Προς το περιεχόμενο

Οι προπαραγγελίες για το Oculus Rift ξεκινούν αυτή την Τετάρτη, 6 Ιανουαρίου


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστευω θα πεσει η τιμη ειδικα αν βγουν κινεζικα προιοντα. μια οθονη κινητου ειναι κ ενα γυροσκοπιο ,δεν ειναι σαν αυτο της microsoft που ειναι πρωτοποριακη τεχνολογια. 

 

το γιατι θελει τετοια σπεκς για pc δε καταλαβα. εχω μεινει πισω στα παιχνιδια αλλα κοιταξα λιγο την καρτα γραφικων κ κανει 400 ευρω!! θυμαμαι που παιζαν virtual reality 10-15 χρονια πριν, πως γινεται τωρα να θες 10 φορες δυνατοτερο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πιστευω θα πεσει η τιμη ειδικα αν βγουν κινεζικα προιοντα. μια οθονη κινητου ειναι κ ενα γυροσκοπιο ,δεν ειναι σαν αυτο της microsoft που ειναι πρωτοποριακη τεχνολογια. 

 

το γιατι θελει τετοια σπεκς για pc δε καταλαβα. εχω μεινει πισω στα παιχνιδια αλλα κοιταξα λιγο την καρτα γραφικων κ κανει 400 ευρω!! θυμαμαι που παιζαν virtual reality 10-15 χρονια πριν, πως γινεται τωρα να θες 10 φορες δυνατοτερο pc?

Για τον ιδιο λόγο που θέλεις δυνατότερο pc σημέρα, για να παίζεις παιχνίδια.
Kαι πριν 10-15 χρονια έπαιζαν παιχνίδια στo pc. Αλλα τα παιχνίδια 15ετιας δεν έχουν σχεση με τα σημερινά.
Το ιδιο και με το VR. To VR 15ετιας δεν έχει σχέση με το σημερινό VR.
π.χ άλλο το να παιζεις VR σε ανάλυση 1024, και άλλο σε 4Κ....και άλλο θα είναι σε 15 χρόνια από τωρα. (δεν λεω οτι το oculus έχει 4Κ ακόμα...αλλα σα σκεπτικό)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500 + - ευρω για μια τόσο επαναστατική τεχνολογία είναι ψίχουλα.

Προσωπικά το pc δεν το περιλάμβανε στο κόστος φιλέ μου. Μπορεί να είναι οτιδήποτε από 700 ευρώ έως 3000+ αναλόγως της οικονομικής δυνατότητας κάποιου. Και φυσικά χρησιμοποιείται και για αλλά πράγματα εκτος VR.

 

Το σκετο VR Headset από την άλλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερα επαναστατικό σαν κατασκευή. Είναι οπτικοί φακοί, μια ή 2 οθόνες ουσιαστικά κινητών και αισθητήρες κίνησης. Ουσιαστικά ένας συνδιασμός από ήδη υπάρχουσες τεχνολογίες που δεν είναι ακριβές αν τις πάρεις επιμέρους.

 

Το DK1 το αγορασα πριν από 2 χρόνια περίπου από eBay στα 260. Το κόστος του pc που έτρεχε ήταν 250. Συνολικό κόστος 550 ευρώ πάνω κάτω. Αν πέρασα καλά με αυτό το configuration? Δες παρακάτω: :)

 

 

 

 

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι μιλαμε απλά για μια οθόνη από Nexus 7 2012, 2 φακούς και ένα καλό γυροσκόπιο.

 

Στην συνέχεια το DK2 πρόσθεσε 1080p oled οθόνη samsung και LEDs τα οποία σε συνδιασμό με μια infrared κάμερα σου πρόσφεραν κίνηση σε όλους τους αξονες. Εντυπωσιακό αλλά και πάλι όχι ιδιαίτερα ακριβό σαν τεχνολογία άμα είσαι κατασκευαστής. Αυτό φάνηκε και στην τιμή του DK2 που ήταν γύρω στα 350 καινούριο.

 

Πιστεύω ότι μια καλή τιμή για Oculus Retail 1ης γενιάς είναι γύρω στα 350-400 ευρώ. Αν βέβαια δουν ότι πουλάει στα δίπλα από αυτή την τιμή δεν θα έχουν πρόβλημα να το κανουν. Βαπτίζοντας το προϊόν "εξωγήινης" τεχνολογίας ενώ όπως έγραψα πιο πάνω απλά συνδυάζει παλιές, δοκιμασμένη και φθηνές τεχνολογίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπέρ-pc φίλε μου δεν θεωρόυνται τα μηχανάκια που έχουν 800-1000 ευρά όταν κυκλοφορούν επεξεργαστές στα 1000+ και κάρτες γραφικών άλλα 1000+ καταλαβάινεις... και που να ανεβάσουμε τον πηχη και να πάμε σε 2-3-4 sli εκεί να δεις γλέντια,τώρα θα μου πει κανείς οτί για gaming pc δεν δίνεις 1000 για cpu ναι ok, αλλά να μην λέμε και ότι θέλουμε, ένα ταπεινό καλούτσικο pcaki θέλεις και έχεις VR δεν είναι και λίγο..Μπράβο στα τσακάλια που το φτιάχνουν και μπράβο και για την τιμή 350-400 γιατί θα μπορούσαν να ζητάν τα διπλά και πάλι θα πουλούσαν..

 

p.s η επόμενη κομπιουτερίστικη αγορά μου.. B)  B)

Γιατί πιστεύεις οτι θα τρέχεις Occulous με pc των 1000 ευρώ στα ίδια γραφικά που έτρεχες προ-Occulous; Ζητάει διπλή ανάλυση και 90fps για να τρέξει, οπότε υπολόγισε τί τέρας χρειάζεσαι. Πέρα από το μπάμ που θα κάνει, η πρώτη έκδοση του Rift δεν θα φτουρήσει για ευνόητους λόγους. Όταν με το καλό βάλουν κάτι σε κάρτα γραφικών επάνω στο headset να αποσυμφορίζει το PC (και θα ανεβάζει το κόστος στο διπλάσιο-τριπλάσιο φυσικά) τότε κάτι θα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αλλάξει σε καμία περίπτωση τον τρόπο που παίζουμε games.Είναι μια καλή επιλογή αλλά το κλασσικό controller-keyboard τηλεόραση δεν θα αλλάξει ποτέ.

 

Όσο για το παράδειγμα που έδωσες δεν ξέρω από που ψωνίζεις keyboard εσύ αλλά καλά keyboard ξεκινάνε από 15€.

 

Εκτός αν θεωρείς τις ψευτιές της Razer στα 160€ καλά keyboard...

Ενώ εσύ φαντάζομαι έχεις φάει το VR με το κουτάλι ε;

προφανως δεν εχεις ιδεα του τι θα επακολουθησει .

 

οχι μονο θα αλλαξει το gaming, για παντα ομως ,θα αλλαξει το τροπο που θα βλεπουμε ταινιες ,τον τροπο που θα ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ταινιες ,τον τροπο που θα γινεται browsing στο net ,που δουλευουν τα διαφορα apps επικοινωνιας ,μεχρι και τον τροπο που φτιαχνεται το πιο επικερδες πραγμα σε αυτον τον πλανητη,το πορνο.

 

το vr ειναι το πιο υγρο ονειρο του  καθε tech nerd στον πλανητη γη ,τα τελευταια 100 χρονια .

Αντε και το hoverboard .

 

και παλι θα βρεθει ενας ελληνας που θα πει:

σιγα τη βλακεια ,ακριβο ειναι ,δε θα αλλαξει κατι κτλ κτλ κτλ

Που και να ζουσατε οταν φτιαχνοταν το ιντερνετ ,θα ειχατε ριξει πολυ μπινελικι για το αχρηστο αυτο πραγμα που σκεφτηκαν δυο τρεις χιπιδες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πιστεύεις οτι θα τρέχεις Occulous με pc των 1000 ευρώ στα ίδια γραφικά που έτρεχες προ-Occulous; Ζητάει διπλή ανάλυση και 90fps για να τρέξει, οπότε υπολόγισε τί τέρας χρειάζεσαι. Πέρα από το μπάμ που θα κάνει, η πρώτη έκδοση του Rift δεν θα φτουρήσει για ευνόητους λόγους. Όταν με το καλό βάλουν κάτι σε κάρτα γραφικών επάνω στο headset να αποσυμφορίζει το PC (και θα ανεβάζει το κόστος στο διπλάσιο-τριπλάσιο φυσικά) τότε κάτι θα λέμε.

σε ενα δυο χρονια θα το παιζουν mid range καρτες ,σιγα τα ωα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το pc δεν το περιλάμβανε στο κόστος φιλέ μου. Μπορεί να είναι οτιδήποτε από 700 ευρώ έως 3000+ αναλόγως της οικονομικής δυνατότητας κάποιου. Και φυσικά χρησιμοποιείται και για αλλά πράγματα εκτος VR.

 

Το σκετο VR Headset από την άλλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερα επαναστατικό σαν κατασκευή. Είναι οπτικοί φακοί, μια ή 2 οθόνες ουσιαστικά κινητών και αισθητήρες κίνησης. Ουσιαστικά ένας συνδιασμός από ήδη υπάρχουσες τεχνολογίες που δεν είναι ακριβές αν τις πάρεις επιμέρους.

 

Το DK1 το αγορασα πριν από 2 χρόνια περίπου από eBay στα 260. Το κόστος του pc που έτρεχε ήταν 250. Συνολικό κόστος 550 ευρώ πάνω κάτω. Αν πέρασα καλά με αυτό το configuration? Δες παρακάτω: :)

 

 

 

 

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι μιλαμε απλά για μια οθόνη από Nexus 7 2012, 2 φακούς και ένα καλό γυροσκόπιο.

 

Στην συνέχεια το DK2 πρόσθεσε 1080p oled οθόνη samsung και LEDs τα οποία σε συνδιασμό με μια infrared κάμερα σου πρόσφεραν κίνηση σε όλους τους αξονες. Εντυπωσιακό αλλά και πάλι όχι ιδιαίτερα ακριβό σαν τεχνολογία άμα είσαι κατασκευαστής. Αυτό φάνηκε και στην τιμή του DK2 που ήταν γύρω στα 350 καινούριο.

 

Πιστεύω ότι μια καλή τιμή για Oculus Retail 1ης γενιάς είναι γύρω στα 350-400 ευρώ. Αν βέβαια δουν ότι πουλάει στα δίπλα από αυτή την τιμή δεν θα έχουν πρόβλημα να το κανουν. Βαπτίζοντας το προϊόν "εξωγήινης" τεχνολογίας ενώ όπως έγραψα πιο πάνω απλά συνδυάζει παλιές, δοκιμασμένη και φθηνές τεχνολογίες.

Φιλε μου ανάτρεξε σε 2 χρόνια στο ίδιο πόστ και γραψε μου ενα σχολιο τότε...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα δυο χρονια θα το παιζουν mid range καρτες ,σιγα τα ωα .

Σωστα οταν βγουν οι καινουργιες AMD Polaris και nVidia Pascal καρτες στα 14-16nm με ΗΒΜ VRAM θα μιλαμε για σοβαρες επιδοσεις σε 4Κ και VR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι τεχνολογίες υπάρχουν και ebay έχουμε για να πραγγείλει ο καθένας τα infrared , γυροσκόποια και οθόνες απο china για 50 ευρο και να φτιάξει το δικό του VR. Πραγματικά, μερικοί δεν καταλαβένετε την έννοια του προίοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αλλάξει σε καμία περίπτωση τον τρόπο που παίζουμε games.Είναι μια καλή επιλογή αλλά το κλασσικό controller-keyboard τηλεόραση δεν θα αλλάξει ποτέ.

 

 

 

Ελπίζω να κάνεις απλά πλάκα και να μην το πιστεύεις σοβαρά αυτό :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι τεχνολογίες υπάρχουν και ebay έχουμε για να πραγγείλει ο καθένας τα infrared , γυροσκόποια και οθόνες απο china για 50 ευρο και να φτιάξει το δικό του VR. Πραγματικά, μερικοί δεν καταλαβένετε την έννοια του προίοντος.

Φυσικά και υπάρχουν.. http://www.instructables.com/id/The-NovaA-DIY-Oculus-Rift/

 

Ο Palmer εξάλλου από forum όπως το mtbs ξεκίνησε. Φιλέ μου ξεκίνησα με το VR πριν από καμία 10ετια με γυαλιά Vuzix (που ειχαν στοιχησει ΠΟΛΛΑ και ηταν και αθλια) και injector στο flight simulator. Είναι το αγαπημένο μου είδος γκατζετ αλλά έχω απόμυθοποιήσει το "Prestige" που το περιβάλλει..

 

 

Τώρα αν θελουν να το πουλησουν ότι δεν έχει τσιπακια αλλά τον Κόπερφιλντ μέσα και πρέπει να το αγοράζουμε 100000 ευρώ για να είμαστε μούρη αυτό είναι άλλο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πιστευω θα πεσει η τιμη ειδικα αν βγουν κινεζικα προιοντα. μια οθονη κινητου ειναι κ ενα γυροσκοπιο

 

2 οθόνες 1080x1080 έχει οι οποίες είναι IPD adjustable (μεταβλητή απόσταση μεταξύ των ματιών). Επίσης έχει camera για positional tracking. Δεν πρόκειται να δεις "κινεζιές" σε καλύτερη τιμή γιατί θα πωλείται κάτω του κόστους.

 

δεν ειναι σαν αυτο της microsoft που ειναι πρωτοποριακη τεχνολογια. 

 

Αυτό της microsoft δεν πρόκειται να βγει από το lab μέσα στα επόμενα 5 χρόνια, χώρια που είναι ψιλοαπάτη το demo που κάνανε.

 

το γιατι θελει τετοια σπεκς για pc δε καταλαβα. εχω μεινει πισω στα παιχνιδια αλλα κοιταξα λιγο την καρτα γραφικων κ κανει 400 ευρω!! θυμαμαι που παιζαν virtual reality 10-15 χρονια πριν, πως γινεται τωρα να θες 10 φορες δυνατοτερο pc?

 

Το virtual reality των 90s ήταν αργό και προκαλούσε ναυτία. Το oculus rift έχει οθόνη 90Hz με light strobing και ελάχιστο latency. Επίσης το VR των 90s είχε 40 μοίρες οπτικό πεδίο, το rift έχει 100.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...