Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
34 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τα Adidas είναι πολύ στενά για το δικό μου πόδι.

Τα άλλα δύο δεν τα έχω δοκιμάσει, νομίζω δεν έχουν και επίσημες αντιπροσωπίες.

Update : Τα Hoka είναι για κοντούς για να παίρνουν ύψος;

Φαντάσου εγώ με 1.93 ύψος να φορέσω παπούτσια με 4 εκατοστά πάχος σόλας πόσο γελοίος θα φαίνομαι!

ΛΟΛ

ΤΟ Hoka ειναι για χοντρους.. Περα απο την πλακα, Τα Hoka ειναι πουπουλο και εχουν καλη απορρόφηση κραδασμων, ιδανικά για αυτούς που γράφουν χιλιόμετρα στο δρόμο. 
Εν τω μεταξυ αυτο το πράγμα που έχουμε δεν το κατάλαβα ποτε, μας νοιάζει πως θα δείχνουμε και οχι αν ειναι καλό ή οχι για αυτό που το θέλουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

ΤΟ Hoka ειναι για χοντρους.. Περα απο την πλακα, Τα Hoka ειναι πουπουλο και εχουν καλη απορρόφηση κραδασμων, ιδανικά για αυτούς που γράφουν χιλιόμετρα στο δρόμο. 
Εν τω μεταξυ αυτο το πράγμα που έχουμε δεν το κατάλαβα ποτε, μας νοιάζει πως θα δείχνουμε και οχι αν ειναι καλό ή οχι για αυτό που το θέλουμε

Πρέπει να είσαι 1.93 για να το καταλάβεις.

Σε αυτό το ύψος δεν σε παίρνει να φαίνεσαι πιο ψηλός.

Είναι πολύ άχαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Πρέπει να είσαι 1.93 για να το καταλάβεις.

Σε αυτό το ύψος δεν σε παίρνει να φαίνεσαι πιο ψηλός.

Είναι πολύ άχαρο.

Στο Ioannina Lake Run  ένας τύπος έτρεξε ντυμένος με νυφικό,σε άλλο αγώνα έχω δει εμφάνιση σαουδάραβα, εσύ μάλλον δεν είσαι 100% συνειδητοποιημένος δρομέας για να σε νοιάζει περισσότερο η εμφάνιση από την ουσία του τρεξίματος.

Θα φόραγα τα ασχημότερα παπούτσια του κόσμου που θα τα απέρριπταν όλοι οι άλλοι αρκεί εμένα να με βόλευαν.

23 ώρες πριν, Jorvik είπε

Συγχαρητηρια Opera. 

Υγ. να δω εγω ποτε θα τολμησω διαδρομη ανω των 10χλμ......

Αν το θες θα το κάνεις ανεβάζοντας σταδιακά τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα,το σώμα προσαρμόζεται αλλά χρειάζεται χρόνος και κόπος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

εχω ενα μπουφανακι λεπτο οταν το χρησιμοποιω στο τρεξιμο να φοραω κοντομανικο απο μεσα ή να ειμαι γυμνος?

Πάντα είναι καλύτερο να ζεσταίνεσαι λίγο παρά να κρυώνεις,αλλά είναι και πρακτικό το θέμα αν δε φοράς τεχνικό μπλουζάκι από μέσα δε θα κάνεις σωστή αποβολή ιδρώτα και θα πρέπει να πλένεις κάθε φορά το μπουφανάκι αντί απλά να αλλάζεις t-shirt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, opera είπε

Πάντα είναι καλύτερο να ζεσταίνεσαι λίγο παρά να κρυώνεις,αλλά είναι και πρακτικό το θέμα αν δε φοράς τεχνικό μπλουζάκι από μέσα δε θα κάνεις σωστή αποβολή ιδρώτα και θα πρέπει να πλένεις κάθε φορά το μπουφανάκι αντί απλά να αλλάζεις t-shirt.

ζεσταινομαι όταν φοράω κοντομάνικο μπλουζακι και ιδρώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως ο καθένας πρέπει να ντύνεται έτσι ώστε να νιώθει άνετα στο τρέξιμο του. Εγώ για παράδειγμα τρέχω πάντα με αμάνικο και σορτς. Ακόμα και 0 βαθμούς Δεκέμβρη μήνα. Αν φορέσω κάτι παραπάνω μετά από λίγο με ενοχλεί υπερβολικά. Οπότε γενικά νομίζω υπάρχουν κάποιοι κανόνες για το πως να ντυθείς αλλά ο καθένας έχει διαφορετικές θερμοκρασίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι δα, παντα ισοθερμικο κατασαρκα προσωπικα, χειμωνα/καλοκαιρι,

το χειμωνα απο πανω βαμβακερη μπλουζα και αντιανεμικο ψιλο μπουφανακι,

ας εχει και 0 βαθμους,

επισης, παιζει σκουφος/μπαλακλαβα, κασκολ και γαντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, opera είπε

Αν το θες θα το κάνεις ανεβάζοντας σταδιακά τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα,το σώμα προσαρμόζεται αλλά χρειάζεται χρόνος και κόπος.

Ειναι στους επομενος στοχους. Λογικα θα τολμησω ενα 20αρι τον δεκεμβρη στον δρομο μαρμαρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Εγώ νομίζω πως ο καθένας πρέπει να ντύνεται έτσι ώστε να νιώθει άνετα στο τρέξιμο του. Εγώ για παράδειγμα τρέχω πάντα με αμάνικο και σορτς. Ακόμα και 0 βαθμούς Δεκέμβρη μήνα. Αν φορέσω κάτι παραπάνω μετά από λίγο με ενοχλεί υπερβολικά. Οπότε γενικά νομίζω υπάρχουν κάποιοι κανόνες για το πως να ντυθείς αλλά ο καθένας έχει διαφορετικές θερμοκρασίες. 

αν δεν φορας τιποτα απο μεσα υποαρχει περιπτωση να κρυωσεις ή αν φορας κοντομανικο και ιδρωσεις εχεις πιθανοτητες να κρυωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis98 είπε

αν δεν φορας τιποτα απο μεσα υποαρχει περιπτωση να κρυωσεις ή αν φορας κοντομανικο και ιδρωσεις εχεις πιθανοτητες να κρυωσεις?

Δεν έχω κρυώσει ποτέ. Εμένα το πρόγραμμα μου είναι να πάω εκεί που θα τρέξω να βγάλω ότι ρούχα φοράω αν είναι χειμώνας και να μείνω με αμάνικο και σορτς και όταν τελειώσω να αλλάξω μια φανέλα, να βάλω κάποια ρούχα και να επιστρέψω πάλι σπίτι. Κάποιες φορές μπορεί να βάλω και ένα κολάν από μέσα μέχρι το γόνατο αν έχω συγκαεί. 

Από εκεί και πέρα εγώ και όταν πηγαίνω για snowboard φοράω μπότες, σαλοπετα, φανέλα μπουφάν και γάντια. Οταν οι φίλοι που πάω μαζί φοράνε ισοθερμικά, διπλές κάλτσες, μπλούζες πάνω από φανέλες και σκουφί. 

Γιαυτό έγραψα και παραπάνω πως ο καθένας έχει τις δικές του θερμοκρασίες και θα πρέπει να ντύνεται όπως αισθάνεται άνετα για να έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Δεν έχω κρυώσει ποτέ. Εμένα το πρόγραμμα μου είναι να πάω εκεί που θα τρέξω να βγάλω ότι ρούχα φοράω αν είναι χειμώνας και να μείνω με αμάνικο και σορτς και όταν τελειώσω να αλλάξω μια φανέλα, να βάλω κάποια ρούχα και να επιστρέψω πάλι σπίτι. Κάποιες φορές μπορεί να βάλω και ένα κολάν από μέσα μέχρι το γόνατο αν έχω συγκαεί. 

Από εκεί και πέρα εγώ και όταν πηγαίνω για snowboard φοράω μπότες, σαλοπετα, φανέλα μπουφάν και γάντια. Οταν οι φίλοι που πάω μαζί φοράνε ισοθερμικά, διπλές κάλτσες, μπλούζες πάνω από φανέλες και σκουφί. 

Γιαυτό έγραψα και παραπάνω πως ο καθένας έχει τις δικές του θερμοκρασίες και θα πρέπει να ντύνεται όπως αισθάνεται άνετα για να έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα. 

αυτα ισχυουν οταν βρεχει ή και φυσαει?

οταν σταματας λογω κουρασης ντυνεσαι αμεσως και οταν ξεκινας παλι τα βγαζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

αυτα ισχυουν οταν βρεχει ή και φυσαει?

οταν σταματας λογω κουρασης ντυνεσαι αμεσως και οταν ξεκινας παλι τα βγαζεις?

Και στην βροχή και στον αέρα ναι. Κάποιες φορές που έχω τρέξει με βροχή μετά την προπόνηση έφυγα καπάκι. Γενικα περπατάω λίγο να πεσουν οι παλμοί μερικές διατάσεις, ντύνονται και φεύγω. 

Όταν πηγαίνω ναι βγάζω τα ρούχα κατευθείαν διατάσεις λίγο ζέσταμα και ξεκινάω. Στα πρώτα μέτρα λίγο κρυώνω μετά έρχομαι σε φυσιολογική θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και είμαστε καμπόσοι, δεν μαζευόμαστε σιγά σιγά και σε κάποια πλατφόρμα να τα λέμε και εκεί και να σχολιάζουμε τις προπονήσεις μας;

Τα δικά μου προφίλ σε Garmin Connect και Strava

Επεξ/σία από unforgiven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...