Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/02/2018 στις 11:40 ΠΜ, JimGer είπε

Όλες χρειάζονται κάποιου είδους ταυτότητα κλπ... Η N26 χρειάζεται διαβατήριο. Leupay κ revolut ταυτότητα. Leupay ίσως και κάποιο bank statement. Τούτων λεχθέντων καλύτερα να βγάλεις και N26 και Revolut. Η Revolut μετά τα 200-250 χρεώνει νομίζω 2% προμήθεια. Η N26 νομίζω μετά τις 4-5 αναλήψεις. Leupay δεν θυμάμαι ακριβώς αν και έχω καθότι δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Γενικά μόνο από revolut έχω προσωπική εμπειρία θετική επί το πλείστον. Γενικά σκέψου σαν ιδέα να πληρώνεις με κάρτα, και τα λεφτά να τα βγάλεις έξω με έμβασμα. Δεν ξέρω για τι ποσά μιλάμε προφανώς οπότε ανάλογα τις ανάγκες...

Να συμπληρώσω ότι πράγματι και εγώ N26 με Διαβατήριο έκανα και ήμουν κάμποση ώρα να του κάνω πέρα δώθε το διαβατήριο να πάρει φωτογραφία όλα τα υδατογραφήματα, αλλά συνάδελφος που τον έκανα invite μίλησε με την Ν26 και του κάναν λογαριασμό μόνο με ταυτότητα τελικά, όπως και 2ος συνάδελφος που έκανε αυτός invite.

Οπότε πράγματι έχουν επίσημα περιορισμό μόνο με διαβατήριο, αλλά εάν το ζητήσεις σου κάνουν λογαριασμό και με απλή ελληνική ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, takjar said:

Να συμπληρώσω ότι πράγματι και εγώ N26 με Διαβατήριο έκανα και ήμουν κάμποση ώρα να του κάνω πέρα δώθε το διαβατήριο να πάρει φωτογραφία όλα τα υδατογραφήματα, αλλά συνάδελφος που τον έκανα invite μίλησε με την Ν26 και του κάναν λογαριασμό μόνο με ταυτότητα τελικά, όπως και 2ος συνάδελφος που έκανε αυτός invite.

Οπότε πράγματι έχουν επίσημα περιορισμό μόνο με διαβατήριο, αλλά εάν το ζητήσεις σου κάνουν λογαριασμό και με απλή ελληνική ταυτότητα.

Εγώ όταν προσπάθησα πέρυσι νομίζω δεν το έκαναν. Και μάλιστα είχα διαβατήριο απλά ληγμένο....

Επεξ/σία από JimGer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, takjar είπε

Οπότε πράγματι έχουν επίσημα περιορισμό μόνο με διαβατήριο, αλλά εάν το ζητήσεις σου κάνουν λογαριασμό και με απλή ελληνική ταυτότητα.

Δεν ζήτησα τίποτα. Απλά κατέβασα την εφαρμογή και ακολούθησα τα βήματα.

 

Inkedτίτλο_LI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/17/2018 στις 12:15 ΜΜ, Blacktan είπε

Οι τραπεζες ελληνικες ή ξενες ΔΕΝ στελνουν στοιχεια προκαταβολικα , παρα μονο αν ζητηθουν απο καποια αρχη ...

Καμια ...

Απλα το ενα θελει ταξιδι το αλλο θελει 10λεπτα στον καναπε σου ...

Δε χρειάζεται να στείλουν οι τράπεζες. Η εφορία πλέον είναι απευθείας συνδεδεμένη μαζί τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις ‎24‎/‎2‎/‎2018 στις 6:28 ΠΜ, studiokristo είπε

Δε χρειάζεται να στείλουν οι τράπεζες. Η εφορία πλέον είναι απευθείας συνδεδεμένη μαζί τους. 

Μη γράφουμε ό,τι μας κατεβαίνει... Καμία "απευθείας σύνδεση" δεν υπάρχει. Συμφωνίες να παρασχεθούν στοιχεία εάν και εφόσον ζητηθούν έχουν υπογραφεί (και όχι κινήσεις λογαριασμών παρά υπόλοιπα). Και ασφαλώς με την προϋπόθεση ότι το -όποιο- κράτος γνωρίζει σε ποιές τράπεζες να απευθυνθεί για να τα ζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, theopan είπε

Μη γράφουμε ό,τι μας κατεβαίνει... Καμία "απευθείας σύνδεση" δεν υπάρχει. Συμφωνίες να παρασχεθούν στοιχεία εάν και εφόσον ζητηθούν έχουν υπογραφεί (και όχι κινήσεις λογαριασμών παρά υπόλοιπα). Και ασφαλώς με την προϋπόθεση ότι το -όποιο- κράτος γνωρίζει σε ποιές τράπεζες να απευθυνθεί για να τα ζητήσει.

Υλοποιημένο εδώ και χρόνια, απλώς τα φίλτρα των κινήσεων και υπολοίπων είναι ακόμα ψηλά. Λίγη ευγένεια δε βλάπτει "Μη γράφουμε ό, τι μας κατεβαίνει." Συζήτηση κάνουμε νομίζω.

http://www.kathimerini.gr/807389/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/online-prosvash-ths-eforias-se-oles-tis-trapezikes-synallages

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Υλοποιημένο εδώ και χρόνια, απλώς τα φίλτρα των κινήσεων και υπολοίπων είναι ακόμα ψηλά. Λίγη ευγένεια δε βλάπτει "Μη γράφουμε ό, τι μας κατεβαίνει." Συζήτηση κάνουμε νομίζω.

http://www.kathimerini.gr/807389/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/online-prosvash-ths-eforias-se-oles-tis-trapezikes-synallages

Αυτο το άρθρο που έβαλες αφορά τις Ελληνικές τράπεζες, όχι αυτές του εξωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, studiokristo είπε

Υλοποιημένο εδώ και χρόνια, απλώς τα φίλτρα των κινήσεων και υπολοίπων είναι ακόμα ψηλά. Λίγη ευγένεια δε βλάπτει "Μη γράφουμε ό, τι μας κατεβαίνει." Συζήτηση κάνουμε νομίζω.

http://www.kathimerini.gr/807389/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/online-prosvash-ths-eforias-se-oles-tis-trapezikes-synallages

Παραθέτεις ένα άρθρο 3 ετών της "Καθημερινής" γεμάτο με "θα" ("θα πηγαίνει πίσω στον χρόνο", "θα επιτρέψει στους ελεγκτικούς μηχανισμούς", "Πρόσβαση στο σύστημα θα έχουν μόνο εξουσιοδοτημένοι ελεγκτές", "Η χορήγηση στοιχείων από τις τράπεζες θα γίνεται μόνο για συγκεκριμένο ΑΦΜ" κλπ.), το οποίο ουδέποτε έως σήμερα υλοποιηθήκε τελικά κατ' αυτόν τον τρόπο ακόμα και για λογαριασμούς στις μόλις 5-6 Ελληνικές τράπεζες που έχουν απομείνει (και άρα είναι θεωρητικά εύκολο το που πρέπει να απευθυνθεί ο ελεγκτής), σε ένα τόπικ που συζητάμε για ξένες χρηματοοικονομικές υπηρεσίες. Παραθέτεις ένα άρθρο που ακόμα και ανάμεσα στα θεωρητικά και σχεδιαζόμενα τότε σενάρια που αναφέρει, μιλάει για παροχή στοιχείων από τα Ελληνικά πιστωτικά ιδρύματα μόνον προς εξουσιοδοτημένους ελεγκτές και κατόπιν ζήτησης με κριτήριο το ΑΦΜ και αυτό το εμφανίζεις ως επιχείρημα στήριξης στη -λανθασμένη- άποψή σου ότι "Δε χρειάζεται να στείλουν οι τράπεζες. Η εφορία πλέον είναι απευθείας συνδεδεμένη μαζί τους." Λυπάμαι αλλά θα επιμείνω παραμερίζοντας την ευγένειά μου για μια ακόμα φορά: μη λέμε/γράφουμε ό,τι μας κατεβαίνει.-

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή θέλω να προσκαλέσω στην N26 κάποιους γνωστούς που δεν έχουν ευχέρεια με τα αγγλικά, μέσω ταυτότητας γίνεται ταυτοποίηση χωρίς βιντεοκλήση (τύπου revolut) ή κατάλαβα λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...