων, ελπίζω να πήρες την απάντηση που έψαχνες. 

Ούτε λίγη διαφορά δε θα καταλάβω?Έχει καλά προγράμματα η κάρτα ήχου , δε θα καταλάβω κάτι?Έστω στη ποιότητα .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε την πήρα την απάντηση δε χρειαζόταν να κουραστείς...εγώ έψαχνα κάποιον να με βοηθήσει και με βοήθησαν ήδη πολλοί και τους ευχαριστώ...εσύ δεν χρειαζόταν καν να δημοσιεύσεις επειδή δε βοήθησες καθόλου , ίσα ίσα με "κορόιδεψες" και από πάνω επειδή μου έλεγαν οι άλλοι ότι δεν θα δω διαφορά ενώ εγώ τους ξαναέλεγα αν θα δω!Το έλεγα επειδή όσους έχω ρωτήσει μου είπανε θα δω και μου έκανε εντύπωση όσα μου είπανε εδώ πέρα!Ήσουν άσχετος εντελώς δε χρειαζόταν καν να δημοσιεύσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως... ΑΝ εχεις κανενα φιλο-γνωστο που να εχει εξωτερικη καρτα ηχου, μπορεις να την δανειστεις, αν θες να ακουσεις μονος σου, αν εχεις διαφορα η οχι...!  για να σου φυγει και η απορια, γιατι σε καταλαβαινω οτι σου τριβελιζει το μυαλο η απορια αυτη....!!  αν ημασταν κοντα, θα σου εβαζα την XONAR DG που εχω να δοκιμασεις. μπορει να μην ειναι επιπεδου  D1, αλλα ειναι εξισου καλη με την SOUNDBLASTER..! 

 

προσωπικη μου αποψη, ειναι οτι η μονη διαφορα που θα ακουσεις -ΑΝ ακουσεις- θα ειναι στο μπασο, που ΙΣΩΣ να βαραει λιγο πιο γεματο...!  

δεν ειναι σιγουρο...! απλα σκεφτομαι, οτι ΙΣΩΣ -ξαναλεω-, ΙΣΩΣ εκει ακουσεις καποια διαφορα....!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας μας. Σκόπευα να ανοίξω νέο topic, αλλά τελικά βάζω το θέμα μου κάτω από το ποστ του kontellisparis.

 

Το θέμα που με προβληματίζει έχει ως εξής…. Στο desktop μηχάνημα μου η ένταση ήχου από την ενσωματωμένη κάρτα ήχου στην μητρική (το chip Realtek), ήταν πολύ χαμηλά όταν είχα κουμπωμένα τα ακουστικά επάνω. Επειδή δεν είχα βρει κάποια λύση στο θέμα, τελικά έκανα την παρακάτω συνδεσμολογία

 

http://www.wikihow.com/Connect-a-Computer-to-a-Stereo-System

 

με ένα mini hi-fi και έτσι είχα σαφώς καλύτερη ποιότητα/ένταση στον ήχο.

 

Για κάποιους μήνες είχα σταματήσει την παραπάνω «πατέντα», και χρησιμοποιούσα τα ακουστικά μου απευθείας πάνω στην μητρική. Σήμερα δοκίμασα να επιστρέψω στο σύστημα με το mini hi-fi κτλ. αλλά τζίφος! Έχω δοκιμάσει σήμερα τα πάντα αλλά από AUX δεν μπόρεσα με τίποτα να πάρω ήχο.

 

Επειδή κουράστηκα να ψάχνομαι το πώς θα το κάνω να δουλέψει, σκοπεύω να αγοράσω αναγκαστικά μια κάρτα ήχου ώστε να μπορέσω να έχω κάποια καλύτερη ένταση στα επίπεδα του ήχου Vs τσιπακι ήχου από μητρική.

 

Είμαι ανάμεσα στις παρακάτω….

 

Sound Blaster Play! 2

 

ASUS XONAR U3

 

CREATIVE SOUND BLASTER X-FI SURROUND 5.1 PROS

 

Εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την ένταση του ήχου στα ακουστικά μου, εγκαταλείπω την ιδέα αγοράς κάρτας ήχου (κρατώ τα χρήματα στην τσέπη μου B) ). Εάν δεν είχε προκύψει, όλη αυτή η ανώμαλη/ακατανόητη βλακεία του μην λειτουργεί η πατέντα σύνδεσης του PC με το ηχοσυστημα, θα καθόμουν στα αυγά μου.

 

pS. Λειτουργικό Windows 10 Pro

Audio Driver 6.0.1.7712

ALC892 Audio Codec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξες στον πινακα ελεγχου της REALTEK, μηπως -οταν εχεις συνδεδεμενα τα ακουστικα- εχει καποια ρυθμιση, που εχει να κανει με τα ohm...?  

 

στην ASUS XONAR DG που εχω, εχει επιλογες για την ενισχυση των ακουστικων, 32-64ohm. οταν ειναι στα 32, ο ηχος ειναι χαμηλος, οταν το βαζω στο 64, ο ηχος ειναι δυνατος....!!    

 

post-121902-0-32423300-1452753512_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα πολλες επιλογες στο menu δεν εχω... Χοντρικα τα πραγματα εχουν οπως φαινονται στα παρακατω video (οσο να αφορα το τι ρυθμισεις εχω περασμενες στην καρτα ηχου)

 

 

Και χοντρικα ο τροπος συνδεσης με το mini hi-fi.... Το οποιο και με αγορα νεας καρτας ηχου απο αυτες που ανεφερα, θα το αξιοποιήσω με τον γνωστο τροπο συνδεσμολογιας.

 

 

Απο το πισω μερος της μητρικης, δουλευω ειτε την μπλε ειτε την πρασινη υποδοχη.

 

http://s15.postimg.org/ygzgv2u6z/image.jpg

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξες στον πινακα ελεγχου της REALTEK, μηπως -οταν εχεις συνδεδεμενα τα ακουστικα- εχει καποια ρυθμιση, που εχει να κανει με τα ohm...?  

 

στην ASUS XONAR DG που εχω, εχει επιλογες για την ενισχυση των ακουστικων, 32-64ohm. οταν ειναι στα 32, ο ηχος ειναι χαμηλος, οταν το βαζω στο 64, ο ηχος ειναι δυνατος....!!    

 

 

 

To ξεχωριστό χαρακτηριστικό της DG ειναι οτι έχει ενισχυτή ακουστικών.... 

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας μας. Σκόπευα να ανοίξω νέο topic, αλλά τελικά βάζω το θέμα μου κάτω από το ποστ του kontellisparis.

 

Το θέμα που με προβληματίζει έχει ως εξής…. Στο desktop μηχάνημα μου η ένταση ήχου από την ενσωματωμένη κάρτα ήχου στην μητρική (το chip Realtek), ήταν πολύ χαμηλά όταν είχα κουμπωμένα τα ακουστικά επάνω. Επειδή δεν είχα βρει κάποια λύση στο θέμα, τελικά έκανα την παρακάτω συνδεσμολογία

 

http://www.wikihow.com/Connect-a-Computer-to-a-Stereo-System

 

με ένα mini hi-fi και έτσι είχα σαφώς καλύτερη ποιότητα/ένταση στον ήχο.

 

Για κάποιους μήνες είχα σταματήσει την παραπάνω «πατέντα», και χρησιμοποιούσα τα ακουστικά μου απευθείας πάνω στην μητρική. Σήμερα δοκίμασα να επιστρέψω στο σύστημα με το mini hi-fi κτλ. αλλά τζίφος! Έχω δοκιμάσει σήμερα τα πάντα αλλά από AUX δεν μπόρεσα με τίποτα να πάρω ήχο.

 

Επειδή κουράστηκα να ψάχνομαι το πώς θα το κάνω να δουλέψει, σκοπεύω να αγοράσω αναγκαστικά μια κάρτα ήχου ώστε να μπορέσω να έχω κάποια καλύτερη ένταση στα επίπεδα του ήχου Vs τσιπακι ήχου από μητρική.

 

Είμαι ανάμεσα στις παρακάτω….

 

Sound Blaster Play! 2

 

ASUS XONAR U3

 

CREATIVE SOUND BLASTER X-FI SURROUND 5.1 PROS

 

Εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την ένταση του ήχου στα ακουστικά μου, εγκαταλείπω την ιδέα αγοράς κάρτας ήχου (κρατώ τα χρήματα στην τσέπη μου B) ). Εάν δεν είχε προκύψει, όλη αυτή η ανώμαλη/ακατανόητη βλακεία του μην λειτουργεί η πατέντα σύνδεσης του PC με το ηχοσυστημα, θα καθόμουν στα αυγά μου.

 

pS. Λειτουργικό Windows 10 Pro

Audio Driver 6.0.1.7712

ALC892 Audio Codec

 

Ποια ακουστικά έχεις δεν μας λές.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα WalkerSW, δεν χρησιμοποιω τα απιστευτα ακουστικα!!! εν αντιθεση θα ελεγα πως ειναι εξαιρετικα απλα. Ειναι τα ακουστικα απο το iphone μου. Τα οποια ομως οταν δουλευε η πατεντα μεσα απο hi-fi, εγω ημουν ικανοποιημενος. Πλουσια ενταση ηχου.... plus το equalizer απο το ηχοσυστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα WalkerSW, δεν χρησιμοποιω τα απιστευτα ακουστικα!!! εν αντιθεση θα ελεγα πως ειναι εξαιρετικα απλα. Ειναι τα ακουστικα απο το iphone μου. Τα οποια ομως οταν δουλευε η πατεντα μεσα απο hi-fi, εγω ημουν ικανοποιημενος. Πλουσια ενταση ηχου.... plus το equalizer απο το ηχοσυστημα.

 

Μου φαινεται πολύ περιεργο να μην μπορει να οδηγήσει η καρτα τα ακουστικα του iphone...

 

Δοκιμασε να τραβήξεις το jack των ακουστικών λίγο προς τα εξω... Πολλες φορές τα ακουστικα με μικρόφωνο δεν λειτουργούν σωστα σε στερεοφωνικές εισόδους... αλλα αμα τραβήξεις το βίσμα λίγο προς τα έξω κανει σωστή επαφή και ακοθγονται καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκανα μια τελευταια δοκιμη αλλα αποτελεσμα μηδεν! Συνεπως θα προχωρησω με την πρωτη ευκαιρια σε αγορα εξωτερικης καρτας ηχου. Πλεον ειμαι αναμεσα σε 2....

 

CREATIVE SOUND BLASTER X-FI SURROUND 5.1 PRO

 

ASUS XONAR U7

 

Αναμεσα στις δυο παραπανω, ποια να επιλεξω και να εφαρμοσω την γνωστη συνδεσμολογια με το mini hi-fi? Για καποιο λογο "φλερταρω" περισσοτερο με την επιλογη της ASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ακουστικα δεν εχω καποιο προβλημα, συνεργαζονται μια χαρα με την υποδοχη πανω στο hi-fi (οπως αλλωστε γινονταν και στο παρελθον). Εαν αλλαξω για παραδειγμα απο AUX σε ΡΑΔΙΟ, CD κτλ. ο ηχος περνα "κρυσταλο". Για καποιο ακατανοητο λογο/αιτια, το ολο θεμα ξεκινησε αυστηρα με την μη σωστη επικοινωνια PC με AUX mode (το εγραψα μπακαλιστικα ΑΛΛΑ ειναι κατανοητο σε τι αναφερομαι).

 

Ειναι απο εκεινες τις περιπτωσεις, που απλα ριχνεις λευκη πετσετα... Προσωπικα μου ειναι αδυνατο να βρω λυση καθως και να εξηγησω το γιατι. Για αυτο στο τελευταιο μου ποστ, ρωτησα σε τι αλλη επιλογη να παω απο θεμα καρτας ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω το jack στην κάρτα ήχου έχει κουμπωσει καλά? Ελπίζω στην πίσω μεριά και όχι στο front panel. Κάνε ένα κόπο να το πιέσεις λίγο περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα WalkerSW να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον και τις συνεχεις απαντησεις σου!... Κοιτα με 2 καλωδια εχω να κανω, εκ των οποιων το ενα ειναι τα ακουστικα του iphone.

 

Απο την μια εχω το παρακατω καλωδιο...

 

http://a.scdn.gr/images/sku_main_images/004088/4088460/509096091209-600x600.jpg

 

Το οποιο φευγει απο την μητρικη και πηγαινει στο hi-fi (πανω στο AUX) και απο εκει και περα τα ακουστικα μου πανω στην υποδοχη του mini hi-fi. Τι να πω... να παρω σβαρνα να κανω δοκιμη σε ολες τις χρωματικες επιλογες στο πισω μερος της μητρικης? Ξερω καλα οτι to σημα φευγει απο την Πρασινη επιλογη και την Μπλε... Δεν ξερω... Τωρα το εχω στην Πρασινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...