Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάρτες που γίνεται σύνδεση με LeuPay και LeuPost:

Χρεωστική Mastercard Πειραιώς
Χρεωστική Mastercard Eurobank
Χρεωστική Mastercard Alpha

Χρεωστική Mastercard Attica
Προπληρωμένη Mastercard Πειραιώς (WeBuy)

Kάρτες που ΔΕΝ γίνεται σύνδεση με LeuPay και LeuPost

Πιστωτική Mastercard Εθνικής
Πιστωτική Visa Alpha

Πιστωτική Visa Alpha (Gold)
Χρεωστική Visa Alpha,
Χρεωστική Mastercard Εθνικης

για μεταφορα χρηματων απο Ελληνικη καρτα σε LeuPay ή LeuPost η προμηθεια ειναι 1%

η μεταφορα των χρηματων ειναι αμεση (1-2 δευτερολεπτα)

*** όρια μεταφορών ***

μη verified καρτα 100€ / μερα & 1.000€ / ετος

verified καρτα 1.000€ / μερα & 25.000€ / ετος

το verification της καρτας γινεται με χρεωση της και αποστολη 4ψηφιου κωδικου στο πεδιο της χρεωσης (οπως και με το PayPal)

Επεξ/σία από Braker1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και χρεωστικη mastercard Attica (προσωπικη πειρα) εχω συνδεσει σε verified λογαριασμο τραπεζας leupay.

 

1.Η σημαντικη διαφορα, (για τις δικες μου αναγκες) ειναι μεγαλη στο θεμα του πως φορτωνει  κανεις με λεφτα την καρτα του.

-Στην leupay δινουν και λογαριασμο και καρτα.

-Ο verified λογαριασμος leupay συνδεεται αμεσα σε 1 δευτερολεπτο με paypal.

-Οι καρτες leupay συνδεονται με τον γνωστο τροπο που συνδεονται ολες οι καρτες σε paypal.

-Και  ελληνικες καρτες  (σε μενα χρεωστικη mastercard Attica+χρεωστικη mastercard eurobank) ειναι επισης συνδεδεμενες στον λογαριασμο leupay(συνδεση verified).

Ιδια διαδικασια, οπως συνδεει καποιος οποιαδηποτε καρτα με paypal.

Αποτελεσμα: καρτα  leupay φορτισα με εμβασμα+βαζοντας χρηματα σε ελληνικες χρεωστικες της eurobank και της attica

(οπως πριν τα capital controls).

Ευκολια(υποκειμενικα)δηλαδη να φορτωσω συνολικα πανω απο 500 ευρω το μηνα που ειναι το οριο για εμβασμα για ολους . 

 

-Αντιστοιχα.στην revolut δινουν μονο καρτα, οχι λογαριασμο.

-Γι αυτο, ο verified λογαριασμος μου revolut δε με αφησε να συνδεσω καμια ελληνικη χρεωστικη καρτα

-( δεν με ενδιαφερει αν μπορω να κανω στην εφαρμογη revolut top up via card απο ελληνικη χρεωστικη μονο μεχρι 100 ευρω η οποιο αλλο οριο υπαρχει. Κι αυτο αν το επιτρεψει σε μενα καποια στιγμη η revolut.)

 

2.Αλλη διαφορα που με βοηθησε ειναι πως σταδιακα εβγαλα ολο το ποσο που ειχε σε balance paypal και το μετεφερα σε λογαριασμο leupay χωρις χρεωση.

-Απο εκει ενα ποσο μετεφερα σε revolut αμεσα σε 1 δευτερολεπτο.

-Αντιστοιχα απο revolut  προς leupay ποσο δεν στελνεται αμεσα, μονο σε εμβασμα 

-δεν μεταφερεται κανενα ποσο απο balance paypal προς revolut 

Συμπερασμα: και στην leupay και στην revolut φορτωνεις λεφτα, αλλα απο/προς leupay πιο ευκολα μεταφερεις ποσα.

 

3. Πιο σημαντικη διαφορα σε θεμα αγορων για μενα ηταν η καλυτερη αλλαγη απο ευρω σε δολλαριο που μου εδωσε η revolut.

Τις αγορες μου σε δολλαριο θα προτιμω και στο μελλον να τις κανω απο εκει. 

 

Αλλες διαφορες αναμεσα στις 2 καρτες που θα συνεχισω να χρησιμοποιω δεν επαιξαν ρολο (στη δικη μου χρηση).

Αυτα, σχετικα με την προσωπικη μου εμπειρια, και καλες επιλογες σε ολους, ασχετα την καρτα/τις καρτες που χρησιμοποιουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει καταφερει κανεις να συνδεσει το leupay λογαριασμο που ειναι σε δολλαρια με το Paypal?

 

δεν νομιζω πως γινεται γιατι ο λογαριασμος σε USD δεν έχει πια IBAN (εκτός και αν γίνεται μονο με τον αριθμό λογαριασμού σε USD) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει καταφερει κανεις να συνδεσει το leupay λογαριασμο που ειναι σε δολλαρια με το Paypal?

Τον λογαριασμο σε δολλαρια τον εχεις κανει verified; εγω περιμενω ακομα την καρτα σε δολαρια.

Δοκιμασε το και πες, γιατι αν γινεται με ενδιαφερει (δεν το πιστευω πως γινεται, μιας και δεν δινει iban σε λογαριασμο δολαριου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ψαχνω εδω και καιρο τροπο να μπορεσω να μεταφερω (withdraw) τα δολαρια που εχω στο Paypal χωρις τις προμηθειες του Paypal,αλλα των τραπεζων ή ακομα της revolut που θα ηταν το ιδανικοτερο.Εχω καταληξεις στα εξης συμπερασματα:
Καρτες δεν συνδεονται στο Paypal της χωρας που βρισκομαστε ( μιλαω για withdraw σε καρτα ).Ουτε ελληνικες ουτε ξενες.Οποτε μονο σε τραπεζικο λογαριασμο μπορεις.Ουσιαστικα το μονο που συμφερει ειναι να εχεις λογιαρσμο σε δολαρια.Σε τραπεζες οπου βρισκονται στην ευρωπη και δεχονται δολαρια το Paypal θα κανει την μετατροπη απο δολαρια σε ευρω και μετα η τραπεζα θα μετατρεπει απο ευρω σε δολαρια.Αρα σε χρεωνουν διπλα ( διαβαστε στο site που παραθετω γιατι γινεται αυτο ).Αυτο δεν το εχω κανει εγω αλλα το διαβασα σε αυτο το site ( https://jeangalea.com/currency-exchange-rates-paypal/) . Αν διαβασατε τα πρωτα σχολια θα το δειτε.
Οποτε η μονη λυση ειναι να συνδεσεις λογαριασμο ο οποιος εδραζεται στην Αμερικη.Υπηρχε η payoneer που μπορουσες να το κανεις αυτο αλλα το σταματησανε.Οποτε μονο αμερικανικο λογαριασμο μπορεις να ανοιξεις και θα πρεπει να εχεις social security number( ειναι ενας κωδικος που εχουν οι αμερικανοι πολιτες) για να το κανεις.Δε ξερω ποσο ευκολο ειναι να βγαλεις αυτο το κωδικο και εχει αρχισε να περιπλεκεται το πραγμα αρκετα.
Τελικα πιστευω οτι δεν υπαρχει ευκολος τροπος να γλιτωσεις τις ισοτιμιες του Paypal.Οποιος εχει αλλη αποψη μετα χαρας να τον ακουσω.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ψαχνω εδω και καιρο τροπο να μπορεσω να μεταφερω (withdraw) τα δολαρια που εχω στο Paypal χωρις τις προμηθειες του Paypal,αλλα των τραπεζων ή ακομα της revolut που θα ηταν το ιδανικοτερο.Εχω καταληξεις στα εξης συμπερασματα:

Καρτες δεν συνδεονται στο Paypal της χωρας που βρισκομαστε ( μιλαω για withdraw σε καρτα ).Ουτε ελληνικες ουτε ξενες.Οποτε μονο σε τραπεζικο λογαριασμο μπορεις.Ουσιαστικα το μονο που συμφερει ειναι να εχεις λογιαρσμο σε δολαρια.Σε τραπεζες οπου βρισκονται στην ευρωπη και δεχονται δολαρια το Paypal θα κανει την μετατροπη απο δολαρια σε ευρω και μετα η τραπεζα θα μετατρεπει απο ευρω σε δολαρια.Αρα σε χρεωνουν διπλα ( διαβαστε στο site που παραθετω γιατι γινεται αυτο ).Αυτο δεν το εχω κανει εγω αλλα το διαβασα σε αυτο το site ( https://jeangalea.com/currency-exchange-rates-paypal/) . Αν διαβασατε τα πρωτα σχολια θα το δειτε.

Οποτε η μονη λυση ειναι να συνδεσεις λογαριασμο ο οποιος εδραζεται στην Αμερικη.Υπηρχε η payoneer που μπορουσες να το κανεις αυτο αλλα το σταματησανε.Οποτε μονο αμερικανικο λογαριασμο μπορεις να ανοιξεις και θα πρεπει να εχεις social security code( ειναι ενας κωδικος που εχουν οι αμερικανοι πολιτες) για να το κανεις.Δε ξερω ποσο ευκολο ειναι να βγαλεις αυτο το κωδικο και εχει αρχισε να περιπλεκεται το πραγμα αρκετα.

Τελικα πιστευω οτι δεν υπαρχει ευκολος τροπος να γλιτωσεις τις ισοτιμιες του Paypal.Οποιος εχει αλλη αποψη μετα χαρας να τον ακουσω.  :-D

τελικα δοκιμασες η οχι ακομα να ενεργοποιησεις τον  λογαριασμο leupay σε δολαρια πριν δοκιμασεις οποιαδηποτε μεταφορα;

 

Απο κει και περα, σωστα εν μερει.  Χρηματα απο balance paypal δεν πανε σε καρτα, πανε σε λογαριασμο

-Σε μενα απο balance paypal σε λογαριασμο leupay σε ευρω πηγε ολο το ποσο που ειχα σε ευρω χωρις καμια χρεωση.

-Απο εκει μετεφερα και σε καρτα revolut χωρις χρεωση. Εκει αλλαξα ευρω σε δολαρια με την ισοτιμια που δινει η revolut.

-Επισης δοκιμασα απο τον λογαριασμο σε ευρω leupay(ενεργοποιημενο)  μεταφορα σε λογαριασμο μου  leupay σε δολλαρια  (μη ενεργοποιημενο). Η χρεωση ηταν 10 λεπτα του ευρω και η αλλαγη εγινε με την ισοτιμια που δινει η  leupay.

Συμπερασμα:σε καμια δοκιμη δεν χρησιμοποιησα αλλαγη απο ευρω σε δολλαρια με ισοτιμια που δινει η paypal.

 

EDIT: αυτο που θελεις ενδιαφερει και μενα, αλλαγη απο δολλαρια σε ευρω με ελαχιστες η μηδενικες χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω leupay απλα ψαχνω να δω τι με συμφερει και εγω εχω δολαρια στο Paypal οχι ευρω εχει διαφορα

Το καταλαβα.

Αν δεν κανεις λογαριασμο σε ευρω-μετα ενεργοποιηση-μετα ανοιγμα λογαριασμου σε δολλαρια-μετα ενεργοποιηση-μετα προσθηκη λογαριασμου σε δολλαρια σε paypal,

δεν μπορεις να δοκιμασεις να παρεις τα δολλαρια σου απο το balance paypal στο λογαριασμο σου leupay σε δολλαρια.

Σε λογαριασμο σου leupay ομως σε ευρω μπορεις να τα παρεις. Το ποια ισοτιμια θα σου δωσουν για να σου κανουν τα δολλαρια σου ευρω δεν το ξερω.  Μπορεις κι αυτο να δοκιμασεις και να ενημερωσεις, αν ειναι του paypal η της  leupay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το άρθρο

Διαβασα και το site της revolut

 

Με εξαίρεση την σύνδεση της revolut με το paypal, με σκοπό τις σχεδόν μηδενικές προμήθειες της revolut και την αξιοπιστία του paypal για αγορές στο internet, δεν βλέπω άλλο λόγο ύπαρξης της κάρτας.

 

Μπορώ πολύ καλύτερα να κάνω την δουλειά μου με οποιαδήποτε χρεωστική ελληνική κάρτα σε συνδιασμό με μία ελληνική prepaid internet.

 

Να διευκρινήσω από την αρχή ότι δεν εμπιστεύομαι την revolut για να της βάλω 10.000 €

 

Ξεκινάω

1. Η revolut είναι χρεωστική (debit) κάρτα. Κάθε χρεωστική είναι συνδεδεμένη με ένα τραπεζικό λογαριασμό. Στην revolut δεν έχω ή δεν μου γνωστοποιείται τραπεζικός λογαριασμός.

 

2. Οι φίλοι που την χρησιμοποίησαν στην Πράγα, LA μιά χαρά μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την ελληνική χρεωστική κάρτα για μέχρι 420 € την εβδομάδα. Στην revolut μπορώ να στείλω 500 € /μήνα με έμβασμα και μόνο αν η τράπεζα δεν έχει ξεπεράσει το όριό της.

 

3. Χρησιμοποιώντας τον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, μπορώ να στείλω έμβασμα μέχρι 500 € σε όποιον iban εξωτερικού θέλω (δηλαδή να γίνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου). Η revolut έχει περίεργη διαδικασία για κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό

Sending Money to a Non-Revolut Account Holder

5.4 Revolut Services may allow you to send money to someone who is not yet a Revolut Account Holder. In all cases, upon the sending of money, Revolut Limited will invite the non- Revolut Account Holder to become a Revolut Account Holder in order to receive your payment or to receive money in their bank account. As part of that process, you authorize Revolut Limited to send mail, email, SMS messages, and push notifications to the non-Revolut Account Holder on your behalf. If the non-Revolut Account Holder decides to accept your payment in their bank account, then Revolut Limited will communicate ths instruction to the Issuing Bank to execute the Transaction. A third party may be instructed under agreement with the Issuing Bank to complete the Transaction to the non-Revolut Account Holder.

 

Αρα χρήση μόνο για σύνδεση με paypal και αγορές internet

 

Χάνω κάτι ? Αντίλογο παρακαλώ

 

(Είδα μεγάλο ενθουσιασμό στο forum οπότε το έψαξα λίγο. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα χρήση μόνο για σύνδεση με paypal και αγορές internet

 

Χάνω κάτι ? Αντίλογο παρακαλώ

 

(Είδα μεγάλο ενθουσιασμό στο forum οπότε το έψαξα λίγο. )

Και χρηση σε ταξιδια γιατι εχει καλυτερες χρεωσεις συναλλαγματος. Δεν χανεις κατι και δεν υπαρχει κατι να γινει αντιλογος . Ειναι οτι πρεπει για οσο διαρκουν τα CC . Οταν περασουν δεν θα υπαρχει ιδιαιτερος λογος χρηση της οπως και ολων των αλλων υπηρεσιων που υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χρηση σε ταξιδια γιατι εχει καλυτερες χρεωσεις συναλλαγματος. Δεν χανεις κατι και δεν υπαρχει κατι να γινει αντιλογος . Ειναι οτι πρεπει για οσο διαρκουν τα CC . Οταν περασουν δεν θα υπαρχει ιδιαιτερος λογος χρηση της οπως και ολων των αλλων υπηρεσιων που υπαρχουν.

Εγώ προσωπικά θα την χρησιμοποιώ ακόμα και τότε, κερδίζεις πολλα χρήματα με την ισοτιμία και την μη προμήθεια των τραπεζών. Και φυσικά περιμένω την στιγμή που θα φορτώνεις χρήματα απο την ελληνική κάρτα. Τώρα για αγορές στο ίδιο νόμισμα δεν υπαρχει ιδιαίτερος λόγος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορώ πολύ καλύτερα να κάνω την δουλειά μου με οποιαδήποτε χρεωστική ελληνική κάρτα σε συνδιασμό με μία ελληνική prepaid internet.

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει.Μπορείς ίσως να την κάνεις το ίδιο καλά τη δουλειά σου και αυτό υπό προυποθέσεις.Πολύ καλύτερα σίγουρα όχι.

 

Αρα χρήση μόνο για σύνδεση με paypal και αγορές internet

 

Ούτε αυτό το συμπέρασμα είναι ακριβές,αλλά ναι αυτή είναι η κύρια χρήση που χρειαζόμαστε οι περισσότεροι λόγω cc.Κάτι εύκολο στη χρήση για αγορές εξωτερικού και ταυτόχρονα να μην μας γδύνει με προμήθειες και ισοτιμίες.Εσύ ψάχνεις κάτι άλλο και το αναφέρεις ώς περιοριστικό;Τα υπόλοιπα τα κάνεις και με τον ελληνικό σου λογαριασμό όπως σωστά γράφεις.

 

Τα σημεία που θίγεις και η γενικότερη οπτική που βλέπεις το θέμα είναι "περίεργη" για να το θέσω κομψά μιας και γράφτηκες σήμερα για να ποστάρεις αυτό.

 

Και μιας και ανέφερες ότι είδες ενθουσιασμό (και άδικο κιόλας γι αυτό μπήκες να τους προσγειώσεις όλους ε ;) να σου πω ότι λίγο παρακάτω υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα το οποίο το τρέχει ένας τύπος που από το 2004 που γράφτηκε είχε 170 περίπου ποστ.Και τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει κάνει 430 περίπου για να το προωθήσει.Νομίζω είναι πολύ ενθουσιασμένος.Και το ποστ σου με μια αλλαγή στο όνομα της υπηρεσίας ταιριάζει αυτούσιο κι εκεί (εκτός από το 1 που δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχεις),όρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει.Μπορείς ίσως να την κάνεις το ίδιο καλά τη δουλειά σου και αυτό υπό προυποθέσεις.Πολύ καλύτερα σίγουρα όχι.

 

 

Ούτε αυτό το συμπέρασμα είναι ακριβές,αλλά ναι αυτή είναι η κύρια χρήση που χρειαζόμαστε οι περισσότεροι λόγω cc.Κάτι εύκολο στη χρήση για αγορές εξωτερικού και ταυτόχρονα να μην μας γδύνει με προμήθειες και ισοτιμίες.Εσύ ψάχνεις κάτι άλλο και το αναφέρεις ώς περιοριστικό;Τα υπόλοιπα τα κάνεις και με τον ελληνικό σου λογαριασμό όπως σωστά γράφεις.

 

Τα σημεία που θίγεις και η γενικότερη οπτική που βλέπεις το θέμα είναι "περίεργη" για να το θέσω κομψά μιας και γράφτηκες σήμερα για να ποστάρεις αυτό.

 

Και μιας και ανέφερες ότι είδες ενθουσιασμό (και άδικο κιόλας γι αυτό μπήκες να τους προσγειώσεις όλους ε ;) να σου πω ότι λίγο παρακάτω υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα το οποίο το τρέχει ένας τύπος που από το 2004 που γράφτηκε είχε 170 περίπου ποστ.Και τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει κάνει 430 περίπου για να το προωθήσει.Νομίζω είναι πολύ ενθουσιασμένος.Και το ποστ σου με μια αλλαγή στο όνομα της υπηρεσίας ταιριάζει αυτούσιο κι εκεί,όρμα.

Μα πού χάθηκε αυτός ο braker ;!!

Dimitrins τον είδες Εσύ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...