Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
10 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Γενικά δεν έχω ρολόι. Θέλω να πάρω ένα που να το φοράω κάθε μέρα. Το 220 τότε το είχα πάρει με μοναδικό γνώμονα το τρέξιμο συν του ότι το φορούσα μόνο στις προπονήσεις. Τώρα θέλω να πάρω ένα πιο όμορφο, αν είναι δυνατόν να έχει μνήμη για να βάλω μουσική να μην κουβαλάω κινητό και όσο για το budget δίνω μέχρι 400-450. Απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος εμπειρία που είχε από ένα τέτοιο ρολόι σε αυτό το εύρος τιμής. 

Ειχα παλία το 210 και πλέον εχω 735XT & Venu. Το πρωτο ειναι τριαθλητικό και σε εμφάνιση εναι περισσότερο σαν να φοράς ενα απλό ρολόι ενω το Venu εχει όλα οσα εχει το 735ΧΤ, εκτός οτι δεν κάνει για κολύμπι στη θάλασσα, και επίσης έχει touch screen, μουσική, περισσότερους αισθητήρες και ειναι πιο κομψο ώστε να το βάλεις και σε μια πιο επίσημη βραδιά. Για μενα δες κατι σε Garmin Fenix, Venu (to Vivoactive 4 ειναι ουσιαστικα ιδιο με το Venu απλα το τελευταιο εχει καλυτερη οθονη). 

10 ώρες πριν, giorgos pliakos είπε

Tα 400 με 450 ειναι ΠΟΛΛΑ λεφτα  φιλε ,,χωρις να θελω να σε προσβαλω  μιας και δεν ξερω τις αναγκες σου  

Ακομα και οι elite που τρεχουν μαραθωνιο δεν νομιζω να εχουν δωσει τοσα χρηματα 

Αυτο ξέρεις οτι δεν εχει καμια σχεση με το ερώτημα του ε; Επισης οι elite δεν πληρωνουν τιποτα οποτε εχουν οτι τους δινουν. Τα λεφτα μπορει να ειναι πολλα για την δικη σου τσεπη οχι για τη δικη του. Επισης ειμαι σιγουρος οτι αν ηξερα που χαλας τα λεφτα σου θα μπορουσα να σου πω σιγουρα 2-3 πραγματα που θα μπορουσα να πω "ειναι πολλα τα λεφτα φιλε" με βαση την δικη μου οπτικη που προφανως και δεν εχει καμια σημασια γιατι σαρεσει να δινεις τα λεφτα σου σε αυτο , οτι και αν ειναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο και το venu και το vivoactive. Θα είναι δύσκολη η επιλογή τελικά. Θα πάω από Δευτέρα egalaxy να τα δω και από κοντά να έχω καλύτερη άποψη. Με βοηθήσατε πάντως γιατί θα πάω έχοντας κάποια μοντέλα στο μυαλό μου. Τώρα που είδα fenix βέβαια νομίζω είναι το πιο όμορφο από όλα και το πιο ολοκληρωμένο. 

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μιας και έχω περάσει από τις μεγάλες εταιρείες με αθλητικά ρολόγια, θα σου έλεγα να δεις και το καινούργιο Suunto 7. Είχα Suunto το ambit 3 και τώρα έχω το garmin 945. Στα μάτια μου, τα Suunto μου φαίνονται πιο ποιοτικά. Βέβαια και τα νέα polar είναι πολύ ωραια και νομίζω ποιοτικά αν κρίνω από το μ400 αλλά χάνουν λίγο σε συνδεσιμότητα μιας και λες ότι θα το έχεις για κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 απο εμενα για Suunto (εχω το ambit2).

Και πιο ποιοτικα ειναι (made in Finland) και νομιζω οτι ειανι αυτα που μπορεις να φορεσεις πιο ανετα και στην καθημερινη σου ζωη, στο γραφειο κλπ. Ειναι ας το πουμε, πιο κυριλε απο τα αλλα.

Εγω το πηρα απο ebay χριστουγεννα 2013 και ειναι ακομα σκυλι. Και απο το 16 17 το φοραω καθημερινα, γραφειο, γυμναστηριο, σκι, ποτο κολυμβηση παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να το φοράς εκτός τρεξίματος, θα σου πρότεινα να δεις και την σειρά της amazfit. Είναι ωραίο εμφανισιακά & βολεύει άπειρα η οθόνη always-on. Αλλάζει και πολύ εύκολα λουράκι άμα θες κάτι πιο κυριλέ για έξω (το pace που είχα αυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μετά από 2,5 χρόνια συστηματικού εξαήμερου περπατήματος, τις τελευταίες 15 μέρες άρχισα να τρεχω στον δρόμο στην αρχή με αρκετές στάσης σιγά σιγά κατάφερα να μην σταματώ στα ενδιάμεσα, σήμερα κατάφερα να διανύσω μια απόσταση 2.500 μέτρων σε 17 λεπτά , κάθε μέρα προσπαθώ να πάω και 100 μετρά και ποιο μακριά με απώτερο στόχο να μπορέσω να διανύσω 5.000- 5.500 μετρά σε 30 λεπτά , αυτό που θέλω να ρωτήσω τους φίλους εδώ που τρέχouν συστηματικά αν η μέχρι τώρα απόσταση που έχω διανύσει σε σχέση με τον χρόνω είναι καλή για κάποιον με την δική μου ηλικία 45 χρονών, κιλών(117)  και ύψους (1.79) .

Επίσης αν έχετε να προτείνεται κανένα καλό παπούτσι για τρέξιμο.

Επεξ/σία από ebola75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε να προτεινετε καποιο καλο app που να εχει run workouts; να απευθεινετε σε αρχαριο και να εχει σαν σκοπο μια αρχικη καθοδηγηση στις προπονησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ebola75 είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μετά από 2,5 χρόνια συστηματικού εξαήμερου περπατήματος, τις τελευταίες 15 μέρες άρχισα να τρεχω στον δρόμο στην αρχή με αρκετές στάσης σιγά σιγά κατάφερα να μην σταματώ στα ενδιάμεσα, σήμερα κατάφερα να διανύσω μια απόσταση 2.500 μέτρων σε 17 λεπτά , κάθε μέρα προσπαθώ να πάω και 100 μετρά και ποιο μακριά με απώτερο στόχο να μπορέσω να διανύσω 5.000- 5.500 μετρά σε 30 λεπτά , αυτό που θέλω να ρωτήσω τους φίλους εδώ που τρέχouν συστηματικά αν η μέχρι τώρα απόσταση που έχω διανύσει σε σχέση με τον χρόνω είναι καλή για κάποιον με την δική μου ηλικία 45 χρονών, κιλών(117) και ύψους (1.79) .

Επίσης αν έχετε να προτείνεται κανένα καλό παπούτσι για τρέξιμο.

Καλά είναι φίλε για αρχή. Ένας "μέσος" χρόνος είναι τα 6 λεπτά το χιλιόμετρο.

Δες τα Asics Nimbus, αλλά πρώτα απ' όλα δες τον πρηνισμό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, lemourios92 είπε

45min συνεχόμενο τρέξιμο και απόσταση 7,3χλμ είναι καλά;

Νορμάλ είναι. Από εκεί και πέρα ανάλογα την ηλικία, τα κιλά σου, τη φυσική σου κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Νορμάλ είναι. Από εκεί και πέρα ανάλογα την ηλικία, τα κιλά σου, τη φυσική σου κατάσταση.

Συνήθως τρέχω 30 λεπτά /5χλμ. Νορμαλ χωρίς καμία υπεπροσπάθεια. Είμαι 27χρονών 1.83 90κιλά ψιλοφιτ γιατί έκανα functional. Δεν έχω κάποιο στόχο γιατί μόλις αρχίσουν τα γυμ θα επιστρέψω στις προπονήσεις μου εκεί και το να έβαζα τρέξιμο μάλλον υπερβολή θα ήταν. Απλά θέλω να δουλέψω το αερόβιο τώρα που κάθομαι και έχω πάρει 4κιλά θέλω να τα χάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε 30 λεπτά στα 5χμ είναι το ίδιο με 45 λεπτά στα 7,5χμ. Καλά είσαι αν το κάνεις χαλαρά. Ένας "νορμάλ" φυσικής κατάστασης άνθρωπος τόσο το πάει. Χοντρικά μιλάμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα για να ποσταρω, αν όχι πείτε μου.

Ζω Αγγλία και θεωρουμαι extremely vulnerable person με βάση γράμμα της κυβέρνησης. Μέσα για τουλάχιστον 3μηνο.

Στο θέμα μας, αγόρασα έναν καλό θεωρώ διάδρομο, κάνω πιλάτες και αγόρασα (ελαφρια) βάρη για χέρια. Απαγορεύεται να σηκώνω βάρη πάνω από 10 κιλά.

Ο στόχος μου είναι χάσιμο βάρους (όχι από φαγητό, ορμόνες) και toning.

Anyway κάνω εναλλάξ, μια μέρα τρέξιμο διάδρομο (incline 20%) για καμια ώρα, άλλη μέρα Pilates, χέρια, abs etc. 

Κοντά 4 εβδομάδες μέρα έχω δει καλή μείωση βάρους, αλλά υπάρχει ένα θέμα. Τα παντελόνια μου από loose είναι στενά, ειδικά γοφούς. Υπάρχει τρόπος ώστε να μη γίνουν bulky?

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο συχνά τρέχουμε την εβδομάδα; Βασικά να χάσω βάρος θέλω, κάνω βάρος και το σπρώχνω και με τρέξιμο (πήγαινα crossfit αλλά τώρα ξέρετε με τον ιο). Τρέχω 45 λεπτά (7,5 χλμ απόσταση). Είναι καλή η διάρκεια; Έτρεξα χτες και προχτές, να τρέξω και σήμερα ή είναι υπερβολή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...