Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm παρουσίασε το Snapdragon 820A SoC για… αυτοκίνητα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί αυτό δε συμβαίνει εδώ και 2500 χρόνια; Άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω;

Φυσικά και συμβαίνει. Υποστήριξα το αντίθετο; Το ότι συμβαίνει σημαίνει ταυτόχρονα ότι είναι και σωστό; Κάποιοι πρέπει να μαθαίνουν από την ιστορία και το μάθημα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι η μοιρολατρική αποδοχή μιας αρρωστημένης κατάστασης...

 

 

 

Το ότι το άλογο έγινε αυτοκίνητο το παραβλέπουμε και το θέλουμε, όταν όμως βάλουμε ένα PC στο αυτοκίνητο, εκεί αρχίζουν τα πράγματα να παίρνουν καταστροφική μορφή.

Ήμαρτον !!!

Εκεί ακριβώς το έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. Θεωρείς ότι η τεχνολογία και η απροκάλυπτη έκθεση των προσωπικών δεδομένων είναι το ίδιο πράγμα. Σε προηγούμενο post σου ζήτησες τον διαχωρισμό ανάμεσα στην βελτίωση του τρόπου ζωής και στην παρακολούθηση από τις βιομηχανίες. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: ένα τεχνητό πόδι βελτιώνει τον τρόπο ζωής ενός ανθρώπου που έχασε το πόδι του σε κάποιο ατύχημα, ένα τεχνητό πόδι που στέλνει το πόσα βήματα κάνει αυτός ο άνθρωπος την ημέρα, ποιες ώρες και σε ποια μέρη κτλ στην κατασκευάστρια εταιρεία, δεν βελτιώνει τον τρόπο ζωής. Ο λόγος είναι ότι δεν είναι απαραίτητη η συλλογή δεδομένων προκειμένου το πόδι να κάνει τη δουλειά του (να βελτιώσει, δηλαδή, την ποιότητα ζωής του αγοραστή του). Υπάρχουν δοκιμαστές, που εξασφαλίζουν την καλή λειτουργία του και τονίζουν τα σημεία στα οποία θα χρειαστεί κάποια προσθήκη προκειμένου πχ να λειτουργήσει καλύτερα. Το θέμα είναι τί κάνει η εταιρεία με αυτά τα δεδομένα; Για ποιο τρόπο πληρώνει πανακριβους server (τόσο στην αγορά, όσο και στη συντήρηση ή την αναβάθμισή τους) για να αποθηκεύει αυτά τα δεδομένα; Απλή λογική θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

... τότε, μάλλον, θα πρέπει να αρχίζω να εκτρέφω άλογα... Δεν έχουν και τεκμήρια... ;) :D :D :D

Ίσως με αυτό τον τρόπο βάλουν μυαλό και αναβάλλουν την παρακολούθηση της προσωπικής ζωής, αντί να το παρουσιάζουν ως "το μέλλον" ή ως "εξέλιξη". Περισσότερο με πολιτισμικό μεσαίωνα μοιάζει, παρά με εξέλιξη.

Το θέμα είναι ότι στο τέλος θα κερδίσουν, γιατί εμείς μπορεί να αντιδράσουμε, τα παιδιά μας θα μεγαλώσουν σε ένα τέτοιο περιβάλλον και θα το θεωρούν φυσιολογικό και θα το αποδεχτούν τελικά... :(

 

Αν με τον όρο παρακολούθηση της προσωπικής ζωής εννοείς τη καταγραφή τον έλεγχο και διασταύρωση των προσωπικών και ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων ( Big Data δηλαδή), αυτό ήδη γίνεται και θα γίνεται.

Όλες οι τεχνολογικές εξελίξεις τα τελευταία χρόνια στον κλάδο της αυτοκινητοβιομηχανίας οδηγούν προς αυτό.

Διάβασα πρόσφατα ένα Paper που παρουσιάζει μια έρευνα πως με την υλοποίηση του 5G (αρκετά μακρυά) θα μπορούν με ένα βασικό αισθητήρα και δίκτυο να προβλέπουν ατυχήματα και να σταματάει αυτόματα το όχημα προλαμβάνοντας το ατύχημα.

Υπάρχει από την άλλη μεριά ο George Hotz που κατασκεύασε με ubuntu σύστημα αυτόματης πλοήγησης αυτοκίνητου με κόστος κλάσμα των project των αυτοκινητοβιομηχανιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και συμβαίνει. Υποστήριξα το αντίθετο; Το ότι συμβαίνει σημαίνει ταυτόχρονα ότι είναι και σωστό; Κάποιοι πρέπει να μαθαίνουν από την ιστορία και το μάθημα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι η μοιρολατρική αποδοχή μιας αρρωστημένης κατάστασης...

 

 

 

Εκεί ακριβώς το έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. Θεωρείς ότι η τεχνολογία και η απροκάλυπτη έκθεση των προσωπικών δεδομένων είναι το ίδιο πράγμα. Σε προηγούμενο post σου ζήτησες τον διαχωρισμό ανάμεσα στην βελτίωση του τρόπου ζωής και στην παρακολούθηση από τις βιομηχανίες. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: ένα τεχνητό πόδι βελτιώνει τον τρόπο ζωής ενός ανθρώπου που έχασε το πόδι του σε κάποιο ατύχημα, ένα τεχνητό πόδι που στέλνει το πόσα βήματα κάνει αυτός ο άνθρωπος την ημέρα, ποιες ώρες και σε ποια μέρη κτλ στην κατασκευάστρια εταιρεία, δεν βελτιώνει τον τρόπο ζωής. Ο λόγος είναι ότι δεν είναι απαραίτητη η συλλογή δεδομένων προκειμένου το πόδι να κάνει τη δουλειά του (να βελτιώσει, δηλαδή, την ποιότητα ζωής του αγοραστή του). Υπάρχουν δοκιμαστές, που εξασφαλίζουν την καλή λειτουργία του και τονίζουν τα σημεία στα οποία θα χρειαστεί κάποια προσθήκη προκειμένου πχ να λειτουργήσει καλύτερα. Το θέμα είναι τί κάνει η εταιρεία με αυτά τα δεδομένα; Για ποιο τρόπο πληρώνει πανακριβους server (τόσο στην αγορά, όσο και στη συντήρηση ή την αναβάθμισή τους) για να αποθηκεύει αυτά τα δεδομένα; Απλή λογική θέλει...

Kατ αρχήν η απλή λογική διαφέρει από την δική σου.Διότι ενώ θέλεις την τεχνολογία για το προσθετικό μέλος, δεν θέλεις την τεχνολογία στο αμάξι, μόνο και μόνο γιατί φοβάσαι μην διαρρεύσουν τα προσωπικά σου δεδομένα.

Αυτό είναι κοινή λογική;

Στο κάτω κάτω βρε αδερφέ, μ αυτό τον φόβο που έχεις δεν θάπρεπε να χρησιμοποιείς ούτε PC, ούτε κινητό και να κυκλοφορείς με καμπαρντίνα και μαύρα γυαλιά για να μη σε πιάνουν ούτε οι δορυφόροι. 

Και στην τελική, χέστηκαν οι πολυεθνικές για τα προσωπικά σου δεδομένα. Που πας με ποιόν μιλάς, τι λες και τι κάνεις.

ΕΚΤΟΣ και αν φοβάσαι μην ανακαλύψουν κάτι παράνομο που κάνεις....

Ένα απ όλα αυτά θα συμβαίνει με σένα.

 

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα, κανείς δεν σου τα παίρνει. Μόνος σου τα δίνεις. Και αν βρεις  δικό σου δεδομένο σε υπηρεσία που δεν έδωσες την συγκατάθεσή σου, έλα να μου πεις. Και μη μου πεις άκουσα από άλλον τι του συνέβη. Για σένα να μου πεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kατ αρχήν η απλή λογική διαφέρει από την δική σου.Διότι ενώ θέλεις την τεχνολογία για το προσθετικό μέλος, δεν θέλεις την τεχνολογία στο αμάξι, μόνο και μόνο γιατί φοβάσαι μην διαρρεύσουν τα προσωπικά σου δεδομένα.

Αυτό είναι κοινή λογική;

Προφανώς δε διάβασες τί έγραψα. Τί σχέση έχει αυτό που γράφεις εσύ με αυτό που έγραψα εγώ; :blink:

Δεν μιλησα για την τεχνολογία στο αμάξι, σου έφερα ένα παράδειγμα, που δε θέλεις να καταλαβεις, για το πότε η τεχνολογία έχει χρησιμότητα και πότε γίνεται φυλακη. Αν διαφωνείς στο παράδειγμα, τότε φέρε κάποιο δικό σου, που να αποδεικνύει το άντίθετο, δηλαδή ότι η βελτίωση του τρόπου ζωής και η ασέβεια των προσωπικών σου δεδομένων ταυτίζονται, όταν μιλάμε για τεχνολογία.

 

 

Στο κάτω κάτω βρε αδερφέ, μ αυτό τον φόβο που έχεις δεν θάπρεπε να χρησιμοποιείς ούτε PC, ούτε κινητό και να κυκλοφορείς με καμπαρντίνα και μαύρα γυαλιά για να μη σε πιάνουν ούτε οι δορυφόροι. 

Και στην τελική, χέστηκαν οι πολυεθνικές για τα προσωπικά σου δεδομένα. Που πας με ποιόν μιλάς, τι λες και τι κάνεις.

ΕΚΤΟΣ και αν φοβάσαι μην ανακαλύψουν κάτι παράνομο που κάνεις....

Ένα απ όλα αυτά θα συμβαίνει με σένα.

Αν νομίζεις ότι θα μπλέξω μαζί σου με συζήτηση τύπου "καφενείου" γελιέσαι. Δεν το λέω για να σε προσβάλω, αλλά καλύτερα να χρησιμοποιήσεις καλύτερο ύφος γραφής. Το επιθετικό οδηγεί μόνο σε καυγάδες. Θέλω συζήτηση και όχι καυγάδες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Η λογική "δε με πειράζει να παίρνουν τα προσωπικά μου δεδομένα, γιατί δεν έχω τίποτα να κρύψω" είναι ανάλογη του "δε με πειράζει να παίρνουν το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης και λόγου, όταν δεν έχω τίποτα να πω". Αν η λογική αυτή σου ταιριάζει, τότε δικαίωμά σου. Πιο πάνω, βέβαια, δέχτηκες το ότι υπάρχει η παρακολούθηση:

 

Και δεύτερον, θάθελα να μου πεις αν καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα στον έλεγχο της ζωής μας από βιομηχανίες, κυβερνήσεις και άλλα τέρατα και τον καλύτερο (εύκολο, ευχάριστο ) τρόπο ζωής.

Εμένα με βρίσκει, έτσι κι αλλιώς, αντίθετο. Το ότι "χέστηκαν οι πολυεθνικές για τα προσωπικά σου δεδομένα" δείχνει την άγνοιά σου πάνω στις βάσεις δεδομένων και στη χρησιμότητά τους στο σύγχρονο marketing. Το έχω διδαχτεί σε τριτοβάθμιο επίπεδο εδώ και δεκαετίες και δεν είναι δικιά μου άποψη, αλλά παγκόσμια πραγματικότητα σε επίπεδο επιχειρήσεων με άπειρες σελίδες βιβλιογραφίας. Διδάσκεται σε κάθε τριτοβάθμιο ίδρυμα που έχει σχέση με τα οικονομικά-λογιστικά. Ένας άλλος  τρόπος είναι να διαβάσεις τις πολιτικές προστασίας προσωπικών δεδομένων. Όλες έχουν ένα κοινό: παραδέχονται ότι παίρνουν τα προσωπικά σου δεδομένα και οι διαφορές τους είναι στο πόσα παίρνουν, πώς τα παίρνουν και πώς τα χρησιμοποιούν. Αν δεν ένοιαζε τις εταιρείες δε θα το έκαναν και μάλιστα με τόσο μεγάλο κόστος γι αυτές. Σε καθε περίπτωση διαφωνούμε και βασικό είναι να καταλάβεις ότι αν θέλεις να σέβονται την άποψή σου, τότε θα πρέπει να σέβεσαι και εσύ την άποψη του άλλου. Ειδικά αν είναι διαφορετική από τη δική σου.

 

 

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα, κανείς δεν σου τα παίρνει. Μόνος σου τα δίνεις. Και αν βρεις  δικό σου δεδομένο σε υπηρεσία που δεν έδωσες την συγκατάθεσή σου, έλα να μου πεις. Και μη μου πεις άκουσα από άλλον τι του συνέβη. Για σένα να μου πεις.

Σε αυτό θα είχες δίκιο αν πραγματικά είχα την επιλογή να μην το κάνω. Όπου την έχω το επιλέγω. Δεν έχω facebook κτλ και χρησιμοποιώ εταιρικό email και όχι τύπου gmail.

Το θέμα είναι ότι δεν την έχω πάντα και αυτό ακριβώς καταδικάζω: το ότι δεν την έχω. Αυτό λέγεται φυλακή. Όταν θα δω επιλογές τύπου "διαφωνώ, αλλά θέλω να συνεχίσω την εγκατάσταση" τότε θα πω ότι έχω πραγματική επιλογή, γιατί θα έχω ένα ισοδύναμο αποτέλεσμα έχοντας επιλέξει αυτό που θέλω. Δηλαδή όταν θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, χωρίς να παραβιαστούν τα προσωπικά μου δικαιώματα. Αυτό είναι επιλογή.

Ένα λογικό ισοδύναμο θα ήταν να έρθει ξαφνικά κάποιος και να σου πει αν θέλεις να βάλεις κάμερες στο σπίτι σου ή να μείνεις στο δρόμο. Μπορείς πάντα να διαλέξεις να μείνεις στο δρόμο... Το θέμα είναι γιατί να σε διώξουν σπό το (κατοχυρωμένο από το νόμο) σπίτι σου... ;)

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... τότε, μάλλον, θα πρέπει να αρχίζω να εκτρέφω άλογα... Δεν έχουν και τεκμήρια... ;) :D :D :D

Ίσως με αυτό τον τρόπο βάλουν μυαλό και αναβάλλουν την παρακολούθηση της προσωπικής ζωής, αντί να το παρουσιάζουν ως "το μέλλον" ή ως "εξέλιξη". Περισσότερο με πολιτισμικό μεσαίωνα μοιάζει, παρά με εξέλιξη.

Το θέμα είναι ότι στο τέλος θα κερδίσουν, γιατί εμείς μπορεί να αντιδράσουμε, τα παιδιά μας θα μεγαλώσουν σε ένα τέτοιο περιβάλλον και θα το θεωρούν φυσιολογικό και θα το αποδεχτούν τελικά... :(

Καλά αστα αυτά...αν ήταν ο επεξεργαστής από καμία Intel και έτρεχε Windows 10 on the car θα ετριβες τα χέρια σου τώρα και τα περί ιδιωτικότητας θα πήγαιναν περίπατο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αστα αυτά...αν ήταν ο επεξεργαστής από καμία Intel και έτρεχε Windows 10 on the car θα ετριβες τα χέρια σου τώρα και τα περί ιδιωτικότητας θα πήγαιναν περίπατο..

Αυτό με την Intel πως το συμπέρανες; Δεν έχω εκφράσει ιδιαίτερη συμπάθεια για τη συγκεκριμένη εταιρεία. Τουλάχιστον όχι περισσότερη από την AMD...

Τα windows 10 δεν τα έχω ούτε στον υπολογιστή μου. Το πρόβλημά μου δεν είναι το τί λειτουργικό θα χρησιμοποιηθεί, αλλά τον τρόπο που θα εφαρμοστεί η συγκεκριμένη τεχνολογία. Τέλος, τί σχέση έχει αυτό που γράφεις με το θέμα; Μιλάει κάπου το άρθρο για κάποιο λειτουργικό σύστημα; Τη γνώμη μου για την ιδιωτικότητα την έχω γράψει πολλές φορές και σε διαφορα θέματα δεν είναι κάτι καινούριο για κάποιον που έχει διαβάσει και παλιότερα posts μου. Απλά είπες να μπεις και να γράψεις κάτι και συ... Εκτός κι αν το έγραψες για να αστειευτείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την Intel πως το συμπέρανες; Δεν έχω εκφράσει ιδιαίτερη συμπάθεια για τη συγκεκριμένη εταιρεία. Τουλάχιστον όχι περισσότερη από την AMD...

Τα windows 10 δεν τα έχω ούτε στον υπολογιστή μου. Το πρόβλημά μου δεν είναι το τί λειτουργικό θα χρησιμοποιηθεί, αλλά τον τρόπο που θα εφαρμοστεί η συγκεκριμένη τεχνολογία. Τέλος, τί σχέση έχει αυτό που γράφεις με το θέμα; Μιλάει κάπου το άρθρο για κάποιο λειτουργικό σύστημα; Τη γνώμη μου για την ιδιωτικότητα την έχω γράψει πολλές φορές και σε διαφορα θέματα δεν είναι κάτι καινούριο για κάποιον που έχει διαβάσει και παλιότερα posts μου. Απλά είπες να μπεις και να γράψεις κάτι και συ... Εκτός κι αν το έγραψες για να αστειευτείς...

Αστειεύομαι φυσικά...δεν έχω καμία διάθεση να αναλύσω κατεβατά που δεν βγάζουν νόημα, εξάλλου δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου και δεν θα κάτσω να ψάξω πότε έγραψες ότι στον κανόνα της ιδωτικοτητας υπάρχει η εξαίρεση που λέγεται Microsoft. Υπάρχουν πιο "ειδικοί" να ασχοληθούν με τα προηγούμενα posts σου....

Όσο για το άρθρο λέει διαφορά λειτουργικά. Καλημέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειεύομαι φυσικά...δεν έχω καμία διάθεση να αναλύσω κατεβατά που δεν βγάζουν νόημα, εξάλλου δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου και δεν θα κάτσω να ψάξω πότε έγραψες ότι στον κανόνα της ιδωτικοτητας υπάρχει η εξαίρεση που λέγεται Microsoft. Υπάρχουν πιο "ειδικοί" να ασχοληθούν με τα προηγούμενα posts σου....

Όσο για το άρθρο λέει διαφορά λειτουργικά. Καλημέρα...

Απάντησα παραπάνω, δε χρειάζεται να ψάξεις πολύ:

 

Εμένα με βρίσκει, έτσι κι αλλιώς, αντίθετο. Το ότι "χέστηκαν οι πολυεθνικές για τα προσωπικά σου δεδομένα" δείχνει την άγνοιά σου πάνω στις βάσεις δεδομένων και στη χρησιμότητά τους στο σύγχρονο marketing. Το έχω διδαχτεί σε τριτοβάθμιο επίπεδο εδώ και δεκαετίες και δεν είναι δικιά μου άποψη, αλλά παγκόσμια πραγματικότητα σε επίπεδο επιχειρήσεων με άπειρες σελίδες βιβλιογραφίας. Διδάσκεται σε κάθε τριτοβάθμιο ίδρυμα που έχει σχέση με τα οικονομικά-λογιστικά. Ένας άλλος  τρόπος είναι να διαβάσεις τις πολιτικές προστασίας προσωπικών δεδομένων. Όλες έχουν ένα κοινό: παραδέχονται ότι παίρνουν τα προσωπικά σου δεδομένα και οι διαφορές τους είναι στο πόσα παίρνουν, πώς τα παίρνουν και πώς τα χρησιμοποιούν. Αν δεν ένοιαζε τις εταιρείες δε θα το έκαναν και μάλιστα με τόσο μεγάλο κόστος γι αυτές.

Δεν έγραψα ότι η MS δεν τα παίρνει. 'Εγραψα ότι δεν τα πουλάει όπως η Google και ότι έχεις τη δυνατότητα να μπλοκάρεις κάποια από αυτά, σε αντίθεση με άλλους. Όταν αυτό αλλάξει, θα αλλάξω και εγώ, δεν κολλάω.

Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το BB Z10 και αμέσως πιο πριν το Samsung Galaxy S3 LTE. Πριν τα windows phone 8.1 τα θεωρούσα ημιτελή σαν λειτουργικό και είχα λογομαχήσει πολλές φορές με windows phone users. Γι αυτό γράφω ότι θα πρεπει να δεις παλιότερα μηνύματά μου...

Τα windows για pc τα έχω για να κάνω τη δουλειά μου. Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ δεν υπάρχουν σε άλλα λειτουργικά, πέρα των windows, οπότε δεν έχω επιλογή...

Στους "ειδικούς", που αναφέρεις, δεν απαντώ γιατί βαρέθηκα να προσπαθώ να αποδείξω το αυτονόητο. Πιστός, λοιπόν, στο νόημα της υπογραφής μου, έχω σταματήσει να ασχολούμαι μαζί τους κι όχι γιατί δε θα μπορούσα να τους απαντήσω.Εσύ δεν ανήκεις σε αυτούς. Το θέμα είναι να συζητάμε κι όχι να αποστομώσω κανέναν, γι αυτό και δε συνεχίζω τέτοιου είδους συζητήσεις με τέτοιου είδους "ειδικούς".

 

Το άρθρο αναφέρει κάποια λειτουργικά, αλλά δεν ανήκουν στο κεντρικό νόημα της είδησης. Ο επεξεργαστής είναι το θέμα. Ακόμα κι αν έγραφε windows, διαφωνώ με την ενσωμάτωση ψηφιακής τεχνολογίας σε αυτοκίνητο. Εκτός των άλλων, μειώνει και τη διάρκεια ζωής του και αυξάνει το κόστος συντήρησης.

Καλημέρα και καλή χρονιά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έγραψα ότι η MS δεν τα παίρνει. 'Εγραψα ότι δεν τα πουλάει όπως η Google και ότι έχεις τη δυνατότητα να μπλοκάρεις κάποια από αυτά, σε αντίθεση με άλλους. Όταν αυτό αλλάξει, θα αλλάξω και εγώ, δεν κολλάω. 

H MS "συλλέγει, χρησιμοποιεί και μοιράζεται προσωπικά δεδομένα."

 

https://www.microsoft.com/el-gr/privacystatement/default.aspx

...

Η Microsoft χρησιμοποιεί τα δεδομένα που συλλέγουμε για τρεις βασικούς σκοπούς, που περιγράφονται με περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω: (1) για την λειτουργία της επιχείρησής μας και για την παροχή (συμπεριλαμβανομένης της βελτίωσης και της εξατομίκευσης) των υπηρεσιών που προσφέρουμε, (2) για την αποστολή επικοινωνιών, συμπεριλαμβανομένων διαφημιστικών επικοινωνιών, και (3) για την προβολή διαφημίσεων.

...

Άλλες διαφημίσεις στοχεύονται με βάση τα πιθανά ενδιαφέροντά σας ή άλλες πληροφορίες που μαθαίνουμε για εσάς με την πάροδο του χρόνου χρησιμοποιώντας δημογραφικά δεδομένα, ερωτήματα αναζήτησης, τα ενδιαφέροντα και τα αγαπημένα σας, δεδομένα χρήσης, και τα δεδομένα θέσης

....

Επαφές και σχέσεις. Συλλέγουμε δεδομένα σχετικά με τις επαφές σας και τις σχέσεις σας σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε μια υπηρεσία της Microsoft για να διαχειριστείτε τις επαφές, να επικοινωνήσετε ή να αλληλεπιδράσετε με άλλα άτομα ή οργανισμούς.

....

Επιπλέον, μοιραζόμαστε προσωπικά δεδομένα με τις θυγατρικές και συνεργαζόμενες εταιρίες της Microsoft . Μοιραζόμαστε επίσης προσωπικά δεδομένα με τους προμηθευτές ή τους πράκτορες, που εργάζονται για λογαριασμό μας, για τους σκοπούς που περιγράφονται στην παρούσα δήλωση. 

....

Όταν συνδεθείτε στο λογαριασμό σας Microsoft, δημιουργούμε μια εγγραφή της σύνδεσής σας, η οποία περιλαμβάνει την ημερομηνία και την ώρα, πληροφορίες σχετικά με την υπηρεσία στην οποία συνδεθήκατε, το όνομα σύνδεσης, το μοναδικό αριθμό που έχει εκχωρηθεί στο λογαριασμό σας, ένα μοναδικό αναγνωριστικό που έχει εκχωρηθεί στη συσκευή σας, τη διεύθυνση IP σας, το λειτουργικό σας σύστημα και την έκδοση του προγράμματος περιήγησης.

...

Αυτά τα δεδομένα συλλέγονται σε τακτική βάση για να μας βοηθήσουν να προσδιορίσουμε τον αριθμό των χρηστών των εφαρμογών MSN, καθώς και για να εντοπίσουμε προβλήματα απόδοσης που συνδέονται με τις διαφορετικές εκδόσεις της εφαρμογής, τα λειτουργικά συστήματα, και τα προγράμματα περιήγησης.

Επίσης συλλέγουμε δεδομένα για το πώς αλληλεπιδράτε με τις υπηρεσίες MSN, όπως τη συχνότητα χρήσης και το περιεχόμενο που εμφανίζεται.

...

Οι εφαρμογές Skype σας επιτρέπουν να πραγματοποιείτε αποστολή και λήψη φωνητικής και βίντεο επικοινωνίας και άμεσων μηνυμάτων. Στα πλαίσια της παροχής αυτών των λειτουργιών, η Microsoft συλλέγει, χρησιμοποιεί και μοιράζεται προσωπικά δεδομένα, όπως τα δεδομένα σχετικά με τις επικοινωνίες σας

...

Οι εφαρμογές Skype (συμπεριλαμβανομένων τών χαρακτηριστικών του Skype που εκτίθενται μέσω άλλων εφαρμογών, όπως τις εφαρμογές επικοινωνιών των Windows 10) σας επιτρέπουν να πραγματοποιείτε αποστολή και λήψη φωνητικής και βίντεο επικοινωνίας και άμεσων μηνυμάτων. Στα πλαίσια της παροχής αυτών των λειτουργιών, η Microsoft συλλέγει δεδομένα σχετικά με τη χρήση των επικοινωνιών σας, που περιλαμβάνουν την ημερομηνία και την ώρα της επικοινωνίας, καθώς και τους αριθμούς και τα ονόματα χρηστών, που αποτελούν τμήμα της επικοινωνίας.

 

 

Για αυτο εχει αλλωστε κ τη δικια της μηχανη αναζητησης κ συστημα διαφημισεων που της αποφερει εσοδα δισεκατομμυριων. 

Bing profitable, but Microsoft revenue down 12 percent as shift to cloud continues

Search advertising revenue was up 23 percent, driven by higher search volume and higher revenue per search. On its earnings call, Microsoft said that Bing had made an operating profit, with quarterly revenue of more than $1 billion. 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H MS "συλλέγει, χρησιμοποιεί και μοιράζεται προσωπικά δεδομένα."

 

https://www.microsoft.com/el-gr/privacystatement/default.aspx

Αυτό που γράφεις είναι λάθος. Διάβασα το σύνδεσμο που έδωσες και γράφει:

 

Η Microsoft χρησιμοποιεί τα δεδομένα που συλλέγουμε για τρεις βασικούς σκοπούς, που περιγράφονται με περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω: (1) για την λειτουργία της επιχείρησής μας και για την παροχή (συμπεριλαμβανομένης της βελτίωσης και της εξατομίκευσης) των υπηρεσιών που προσφέρουμε, (2) για την αποστολή επικοινωνιών, συμπεριλαμβανομένων διαφημιστικών επικοινωνιών, και (3) για την προβολή διαφημίσεων.

Εκεί που έχει τίτλο: Πως χρησιμοποιουμε τα προσωπικά σας δεδομένα. Πιο κάτω στο ίδιο κείμενο γράφει:

 

. Μπορείτε να επιλέξετε να εξαιρεθείτε από τη λήψη διαφήμισης βάσει ενδιαφέροντος από την Microsoft μεταβαίνοντας στη σελίδα άρνησης συμμετοχής

Τα άλλα που γράφεις είναι κομμάτια που διάλεξες επίτειδες από το κείμενο για να φαίνεται αυτό που θέλεις. Μας γράφεις μπαρούφες. Το ότι παίρνει προσωπικά δεδομένα η MS το ξέραμε. Το ότι δεν τα πουλάει σαν τη Google το ξέρουν και οι πέτρες, όσο και να θέλεις να τους εξισώσεις δεν γίνεται.

Δε συμπαθώ τη MS, αλλά δεν είναι το ίδιο με τη Google. Στο κείμενο που έδωσες γράφει ότι τα δίνει σε εατιρείες που βγάζουν στατιστικά για λογαριασμό της και όχι ότι τα πουλάει. Αυτό το κάνουν όλοι. Από τις διαφημίσεις μπορείς να εξαιρεθείς.

Άρα σωστά έγραψε το παιδί παραπάνω ότι δεν τα πουλάει, όπως η Google. Δεν έγραψε ότι δεν τα συλλέγει. Δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά δε μπορώ να διαβάζω trollιές! Διαβάζω τα άρθρα του insomnia χρόνια, αλλά πραγματικά αυτά που μας γράφεις παίρνουν βραβείο παραπληροφόρισης! Είμαι σίγουρος ότι το κάνεις επίτηδες.

Έχω ένα Blackberry Q10 και δε γουστάρω τη MS, αλλά είναι καλύτερη (μέχρι στιγμής) από τη Google. Άνετα θα αγόραζα iphone, ή windows phone με το ζόρι, αλλά Google με τίποτα. Έχει καταφέρει να πάρει ένα τρομερό λειτουργικό ανοικτού κώδικά και να το κάνει κλειστού και αρχιρουφιάνο. Άρα μπορώ να κρίνω καλύτερα από πολλούς εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις είναι λάθος. Διάβασα το σύνδεσμο που έδωσες και γράφει:

Εκεί που έχει τίτλο: Πως χρησιμοποιουμε τα προσωπικά σας δεδομένα. Πιο κάτω στο ίδιο κείμενο γράφει:

Η επιλογη να εξαιρεθεις από τη λήψη διαφήμισης βάσει ενδιαφέροντος οπως υπαρχει στην MS:

Μπορείτε να επιλέξετε να εξαιρεθείτε από τη λήψη διαφήμισης βάσει ενδιαφέροντος από την Microsoft μεταβαίνοντας στησελίδα άρνησης συμμετοχής

υπαρχει κ στις αλλες υπηρεσιες.

Εδω ενδεικτικα στην google:

https://support.google.com/ads/answer/2662922?hl=el-gr

Εξαίρεση

Μπορείτε να εξαιρεθείτε από διαφημίσεις βάσει ενδιαφέροντος από την Google μέσω των Ρυθμίσεων διαφημίσεων. 

Aυτο δεν σημαινει οτι η google δεν εμπορευεται τα δεδομενα, οπως ακριβως δεν σημαινει οτι η ms δεν εμπορευεται τα δεδομενα που συλλεγουν.

Φυσικα και τα εμπορευονται κ για αυτο εχουν εσοδα δισεκατομμυριων απο τις διαφημισεις.

----------------------------------------------------------------

Τα άλλα που γράφεις είναι κομμάτια που διάλεξες επίτειδες από το κείμενο για να φαίνεται αυτό που θέλεις. Μας γράφεις μπαρούφες. Το ότι παίρνει προσωπικά δεδομένα η MS το ξέραμε. Το ότι δεν τα πουλάει σαν τη Google το ξέρουν και οι πέτρες, όσο και να θέλεις να τους εξισώσεις δεν γίνεται.

Δε συμπαθώ τη MS, αλλά δεν είναι το ίδιο με τη Google. Στο κείμενο που έδωσες γράφει ότι τα δίνει σε εατιρείες που βγάζουν στατιστικά για λογαριασμό της και όχι ότι τα πουλάει. Αυτό το κάνουν όλοι. Από τις διαφημίσεις μπορείς να εξαιρεθείς.

Άρα σωστά έγραψε το παιδί παραπάνω ότι δεν τα πουλάει, όπως η Google. Δεν έγραψε ότι δεν τα συλλέγει. Δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά δε μπορώ να διαβάζω trollιές! Διαβάζω τα άρθρα του insomnia χρόνια, αλλά πραγματικά αυτά που μας γράφεις παίρνουν βραβείο παραπληροφόρισης! Είμαι σίγουρος ότι το κάνεις επίτηδες.

Εσυ παραθετεις κειμενο που γραφει χαρακτηριστικα οτι χρησιμοποιει τα δεδομενα για προβολη διαφημισης κ μετα γραφεις οτι δεν τα εμπορευεται.

 

Δεν θα καταφυγω στο να κανω χαρακτηρισμους(μπαρουφες κλπ) οπως εσυ, αλλα εσυ γραφεις οτι δεν τα εμπορευεται και ταυτοχρονα ποσταρεις αυτο απο την Δήλωση προστασίας προσωπικών δεδομένων της Microsoft :

https://www.microsoft.com/el-gr/privacystatement/default.aspx

...

Η Microsoft χρησιμοποιεί τα δεδομένα που συλλέγουμε για τρεις βασικούς σκοπούς, που περιγράφονται με περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω: (1) για την λειτουργία της επιχείρησής μας και για την παροχή (συμπεριλαμβανομένης της βελτίωσης και της εξατομίκευσης) των υπηρεσιών που προσφέρουμε, (2) για την αποστολή επικοινωνιών, συμπεριλαμβανομένων διαφημιστικών επικοινωνιών, και (3) για την προβολή διαφημίσεων.

...

 

 Ελπιζω τωρα να καταλαβες οτι η ms συλλεγει τα δεδομενα μας και τα εμπορευεται για διαφημισεις κλπ.

Δεν σου λεω οτι φθανει το επιπεδο της google(αλλωστε η google εχει τεραστιο market share στην αγορα διαφημισεων κ μηχανων αναζητησης), αλλα και η ms εμπορευεται τα δεδομενα μας σε αντιθεση με το τι λεει ο καθενας που αρνειται να δει την πραγματικοτητα ή να διαβασει (εθελοτυφλει; ) την πολιτικη δεδομενων του λειτουργικου που χρησιμοποιει.

 

Στο κατω-κατω, δεν εχει σημασια τι γραφω εγω ή εσυ, αλλα τι γραφει το privacy statement της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις είναι λάθος. Διάβασα το σύνδεσμο που έδωσες και γράφει:

Εκεί που έχει τίτλο: Πως χρησιμοποιουμε τα προσωπικά σας δεδομένα. Πιο κάτω στο ίδιο κείμενο γράφει:

Τα άλλα που γράφεις είναι κομμάτια που διάλεξες επίτειδες από το κείμενο για να φαίνεται αυτό που θέλεις. Μας γράφεις μπαρούφες. Το ότι παίρνει προσωπικά δεδομένα η MS το ξέραμε. Το ότι δεν τα πουλάει σαν τη Google το ξέρουν και οι πέτρες, όσο και να θέλεις να τους εξισώσεις δεν γίνεται.

Δε συμπαθώ τη MS, αλλά δεν είναι το ίδιο με τη Google. Στο κείμενο που έδωσες γράφει ότι τα δίνει σε εατιρείες που βγάζουν στατιστικά για λογαριασμό της και όχι ότι τα πουλάει. Αυτό το κάνουν όλοι. Από τις διαφημίσεις μπορείς να εξαιρεθείς.

Άρα σωστά έγραψε το παιδί παραπάνω ότι δεν τα πουλάει, όπως η Google. Δεν έγραψε ότι δεν τα συλλέγει. Δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά δε μπορώ να διαβάζω trollιές! Διαβάζω τα άρθρα του insomnia χρόνια, αλλά πραγματικά αυτά που μας γράφεις παίρνουν βραβείο παραπληροφόρισης! Είμαι σίγουρος ότι το κάνεις επίτηδες.

Έχω ένα Blackberry Q10 και δε γουστάρω τη MS, αλλά είναι καλύτερη (μέχρι στιγμής) από τη Google. Άνετα θα αγόραζα iphone, ή windows phone με το ζόρι, αλλά Google με τίποτα. Έχει καταφέρει να πάρει ένα τρομερό λειτουργικό ανοικτού κώδικά και να το κάνει κλειστού και αρχιρουφιάνο. Άρα μπορώ να κρίνω καλύτερα από πολλούς εδώ μέσα.

Μην ασχολείσαι φίλε μου. Χάνεις το χρόνο σου. Αυτό που παράθεσες τα έχω δει από καιρό, αλλά δεν έχει κανένα νόημα να απαντήσω. Είσαι νέος στο site. Με τον καιρό θα καταλάβεις ποιοι αξίζουν το χρόνο σου και ποιοι όχι.

 

Ο haha θεωρεί ότι αξίζω το χρόνο του, γι αυτό και μου γράφει συνέχεια. Το θέμα είναι ότι εγώ θεωρώ ότι δεν αξίζει το δικό μου χρόνο. Του ζήτησα να σταματήσει να αναφέρεται σε μένα, αλλά προφανώς έχω μεγάλη αξία γι αυτόν, γιατί δε μπορεί να το κάνει. Είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι έστω και έμμεσα μαζί του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη να εξαιρεθεις από τη λήψη διαφήμισης βάσει ενδιαφέροντος οπως υπαρχει στην MS:

 

υπαρχει κ στις αλλες υπηρεσιες.

Εδω ενδεικτικα στην google:

https://support.google.com/ads/answer/2662922?hl=el-gr

 

Aυτο δεν σημαινει οτι η google δεν εμπορευεται τα δεδομενα, οπως ακριβως δεν σημαινει οτι η ms δεν εμπορευεται τα δεδομενα που συλλεγουν.

Φυσικα και τα εμπορευονται κ για αυτο εχουν εσοδα δισεκατομμυριων απο τις διαφημισεις.

----------------------------------------------------------------

 

Εσυ παραθετεις κειμενο που γραφει χαρακτηριστικα οτι χρησιμοποιει τα δεδομενα για προβολη διαφημισης κ μετα γραφεις οτι δεν τα εμπορευεται.

 

Δεν θα καταφυγω στο να κανω χαρακτηρισμους(μπαρουφες κλπ) οπως εσυ, αλλα εσυ γραφεις οτι δεν τα εμπορευεται και ταυτοχρονα ποσταρεις αυτο απο την Δήλωση προστασίας προσωπικών δεδομένων της Microsoft :

https://www.microsoft.com/el-gr/privacystatement/default.aspx

 

Εμπορία δεδομένων δεν είναι μόνο οι διαφημίσεις. Μπορείς να εξαιρεθείς από αυτές έτσι κι αλλιώς.

Μπορείς να εξαιρεθείς και στους δύο. Υπάρχει νομοθεσία. Στη google πουλάνε και για σκοπούς marketing. Αν θέλεις να τους βλέπεις ίδιους, τότε σε αφήνω στο παραμύθι σου. Είναι αυτό που λένε "ο κόσμος το χει τούμπανο και εσύ κρυφό καμάρι".

 

Εδώ εσύ γράφεις ότι τα εμπορεύεται με διαφημίσεις και προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι τό ίδιο με την google, αυτό που έγραψα σε πείραξε; Θα μας τρελάνεις τελείως;

 

Το (2) από αυτά που γράφει είναι για την πάρτη τους και τα δικά τους προϊόντα και το (3) μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Δείξε μου που γράφει ότι τα πουλάει στο κείμενο;

 

Τα κομμάτια που δίαλεξες είναι εξεπίτηδες διαλεγμένα και φαίνεται ότι το έκανες με σκοπό. Μάλλον είσαι android fanboy με πληγωμένο εγωισμό.

 

@jophiel

Δεν το κάνω για να στηρίξω εσένα, ή τη MS (δεν έχω καμία όρεξη για να στηρίξω μια εταιρεία ή κάποιον άλλο χρήστη), αλλά δε μπορώ να διαβάζω ότι να' ναι. Πρώτη φορά διαβάζω για άνθρωπο που πιστεύεί ότι ο αρχιρουφιάνος (Google) είναι το ίδιο με τη MS... Δε μπορεί να το πιστεύει πραγματικά, απλά μας δουλεύει... Αυτό πιστεύω. Να μου έγραφε ότι έχει χάλια store να τον πιστέψω. Να μου έγραφε ότι έχει χάλια το μενού των tiles, να τον πιστέψω, αλλά να γράφει ότι στα προσωπικά δεδομένα είναι ίδια με τη Google... Έλεος! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπορία δεδομένων δεν είναι μόνο οι διαφημίσεις. Μπορείς να εξαιρεθείς από αυτές έτσι κι αλλιώς.

Μπορείς να εξαιρεθείς και στους δύο. Υπάρχει νομοθεσία. Στη google πουλάνε και για σκοπούς marketing. Αν θέλεις να τους βλέπεις ίδιους, τότε σε αφήνω στο παραμύθι σου. Είναι αυτό που λένε "ο κόσμος το χει τούμπανο και εσύ κρυφό καμάρι".

 

Εδώ εσύ γράφεις ότι τα εμπορεύεται με διαφημίσεις και προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι τό ίδιο με την google, αυτό που έγραψα σε πείραξε; Θα μας τρελάνεις τελείως;

 

Το (2) από αυτά που γράφει είναι για την πάρτη τους και τα δικά τους προϊόντα και το (3) μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Δείξε μου που γράφει ότι τα πουλάει στο κείμενο;

 

Τα κομμάτια που δίαλεξες είναι εξεπίτηδες διαλεγμένα και φαίνεται ότι το έκανες με σκοπό. Μάλλον είσαι android fanboy με πληγωμένο εγωισμό.

 

Στο αρχικο μηνυμα μου δεν ανεφερα πουθενα την google κ εσυ λες οτι τους βλεπω ιδιους. Για την MS μιλαμε, για αυτην ηταν το αρχικο μηνυμα.

 

Η ενσταση μου ηταν για το οτι γραφτηκε(λανθασμενα) οτι η MS δεν εμπορευεται τα δεδομενα.

Οπως γραφεις και εσυ και το γραφει κ η πολιτικη δεδομενων της MS, τα εμπορευεται για διαφημιστικους σκοπους.

 

Τα κομματια που επελεξα ηταν αυτα που αφορουν αυτο το θεμα.

Και οπως σωστα λες, μπορεις να εξαιρεθεις από τη λήψη (οχι οτι δεν θα τα συλλεγουν κ δεν θα τα χρησιμοποιουν, αυτο το συνεχιζουν) διαφήμισης βάσει ενδιαφέροντος και απο την MS. 

Δεν το κάνω για να στηρίξω εσένα, ή τη MS (δεν έχω καμία όρεξη για να στηρίξω μια εταιρεία ή κάποιον άλλο χρήστη), αλλά δε μπορώ να διαβάζω ότι να' ναι. Πρώτη φορά διαβάζω για άνθρωπο που πιστεύεί ότι ο αρχιρουφιάνος (Google) είναι το ίδιο με τη MS... Δε μπορεί να το πιστεύει πραγματικά, απλά μας δουλεύει... Αυτό πιστεύω. Να μου έγραφε ότι έχει χάλια store να τον πιστέψω. Να μου έγραφε ότι έχει χάλια το μενού των tiles, να τον πιστέψω, αλλά να γράφει ότι στα προσωπικά δεδομένα είναι ίδια με τη Google... Έλεος! 

Που εγραψα κατι τετοιο; Μπορεις να το κανεις quote ή λογω ελλειψης επιχειρηματων υποστηριζεις οτι ειπε κατι  ο αλλος χωρις ποτε να το ειπε;

 

Παμε ξανα:

Το θεμα ειναι αν η MS εμπορευεται τα δεδομενα.

Οπως ειπες και το γραφει κ η MS τα εμπορευεται για διαφημιστικους σκοπους.

 

Για αυτο εχει κ εσοδα δισεκατομμυριων απο τη δικια της μηχανη αναζητησης κ το συστημα διαφημισεων της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικο μηνυμα μου δεν ανεφερα πουθενα την google κ εσυ λες οτι τους βλεπω ιδιους.

 

Η ενσταση μου ηταν για το οτι γραφτηκε(λανθασμενα) οτι η MS δεν εμπορευεται τα δεδομενα.

Οπως γραφεις και εσυ και το γραφει κ η πολιτικη δεδομενων της ΜΣ, τα εμπορευεται.

Εντάξει, τώρα πας να μας αποτελειώσεις!

Και ο άλλος έγραψε ότι τα εμπορέυεται, αλλά όχι με το ίδιο θράσος, όπως η Google.

Αυτό το κομμάτι τι σου λέει;

 

Ένας άλλος  τρόπος είναι να διαβάσεις τις πολιτικές προστασίας προσωπικών δεδομένων. Όλες έχουν ένα κοινό: παραδέχονται ότι παίρνουν τα προσωπικά σου δεδομένα και οι διαφορές τους είναι στο πόσα παίρνουν, πώς τα παίρνουν και πώς τα χρησιμοποιούν.

Ο @jophiel το έγραψε παραπάνω.

Εγώ γράφω ότι εμπορεύεται κάποια, αλλά μπορείς να το σταματήσεις. Η Google είναι big brother. Δεν είναι το ίδιο. Σου ξαναέγραψα ότι δεν έχω τη διάθεση να στηρίξω κανένα και ειδικά όχι τη MS με αυτά που γράφεις με αναγκάζεις να τους υποστηρίζω (αν και δε συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο @jophiel). Είπαμε ότι η MS είναι... ότι είναι τελοσπάντων, αλλά μην της φορτώνεις πράγματα που δε στέκουν... Αρκετά κουβαλάει ήδη... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...