Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω πρόβλημα με εθνικότητες, ούτε με την leupay που εν μέρει την χρησιμοποιώ. αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν προσδίδει καθόλου εμπιστοσύνη. το πόσο εύκολα αλλάζουν χώρες εμένα δεν με εμπνέει, το ότι διαλέγουν χώρες όπου είναι φορολογικοί παράδεισοι επίσης δεν με εμπνέει. και εν τέλη εγώ ακόμα δεν κατάλαβα για ποιον λόγο έγινε η μετάβαση από ipay σε satabank.

 

η καταχώριση στοιχείων της n26 γίνετε από την idnow που είναι πιστοποιημένη υπηρεσία από τον γερμανικό νόμο, σκέψου το σαν ένα ηλεκτρονικό κεπ. στις άλλες δυο το ποιος βλέπει και αναλαμβάνει τα στοιχεία μας δεν το ξέρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανοιξα πριν μερες και number26, οποτε παρακατω η συγκριση μου και για τις 3 υπηρεσιες.

 

1. Στην πρωτη θεση μεχρι τωρα η leupay.

-Η καιρια διαφορα με τις αλλες δυο ειναι η δυνατοτητα συνδεσης ελληνικων χρεωστικων μου με τον τραπεζικο λογαριασμο.

-Την χρησιμοποιω για ολες τις αγορες σε ευρω.

-Τα μενου της ιστοσελιδας με βοηθησαν σε οποιαδηποτε απορια μου χωρις να συμβουλευτω support.

-εμβασμα φτανει σε 24 ωρες

-δευτερος δωρεαν λογαριασμος με iban σε δολλαριο και δευτερη δωρεαν καρτα σε δολλαριο με βολευουν 

-Τα περισσοτερα χρηματα αυτη την στιγμη διατηρω σε leupay.

 

2. Στην δευτερη θεση πολυ κοντα ακολουθει η number26.

-Κι αυτη δινει τραπεζικο λογαριασμο με iban για ευρω.

-εμβασμα φτανει σε 24 ωρες

-ασφαλεια καταθεσεων μεχρι ενα ποσο (Αν και δεν το θεωρω σημαντικο, ειναι

κατι το ξεχωριστο. Θα με κανει στο μελλον μαλλον να κρατω παντα καποια χρηματα σε αυτη την υπηρεσια, ασχετα απο αγορες και ταξιδια.)

-ισοτιμια mastercard για αγορες σε δολλαριο πολυ βολικη

-καλα, πρακτικα μενου στην ιστοσελιδα 

-περιμενω την καρτα (παρολο που εμβασμα στον λογαριασμο εφτασε σε 24 ωρες) για να συνεχισω με εντυπωσεις

 

3. Στην τριτη θεση πλεον η revolut.

-Τα λιγοτερα χρηματα διατηρω σε αυτη την υπηρεσια.

-Πολλες αγορες σε ξενα σαιτ δεν εχουν γινει τελευταια αποδεκτες απο αλλους χρηστες.

(Αλλοι κατηγορουν τα σαιτ, αλλοι το paypal, προσωπικα τις μεγαλυτερες ευθυνες θεωρω εχει η mastercard rvolut.)

-πολλοι λογαριασμοι μπλοκαρονται και ζητειται πιστοποιηση απο ατομα που δεν εχουν φτασει το οριο των 2000 ευρω το ετος

-εμβασμα φτανει σε μενα στις 3 μερες

- ελλειψη λογαριασμου με iban επισης σημαντικη για μενα. (Σε paypal με βολεψε η προσθεση λογαριασμου leupay και number26).

-η ισοτιμια σε δολλαριο δεν εχει πια σημαντικες διαφορες απο εκεινη της number26. Ακομα ειναι καλυτερη απο εκεινη της leupay. (Προσανατολιζομαι να χρησιμοποιω στο μελλον number26 για αγορες σε δολλαριο. )

 

Αυτες οι εντυπωσεις μου αυτη την στιγμη. Περιμενω στο μελλον κι αλλες παρομοιες υπηρεσιες. Μου αρεσει να δοκιμαζω κατι καινουριο. Και οι 3 υπηρεσιες με εξυπηρετησαν μεχρι τωρα παντως για τον ενα η τον αλλο λογο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, δοκιμασα πριν λιγο αγορα προιοντος με τιμη 127.98  δολλαρια.

Πληρωσα μεσω leupay 114,35 ευρω με την ισοτιμα που μου εδωσε η leupay.

Αντιστοιχα, αν πληρωνα την ιδια στιγμη με ισοτιμια revolut, θα ειχα παρει για μετατροπη 114,35  ευρω 128,07 δολλαρια. Δηλαδη μονο 9 σεντς του δολλαριου παραπανω.

Αρα, αυτη τη στιγμη ουτε απεναντι στην leupay εχει το σημαντικο προβαδισμα η revolut που ειχε πριν ενα μηνα σε αγορες με δολλαριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ανοιξα πριν μερες και number26, οποτε παρακατω η συγκριση μου και για τις 3 υπηρεσιες.
 
1. Στην πρωτη θεση μεχρι τωρα η leupay.
-Η καιρια διαφορα με τις αλλες δυο ειναι η δυνατοτητα συνδεσης ελληνικων χρεωστικων μου με τον τραπεζικο λογαριασμο.
-Την χρησιμοποιω για ολες τις αγορες σε ευρω.
-Τα μενου της ιστοσελιδας με βοηθησαν σε οποιαδηποτε απορια μου χωρις να συμβουλευτω support.
-εμβασμα φτανει σε 24 ωρες
-δευτερος δωρεαν λογαριασμος με iban σε δολλαριο και δευτερη δωρεαν καρτα σε δολλαριο με βολευουν 
-Τα περισσοτερα χρηματα αυτη την στιγμη διατηρω σε leupay.
 
2. Στην δευτερη θεση πολυ κοντα ακολουθει η number26.
-Κι αυτη δινει τραπεζικο λογαριασμο με iban για ευρω.
-εμβασμα φτανει σε 24 ωρες
-ασφαλεια καταθεσεων μεχρι ενα ποσο (Αν και δεν το θεωρω σημαντικο, ειναι
κατι το ξεχωριστο. Θα με κανει στο μελλον μαλλον να κρατω παντα καποια χρηματα σε αυτη την υπηρεσια, ασχετα απο αγορες και ταξιδια.)
-ισοτιμια mastercard για αγορες σε δολλαριο πολυ βολικη
-καλα, πρακτικα μενου στην ιστοσελιδα 
-περιμενω την καρτα (παρολο που εμβασμα στον λογαριασμο εφτασε σε 24 ωρες) για να συνεχισω με εντυπωσεις
 
3. Στην τριτη θεση πλεον η revolut.
-Τα λιγοτερα χρηματα διατηρω σε αυτη την υπηρεσια.
-Πολλες αγορες σε ξενα σαιτ δεν εχουν γινει τελευταια αποδεκτες απο αλλους χρηστες.
(Αλλοι κατηγορουν τα σαιτ, αλλοι το paypal, προσωπικα τις μεγαλυτερες ευθυνες θεωρω εχει η mastercard rvolut.)
-πολλοι λογαριασμοι μπλοκαρονται και ζητειται πιστοποιηση απο ατομα που δεν εχουν φτασει το οριο των 2000 ευρω το ετος
-εμβασμα φτανει σε μενα στις 3 μερες
- ελλειψη λογαριασμου με iban επισης σημαντικη για μενα. (Σε paypal με βολεψε η προσθεση λογαριασμου leupay και number26).
-η ισοτιμια σε δολλαριο δεν εχει πια σημαντικες διαφορες απο εκεινη της number26. Ακομα ειναι καλυτερη απο εκεινη της leupay. (Προσανατολιζομαι να χρησιμοποιω στο μελλον number26 για αγορες σε δολλαριο. )
 
Αυτες οι εντυπωσεις μου αυτη την στιγμη. Περιμενω στο μελλον κι αλλες παρομοιες υπηρεσιες. Μου αρεσει να δοκιμαζω κατι καινουριο. Και οι 3 υπηρεσιες με εξυπηρετησαν μεχρι τωρα παντως για τον ενα η τον αλλο λογο. 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω !   Εγω χρησιμοποιώ μόνο leupay, revolut και έχω καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα όσο και αν ωρύονται κάποιοι φανατικά υπερ της κάρτας revolut.

 

1. Ελλειψη ενημέρωσης. Στην ιστοσελίδα της leupay βρίσκεις όπως είπες απαντήσεις στα περισσότερα, χωρίς να προσπαθείς να επικοινωνήσεις μεσω κινητού με το support τους (αν και όταν καταφέρεις και μιλήσεις μαζί τους).  Αναγκαζεσαι να μπαίνεις στο "τοπικό άτυπο support" του φόρουμ για να πάρεις απαντήσεις.

 

2. Καθυστέρηση στην πίστωση των χρημάτων. Η υπερβολική καθυστέρηση στην πίστωση των εμβασματων (revolut) είναι σημαντικό μειονέκτημα.  Στην καλύτερη περίπτωση 4 ημέρες έμβασμα σε αντίθεση με leupay,paypal (48 ώρες ακριβώς!).

 

3. Δυσλειτουργία. Το ξαφνικό κλείδωμα του λογαριασμού στη revolut ακόμα και οταν δεν έχεις ξεπεράσει το όριο (για απροσδιόριστο λόγο).

 

4. Η φυσική κάρτα στη revolut πρέπει να ενεργοποιηθεί σε ΑΤΜ (μικρή ανάληψη) πριν χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε σε συναλλαγή με μηχανάκι pos, διαφορετικά σου βγάζει μύνημα "Wrong PIN !" .....και δεν στο λένε πουθενά.

 

5. Ελλειψη συνεργασίας με ελληνικές κάρτες. Η δυνατότητα 'αμεσης' φόρτισης με ελληνικές κάρτες mastercard της leupay (προμήθεια 1% επι του ποσού) χωρίς απαραίτητα να στείλεις έμβασμα.

 

6. Ελλειψη απόσυρσης χρημάτων. Η δυνατότητα μεταφοράς του balance του paypal δινεται μόνο στην leupay.

 

7. Συνάλλαγμα μετατροπή. Mια μικρή υπεροχή των συναλλαγματικών ισοτιμιών (κυρίως για δολλάρια) για τη revolut ως προς τη leupay δεν μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση, εκτός αν η αγορά είναι μεγάλο ποσό.

 

8. Δωρεάν αναλήψη των χρημάτων σου απο ΑΤΜ (έως 650 ευρώ το μήνα, μετά 2% προμήθεια).  Εδώ υπερτερεί η revolut καθαρά.

Επεξ/σία από molot12
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έχω 3 κάρτες Leupay από τέλος καλοκαιριού '15 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Τις φορτίζω άνετα από Εληνικές τράπεζες και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά.

Έχουν πάρει Leupay και αρκετοί γνωστοί μου και με ευχαριστούν που κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά.

Η Revolut έχει πολύ δρόμο για να σταθεί δίπλα στη Leupay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πολλοί θα γκρινιάξετε οτι δεν είναι μέτρο σοβαρής σύγκρισης η επισκεψιμότητα μιας ιστοσελίδας αλλά έχει ενδιαφέρον να δείτε τα ποσοστά που έχουμε ως χώρα στις τρεις αυτές κάρτες στο  www.alexa.com   Ατιμα Capital Controls  θα μας αναγκάσουν να χτυπήσουμε πρωτη θέση και στις τρεις περιπτώσεις  :P

 

http://www.alexa.com/siteinfo/leupay.eu

 

http://www.alexa.com/siteinfo/revolut.com

 

http://www.alexa.com/siteinfo/number26.eu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα και εγω την master card της Revolut (αλλά χωρίς να μου στείλουν και το pin), αν χρειασθεί να κάνω ανάληψη απο ΑΤΜ τι pin θα βάλω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο στοιχείο στο συγκριτικό των υπηρεσιών είναι πως η χρέωση για ανάληψη χρημάτων απο ΑΤΜ με revolut είναι δωρεάν έως 650 ευρώ το μήνα, μετά υπάρχει προμήθεια 2% επι του ποσού ανάληψης !   http://prntscr.com/a4ue4g

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Άργησες να το ανεβάσεις. Σε περίμενα νωρίτερα.

 

Άρα μόνο η number26 δεν χρεώνει προμήθεια ανάληψης απο atm. Βέβαια είναι κάτι που δεν θα έκανα ποτέ αλλά το αναφέρω. Αν και 500 λίρες το μήνα είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...