Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο προσφατο ταξιδι στο εξωτερικο και χρηση της Revolut εξω συμφερει και με το παραπανω για συναλλαγμα.

 

Χρησιμοποίησες την φυσική κάρτα σε καταστήματα; Συνάντησες κάπου πρόβλημα; Είχες και απο number26, ή leupay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σόρρυ που παρεμβαίνω αλλά Braker όσο δίκιο και να θες να έχεις το χάνεις όταν ο pedrojay σε ρωτάει 100 φορές αν έχεις σχέση με τη leupay και εσύ αποφεύγεις και τις 100 να απαντήσεις. Και εδώ τώρα και σε άλλα τόπικ που έχω πετύχει πάλι αντίστοιχη συζήτηση. Είναι προφανές ότι σχετίζεσαι με την εταιρεία και βρίσκεσαι εδώ για συγκεκριμένο λόγο. Οποιοσδήποτε άλλος, στην πρώτη φορά που θα τον ρωτούσαν αν έχει σχέση με την εταιρεία και με τις διαφημιστικές σελίδες της εταιρείας στο fb, θα έλεγε ένα εύκολο "όχι". Για εσένα όμως όπως αποδεικνύεται είναι δύσκολο.

 

Δεν έχω μάθει να δέχομαι στη ζωή μου (πόσο μάλλον σε ένα ανώνυμο forum) ανακριτικού τύπου ερωτήσεις με απαίτηση μονολεκτικών απαντήσεων από τον οποιοδήποτε που κρύβεται πίσω από ένα nickname και το παίζει δικαστής Ντρεντ, ούτε φυσικά οφείλω να απολογηθώ σε κανέναν που έχει εμμονή με τη πάρτη μου.

 

 

Αν εγώ έχω σχέση ή όχι με την LeuPay, τη Revolut ή τη Number26 δεν αφορά κανένα.

Προσωπικά δεν πουλάω τη LeuPay (άλλωστε η υπηρεσία είναι δωρεάν για όλους) ούτε υπάρχει κάποιο referral link για να έχω το ελάχιστο κέρδος (όπως συμβαίνει με τη Number26 που μοιράζει 10ευρα και o ένας στέλνει referral link στον άλλο).

 

 

Προτείνω τη LeuPay γιατί πολύ απλά αυτή χρησιμοποιώ πριν έρθουν τα capital controls, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ με τα capital control (όπως άλλοι χρήστες προτείνουν άλλες υπηρεσίες) και χαίρομαι που βλέπω πως μέσα από αυτό το forum τα post μου έχουν βοηθήσει και άλλους χρήστες μιας και πριν γράψω εγώ για τη LeuPay κανείς εδώ μέσα δεν την ήξερε.

 

 

Αλλά ακόμα και αν κάποιος βγάζει χρήματα από τη LeuPay ή οποιαδήποτε άλλη δωρεάν υπηρεσία γιατί αυτό να ενδιαφέρει κάποιον εδώ μέσα ;;; αν κάποιος καταφέρνει και βγάζει φράγκα από δωρεάν υπηρεσίες όπως η LeuPay, η Revolut ή η Number26 μπράβο του και μαγκιά του.

 

 

Προσωπικά μου αρκεί που χρησιμοποιώ τις δωρεάν υπηρεσίες της LeuPay, κάνω τη δουλεία μου και μέσα από το forum έχω βοηθήσει και μερικούς ακόμα χρήστες. Άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του forum του οποιου είμαι μέλος από τo 2004…… η δωρεάν ενημέρωση.   ;)

 

btw αλλάξα και avatar........... έβαλα τον Mayer Amschel Rothschild  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw αλλάξα και avatar........... έβαλα τον Mayer Amschel Rothschild  :P

 

σε λίγο καιρό θα πρέπει να προσθέσεις και την mondo, atombank και starling

 

στο θέμα τώρα, προσωπικά δεν την ήξερα την leupay και είπα να την δοκιμάσω χωρίς να έχω πολλές απαιτήσεις, στην πορεία βέβαια είδα ότι είναι τίμια πρόταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λίγο καιρό θα πρέπει να προσθέσεις και την mondo, atombank και starling

 

στο θέμα τώρα, προσωπικά δεν την ήξερα την leupay και είπα να την δοκιμάσω χωρίς να έχω πολλές απαιτήσεις, στην πορεία βέβαια είδα ότι είναι τίμια πρόταση.

 

βλέπω έχει γίνει της μόδας να ανοίγουν ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος...... i like it...  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησες την φυσική κάρτα σε καταστήματα; Συνάντησες κάπου πρόβλημα; Είχες και απο number26, ή leupay;

Προβλημα δεν αντιμετωπισα κανενα . Οχι δεν εχω Leupay η number26 . Για εμενα δεν υπαρχει λογος να εχω αλλες καρτες απο την στιγμη που κανω την δουλεια μου με αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοστά επισκεψιμότητας από Ελλάδα στις ιστοσελίδες των Revolut, LeuPay και Number 26 σύμφωνα με το Alexa.com 

Revolut: 21.4%

 

LeuPay: 18.7%

 

Number26: 11.0%

 

στο #20 post είναι οι παλαιότερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοστά επισκεψιμότητας από Ελλάδα στις ιστοσελίδες των Revolut, LeuPay και Number 26 σύμφωνα με το Alexa.com 

Revolut: 21.4%

 

LeuPay: 18.7%

 

Number26: 11.0%

 

στο #20 post είναι οι παλαιότερες τιμές.

 

Η number26 σημείωσε την μεγαλύτερη άνοδο. Και δικαίως. Περιμένω το διαβατήριο και θα κάνω εγγραφή. Από χρήστες διαβάζω για πολύ γρήγορη ανταπόκριση στο έμβασμα.

 

Βέβαια να αναφέρουμε ότι δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά τα νούμερα επειδη η revolut δεν έχει ebanking και όλες οι συναλλαγές γίνονται από το κινητό. Οπότε αυτό το ποσοστό που έχει είναι πάρα πολύ μεγάλο. Συγκριτικά πάντα με τις άλλες 2 όπου οι ιστότοποί τους διεκπεραιώνουν και άλλες εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια να αναφέρουμε ότι δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά τα νούμερα επειδη η revolut δεν έχει ebanking και όλες οι συναλλαγές γίνονται από το κινητό. Οπότε αυτό το ποσοστό που έχει είναι πάρα πολύ μεγάλο. Συγκριτικά πάντα με τις άλλες 2 όπου οι ιστότοποί τους διεκπεραιώνουν και άλλες εργασίες.

 

σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Number26 παραμένει για μένα η πιο αξιόπιστη επιλογή για να έχω κάποια χρήματα (φορολογημένα ήδη) εκεί. 

 

H Revolut ειναι ενα καλο εργαλείο οταν αγοράζω σε άλλο νομισμα ή οταν ταξιδεύω.

 

H Leupay δεν μου εμπνέει σιγουριά και δεν την χρησιμοποιώ πλέον. 

 

Επαναλαμβάνω οτι ολες οι άνω περιπτώσεις ειναι για να καλύπτουμε ανάγκες μας με λεφτά που έχουν φορολογηθεί (και άρα μπορουμε να τα κάνουμε οτι θέλουμε) και οχι για "αλλους" σκοπούς καθοτι ήδη ολες οι συναλλαγές ειναι στα χέρια καθε ελεγκτικού μηχανισμου. (και το μελλον θα ειναι ακόμα χειρότερο...)

 

http://www.capital.gr/capitaltax/3095685/sti-sentra-oi-katatheseis-se-96-xores

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Number26 παραμένει για μένα η πιο αξιόπιστη επιλογή για να έχω κάποια χρήματα (φορολογημένα ήδη) εκεί. 

 

H Revolut ειναι ενα καλο εργαλείο οταν αγοράζω σε άλλο νομισμα ή οταν ταξιδεύω.

 

H Leupay δεν μου εμπνέει σιγουριά και δεν την χρησιμοποιώ πλέον. 

 

Επαναλαμβάνω οτι ολες οι άνω περιπτώσεις ειναι για να καλύπτουμε ανάγκες μας με λεφτά που έχουν φορολογηθεί (και άρα μπορουμε να τα κάνουμε οτι θέλουμε) και οχι για "αλλους" σκοπούς καθοτι ήδη ολες οι συναλλαγές ειναι στα χέρια καθε ελεγκτικού μηχανισμου. (και το μελλον θα ειναι ακόμα χειρότερο...)

 

http://www.capital.gr/capitaltax/3095685/sti-sentra-oi-katatheseis-se-96-xores

 

το άρθρο μιλάει για λογαριασμούς καταθέσεων και όχι για λογαριασμούς ηλεκτρονικου χρήματος. LeuPay, Revolut, Number26, Skrill, Viva, Monese, Payoneer, Viabuy, Moneysafe, PayPal και λοιπές υπηρεσίες ειναι ηλεκτρονικό χρήμα (άλλη νομοθεσία κτλ)

 

αλλά και στους λογαριασμούς ηλ.χρήματος υπάρχει έλεγχος από τις αρμόδιες εποπτικές αρχές.

Koinotiki Odigia 200560EC.pdf

Koinotiki Odigia 200764EC.pdf

Koinotiki Odigia 2009110EC.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου στείλανε σήμερα τις αιτήσεις για να ανοίξει κάποιος προσωπικό ή εταιρικό λογαριασμό στη Satabank (με τόκους, εγγύηση καταθέσεων έως 100.000 euro κτλ).
 

Συνημμένες έχω τις αιτήσεις και στο κάτω μέρος των αιτήσεων υπάρχουν και τα στοιχεία επικοινωνίας με τη τράπεζα.

 

Το καλό είναι πως αν κάποιος έχει ήδη πιστοποιημένο λογαριασμό LeuPay ή MyPOS δεν χρειάζεται να καταθέσει εκ νέου τα έγγραφα για επιβεβαίωση / πιστοποίηση (υπάρχει όμως πιθανότητα η τράπεζα να ζητήσει επιπλέων έγγραφα).

 

 

EDIT: αρκετά ακόμα έγγραφα καθώς και οι αιτήσεις που ανέβασα υπάρχουν και στο: https://www.sata-bank.com/en/store/documents 

Satabank - Etairikos Logariasmos.pdf

Satabank - Prosopikos Logariasmos.pdf

Επεξ/σία από Braker1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Number26 παραμένει για μένα η πιο αξιόπιστη επιλογή για να έχω κάποια χρήματα (φορολογημένα ήδη) εκεί. 

 

H Revolut ειναι ενα καλο εργαλείο οταν αγοράζω σε άλλο νομισμα ή οταν ταξιδεύω.

 

H Leupay δεν μου εμπνέει σιγουριά και δεν την χρησιμοποιώ πλέον. 

 

Επαναλαμβάνω οτι ολες οι άνω περιπτώσεις ειναι για να καλύπτουμε ανάγκες μας με λεφτά που έχουν φορολογηθεί (και άρα μπορουμε να τα κάνουμε οτι θέλουμε) και οχι για "αλλους" σκοπούς καθοτι ήδη ολες οι συναλλαγές ειναι στα χέρια καθε ελεγκτικού μηχανισμου. (και το μελλον θα ειναι ακόμα χειρότερο...)

 

http://www.capital.gr/capitaltax/3095685/sti-sentra-oi-katatheseis-se-96-xores

Μιας και στην επομενη δημοσιευση αναφερεις πως γνωριζεις καποια πραγματα εκ των εσω

Σαν απλος, μεσος καταναλωτης(προσωπικα χρησιμοποιω μεχρι τωρα leupay και revolut και ειμαι ευχαριστημενος και με τις δυο)  ηθελα να σε ρωτησω:

Ποια ειναι,  για σενα, τα αδυναμα σημεια της leupay;

Ποια ειναι,  για σενα, τα δυνατα σημεια της number 26;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στείλανε σήμερα τις αιτήσεις για να ανοίξει κάποιος προσωπικό ή εταιρικό λογαριασμό στη Satabank (με τόκους, εγγύηση καταθέσεων έως 100.000 euro κτλ).

 

Συνημμένες έχω τις αιτήσεις και στο κάτω μέρος των αιτήσεων υπάρχουν και τα στοιχεία επικοινωνίας με τη τράπεζα.

 

 

Το καλό είναι πως αν κάποιος έχει ήδη πιστοποιημένο λογαριασμό LeuPay ή MyPOS δεν χρειάζεται να καταθέσει εκ νέου τα έγγραφα για επιβεβαίωση / πιστοποίηση (υπάρχει όμως πιθανότητα η τράπεζα να ζητήσει επιπλέων έγγραφα).

 

 

EDIT: αρκετά ακόμα έγγραφα καθώς και οι αιτήσεις που ανέβασα υπάρχουν και στο: https://www.sata-bank.com/en/store/documents 

 

αυτά υπήρχαν και πριν, εγώ δεν κατάλαβα πρέπει να ανοίξουμε από το site της satabank ή γίνετε και μέσω leupay? επίσης εάν ανοίξει κάποιος από το site λογικό δεν είναι να του βγάλει άκυρο, μιας και τα στοιχεία του υπάρχουν ήδη λόγο leupay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά υπήρχαν και πριν, εγώ δεν κατάλαβα πρέπει να ανοίξουμε από το site της satabank ή γίνετε και μέσω leupay? επίσης εάν ανοίξει κάποιος από το site λογικό δεν είναι να του βγάλει άκυρο, μιας και τα στοιχεία του υπάρχουν ήδη λόγο leupay?

 

από τον leυpay λογαριασμό του δεν γίνεται (ακόμα τουλάχιστον), λογικά όποιος θέλει συμπληρώνει την αίτηση και επικοινωνεί, με τη Satabank.

 

άλλο ο leupay λογαριασμος ηλεκτρονικού χρήματος και αλλο ο satabank λογαριασμός ταμιευτηρίου (ή ότι άλλο λογαριασμό μπορείς να ανοίξεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...