Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, 

Έμαθε κάποιος επίσημα αν φέτος θα επιτραπούν επίσημα ανταλλαγές συμμετοχών;

Λόγω ενός χθεσινου μου τραυματισμου, δε θα συμμετέχω τελικά στη διαδρομή των 42 όπου είχα κλείσει θέση. 

Δε πειράζει, του χρόνου με το καλό κ πιο έτοιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
38 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας, 

Έμαθε κάποιος επίσημα αν φέτος θα επιτραπούν επίσημα ανταλλαγές συμμετοχών;

Λόγω ενός χθεσινου μου τραυματισμου, δε θα συμμετέχω τελικά στη διαδρομή των 42 όπου είχα κλείσει θέση. 

Δε πειράζει, του χρόνου με το καλό κ πιο έτοιμος. 

Τι έγινε; Περαστικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Τι έγινε; Περαστικά 

όχι κάτι πολύ σοβαρό, ευτυχώς. ευχαριστώ, να' σαι καλά.

υγ. επιτρέπονται οι παραχωρήσεις αριθμών συμμετοχής σε άλλους ενδιαφερόμενους της τελευταίας στιγμής, μου απάντησαν με email από τη διοργάνωση.

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Τι έγινε; Περαστικά 

καλό σου υγιή τερματισμό.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 10:03 ΜΜ, Locke_John είπε

όχι κάτι πολύ σοβαρό, ευτυχώς. ευχαριστώ, να' σαι καλά.

υγ. επιτρέπονται οι παραχωρήσεις αριθμών συμμετοχής σε άλλους ενδιαφερόμενους της τελευταίας στιγμής, μου απάντησαν με email από τη διοργάνωση.

καλό σου υγιή τερματισμό.!

Σε καμια μα καμια  διοργάνωση δεν επιτρεπετε η  παραχωρηήσεις αριθμων, ΕΠΙΣΗΜΑ  μην κοιτας που σε  πολλους αγωνες  γινεται μεταξυ μας,. πχ δε μπορω να παω εγω και  δινω την συμμετοχη μου σε άλλον ,( Ετσι εκανα εγω περσι σε δεκαρι αγιου κοσμα)

Ειδικά τωρα με  τον κορονοιο. θα επρεπε να υπαρχουν και αυστηρότερα μέτρα ταυτοποιησης,, που ξερω εγω αν την συμμετοχη σου δεν την παρει καποιος  ανεμβολιάστος η ακομα χειροτερα  καποιος που ειναι θετικος και δεν το ξερει και σπείρει τον ιο? Με  τοσο κοσμο σε αφετηρια σταδιο  κτλ? 

θα  μου πεις.. εδω σε forum  ειναι γεμαζα ζηταω εγγραφη , δινω εγγραφη κτλ

Φιλικά  παντα,,  ακομα και μπορουσα να έτρεχα δεν θα το εκανα αυτο το σκ... με τόσο κόσμο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgos pliakos είπε

Σε καμια μα καμια  διοργάνωση δεν επιτρεπετε η  παραχωρηήσεις αριθμων, ΕΠΙΣΗΜΑ  μην κοιτας που σε  πολλους αγωνες  γινεται μεταξυ μας,. πχ δε μπορω να παω εγω και  δινω την συμμετοχη μου σε άλλον ,( Ετσι εκανα εγω περσι σε δεκαρι αγιου κοσμα)

Ειδικά τωρα με  τον κορονοιο. θα επρεπε να υπαρχουν και αυστηρότερα μέτρα ταυτοποιησης,, που ξερω εγω αν την συμμετοχη σου δεν την παρει καποιος  ανεμβολιάστος η ακομα χειροτερα  καποιος που ειναι θετικος και δεν το ξερει και σπείρει τον ιο? Με  τοσο κοσμο σε αφετηρια σταδιο  κτλ? 

θα  μου πεις.. εδω σε forum  ειναι γεμαζα ζηταω εγγραφη , δινω εγγραφη κτλ

Φιλικά  παντα,,  ακομα και μπορουσα να έτρεχα δεν θα το εκανα αυτο το σκ... με τόσο κόσμο...

 

 

 

Εντελώς ενημερωτικά παντως, στον μαραθώνιο της Αθήνας, μια χαρά γίνεται. Αφού μ απάντησαν σε email επίσημα και θετικά χθες ότι γίνεται πήγα με τον ενδιαφερόμενο κ σε 5 λεπτά είχε τελειώσει η διαδικασία μεταβίβασης συμμετοχής. 

Προφανώς κ εκείνος με το πιστοποιητικό εμβολιασμού του και ταυτότητά του. 

υγ. μακάρι ν το ήξερα ότι γίνεται, ώστε να έτρεχα και το 2019 που ήθελα κ είχα βρει συμμετοχή τελευταία ημέρα.

υγ2. το αλλαγή στο "μεταξύ μας" προφανώς και απορρίπτεται ως ιδέα για εμένα ειδικά στις χρονιές που διανύουμε από πέρσυ...

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ 3.57.58.. Γενικά ήταν οκ. Με χάλασε η έλλειψη τουαλετων και έτσι ο καθένας πήγαινε όπου να ναι στα χωράφια κλπ τα οποία ήταν πιο καλά από τις χημικές (τα τίμησα και τα 2)

Η διαδρομή είναι πιο εύκολη από ότι λένε κατά την γνώμη μου. Ακόμη και όταν τερματίσα ήμουν άνετος να συνεχίσω κανονικά τη μέρα, κουρασμένος φυσικά αλλά περπατούσα κλπ άνετα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανθρώπινες συνθήκες στον αγώνα μετά από χρόνια και λόγω πανδημίας. Τι εννοώ.  Αντί για 20.000 - 25.000 δρομείς που έτρεξαν το μαραθώνιο το 2019, φέτος είχαμε 5.000 - 7.000 και αυτό ήταν εμφανές. Μπορούσες να τρέξεις άνετα από τα πρώτα χιλιόμετρα χωρίς να υπάρχει μπουλούκι τριγύρω σου. Το 2019 το μπουλούκι ήταν έντονο μέχρι Πικέρμι μη σας πω.

Η διαδρομή είναι εύκολη ή δύσκολη ανάλογα σε τι φάση θα σε βρει. Φέτος με ζόρισαν πολύ οι ανηφορές και κουράστηκα πολύ παρά το PB της διαδρομής που έκανα (3:50) ενώ το 2019 με 3:55 το αισθάνθηκα σαν ευκολάκι.

Υδροδοσία, εφοδιασμός ήταν σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα.

Επεξ/σία από Cygnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όταν θέλετε να βγείτε για τρέξιμο αλλά έχει βροχή/ψιλόβροχο και είναι όλα κάτω βρεγμένα τι κάνετε?

Το λέω από την άποψη των παπουτσιών που όλα από την πάνω πλευρά έχουν ύφασμα για να αναπνέει, και προφανώς μετά από λίγο αρχίζουν και παίρνουν νερά.

Υπάρχει κάποιο κόλπο, κάποιο προστατευτικό που μπαίνει εκεί or something?

Σκέφτηκα να αλείψω βαζελίνη για αδιαβροχοποίηση αλλά δεν ξέρω πως θα είναι το αποτέλεσμα και λυπάμαι τα παπούτσια αν βγουν χάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Όταν θέλετε να βγείτε για τρέξιμο αλλά έχει βροχή/ψιλόβροχο και είναι όλα κάτω βρεγμένα τι κάνετε?

Το λέω από την άποψη των παπουτσιών που όλα από την πάνω πλευρά έχουν ύφασμα για να αναπνέει, και προφανώς μετά από λίγο αρχίζουν και παίρνουν νερά.

Υπάρχει κάποιο κόλπο, κάποιο προστατευτικό που μπαίνει εκεί or something?

Σκέφτηκα να αλείψω βαζελίνη για αδιαβροχοποίηση αλλά δεν ξέρω πως θα είναι το αποτέλεσμα και λυπάμαι τα παπούτσια αν βγουν χάλια

βρες water repellent  ή resistant  ή waterproof παπουτσια,απο πανω ελαφρυ αδιαβροχο

αποκλειεται να μεινεις 100% στεγνος φυσικα ολο και απο καπου θα τον πιεις.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ παπούτσια ειδικά για τρέξιμο έχω ήδη 3 ζευγάρια καινούρια, οπότε δεν βολεύει η λύση να πάρω κιάλλα. Ήλπιζα μήπως υπήρχε κάποιο κόλπο να εφαρμόσω στα υπάρχοντα παπούτσια.

Σκέφτηκα να φορέσω ένα νάυλον γύρω από όλο το παπούτσι σαν κάλτσα αλλά πέρα από το αντιαισθητικό του θέματος δεν πιστεύω ότι θα αντέξει πάνω από 5 λεπτά πριν σκιστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Όταν θέλετε να βγείτε για τρέξιμο αλλά έχει βροχή/ψιλόβροχο και είναι όλα κάτω βρεγμένα τι κάνετε?

Το λέω από την άποψη των παπουτσιών που όλα από την πάνω πλευρά έχουν ύφασμα για να αναπνέει, και προφανώς μετά από λίγο αρχίζουν και παίρνουν νερά.

Υπάρχει κάποιο κόλπο, κάποιο προστατευτικό που μπαίνει εκεί or something?

Σκέφτηκα να αλείψω βαζελίνη για αδιαβροχοποίηση αλλά δεν ξέρω πως θα είναι το αποτέλεσμα και λυπάμαι τα παπούτσια αν βγουν χάλια

Όταν βρέχει περιμένω αν τις ώρες που μπορώ έχει κάποιο άνοιγμα ο καιρός και πάω αλλιώς δεν βγαίνω. Σε περίπτωση που με πιάσει εν ώρα τρεξίματος δεν σταματάω ποτέ εκτός και αν ρίχνει κροκόδειλους. Ορισμένες εταιρείες νομίζω η Nike στα σίγουρα βγάζει τα καλά της μοντέλα πχ Pegasus και με προστασία βροχής και τα ονομάζει Shield πχ Nike pegasus 36 Shield. Γνωστός μου τα έχει δοκιμάσει και σε ψιλή βροχή κάνουν δουλειά καλή. Αρνητικό μου ανέφερε ότι τις ζεστές μέρες δεν φοριούνται γιατί σκάει το πόδι - δεν αναπνέει το παπούτσι. Στην ουσία πρέπει να το έχεις σαν extra ζευγάρι. Εγώ επειδή μένω βόρεια Ελλάδα (Πτολεμαΐδα - Φλώρινα) και υπάρχουν αρκετές μέρες με χιόνια και δεν γίνεται να σταματήσω προπόνηση πχ για δύο εβδομάδες κάνω προπόνηση σε άσφαλτο εδώ και χρόνια με την δοκιμασμένη λύση των  Salomon Speedcross τα αδιάβροχα. Ιδανική λύση δεν είναι αλλά από το καθόλου τρέξιμο την προτιμώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορα διαδρομου 3 Δεκεμβεριου φετος σπιτι καλα τη βγαλαμε παρολο το πολυ κρυο εξω οπως και η καπνα απο τα ξυλα που καιει ο κοσμος τεραστια ευκολια ο διαδρομος. 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2021 στις 12:51 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Χμμ παπούτσια ειδικά για τρέξιμο έχω ήδη 3 ζευγάρια καινούρια, οπότε δεν βολεύει η λύση να πάρω κιάλλα. Ήλπιζα μήπως υπήρχε κάποιο κόλπο να εφαρμόσω στα υπάρχοντα παπούτσια.

Σκέφτηκα να φορέσω ένα νάυλον γύρω από όλο το παπούτσι σαν κάλτσα αλλά πέρα από το αντιαισθητικό του θέματος δεν πιστεύω ότι θα αντέξει πάνω από 5 λεπτά πριν σκιστεί

Αν δεν θες να πάρεις άλλα, κοιτάς για σπρέι αδιαβροχοποίησης. Δεν είναι μόνιμη λύση, όμως. Θέλει πέρασμα κάθε τόσο. Ειδάλλως, κρατάς όσα έχεις για στεγνό καιρό, και επενδύεις σε κάτι αδιάβροχο για τις βροχερές ημέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2021 στις 11:51 ΠΜ, cthulhucarbide είπε

Χμμ παπούτσια ειδικά για τρέξιμο έχω ήδη 3 ζευγάρια καινούρια, οπότε δεν βολεύει η λύση να πάρω κιάλλα. Ήλπιζα μήπως υπήρχε κάποιο κόλπο να εφαρμόσω στα υπάρχοντα παπούτσια.

Σκέφτηκα να φορέσω ένα νάυλον γύρω από όλο το παπούτσι σαν κάλτσα αλλά πέρα από το αντιαισθητικό του θέματος δεν πιστεύω ότι θα αντέξει πάνω από 5 λεπτά πριν σκιστεί

Απλα βγες για τρέξιμο με βροχη και μην σε νοιαζει. 

Μετα απο 1-2 φορές δεν θα σε απασχολει το οτι βρέχονται τα παπουτσια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...