Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους θέλουν να αποφύγουν τον εφιάλτη του εμβάσματος στο "ΙΒΑΝ κουβά" της revolut και τις καθυστερήσεις:


Φόρτιση με κάρτα εξωτερικού (ψάξτε το...) μέσα απο το top up app της revolut (τουλάχιστον 3 φορές ως τώρα  :-D )   Kόστος μηδέν - χρόνος άμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Για όσους θέλουν να αποφύγουν τον εφιάλτη του εμβάσματος στο "ΙΒΑΝ κουβά" της revolut και τις καθυστερήσεις:

Φόρτιση με κάρτα εξωτερικού (ψάξτε το...) μέσα απο το top up app της revolut (τουλάχιστον 3 φορές ως τώρα  :-D )   Kόστος μηδέν - χρόνος άμεσα 

 

ok και την καρτα εξωτερικου πως την φορτιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν εχεις κάρτα εξωτερικού, τι την θες την revolut???

Σε εμενα το λες ή στον φιλο παραπανω που προτεινει να τη φορτιζουμε με καρτα του εξωτερικου για να γλυτώσουμε χρονο από τον "εφιαλτη" των εμβασματων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν εχεις κάρτα εξωτερικού, τι την θες την revolut???

Yπάρχουν τελικά και πιο αξιόπιστες λύσεις ως προς το έμβασμα προς revolut, δεν αναφέρω ποιές λύσεις για να μη θεωρηθεί offtopic "Seek and you will find..." 

Εχω κανει παρα πολλες αγορες μεσω PayPal και δεν ειχα ποτε θεμα με καρτες, λαθος λινκ αποκλειετε γιατι δεν παιρνω λινκ, με το που παταω αποθηκευση μου βγαζει πως η καρτα δεν γινετε δεκτη. Ο CVV πως θα αλαξει μονος του?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό κάνετε λάθος βρε συμφορουμιτες  :confused:  Εντάξει επίσημα λένε στην εταιρεία ότι δεν συνεργάζονται με το paypal.  Παρόλα αυτά σε εμένα συνδέθηκε η κάρτα κανονικά με paypal έγινε και verify και έχω κάνει και πολλές αγορές μέσω της κάρτας με paypal !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν κανεις τίποτα λάθος απλώς σου έχουν μπλοκάρει την κάρτα και δεν τη δεχεται το PayPal. Το ίδιο έκαναν και σε εμένα και μόλις με ξεμπλοκαραν δούλεψε ξανά το PayPal. Ενώ δούλευα την κάρτα κανονικά ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί. Τώρα οι άνθρωποι ή άσχετοι είναι ή κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν για προφανείς λόγους.

Eλα τώρα γίνονται τέτοια πράγματα απο το support της revolut; Θα σου διαγράψουν το σχόλιο.... Ολα στην συγκεκριμένη κάρτα λειτουργούν άψογαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα τώρα γίνονται τέτοια πράγματα απο το support της revolut; Θα σου διαγράψουν το σχόλιο.... Ολα στην συγκεκριμένη κάρτα λειτουργούν άψογαααα

Ναι σίγουρα,αφού μόνοι τους μου απάντησαν ότι έχουν θέμα με το verification. Κατά τα άλλα άμα τους κάνεις εμβασμα μια χαρά το δέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για όσους θέλουν να αποφύγουν τον εφιάλτη του εμβάσματος στο "ΙΒΑΝ κουβά" της revolut και τις καθυστερήσεις:

Φόρτιση με κάρτα εξωτερικού (ψάξτε το...) μέσα απο το top up app της revolut (τουλάχιστον 3 φορές ως τώρα   :-D )   Kόστος μηδέν - χρόνος άμεσα 

 

 

Yπάρχουν τελικά και πιο αξιόπιστες λύσεις ως προς το έμβασμα προς revolut, δεν αναφέρω ποιές λύσεις για να μη θεωρηθεί offtopic "Seek and you will find..." 

 

Εντάξει, ωραία ... ΔΕΝ τα λες, αλλά δεν απαντας στο πολύ απλό ερώτημα:

Άμα εχω κάρτα εξωτερικου(δηλαδή χωρίς capital control), ΠΟΙΟΣ ο λόγος να ανοιξω λογαριασμο στο revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

 

Εντάξει, ωραία ... ΔΕΝ τα λες, αλλά δεν απαντας στο πολύ απλό ερώτημα:

Άμα εχω κάρτα εξωτερικου(δηλαδή χωρίς capital control), ΠΟΙΟΣ ο λόγος να ανοιξω λογαριασμο στο revolut;

 

Φυσικά και αν έχεις κάρτα εξωτερικού κανονικής τράπεζας, απλά δεν ασχολείσαι με λύσεις τύπου revolut

 

Aπλά επειδή το support της Revolut όπως διαβάζω τα έχει κανει κοινώς μπαχαλο τελευταία λέω οτι υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες τυπου revolut με μεγαλύτερη αξιοπιστία στις συναλλαγές και καλύτερες παροχές, προς το παρόν (leupay,number26) που άνετα μπορούν να συνεργαστούν και με paypal και με την υπάρχουσα revolut.

 Η revolut ήταν μια λύση η μοναδική ίσως στην αρχή των cc αλλά στην πορεία εμφανίστηκαν και άλλες λύσεις πιστεύω καλύτερες ας μην είμαστε λοιπόν τόσο δογματικοί με κάτι.  Τα μεγάλα μειονεκτήματα της κάρτας έχουν αναφερθεί και στο παρελθόν ας προσπαθήσουν να τα επιλύσουν προς το συμφέρον όλων όσων τη χρησιμοποιούν αλλά δυστυχώς δεν βλέπω βελτίωση.  Ανύπαρκτο support με chat, μη προσωποποιημένο ΙΒΑΝ ανα πελάτη με καθυστέρηση στην πίστωση των εμβασμάτων, μη φόρτιση απο ελληνική mastercard απευθείας τα πιο σημαντικά και ελπίζω να μην διαγραφεί το σχόλιο μου. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

 

Εντάξει, ωραία ... ΔΕΝ τα λες, αλλά δεν απαντας στο πολύ απλό ερώτημα:

Άμα εχω κάρτα εξωτερικου(δηλαδή χωρίς capital control), ΠΟΙΟΣ ο λόγος να ανοιξω λογαριασμο στο revolut;

 

 

Δεν υπάρχει λόγος. Για το 70-80% των Ελλήνων χρηστών που απλά θέλουν να ψωνίζουν κανένα γκατζετάκι -σε νόμισμα πλην Ευρώ μάλιστα- από εδώ και η όποια διαφορά της ισοτιμίας που δίνει η Revolut προσφέρει αμελητέα οφέλη. Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και αν έχεις κάρτα εξωτερικού κανονικής τράπεζας, απλά δεν ασχολείσαι με λύσεις τύπου revolut

Γιατί το γράφεις bold; Εσύ το υποστήριζες νωρίτερα. Δηλαδή με δυο λόγια, το μήνυμα που ειχες γράψει λιγο νωρίτερα (οτι αμα εχεις κάρτα εξωτερικου, κάνεις άμεση κατάθεση με κάρτα) ήταν ανουσιο για την ελληνική πραγματικότητα και άστοχο σαν βοήθεια στο παρόν topic.

 

 

Aπλά επειδή το support της Revolut όπως διαβάζω τα έχει κανει κοινώς μπαχαλο τελευταία λέω οτι υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες τυπου revolut με μεγαλύτερη αξιοπιστία στις συναλλαγές και καλύτερες παροχές, προς το παρόν (leupay,number26) που άνετα μπορούν να συνεργαστούν και με paypal και με την υπάρχουσα revolut.

 Η revolut ήταν μια λύση η μοναδική ίσως στην αρχή των cc αλλά στην πορεία εμφανίστηκαν και άλλες λύσεις πιστεύω καλύτερες ας μην είμαστε λοιπόν τόσο δογματικοί με κάτι.  Τα μεγάλα μειονεκτήματα της κάρτας έχουν αναφερθεί και στο παρελθόν ας προσπαθήσουν να τα επιλύσουν προς το συμφέρον όλων όσων τη χρησιμοποιούν αλλά δυστυχώς δεν βλέπω βελτίωση.  Ανύπαρκτο support με chat, μη προσωποποιημένο ΙΒΑΝ ανα πελάτη με καθυστέρηση στην πίστωση των εμβασμάτων, μη φόρτιση απο ελληνική mastercard απευθείας τα πιο σημαντικά και ελπίζω να μην διαγραφεί το σχόλιο μου.  :rolleyes:

Αυτό το κομματι ειναι άλλο θεμα συζήτησης και αν στηριχτώ στο σημειωμένο κόκκινο, σου απαντώ οτι και οι άλλες οι υπηρεσίες που προτείνεις ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ απευθείας κατάθεση απο ελληνική mastercard. Για μένα δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη λύση, υπάρχει λύση που ταιριάζει περισσότερο στον καθένα. Τόσο απλά. Επισης ξέχασες να αναφέρεις την moneysafe card η οποία είναι mastercard (ξένης χώρας), την αγοράζεις απο το περιπτερο, την φορτίζεις απο το περιπτερο κλπ. Εμένα ΔΕΝ με συμφέρει γιατί θεωρώ ληστρικές τις προμήθειες που ζητά ΑΛΛΑ για κάποιον που δεν θέλει να δίνει διαβατήρια (πολλοί δεν εχουν ενεργο διαβατήριο), δεν εχουν web banking και τους είναι πιο ευκολο το περιπτερο, η moneysafe card είναι μια πολύ καλή λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια. Μη γνωστης στο θεμα προσπαθω να βρω μια λυση για μενα..

Εχω μια πιστωτικη visa της eurobank. Δεν διαθετω τραπεζικο λογαριασμο σε καμια τραπεζα.

Προσπαθω να βρω τι με συμφερει για αγορες απο το εξωτερικο κυρωιψς μικρης αξιας (1-10Ε) η οποιες μπορει να ειναι 2-3 σε ενα μηνα και μετα απο 3 μηνες παλι... απλα αυτο που με καιει ειναι να μπορω να κανω αμεσα τη φορτιση εστω και με χρεωση της visa που εχω γιατι αυτο που θελω να αγορασω μπορει να υπαρχει πχ για λιγες ωρες μονο...

Η moneysafe αν και φαινεται λογικη και για τη χρηση που θελω να κανω δε με ενοχλουν οι προμηθειες εχει μηνιαιο κοστος και το χειροτερο εχει και 10Ε τελος διακοπης.

Ειδα και τη viva wallet mastercard αλλα δε ξερω εαν μπορω να κανω αγορες εξωτερικου με αυτη...

Οι αλλες που συζητατε εδω πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τι γινεται...

 

 

Καποια βοηθεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια. Μη γνωστης στο θεμα προσπαθω να βρω μια λυση για μενα..

Εχω μια πιστωτικη visa της eurobank. Δεν διαθετω τραπεζικο λογαριασμο σε καμια τραπεζα.

Προσπαθω να βρω τι με συμφερει για αγορες απο το εξωτερικο κυρωιψς μικρης αξιας (1-10Ε) η οποιες μπορει να ειναι 2-3 σε ενα μηνα και μετα απο 3 μηνες παλι... απλα αυτο που με καιει ειναι να μπορω να κανω αμεσα τη φορτιση εστω και με χρεωση της visa που εχω γιατι αυτο που θελω να αγορασω μπορει να υπαρχει πχ για λιγες ωρες μονο...

Η moneysafe αν και φαινεται λογικη και για τη χρηση που θελω να κανω δε με ενοχλουν οι προμηθειες εχει μηνιαιο κοστος και το χειροτερο εχει και 10Ε τελος διακοπης.

Ειδα και τη viva wallet mastercard αλλα δε ξερω εαν μπορω να κανω αγορες εξωτερικου με αυτη...

Οι αλλες που συζητατε εδω πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τι γινεται...

 

 

Καποια βοηθεια ;

 

Με τα δεδομένα που παραθέτεις (χωρίς τραπ. λογαριασμό και μόνο με μια κάρτα και μάλιστα visa) δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις καμία από τις 3 λύσεις που συζητάμε εδώ γιατί δεν υπάρχει τρόπος να τους στείλεις χρήματα (εσύ ο ίδιος τουλάχιστον). Ίσως τη Leupay μόνο εφόσον βγάλεις καμιά προπληρωμένη Mastercard για να τη φορτίζεις αλλά δεν είμαι σίγουρος  αν μπορείς κι αυτή να τη βγάλεις μη έχοντας πουθενά λογαριασμό.

 

Υ.Γ. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως πορεύεσαι χωρίς τραπεζικό λογαριασμό. Δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι -οικονομικά ενεργοί- που να μην έχουν πλέον εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια τωρα χρησιμοποιω τη visa και paypal αποκλειστικα παντου για πληρωμες πλην του περιπτερου... :P

Δε χρειαστηκα ποτε τραπεζικο λογαριασμο.

Σιγουρα εχω εναν της εθνικης αλλα εχω να τον χρησιμοποιησω πανω απο μια δεκαετια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...