Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε μπαταρία MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2014)


dante_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το MacBook Pro Retina, 15-inch, Mid 2014 και έχω αρκετά μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία. Το αγόρασα τον Μάιο-Ιούνιο του 2015. Γενικά είχα την εντύπωση ότι η μπαταρία κρατάει αρκετά, αλλά ποτέ δε μου κράτησε πάνω από 4-5 ώρες.

 

Αυτήν τη στιγμή είναι στο 88% και μου λέει πως έχω 2:52 ακόμη για να ξεφορτίσει σε τέρμα χαμηλή φωτεινότητα.

 

Έχει κάνει 185 κύκλους φόρτισεις με βάση το Coconut Battery και είναι στο 94-95% του design capacity.

 

Κάποια στατιστικά από το coconut Battery στις φώτο. Μέχρι να τελειώσω το μήνυμα που γράφω, έχει πάει ήδη στο 83%.

 

 

post-149284-0-17860500-1452268185_thumb.png

 

post-149284-0-40911200-1452268195_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πεις πως το δουλεύεις το μηχάνημα? Μηπως το βγάζεις από την πρίζα όταν γεμίσει η μπαταρία και την αφήνεις να αδειάσει τελείως για να την ξανά φορτίσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρες λαινουργιο; Τα στατιστικα του κοκονατ απο ποτε τα κοιτας; Παντα τοσο σου εδινε;

 

Καινούργιο ήταν. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω μιας και μου το έδωσαν σφραγισμένο από το μαγαζί με απευθείας παραγγελία από Αγγλία. Το coconut δεν το κοιτούσα συνέχεια. Για την ακρίβεια το είδα μία τον πρώτο μήνα που μου έκανε τα ίδια και το έβγαλα.

 

Μπορείς να μας πεις πως το δουλεύεις το μηχάνημα? Μηπως το βγάζεις από την πρίζα όταν γεμίσει η μπαταρία και την αφήνεις να αδειάσει τελείως για να την ξανά φορτίσεις ?

 

Δεν έχω σταθερό υπολογιστή οπότε δουλεύω αρκετές ώρες (10-14 ώρες) την ημέρα σε αυτόν. Τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες), δεν τον κλείνω το βράδυ και απλά κατεβάζω την οθόνη. Μόλις τον ανοίξω το πρωί, αν έχει ήδη μπαταρία, τότε περιμένω να τελειώσει και μόλις φτάσει στο 4-5% βάζω τον φορτιστή. Αφού φτάσει στο 100% περιμένω 1 με 2 ώρες ακόμη και μετά τον βγάζω. Μερικές φορές απλά τον αφήνω πάνω και δεν τον βγάζω αν έχω αρκετή δουλειά και ξεχαστώ.

 

Έκανα ένα τεστ χθες και σήμερα φαίνεται να έχει αποτέλεσμα. Είχα 2 προγράμματα που μου εμφάνιζε ότι είχαν το μεγαλύτερο battery consumption. Το mail app και ένα ακόμη με τρίτο το Chrome. Έκλεισα εντελώς το δεύτερο το οποίο άνοιγε αυτόματα στην έναρξη. Ήταν custom πρόγραμμα ανταλλαγής μηνυμάτων για την δουλειά το οποίο ξεπερνούσε τα 150 σε avg Energy Impact. Μετά άλλαξα το mail app και από Αυτόματο, το έβαλα ανά 30 λεπτά και έπεσε και αυτό από τα 145 που είχε avg σε 0.61 που είναι τώρα.

 

Σε τέρμα χαμηλή φωτεινότητα (ένα κλικ ακόμη και κλείνει) στο 70% μου λέει πως έχω ακόμη 7:20 ώρες. Το Coconut πήγε στο 97% του design και το Battery Usage από 41 Watts έπεσε στα 11.8 Watts.

 

Δε ξέρω αυτό θα παραμείνει έτσι για μέρες. Ίσως είναι εξαίρεση. Αλλά θα το παρακολουθώ. Υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή για το πως να το χειρίζομαι, αλλά και τι θα μπορούσα να κάνω για να μην πέσει ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργιο ήταν. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω μιας και μου το έδωσαν σφραγισμένο από το μαγαζί με απευθείας παραγγελία από Αγγλία. Το coconut δεν το κοιτούσα συνέχεια. Για την ακρίβεια το είδα μία τον πρώτο μήνα που μου έκανε τα ίδια και το έβγαλα.

 

 

 

Δεν έχω σταθερό υπολογιστή οπότε δουλεύω αρκετές ώρες (10-14 ώρες) την ημέρα σε αυτόν. Τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες), δεν τον κλείνω το βράδυ και απλά κατεβάζω την οθόνη. Μόλις τον ανοίξω το πρωί, αν έχει ήδη μπαταρία, τότε περιμένω να τελειώσει και μόλις φτάσει στο 4-5% βάζω τον φορτιστή. Αφού φτάσει στο 100% περιμένω 1 με 2 ώρες ακόμη και μετά τον βγάζω. Μερικές φορές απλά τον αφήνω πάνω και δεν τον βγάζω αν έχω αρκετή δουλειά και ξεχαστώ.

 

Έκανα ένα τεστ χθες και σήμερα φαίνεται να έχει αποτέλεσμα. Είχα 2 προγράμματα που μου εμφάνιζε ότι είχαν το μεγαλύτερο battery consumption. Το mail app και ένα ακόμη με τρίτο το Chrome. Έκλεισα εντελώς το δεύτερο το οποίο άνοιγε αυτόματα στην έναρξη. Ήταν custom πρόγραμμα ανταλλαγής μηνυμάτων για την δουλειά το οποίο ξεπερνούσε τα 150 σε avg Energy Impact. Μετά άλλαξα το mail app και από Αυτόματο, το έβαλα ανά 30 λεπτά και έπεσε και αυτό από τα 145 που είχε avg σε 0.61 που είναι τώρα.

 

Σε τέρμα χαμηλή φωτεινότητα (ένα κλικ ακόμη και κλείνει) στο 70% μου λέει πως έχω ακόμη 7:20 ώρες. Το Coconut πήγε στο 97% του design και το Battery Usage από 41 Watts έπεσε στα 11.8 Watts.

 

Δε ξέρω αυτό θα παραμείνει έτσι για μέρες. Ίσως είναι εξαίρεση. Αλλά θα το παρακολουθώ. Υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή για το πως να το χειρίζομαι, αλλά και τι θα μπορούσα να κάνω για να μην πέσει ξανά;

Δεν χρειάζεται να το βγάζεις απο την πριζα εφόσον υπάρχει εκεί που τον δουλεύεις. Μπορείς να τον αφήσεις στην πρίζα ακόμα και χωρίς να τον δουλεύεις χωρίς να πάθει τίποτα η μπαταρία του.

Η τακτική να τον βγάζω απο την πρίζα για να αδειάσει και να το ξανά γεμίσω αφού αδειάσει για μένα είναι λάθος. Την μπαταρία την χρησιμοποιούμε εκεί που δεν υπάρχει ρεύμα. Όταν είναι στην πρίζα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι την φορτίζει και ούτε γράφει πουθενά επίσημα η Apple ότι παθαίνει κακό, να μην μείνει στην πρίζα.

 

Για μένα φυσικό είναι να έχεις αυτά τα φαινόμενα έτσι όπως τον δουλεύεις.... Και δεν καταλαβαίνω αν υπάρχει πρίζα γιατί να μην δουλεύει κάποιος απο αυτήν παρά να εξαντλεί την μπαταρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...