Προς το περιεχόμενο

Όταν κάποιοι πουλάνε αέρα…


lavrentish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μικρή μου ιστορία έχει ως εξής. Μπαίνω στο insomnia να ψιλοχαζέψω και να ενημερωθώ (όταν έχω αυπνίες) και τον τελευταίο χρόνο έχω αρχίσει να αγοράζω γκατζετάκια από τις αγγελίες του με μεγάλη επιτυχία δεδομένου οτι βρίσκομαι στην επαρχία και κάνω κατάθεση και λαμβάνω μετά από δυο μέρες το προϊόν.

 

Όλα λοιπόν βαίνουν καλώς μέχρι τη στιγμή που αποφασίζω να αγοράσω ένα playstation δυο μήνες πριν. Το παληκάρι ακουγόταν ειλικρινής και η προηγούμενη εμπειρία μου σε συνδυασμό με τα πολλά θετικά reviews του από άλλους χρήστες δεν μου άφηνε χώρο να αμφιβάλλω για τις διαθέσεις του. Έτσι προχωράω στην κατάθεση και αναμένω το προϊόν. Μάταια…

 

Μετά από εβδομάδες απολογιών και δικαιολογιών από μέρους του μου λέει πως τελικά δεν μπορεί να το στείλει και θα μου στείλει πίσω τα χρήματα. Από την επομένη κιόλας σταματάει να απαντάει στο τηλέφωνο και την ίδια στιγμή εξαφανίζονται και όλα τα προσωπικά μηνύματα που είχαμε ανταλάξει εδώ στο site. Μαζί με αυτά και η ίδια η ταυτότητά του μιας και ήταν το μόνο μέρος όπου μπορούσα να δω το username του και δεν το είχα βρει αναγκαίο μέχρι τότε να το γράψω κάπου μιας και δεν ήξερα πως μπορεί κάποιος να σβήσει όλα τα προσωπικά μηνύματα που έχετε ανταλλάξει.

 

Ως άνεργος πατέρας 4ων παιδιών είχα τη φαεινή ιδέα να τους αγοράσω ένα φτηνό μεταχειρισμένο ps3 για Χριστουγεννιάτικό δώρο αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να χάσω 110€ που δεν μου περίσσευαν...

 

Η ερώτησή μου είναι: Μπορώ να τον βρώ με κάποιον τρόπο εδώ στο site; Το μόνο που έχω είναι όνομα και κινητό τηλέφωνο. Μόνο για να μπορέσω να αφήσω μια αναφορά ή ένα review που θα γλιτώσει κάποιους από το ίδιο πάθημα…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο προφίλ σου οι δεν βγάζει τους επιςκεπτες;μέσα από το email σου μπορείς να δεις το username του αφού οι ειδοποηςεις είναι αποθηκευμένες εκεί...

 

ΥΓ:νας μας πεις το username του ξεφτίλα ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα φίλε μου, να μας πεις όμως το username του να τον έχουμε στα υπόψιν μην την πατήσει κι άλλος. Επίσης, δε θέλω να υποβαθμίσω το γεγονός αλλά ακόμα και οι ίδιοι mods φωνάζουν ΠΟΤΕ κατάθεση σε τράπεζα, πάντα αντικαταβολή. Ακόμα και 100 θετικές να έχει ο άλλος, που στην τελική μπορεί να είναι και ψεύτικες. Δε θέλει αντικαταβολή ο κύριος που πουλάει; Κανένα πρόβλημα, πας στην επόμενη αγγελία. Δόξα το θεό υπάρχουν άπειρες στο ινσόμνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντικαταβολη παντα χωρις καταθεση το υπολοιπο ας πληρωσεις μονο τα εξοδα αποστολης κ τα υπολοιπα με τη παραλαβη. Αν δεν το δεχεται απλα πας σε επομενη αγγελια. Κριμα κανε αναφορα στους διαχειριστες το συμβαν εφοσον εχει κ πολλες αξιολογησεις. Αρνητικη αξιολογη αφησε εκτος και αν ελειπε λογω εορτων και δεν μπορουσε να στα επιστρεψει κ παλι ομως θα ειδοποιουσε εστω με ενα μηνυμα, sms οτιδηποτε.....Δυστυχως και οι διαχειριστες δεν μπορουν να ελεγξουν τον απιστευτα μεγαλο ογκο αγγελιων-χρηστων το μονο που θα μπορουσε να συμβει ειναι να απαγορευτουν τα διπλα accounts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο προφίλ σου οι δεν βγάζει τους επιςκεπτες;μέσα από το email σου μπορείς να δεις το username του αφού οι ειδοποηςεις είναι αποθηκευμένες εκεί...

 

ΥΓ:νας μας πεις το username του ξεφτίλα ..

Έχεις δίκιο. Για να μην μου βγάζει όμως ούτε στα mail σημαίνει πως η όποια επικοινωνία μας περιορίστηκε σε μηνύματα στο κινητό. Πάει καιρός αλλά είμαι σίγουρος πως είχαμε πάρε δώσε μέσω του site. Το μόνο που έχω όπως είπα είναι ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο. Δεν θα ήθελα όμως να τον βγάλω έτσι σε δημόσια διαπόμπευση. Σημασία έχει το username του και δεν ξέρω πως να το ανακτήσω.

Κρίμα φίλε μου, να μας πεις όμως το username του να τον έχουμε στα υπόψιν μην την πατήσει κι άλλος. Επίσης, δε θέλω να υποβαθμίσω το γεγονός αλλά ακόμα και οι ίδιοι mods φωνάζουν ΠΟΤΕ κατάθεση σε τράπεζα, πάντα αντικαταβολή. Ακόμα και 100 θετικές να έχει ο άλλος, που στην τελική μπορεί να είναι και ψεύτικες. Δε θέλει αντικαταβολή ο κύριος που πουλάει; Κανένα πρόβλημα, πας στην επόμενη αγγελία. Δόξα το θεό υπάρχουν άπειρες στο ινσόμνια.

 

 

αντικαταβολη παντα χωρις καταθεση το υπολοιπο ας πληρωσεις μονο τα εξοδα αποστολης κ τα υπολοιπα με τη παραλαβη. Αν δεν το δεχεται απλα πας σε επομενη αγγελια. Κριμα κανε αναφορα στους διαχειριστες το συμβαν εφοσον εχει κ πολλες αξιολογησεις. Αρνητικη αξιολογη αφησε εκτος και αν ελειπε λογω εορτων και δεν μπορουσε να στα επιστρεψει κ παλι ομως θα ειδοποιουσε εστω με ενα μηνυμα, sms οτιδηποτε.....Δυστυχως και οι διαχειριστες δεν μπορουν να ελεγξουν τον απιστευτα μεγαλο ογκο αγγελιων-χρηστων το μονο που θα μπορουσε να συμβει ειναι να απαγορευτουν τα διπλα accounts

 

Έχετε αμφότεροι δίκιο. Το θέμα είναι πως ελάχιστοι αποδέχονται την αντικαταβολή και αν το κάνουν ελπίζουν σε πιο υψηλή τιμή. Ακόμα όμως κι έτσι ποιός μου λέει πως δεν θα βάλει ο άλλος πέτρες στο κουτί. Θα το καταλάβω αφού το έχω πληρώσει και το έχω ανοίξει. Βλέπετε, όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι…

Απλά σκέφτηκα πως κανείς δεν θέλει να πετάξει τις 40 θετικές του αξιολογήσεις για 100€ γιατί τη φήμη δεν τη χτίζεις εύκολα εδώ μέσα (εκτός κι αν έχεις πολλούς λογαριασμούς και αξιολογείς ο ίδιος τον εαυτό σου για να έχουν τυράκι να παρασυρθούν κάτι κορόιδα σαν και του λόγου μου).

Όπως και να έχει η Αθήνα θα συνεχίσει να είναι μακριά για εμένα και θα δυσκολεύομαι πάντα να βρω αυτό που θέλω στους Γαργαλιάνους…

στο προφίλ σου οι δεν βγάζει τους επιςκεπτες;μέσα από το email σου μπορείς να δεις το username του αφού οι ειδοποηςεις είναι αποθηκευμένες εκεί...

 

ΥΓ:νας μας πεις το username του ξεφτίλα 

Το μόνο που βρήκα είναι το προφίλ του στο FB. Μήπως ξέρεις (ως advanced member) πως μπορώ να επικοινωνήσω με τους υπεύθυνους του site για να δούμε τι μπορεί να γίνει; Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη ως τώρα βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε αμφότεροι δίκιο. Το θέμα είναι πως ελάχιστοι αποδέχονται την αντικαταβολή και αν το κάνουν ελπίζουν σε πιο υψηλή τιμή. Ακόμα όμως κι έτσι ποιός μου λέει πως δεν θα βάλει ο άλλος πέτρες στο κουτί. Θα το καταλάβω αφού το έχω πληρώσει και το έχω ανοίξει. Βλέπετε, όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι…

Απλά σκέφτηκα πως κανείς δεν θέλει να πετάξει τις 40 θετικές του αξιολογήσεις για 100€ γιατί τη φήμη δεν τη χτίζεις εύκολα εδώ μέσα (εκτός κι αν έχεις πολλούς λογαριασμούς και αξιολογείς ο ίδιος τον εαυτό σου για να έχουν τυράκι να παρασυρθούν κάτι κορόιδα σαν και του λόγου μου).

Όπως και να έχει η Αθήνα θα συνεχίσει να είναι μακριά για εμένα και θα δυσκολεύομαι πάντα να βρω αυτό που θέλω στους Γαργαλιάνους…

Είναι πολλές εταιρίες κούριερ που αν πας να το παραλάβεις από το κατάστημα μπορείς να ανοίξεις το κουτί, να κάνεις έλεγχο και μετά αν όλα είναι οκ τότε πληρώνεις και ολοκληρώνεται η συναλλαγή. Αλλιώς επιστρέφει πίσω το προϊόν. Θα μου πεις βέβαια ότι και πάλι μπορεί να είναι εμφανισιακά οκ αλλά μπορεί να μη δουλεύει. Ε εντάξει, αν ο άλλος θέλει να την κάνει την απατεωνιά θα την κάνει. Μίλα σε κάποιο moderator για το θέμα, ίσως μπορεί να γίνει κάτι σχετικό με το προφίλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει πολλες φορες μην αγοραζετε απο πουθεναδες και ιδιαιτερα με καταθεση χρηματων...Να βαλεις 10-20-30e να πω ενταξει αλλα μεχρι εκει....Εδω πουλανε οι περισσοτεροι με 0-5 αξιολογησεις(που ειναι και απο διπλα τριπλα account) και θελουν καταθεση χρηματων για να στειλουν...Τι λες ρε φιλε σε ξερω και απο πριν; Και μιλαμε για ποσα 200e+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως να πουμε ποιοι ειναι αυτοι που εχουν διπλα και τριπλα account καποιοι καλοθελητες εμπορακοι που εχουν κανει μαγαζακι τους το insomnia .γιατι δεν βλεπω να τα λετε ολα και ας σβησουν το μυνημα οι moderators !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ζητας απο τους moderator τα μηνυματα

2) απο την τραπεζα τα στοιχεια του φτανουν

3) δινεις 100€ για μηνυση

4) απο το ειρηνοδικείο/πρωτοδικείο ζητάς να σου διορίσουν δικηγόρο για την εν λόγω μήνυση λόγω οικονομικής δυσκολίας, προσκομίζεις ε1 και άλλα λοιπά.

5) επειτα απο καμποσο καιρο θα δικαιωθείς και θα παρεις και πισω τα λεφτα τοσο τα δικα σου και της μηνυσης.

 

Ξερω δεν ειναι απλο. Αλλα, τα μεταχειρισμένα, και ειδικα απο αποσταση εχουν το ρισκο τους, αλλα αν την πατησεις αυτη ειναι η λυση. 

 

Κατι πιο απλο ειναι να βρεις τα στοιχεια του απο την τραπεζα, δε ξερω κατα ποσο μπορεις να το κανεις βεβαια, αλλα λογικα αν ρωτησεις θα υπαρχει τροπος, φανταζομαι με μια καταγγελια στην αστυνομια (τσαμπα ειναι αυτο), προσκομεις το χαρτι στον διευθυντη της τραπεζας και του ζητας να σου πει τα στοιχεια του, ωστε να του αποστειλεις εξωδικο. Μονο που θα του το παει κλητηρας πιστευω οτι θα στα δωσει πισω, αλλιως προχωρας νομικα. (τωρα για τη συγγραφη του εξωδικου και την επιδοση δε ξερω πως γινεται).

 

Επισης να μας πεις το ονομα του να υπαρχει.

 

Τελος μη ξεχνας οτι αυτο δεν ειναι προβλημα του insomnia, αγγελιες παντου υπαρχουν, όπως και απατεώνες, απλα οι αξιολογήσεις είναι ενα συν. Βεβαια αν βρεις αλλους να τον εχουν αξιολογησει ολο και καποιος μπορει να εχει τα στοιχεια του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντικαταβολη παντα χωρις καταθεση το υπολοιπο ας πληρωσεις μονο τα εξοδα αποστολης κ τα υπολοιπα με τη παραλαβη. Αν δεν το δεχεται απλα πας σε επομενη αγγελια. Κριμα κανε αναφορα στους διαχειριστες το συμβαν εφοσον εχει κ πολλες αξιολογησεις. Αρνητικη αξιολογη αφησε εκτος και αν ελειπε λογω εορτων και δεν μπορουσε να στα επιστρεψει κ παλι ομως θα ειδοποιουσε εστω με ενα μηνυμα, sms οτιδηποτε.....Δυστυχως και οι διαχειριστες δεν μπορουν να ελεγξουν τον απιστευτα μεγαλο ογκο αγγελιων-χρηστων το μονο που θα μπορουσε να συμβει ειναι να απαγορευτουν τα διπλα accounts

Αρκετα διπλα accounts!!!!!

ενα που εντοπισα ειναι ... "monodaxtilos1 & mixalis1323 ειναι το ιδιο προσωπο.... και πιθανον εχει και τριτο λογαριασμο!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα και εγω μια υποπτη συμπεριφορα σε μια παρολιγον συναλλαγη

Ζητουσε καταθεση ρητα και το υποστηριζε βαση των καλων κριτικων του και οντως εχει αρκετες.

Η αποσταση μας μεγαλη αλλα εχω ενα γνωστο στην περιοχη του και οταν του λεω να γινει χερι με χερι η συναλλαγη μου λεει σκεφτομαι να το κρατησω τελικα θα σε ενημερωσω αυριο.

Την αλλη μερα ενω η πρωτη αγγελια υπαρχει ακομα ανεβαζει ξανα την ιδια τον ρωταω αν το πουλαει και λεει ναι αλλα αν μπορει ο γνωστος μου να παει να τον βρει. Μιλαμε για αποσταση 50 χιλιομετρα και μενει και εκτος πολης. Θα τα παρει στο χερι δεν κουναει και τον κ..ο του.Τον ακυρωσα στο τελος.

Στο μεταξυ στο ενδιαμεσο ανεβαινει απο αλλο account παρομοια αγγελια για την ιδια συσκευη στελνω κ εκει μηνυμα δεν παιρνω απαντηση το μηνυμα διαβαζετε και μαλιστα ακριβως στο ιδιο λεπτο με το μηνυμα στο αρχικο account.

Του την λεω για την συμπεριφορα και το πιθανο δευτερο account και δεν ειπε τιποτα.

Τα συμπερασματα δικα σας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα και εγω μια υποπτη συμπεριφορα σε μια παρολιγον συναλλαγη

Ζητουσε καταθεση ρητα και το υποστηριζε βαση των καλων κριτικων του και οντως εχει αρκετες.

Η αποσταση μας μεγαλη αλλα εχω ενα γνωστο στην περιοχη του και οταν του λεω να γινει χερι με χερι η συναλλαγη μου λεει σκεφτομαι να το κρατησω τελικα θα σε ενημερωσω αυριο.

Την αλλη μερα ενω η πρωτη αγγελια υπαρχει ακομα ανεβαζει ξανα την ιδια τον ρωταω αν το πουλαει και λεει ναι αλλα αν μπορει ο γνωστος μου να παει να τον βρει. Μιλαμε για αποσταση 50 χιλιομετρα και μενει και εκτος πολης. Θα τα παρει στο χερι δεν κουναει και τον κ..ο του.Τον ακυρωσα στο τελος.

Στο μεταξυ στο ενδιαμεσο ανεβαινει απο αλλο account παρομοια αγγελια για την ιδια συσκευη στελνω κ εκει μηνυμα δεν παιρνω απαντηση το μηνυμα διαβαζετε και μαλιστα ακριβως στο ιδιο λεπτο με το μηνυμα στο αρχικο account.

Του την λεω για την συμπεριφορα και το πιθανο δευτερο account και δεν ειπε τιποτα.

Τα συμπερασματα δικα σας...

 

Αναφορά για διπλό λογαριασμό και τέλος.

 

Την έχουνε δεί λαική εδώ μέσα μερικοί.  :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματιζει το γεγονος ομως των καλων κριτικων. Εκτος του διπλου λογαριασμου η ολη συμπεριφορα δεν ηταν σωστη για τετοιες κριτικες.

Πως κανω αναφορα για δπλο λογαριασμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά στο προφίλ με λινκ για το δεύτερο προφίλ μέσα στην αναφορά. Γράψε και τον λόγο που πιστεύεις ότι είναι ίδιο άτομο. πχ ότι έγραψες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...