Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εμενα φορτιζει η Revolut αμεσα και ανευ κοστους και απο την καρτα της Leupay και απο την καρτα της N26 :)

 

Εγώ ήμουν στην κατηγορία που φόρτιζε μεν με Leupay, η Ν26 όμως δεν περνούσε. Τώρα που μου τις έφαγαν και τις 2 και περιμένω καινούργιες θα δοκιμάσω να δω τι γίνεται από περιέργεια. Αν και καθόλου δεν με ενδιαφέρει πλέον η Revolut και την έχω εγκαταλείψει πλήρως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι δεν γίνεται. Λεφτά από το Paypal τραβάς αποκλειστικά και μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό. Η Revolut δεν δίνει τέτοιον. Αν δεν θέλεις Ελληνικό λογαριασμό, οι επιλογές σου είναι ανάμεσα στη N26 και τη Leupay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές πως στην ουσία 100% ασφάλεια δεν σου παρέχει κανένας. Είτε έχεις τα χρήματα σου σε τράπεζα, είτε σε χρηματοκιβώτιο, είτε κάτω από το στρώμα.

 

 

Είδαμε τι έγινε στο παρελθόν με τη Lehman Brothers, τράπεζα Κύπρου, πρόσφατα με τη UBS που έδωσαν οι Γερμανοί λίστες με ονόματα (αλήθεια που πήγε το τραπεζικό απόρρητο ;; ), Ελληνικές χρεοκοπημένες τράπεζες που τις κρατάνε στη ζωή με συνεχείς ανακεφαλαιοποιήσεις.

 

 

Αν θέλει ο Χ-Ψ τραπεζίτης και η παρέα του να φουντάρουν την οποιαδήποτε “καλή” τράπεζα και να την κάνουν για Μπαχάμες θα το κάνουν και μετά εσύ και εγώ ας τρέχουμε....

 

 

Το θέμα είναι να έχουμε πολύπλευρη ενημέρωση, να εξετάζουμε τις υπηρεσίες που μας δίνει η κάθε τράπεζα, να κρίνουμε, να συγκρίνουμε και να επιλέγουμε αναλόγως τις ανάγκες μας.

 

 

Από 1/1/2016 απαγορεύεται στην Ευρωπαική ένωση να σώζονται τράπεζες από τους φορολογούμενους.

Εντωμεταξύ το ΔΝΤ έχει ζητήσει καινούρια ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 1/1/2016 απαγορεύεται στην Ευρωπαική ένωση να σώζονται τράπεζες από τους φορολογούμενους.

Εντωμεταξύ το ΔΝΤ έχει ζητήσει καινούρια ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών για Ελλάδα.

Οι κανόνες κάμπτονται αν υπάρχει θέληση :)

 

https://www.theguardian.com/business/2016/dec/22/italy-bail-out-monte-dei-paschi-di-siena-rescue-matteo-renzi

 

http://www.marketwatch.com/story/italy-approves-20-billion-bailout-fund-as-monte-dei-paschi-moves-closer-to-collapse-2016-12-21

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-26/germany-said-concerned-monte-paschi-bailout-damages-credibility

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία από τις τρεις δεν είναι να αφήνεις λεφτά μέσα. Λέγανε παλαιότερα ότι η ν26 είχε 100.000 εξασφαλιση αλλά από ότι καταλαβα από διάφορες πηγές ούτε αυτό ισχύει. Αλλά την θεωρώ σχετκα πιο ασφαλή γιατί στην Γερμανια κόβουν πωπους...

 

Η ρεβολουτ έχει έχει έδρα στο σιτι οπότε δύσκολα θα την αφήσουν να κάνει μ@@###α οι Άγγλοι. Αλλά και αυτοί είναι επίφοβο.

 

Χειρότερη είναι οι βούλγαροι της λεβπαυ που αλλάζουν τις χώρες και τις τράπεζες σαν τα στραγάλια... Πήγαν από τον φορολογικό παράδεισο του λουξεμβουργου στην ανύπαρκτη μαλτα.

Έχεις τα λεφτά σου σε ένα κράτος πιο μικρό από την ναξο...

Συν ότι παλιότερα είχε ξεσπάσει σκάνδαλο ότι κλεβανε στοιχεία των πελατών και βγαζανε δάνεια. (Ή μαμά εταιρεία)

Άμα ψαξεις το ίντερνετ θα τα βρεις.

 

Και πάλι σκέφτομαι γτ υπάρχει ακόμη αυτό το θέμα... Αφού ένα άτομο απαντάει μόνο με συγκεκριμένο σκοπο

 

οκ τωρα καταλαβα τι παιζει, thanks

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, ίσως δεν έχω ψάξει αρκετά, αλλά δε μπορώ να βρω σε ποια από τις τράπεζες αυτές μπορώ να δεχθώ πληρωμές από τρίτους. Επίσης, αν η κατάθεση από τρίτους είναι σε νόμισμα π.χ. που δεν υποστηρίζουν κάνουν αυτόματα τη μετατροπή και σου καταθέτουν σε αυτό που υποστηρίζουν?

 

Σε ποιο ποσό και πάνω μπορεί να δεσμεύσουν το λογαριασμό σου?

Αν π.χ. μου καταθέσει κάποιος 2000 σε μπλοκάρουν?

 

Είδα ότι στη n26 μπορείς να δουλεύεις ως freelancer με business account, αλλά δεν είναι εταιρικός λογαριασμός...?!?!wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Psevdonimos H N26 και η Leupay σου δινουν κανονικο ατομικο ΙΒΑΝ. Στη Revolut δεν μπορει προς το παρον να σου κανει καταθεση τριτο ατομο. Η N26 εχει αδεια λειτουργιας τραπεζας και εγγυηση χρηματων ενω η Leupay οχι παρολο που συνεργαζεται με τραπεζα στη Μαλτα. Και στις δυο εφοσον κανεις verification id δεν προκειται να σου μπλοκαρουν το λογαριασμο. Αν οι καταθεσεις τριτων στο λογσριασμο σου ειναι υψηλες και τακτικες ισως σου ζητησουν διευκρηνισεις (παραστατικα). Προσφατα η Ν26 ζητησε τα ΙΒΑΝ των πελατων της αλλα και η Βουλγαρια εχει υπογραψει τη τραπεζικη διακρατικη συμφωνια ανταλλαγης στοιχειων. Βεβαια και στις δυο περιπτωσεις μπορεις να τραβας τα χρηματα που σου καταθετουν απο ελληνικο ΑΤΜ για να μενουν λιγα μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αντίστοιχο περιστατικό. Οι τράπεζες δεν στέλνουν το επί του παρόντος υπόλοιπο του λογαριασμού, αλλά όλα τα έσοδα που είχες το τελευταίο εξάμηνο και αυτές οι πληροφορίες αποστέλλονται 2 φορές το χρόνο. Οπότε ο αριθμός που παρουσιάζετε είναι το άθροισμα όλων των εσόδων χωρίς τις κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρ.καταθεσεις δεν θεωρουνται defacto ως εσοδο.

Εαν εχω διαβασει καλα αποστελουν (εφοσον ζητηθει) το υπολοιπο κατα την 31.12.2016 .

Αυτόματα το αποστέλλουν όλες οι τράπεζες εντός ΕΕ , έχει και οδηγία που εξειδικεύει το τι θεωρείται αυτόματη ανταλλαγή πληροφοριών φορολογικού ενδιαφέροντος

 

"automatic exchange” means the systematic communication of predefined information on residents in other Member States to the relevant Member State of residence, without prior request, at pre-established regular intervals. In the context of Article 8, available information refers to information in the tax files of the Member State communicating the information, which is retrievable in accordance with the procedures for gathering and processing information in that Member State. In the context of Article 8(3a), Article 8(7a), Article 21(2) and Article 25(2) and (3) any capitalised term shall have the meaning that it has under the corresponding definitions set out in Annex I.’

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A32014L0107

 

Πιο κάτω λέει και ποια ακριβώς είναι τα ελάχιστα στοιχεία που πρέπει να αποσταλούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξερει κανεις εαν μπορω να συνδέσω το iban της n26 με booking.com ή Airbnb; Εχει προσπαθήσει κανεις να κανει withdraw απο PayPal σε account n26;

Στο paypal έχω συνδέσει το ΙΒΑΝ της Leupay και της Πειραιώς και έχω κάνει withdraw χρηματων και στις δυο, όλα οκ.

Γιατι να μην γίνεται και με το ΙΒΑΝ της Ν26; δεν βλέπω το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...