Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια επειδη θα αγορασω παποθτσια hoka απο το ιντερνετ μπορει καποιος να με βοηθησει με το νουμερο ??

Μεχρι τωρα φορουσα adidas energy boost, solar boost 43 1/3 

To αναλογο σε HOKA ποσο να ειναι ?? εχω ακουσει οτι εχουν στενη γραμμη οποτε σκεφτομαι για 44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 ώρες πριν, billvwrulez είπε

Καλησπερα παιδια επειδη θα αγορασω παποθτσια hoka απο το ιντερνετ μπορει καποιος να με βοηθησει με το νουμερο ??

Μεχρι τωρα φορουσα adidas energy boost, solar boost 43 1/3 

To αναλογο σε HOKA ποσο να ειναι ?? εχω ακουσει οτι εχουν στενη γραμμη οποτε σκεφτομαι για 44

τσεκαρε ποσα cm (JP) ειναι τα adidas που εχεις και παρε το αντιστοιχο JP στα Hoka 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ψάχνω λύση για το κινητό όταν τρέχω. Επειδή είναι μεγάλο (note 9) τη θηκη στο μπράτσο την ξεχνάω. Σκέφτηκα σορτς με τσέπες πίσω οριζόντιες.  Υπάρχουν τέτοια σορτς? Άλλη λύση που προτείνετε? Οι πλαγιές ανοιχτές τσέπες απορρίπτονται λόγω ότι το κινητό μπορεί να φύγει άνετα. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα. Ψάχνω λύση για το κινητό όταν τρέχω. Επειδή είναι μεγάλο (note 9) τη θηκη στο μπράτσο την ξεχνάω. Σκέφτηκα σορτς με τσέπες πίσω οριζόντιες.  Υπάρχουν τέτοια σορτς? Άλλη λύση που προτείνετε? Οι πλαγιές ανοιχτές τσέπες απορρίπτονται λόγω ότι το κινητό μπορεί να φύγει άνετα. 

Ευχαριστώ 

Το μπράτσο γιατί το ξεχνάς? Εγώ εκεί το βάζω με μια θήκη που είχα πάρει πριν χρόνια από ebay και με βολεύει πολύ. Και μένα μεγάλο είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τί έχετε να προτείνετε για παπούτσια για μεγάλες αποστάσεις για πλατύποδα με κότσι; 

Μέχρι στιγμής τρέχω με adidas pure boost τα οποία είναι εξαιρετικά ελαφριά και μαλακά και μου έχουν κάτσει αρκετά καλά αλλά νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι πιο σκληρό για το κότσι..

Ομοιοπαθείς τί έχετε να πείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα. Ψάχνω λύση για το κινητό όταν τρέχω. Επειδή είναι μεγάλο (note 9) τη θηκη στο μπράτσο την ξεχνάω. Σκέφτηκα σορτς με τσέπες πίσω οριζόντιες.  Υπάρχουν τέτοια σορτς? Άλλη λύση που προτείνετε? Οι πλαγιές ανοιχτές τσέπες απορρίπτονται λόγω ότι το κινητό μπορεί να φύγει άνετα. 

Ευχαριστώ 

271.8050.029.1v-1000x1000.jpg

Παρε ενα τσαντακι μεσης για τρεξιμο. Εγω ενα τετοιο χρησιμοποιω με κινητο 6.5ιντσων και δεν εχω κανενα προβλημα. Ουτε νιωθεις οτι φορας τσαντακι και δεν σε ενοχλει στο τρεξιμο.

πχ. https://www.decathlon.com.gr/gr_gr/flask-holder-running-belt-150ml-race-number-en-s323861.html

Επεξ/σία από Jorvik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εγω εχω θηκη για το μπρατσο εχει παρα πολλες σε ιντερνετ  αν δεν δε βολευει δες και σε jumbo   εχει μια θηκη για ποδηλατες που εμενα με βολευει να βαζω κλειδια ,μεσα. Πανε δοκιμασε αν χωρα το κινητο μεσα. αν και δεν νομιζω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα. Ψάχνω λύση για το κινητό όταν τρέχω. Επειδή είναι μεγάλο (note 9) τη θηκη στο μπράτσο την ξεχνάω. Σκέφτηκα σορτς με τσέπες πίσω οριζόντιες.  Υπάρχουν τέτοια σορτς? Άλλη λύση που προτείνετε? Οι πλαγιές ανοιχτές τσέπες απορρίπτονται λόγω ότι το κινητό μπορεί να φύγει άνετα. 

Ευχαριστώ 

Μπορείς να δεις για σορτς με φερμουάρ στις πλαϊνές τσέπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα. Ψάχνω λύση για το κινητό όταν τρέχω. Επειδή είναι μεγάλο (note 9) τη θηκη στο μπράτσο την ξεχνάω. Σκέφτηκα σορτς με τσέπες πίσω οριζόντιες.  Υπάρχουν τέτοια σορτς? Άλλη λύση που προτείνετε? Οι πλαγιές ανοιχτές τσέπες απορρίπτονται λόγω ότι το κινητό μπορεί να φύγει άνετα. 

Ευχαριστώ 

Δες κάτι τέτοιο: https://www.amazon.de/Formbelt®-Laufgürtel-Smartphone-Hüfttasche-Bauchtasche/dp/B0108SMQCI/ref=sr_1_1_sspa?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&crid=17313MMHXKRTC&dchild=1&keywords=flip+belt+running&qid=1590701058&sprefix=Flip+be%2Caps%2C201&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEySjc4SEgxN0paRTQyJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNzU1MzEyMk43S0pHMkRPR0IyUCZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUExMDM3NDcyUjA1QlVSVVAzUDBFJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

έχω 3 τέτοιες ζώνες και σκέφτομαι να πάρω και 4η. Δυστυχώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Έχει κάτι παρόμοιο η compresssport αλλά είναι πιο φαρδιές και ακριβότερες γύρω στα 30 €

Στις 26/4/2020 στις 8:33 ΜΜ, ebola75 είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μετά από 2,5 χρόνια συστηματικού εξαήμερου περπατήματος, τις τελευταίες 15 μέρες άρχισα να τρεχω στον δρόμο στην αρχή με αρκετές στάσης σιγά σιγά κατάφερα να μην σταματώ στα ενδιάμεσα, σήμερα κατάφερα να διανύσω μια απόσταση 2.500 μέτρων σε 17 λεπτά , κάθε μέρα προσπαθώ να πάω και 100 μετρά και ποιο μακριά με απώτερο στόχο να μπορέσω να διανύσω 5.000- 5.500 μετρά σε 30 λεπτά , αυτό που θέλω να ρωτήσω τους φίλους εδώ που τρέχouν συστηματικά αν η μέχρι τώρα απόσταση που έχω διανύσει σε σχέση με τον χρόνω είναι καλή για κάποιον με την δική μου ηλικία 45 χρονών, κιλών(117)  και ύψους (1.79) .

Επίσης αν έχετε να προτείνεται κανένα καλό παπούτσι για τρέξιμο.

Είναι μια καλή αρχή αρκεί να συνεχίσεις να τρέχεις τουλάχιστον 4 φορές τη βδομάδα από 5 χλμ., να κανείς ταυτόχρονα δίαιτα και να μην σταματήσεις. Δυστυχώς το σώμα μετά από ένα διάστημα προσαρμόζεται και θα σου είναι δύσκολο να χάσεις κιλά. Καλό είναι να κανείς και λίγα βάρη διότι η αύξηση μυϊκής μάζας ενισχύει το μεταβολισμό και έχει το λεγόμενο after burn effect, εξακολουθείς δηλαδή να καις θερμίδες και μετά την άσκηση

Στις 19/4/2020 στις 8:52 ΜΜ, Istoselidas είπε

Μιας και βλέπω εδώ αρκετούς δρομείς, ήθελα να ήξερα τι γνώμη έχετε για τα machina της under armour.

Όμορφα αλλά βαριά και πανάκριβα παπούτσια. Αν λ.χ. Τα κατέβαζαν στα 65-70 ευρώ θα τα έπαιρνα. Εξαρτάται για τι τα θες. Βαριά παπούτσια φτηνά και ακριβά έχουν όλες οι εταιρίες λ.χ., η Nike τα infinity react, Pegasus, zoom fly 3, η Adidas τα ultraboost, pulseboost κλπ. Για καθημερινό τρέξιμο μέχρι 15 χλμ.,  κάνουν, ιδίως αν είσαι βαρύς πάνω από 80 κιλά. Για αγώνες 5-10 χλμ., το πολύ όχι εκτός και αν πας μόνο για τη συμμετοχή και δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ο χρόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια! Σκέφτομαι να πάρω ρούχα για τρέξιμο και γενικότερα για άσκηση. Έριξα μια ματιά σε γνωστή οικονομική αλυσίδα αθλητικών ρούχων και έχω κάποιες απορίες. Η βασική είναι το υλικό του t-shirt. Έχει 100 πολυεστέρα και 60% πολυεστέρα - 40% βαμβάκι. Εσείς τι προτείνετε; 

Επίσης μια άλλη ερώτηση , έχω βρει στην ίδια αλυσίδα κάτι κάλτσες για τρέξιμο, που τα μεγέθη είναι 39-41 και 42-44. Στο παπούτσι φοράω 42 - 42,5, όμως έχω δει ότι στις κάλτσες καλύτερο fit μου κάνουν τα μικρότερα νούμερα. Από την εμπειρία σας, πρέπει οι κάλτσες να κάνουν στενή (έστω και οριακά) εφαρμογή ή πιο χαλαρή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Lux Aeterna said:

Γεια! Σκέφτομαι να πάρω ρούχα για τρέξιμο και γενικότερα για άσκηση. Έριξα μια ματιά σε γνωστή οικονομική αλυσίδα αθλητικών ρούχων και έχω κάποιες απορίες. Η βασική είναι το υλικό του t-shirt. Έχει 100 πολυεστέρα και 60% πολυεστέρα - 40% βαμβάκι. Εσείς τι προτείνετε; 

 

μαλλον το 1ο, στο τρεξιμο το βαμβακι ειναι εχθρος μας, μακρυα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει να μου προτείνει κάνεις αθλίατρο-ορθοπεδικό στην Αθήνα;

Έχω εδώ και βδομάδες ενοχλήσεις στο γόνατο, στα πλάγια στη μέσα πλευρά. Το έψαξα λίγο και μπορεί να έχει να κάνει με μηνίσκο αλλά σίγουρα θέλω να το δει και γιατρός. Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς ας στείλει ΡΜ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες και εγω ειμαι σε αναζήτηση τσαντας - σακιδιου πλατης που να μπορω να βαζω κινητο, κλειδια και ενα μπουκαλάκι νερο ή και μια πετσετουλα microfiber. Μέσης δεν με ξετρελάνε κατι λόγω κακης κατανομης του βαρους, περισσότερο θελω κατι που να εφαρμόζει στην πλατη ή το στηθος για να μην ενοχλεί το βάρος του νερου αλλά θα πρέπει να μπορεί να δεθει σε 2 σημεία για να μην κουνιέται. Εχετε τιποτα υποψη; Οσο πιο φθηνό και μικρό τόσο πιο καλα. 

βρισκω αυτό https://www.decathlon.co.uk/2-position-bag-black-id_8325467.html 

* Δεν θελω να εχει σωληνάκι αλλά να μπορω να χωράω ενα μπουκαλάκι νερό για μετα την προπόνηση. 

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 5:09 ΜΜ, naimore είπε

μαλλον το 1ο, στο τρεξιμο το βαμβακι ειναι εχθρος μας, μακρυα..

Εγώ τα αγοράζω όλα 100% βαμβάκι επειδή είναι περισσότερο φιλικό στο δέρμα. Μπορεί να έχει και λίγο ελαστινη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...