Προς το περιεχόμενο

Ποια κάρτα ήχου να πάρω?


kontellisparis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ηχεία τα έχω πακεταρισμένα αποθήκη εδώ και καιρό. Μόνο την μονάδα είχα στο γραφείο συνδεδεμένη με το pc, με τον τρόπο που ξέρεις. Τώρα που τα πράγματα αντιστράφηκαν στο μοντέλο σύνδεσης θα προστεθεί κάποια εξωτερική κάρτα ήχου.

 

Σε γενικές γραμμές "απογοήτευση", διότι χωρίς προφανή λόγο σταμάτησε να δουλεύει κάτι το οποίο μέχρι πρότινος δούλευε.... Δεν βαριέσαι πάμε παρακάτω.

 

Μόνο μια γνώμη πάνω στις δυο κάρτες ήχου αν είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχεις φαει κολλημα στο να παρεις καρτα και δεν εχεις ορεξη να δεις που βρισκεται το προβλημα.... αν ομως αν λεω το προβλημα συνεχιστει μετα τι θα κανεις? 

 

Εχεις τουλαχιστον κανενα αλλο σετακι ακουστικα να δοκιμασεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το μοναδικο που εχω σκεφτει για το Σ/κ ειναι το εξης... Θα παρω το mini hi-fi (την μοναδα), και θα δοκιμασω να το συνδεσω με τον γνωστο τροπο σε pc φιλου. Φοραμε το ιδιο λειτουργικο και εκεινος παιρνει ηχο απο την μητρικη. 

 

Θα εχω μαζι μου το καλωδιο συνδεσης (το prolink) & τα ακουστικα μου. Ειμαι περιεργος να δω τι θα προκυψει.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως... ΑΝ εχεις κανενα φιλο-γνωστο που να εχει εξωτερικη καρτα ηχου, μπορεις να την δανειστεις, αν θες να ακουσεις μονος σου, αν εχεις διαφορα η οχι...!  για να σου φυγει και η απορια, γιατι σε καταλαβαινω οτι σου τριβελιζει το μυαλο η απορια αυτη....!!  αν ημασταν κοντα, θα σου εβαζα την XONAR DG που εχω να δοκιμασεις. μπορει να μην ειναι επιπεδου  D1, αλλα ειναι εξισου καλη με την SOUNDBLASTER..! 

 

προσωπικη μου αποψη, ειναι οτι η μονη διαφορα που θα ακουσεις -ΑΝ ακουσεις- θα ειναι στο μπασο, που ΙΣΩΣ να βαραει λιγο πιο γεματο...!  

δεν ειναι σιγουρο...! απλα σκεφτομαι, οτι ΙΣΩΣ -ξαναλεω-, ΙΣΩΣ εκει ακουσεις καποια διαφορα....!!  

Οκ φίλε ευχαριστώ για ΟΛΑ πραγματικά!!!

Γεια σου φίλε jodi

Συγγνώμη για την αργοπορία!

Αν είσαι απελπισμένος και θες οπωσδήποτε μία από τις 2 κάρτες ήχου θα σου έλεγα με κλειστά μάτια την creative!

Αν διάβασες και πιο πάνω , και εγώ αυτή ήθελα και αν είναι για να πάρω αυτή έχω υπόψην μου όπου τη βρήκα με 45€!κανονικά έχει 60€!Αλλά εδώ μου είπανε ότι δε θα δω καμία διαφορά παρόλου που έχει πολλά προγράμματα αυτή η κάρτα ήχου και γενικά έχει τις καλύτερες αξιολογήσεις!Και μάλλον θα περιμένω εσένα αν πάρεις αυτή που θέλω κι εγώ και συνδέσεις και τα mini hifi να μου πεις αν είχε διαφορά έτσι όπως παίζαν και πριν!Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Mobo μου έχει το ALC 1200 της realtec, ακόμα και με με την παλιά μου Soundblaster η διαφορά σε ένα καλό ηχοσύστημα είναι παραπάνω από εμφανής υπέρ της κάρτας ήχου.

 

Με τα ηχεία σου πάντως δεν νομίζω πως θα ακούσεις μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα αναφέρει την τελευταία φορά σε ποστ μου, είχε μείνει σε εκκρεμότητα να δοκιμάσω την γνωστή συνδεσμολογία σε pc φίλου το Σ/κ. Τελικά το αποτέλεσμα που προέκυψε ήταν ότι υπήρχε πρόβλημα στο καλώδιο ήχου που χρησιμοποιούσα για να συνδέσω το pc με το mini hi-fi. Δυστυχώς δεν είχα τρόπο να το διασταυρώσω, αλλά τελικά ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ (αγόρασα καινούργιο σήμερα το πρωί).

 

Σχετικά με την εξωτερική κάρτα ήχου, το δίλλημα ανάμεσα σε .... CREATIVE SOUND BLASTER X-FI SURROUND 5.1 PRO και ASUS XONAR U7

 

Το φιλαράκι με προέτρεψε να στραφώ σε ASUS. Μου ανέφερε πως σε τέτοιο εύρος χρήματων (και πάντα για εξωτερική) είναι πολύ καλή επιλογή. Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη, μου έδειξε κάποιες επιλογές με τιμές στο Θεό.

 

Συνεπώς για την δική μου περίπτωση, θα στραφώ προς ASUS στα τέλη της Άνοιξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Walker προφανώς και δεν παίρνεις μια εξωτερική κάρτα ήχου μόνο για να την χρησιμοποιείς με ακουστικά iPhone!

 

Παίρνεις την κάρτα και από εκεί και πέρα εκμεταλλεύεσαι τις όποιες δυνατότητες σε όλα τα επίπεδα κατά το δοκούν. Software, συνδεσμολογία, ηχεία και ούτε κάθε εξής... Ξέρω το κόστος (σε καμία περίπτωση κάτι πιο ακριβό για εξωτερική κάρτα) και από εκεί και πέρα βλέπουμε. Το θέμα είναι ότι ομαλοποιήθηκε η κατάσταση. Over and Out…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Walker προφανώς και δεν παίρνεις μια εξωτερική κάρτα ήχου μόνο για να την χρησιμοποιείς με ακουστικά iPhone!

 

Παίρνεις την κάρτα και από εκεί και πέρα εκμεταλλεύεσαι τις όποιες δυνατότητες σε όλα τα επίπεδα κατά το δοκούν. Software, συνδεσμολογία, ηχεία και ούτε κάθε εξής... Ξέρω το κόστος (σε καμία περίπτωση κάτι πιο ακριβό για εξωτερική κάρτα) και από εκεί και πέρα βλέπουμε. Το θέμα είναι ότι ομαλοποιήθηκε η κατάσταση. Over and Out…

 

Πες μου ένα απο τα παραπανω που δεν τα καλύπτει μια συγχρονη ενσωματωμένη στην μητρική καρτα ήχου και εγώ θα σου πω παρτην με τα χιλια....

 

Πρεπει να καταλαβουμε καποια στιγμή ότι πλεον ξεχωριστή καρτα ήχου έχει νόημα μονο σε περπτώσεις που υπάρχουν ηχεία/ενισχυτές/ακουστικά πολλών εκατοντάδων ευρώ ή σε περιτπώσεις ειδικής χρήσης οπώς δημιουργία μουσικής, sound editing κτλ...

 

Για ακουστικα της πλακας - mini ηχοσυστηματα - ηχεια υπολογιστή κτλ το μονο που θα κανει η ξεχωριστή καρτα είναι να διώξει την φαγούρα στην τσεπη σου!!    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες!Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνεται να συνδέσω αυτά τα ηχεία:http://origin-www.geniusnet.com/Genius/wSite/ct?xItem=55433&ctNode=148&mp=1πάνω σε αυτά https://www.skroutz.gr/s/334092/Genius-SW-G2-1-1250.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...