Προς το περιεχόμενο

apple tv και ασυρματη συνδεση με macbook


KOSTASGP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

εχω μια απορια και δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη με πωλητές σε γνωστα καταστηματα ηλεκτρονικων.

ενδιαφερομαι για την αγορα ενος Apple TV Gen 3.

 

αυτο που θελω να κανω ειναι το εξης : 

 

διαθετω ενα macbook pro mid 2012 στον οποιο εχω πανω εναν εξωτερικο δισκο με ταινιες κτλ.

θελω να προβαλω τις ταινιες αυτες σε τηλεοραση που διαθετει HDMI θυρα αλλα δν ειναι εφικτη η συνδεση τηλεορασης και macbook με καλωδιο λογω οτι δεν μπορει να περαστει καλωδιο μεσα σε ολο το σαλονι.

 

αυτο που ρωταω λοιπον ειναι το εξης.. αν προμηθευτω ενα apple tv gen 3 θα μπορω να το συνδεσω μεσω HDMI στην τηλεοραση μου και με καποιο τροπο να προβαλω τις ταινιες απο το macbook ασυρματα ??

Αν ναι απαιτειται καποιο προγραμμα στο macbook ή στο apple TV ?

Αν δεν γινεται το παραπανω τι λυση μου προτεινετε για να κανω αυτο που ζηταω ?

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Κωνσταντινος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως το mac δεν ειναι εφικτο να μετακινειται για αυτο ψαχνω και την περιπτωση του apple tv ωστε να μπορω να κανω αυτο που ζηταω.

 

φυσικα το mac και το apple tv θα ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο ασυρματο δικτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, ναι. 

 

Δύο τρόποι:

 

α) Έχεις τις ταινίες στο iTunes, home sharing on για το iTunes (παίζει να μην χρειάζεται εάν είσαι στο ίδιο account Macbook και AppleTV, δεν θυμάμαι ακριβώς πως το έχω κάνει) και το AppleTV βλέπει την βιβλιοθήκη σου. Παίζεις ό,τι έχει μέσα. 

 

β) Εάν δεν έχεις συνδεδεμένη 2η οθόνη πάνω στον Η/Υ σου, τότε μπορείς να κάνεις 2η οθόνη το AppleTV (από το displays menu). Το κάνεις και απλά τραβάς το παράθυρο (π.χ. Quicktime ή VLC) στην 2η οθόνη (τηλεόραση δηλαδή). Ο ήχος παίζει κανονικά από την τηλεόραση. 

 

 

Για αυτό πληρώνεις Apple... για να τα έχεις όλα αυτά χωρίς να κάνεις τίποτα. 

 

 

Υ.Γ. Για το β) θα ήταν καλό να έχεις τα μηχανήματα με καλώδιο. Σε FullHD και με όχι κανένα καλό router έχω παρατηρήσει μικρή καθυστέρηση με wifi, σαν να χάνει που και που frames. Δεν τα χάνει.. απλά κάνει πού και πού (λογικά όταν ανανεώνει τον buffer) μη φυσική μετάβαση μεταξύ 2 frames. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας υποθεσουμε οτι παμε στην λυση Β που προτεινετε, με την ιδια λογικη μπορω να μεταφερω οτι βλεπω στο desktop του mac την τηλεοραση μου μεσω του Apple TV ?

και safari δηλαδη και το Finder ή καποιο εγγραφο word/excel κτλ ?

 

για να το πω διαφορετικα, θα ειναι το ιδιο οπως αν τα ειχα συνδεσει με καλωδιο HDMI και απο το displays menu απλα αυτη τη φορα θα γινεται ασυρματα μεσω του apple tv ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια, αν πας στο νέο Apple TV - με αρκετά μεγαλύτερο όμως κόστος - μπορείς να του βάλεις την εφαρμογή Plex και - σε συνδυασμό με την εφαρμογή Plex Server στο Mac σου - να βλέπεις τις ταινίες από εκεί.

 

Εκτός αν έχεις SmatrTV που κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να πάρει απευθείας την εφαρμογή Plex και να μην χρειάζεσαι καν το AppleTV. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και βέβαια, αν πας στο νέο Apple TV - με αρκετά μεγαλύτερο όμως κόστος - μπορείς να του βάλεις την εφαρμογή Plex και - σε συνδυασμό με την εφαρμογή Plex Server στο Mac σου - να βλέπεις τις ταινίες από εκεί.

 

Εκτός αν έχεις SmatrTV που κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να πάρει απευθείας την εφαρμογή Plex και να μην χρειάζεσαι καν το AppleTV. :-)

 

Ακριβώς! Αν και έχω το apple tv, με το που εμφανίστηκε το plex στην LG tv (webOS) αντικατέστησε τα πάντα και χρησιμοποιώ μόνο αυτό.

 

Προφανώς όμως και μέσω του airplay μπορείς να στριμάρεις ο,τι θέλεις από το mac σου στην TV μέσω του apple TV (και να κάνεις και mirror επίσης την οθόνη του mac στην TV).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανεις αυτο που ζητας καλο θα ηταν να αγοραζες την εφαρμογη beamer στο mac σου

streamarei τα παντα στο apple tv σου (ολα τα ειδη ταινιας υποτιτλους μουσικη κλπ) με ενα απλο drag n drop

προσωπικα ειμαι της αποψης οτι μια τετοια εφαρμογη θα επρεπε να υπηρχει by default στο Osx

 

https://beamer-app.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beamer ομως στριμαρει μονο ταινιες αν καταλαβα καλα, ενω με το mirroring εχω αλλο ενα desktop τοποθετοντας εκει οτι θελω, οχι μονο ταινιες κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beamer ομως στριμαρει μονο ταινιες αν καταλαβα καλα, ενω με το mirroring εχω αλλο ενα desktop τοποθετοντας εκει οτι θελω, οχι μονο ταινιες κτλ

 

 

 

Βασικά έχεις άλλη μία οθόνη η οποία συνδέεται ασύρματα με τον Η/Υ σου, μέσω wifi και appletv χωρίς να κάνεις τίποτα εσύ. 

 

 

Κάτι απολύτως φυσιολογικό για ένα Unix και πραγματικώς MULTIUSER λειτουργικό σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με beamer που δοκιμασα τα παει μια χαρα! Γρηγορο στριμαρισμα σε ταινια εστω κ μικρη 600-700ΜΒ. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν εχω απλο κατοπτρισμο οθονης βλεπω μια καθυστερηση στον κερσορα σε σχεση με την οθονη του macbook. Ανοιγμενο το σαφαρι κ ψιλοταλαιπωρηθηκα για να πατησω το κιτρινο κουμπι του κλεισιματος.
Μηπως πρεπει να ανοιξω καποια ξεχωριστη πορτα στο ρουτερ ωστε να βλεπει απευθειας το  TV ωστε να γινεται γρηγοροτερα το στριμαρισμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...