Προς το περιεχόμενο

imac 27 2013 ερωτηση για pci ssd


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια,γνωριζει μηπως κανεις τι ssd pci μπορω να βαλω στον imac 27 του 2013?εχει κωδικο ονομα 2639 .ειχα διαβασει καπου καποτε για δισκους pci που μπαινουν σε αυτο το μακ και δινουν ταχυτητες αναγνωσης αλλα και εγγραφης κοντα στα 1000μβ/δευτ ,διπλασιες σχεδον απο τους κλασικούς ssd  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να δεις αν παίρνει θα πρέπει να ανοιχτεί. Λογικά ο iMac σου είναι Late 2013. Σε κάποια μοντέλα υπάρχει ακόμη το socket για PCI-e SSD και σε κάποια όχι. Τα Late 2012 παίρνουν σίγουρα. Πάντως δεν είναι κάτι εύκολο γενικά, διότι η οθόνη είναι κολλημένη στο σασσί και θέλει πολύ φασαρία / εμπειρία για να βγει...

 

Το iFixit λέει ότι υπάρχει το socket. H OWC δεν δίνει PCI-e SSD για το Late 2013 αλλά μόνο sensor σε περίπτωση που γίνει αλλαγή σκληρού (για να διαβάζει θερμοκρασία ώστε να μην λειτουργεί συνέχεια ο ανεμιστήρας)...

 

iFixit Teardown

https://www.ifixit.com/Teardown/iMac+Intel+27-Inch+EMC+2639+Teardown/17828

 

OWC

Late 2012

http://eshop.macsales.com/MyOWC/Upgrades.cfm?sort=pop&model=473&type=InternalDrives

Late 2013
http://eshop.macsales.com/MyOWC/Upgrades.cfm?sort=pop&model=478&type=InternalDrives

 

 

Logic Board και το σημείο που κουμπώνει ο SSD...

 

post-127874-0-52786300-1453068858_thumb.jpg

 

SSD...

 

post-127874-0-11809700-1453068805_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου,ο late 2013 ειναι και παίρνει απο οτι εχω διαβασει,η απορια μου ειναι για το μοντελο,αν ξερει καποιος δηλαδη ποιο μοντελο δισκου ειναι πιο γρηγορο και απο που να το προμηθευτώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να βάλεις ένα πιο γρήγορο δίσκο? Νομίζω πιο εύκολα θα βρεις κουτί εξωτερικό με thunderbolt και pci express ssd παρά το δίσκο που πάει μέσα στον Mac. Άσε που μπορεί να κάνει και φτηνότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να βαλω εναν γργηγορο pci δισκο,εχει μεσα εναν δισκο 1tb και θελω να τον διατηρήσω μεσα,απλα ψαχνω να προσθεσω εναν pci δισκο και αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο γρηγοροτερος και απο που θα τον παρω.καποτε ειχα διαβασει για ταχυτητες 1000mb/sec ενω οι γρηγοροι ssd πανε 550mb/sec 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα οι pcie είναι πιο γρήγοροι από τους sata, αλλα υπάρχει περίπτωση το δικό σου μοντέλο να μην διαθέτει pcie θυρα. Λένε οτι μονο όσα έιχαν παραγγελθει  ssd ή fusion την διαθετουν. Αν τον ανοίξεις και δεις οτι έχει pcie θυρα ,μετά θα πρέπει να βρείς τoν συγκεκριμένο pcie ssd που χωράει στην συγκεκριμένη θύρα του imac που νομίζω μονο η samsung  τον φτιάχνει και είναι και πανάκριβος. Eνδεικτικά τιμή μεταχειρισμένου: http://www.ebay.co.uk/itm/Apple-256-GB-PCIe-SSD-for-MacBook-Pro-Retina-NEW-Mac-Pro-Late-2013-2014-2015-/151950637752?hash=item2360f6bab8:g:Ov0AAOSwCypWmEGW

που φοράει το ιδιο σε macbook pro late 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη θυρα τη διαθετει ο δικος μου ,ειχα διαβασει οτι μπορει να παρει  και απο καποια αλλα μοντελα παντως μεταγενεστερα ,τα οποια ειναι γρηγοροτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σε OWC είναι τα πιο συμβατά. Από μεταγενέστερο μοντέλο δεν μπορείς να βάλεις (είναι διαφορετικό το socket). Στον συγκεκριμένο iMac μπαίνει μόνο PCI-e ο οποίος παίζει σε ταχύτητες SATA III (6G).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εγω παλι πιστευω οτι οι περισοτεροι χρηστες δεν προκειται να καταλαβουν την διαφορα 1000 με 500 mb/sec σε everyday use

τωρα αν η μονη εφαρμογη που υπαρχει στο μηχανημα τους ειναι benchoπρογραμματα τοτε επρεπε να ειχαν παρει pc..

γενικα το οφελος ειναι να εχεις ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια ,αλλα η ερωτηση παραμενει,εχει βρει καποιος το γρηγοροτερο γιαυτο το συστημα?ειχα διαβασει παλιοτερα σε ενα αρθρο στο marumors πως  παιρνει και απο μεταγενεστερους.εφαγα το κοσμο και δε το βρισκω ομως  .γραφανε για το μοντελο μου οτι εφτανε ταχυτητες εγγραφης 1000mb/sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια ,αλλα η ερωτηση παραμενει,εχει βρει καποιος το γρηγοροτερο γιαυτο το συστημα?ειχα διαβασει παλιοτερα σε ενα αρθρο στο marumors πως  παιρνει και απο μεταγενεστερους.εφαγα το κοσμο και δε το βρισκω ομως  .γραφανε για το μοντελο μου οτι εφτανε ταχυτητες εγγραφης 1000mb/sec

Ολα τα apple  με thunderbolt 2 μπορoυν  να φτασουν αυτές τις ταχύτητες,εξαρταται πόσα διαθετεις πχ. http://shop.comart.gr/shop/sonnet-fusion-thunderbolt-2-pcie-flash-drive-256gb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...