Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, therock είπε

Αλανια μου επειδη ψαχνομαι λιγο τον τελευταιο καιρο για να χω τετοιες επιλογες, μπορει καποιος να μας κανει μια γενικη σουμα με το ποια καρτα αξιζει και για τι σεναριο? Ενεργοποιησα Curve προς το παρον, με σκοπο να περασω μεσα τις ελληνικες. N26, Bunq, Revolut, κτλ τι περισσοτερο εχουν να προσφερουν για να εξετασω αν θα γραφτω και σε αλλες υπηρεσιες χρηματος. ΠΧ ακουω μερικοι που μιλατε για συναλλαγματα..

Εσενα τι σε ενδιαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω κατι στο μυαλο απλα ψαχνομαι. Η αλλη λυση θα ταν να παω ντουγρου και μολις αντιμετωπισω κατι σε πληρωμη να πω α παιδια αυτο μου τυχε για πειτε τωρα

Για αυτο το θεσα σε φαση οτι παιδια ειμαι ενας νουμπας πειτε δυο τρια γενικολογα να στροφαρω λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, therock είπε

Δεν εχω κατι στο μυαλο απλα ψαχνομαι. Η αλλη λυση θα ταν να παω ντουγρου και μολις αντιμετωπισω κατι σε πληρωμη να πω α παιδια αυτο μου τυχε για πειτε τωρα

Για αυτο το θεσα σε φαση οτι παιδια ειμαι ενας νουμπας πειτε δυο τρια γενικολογα να στροφαρω λιγο

Με revolut & n26 πιστεύω θα είσαι υπέρκαλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Με revolut & n26 πιστεύω θα είσαι υπέρκαλυμμένος.

Σε ευχαριστω φιλε μου. Αν μπορεις να μου πεις και ποια ειναι τα δυνατα σημεια που προσφερει η καθε μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Revo - φορτίζει μέσω άλλης κάρτας άμεσα και δωρεάν.

Ν26 - "γερμανική" αξιοπιστία.

Και οι 2 κάνουν για αγορές σε ξένο νόμισμα/ταξίδια.

Εννοείται και οι 2 μπαίνουν Gpay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. κατι τελευταιο, αυτο με τα ανεξοδα συναλλαγματα που λετε τι παιζει ακριβως? ΠΧ ξερω πως με paypal τρως καπελο αν το αφησεις να κανει την μετατροπη σε σχεση με το να την κανει η καρτα σου. Αλλα σε μια αγορα απο ebay μεσω Αμερικης, μου εξαναγκασε τη μετατροπη και εφαγα καπελο χωρις λογο. Και δε βρισκα και επιλογη πλεον που να blockareis το paypal απο το να στο μετατρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν χρεώνουν προμήθεια δικιά τους.

Θυμαμαι παλια που ειχε πχ 3.5% το Paypal, και 2,5% αν το κανε η τραπεζα σου. Η τιμη συναλλαγματος που χρησιμοποιεται που την βρισκω για να ξερω απο πριν την χρεωση

Ειναι οτι βγαζει το google αν γραψεις τιμες συναλλαγματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, therock είπε

Θυμαμαι παλια που ειχε πχ 3.5% το Paypal, και 2,5% αν το κανε η τραπεζα σου. Η τιμη συναλλαγματος που χρησιμοποιεται που την βρισκω για να ξερω απο πριν την χρεωση

Ειναι οτι βγαζει το google αν γραψεις τιμες συναλλαγματος?

ισοτιμία  mastercard συνήθως χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/10/2021 at 08:55, therock said:

https://www.mastercard.us/en-us/personal/get-support/convert-currency.html

βρισκω εδω δηλαδη το αποτελεσμα

H revolut έχει interbank rates όχι mastercard. Συνήθως είναι λιγο καλύτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη ανακεφαλαιωση.

-Η N26 ειναι Γερμανικη τραπεζα, η οποια στην ουσια κανεις Registration απο Ελλαδα, σαν να πηγαινες σε γκισε Ελληνικης τραπεζας και να ανοιγεις λογαριασμο. Και με τον λογαριασμο εκει σου δινει τα αντιστοιχα προνομια, σωστα? Η Revolut πως διαφερει απο αυτο το μοντελο?

-Απλα σκεφτομαι για να μη γεμιζω με εξοδα την ελληνικη τραπεζα μηπως κανω απο κει τις αγορες για να μην βλεπουν τι χαλαω. Αλλα απο την αλλη θα βλεπουν οτι στελνω χρηματα στους Λογαριασμους Revolut/Ν26.. Αρα μια η αλλη (απλα δεν εχουν αναλυση αγορων)?

-Επισης πες οτι σιγα σιγα με τις καταθεσεις συγκεντρωνεις ενα ποσο εκει, και μετα θες λογω καποια αναγκης να κανεις καποια αναληψη. Ποσο ευκολο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, therock είπε

-Η N26 ειναι Γερμανικη τραπεζα, η οποια στην ουσια κανεις Registration απο Ελλαδα, σαν να πηγαινες σε γκισε Ελληνικης τραπεζας και να ανοιγεις λογαριασμο. Και με τον λογαριασμο εκει σου δινει τα αντιστοιχα προνομια, σωστα? Η Revolut πως διαφερει απο αυτο το μοντελο?

Fintech είναι και οι δυο, λειτουργούν δικτυακά, δεν έχουν φυσικά καταστήματα, ούτε ελλάδα ούτε πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ γιατι νομιζω καπου διαβασα (ισως εκτος φορουμ) πως η N26 ειναι Bank. Αυτο με τις αναληψεις εν τελη τι ισχυει. Δηλαδη οτι χρηματα (μερος η συνολο χρηματων) εχεις καταθεσει, πως τα πιστωνεις πισω η κανεις αναληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...