Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Lilith19 said:

Τόσο τρέχω περίπου κάθε φορά, 10 km. Γενικά έχω υπόψιν μου τα διάφορα διατροφικά guidelines περί ιδανικής ώρας λήψης υδατανθράκων, πρωτεϊνών κτλ αλλά δεν έχω μπει στον κόπο να ακολουθήσω κάποιο. Τρώω σύμφωνα με την όρεξή μου χωρίς να έχω κάποιο θέμα σε επίπεδο ενέργειας αλλά αναρωτιέμαι μήπως επηρεάζει κι αυτό την διάθεση και την απόδοση.

α.μπορει να εχεις σαν στοχο να κανεις παραπανω km ή αυτα τα 10 να τα κανεις σε πιο δυσκολο terrain πχ βουνο,ανηφορα ή σε λιγοτερο χρονο. Σιγουρα υπαρχουν απειρα guidelines αλλα το βασικο ειναι θες να τα τηρησεις?σκοπευεις σε κατι συγκεκριμενο που υπαρχει καποιος λογος να τα τηρησεις?προσωπικα  προσπαθω να προσεχω γενικοτερα την διατροφη αλλα οχι σε σημειο να μετραω macros κτλ. Πριν απο κατι δυσκολο που μπορει να εχω σαν στοχο απλα προσπαθω σε γενικες γραμμες να βελτιωνω την φυσικη κατασταση και να τρωω πιο σωστα. εχεις επισης τον χρονο να κατσεις να ασχοληθεις με ολα αυτα?θα σου προσφερει κατι ουσιωδες?σιγουρα θα δεις διαφορες αλλα σε νοιαζουν τοσο?οκ αν εχουμε παει μια πιτσα ολοκληρη και παμε για τρεξιμο λογικο να μην αποδιδουμε.  μετα απο καποιο σημειο αμα αρχιζεις να δινεις σημασια σε καθε λεπτομερεια μπορει να εχει 2 αποτελεσματα?

α.να σου αρεσει αυτο που βλεπεις

β.να σου δημιουργησει αγχος ,ενοχες κτλ και να χαλαστεις γενικοτερα με το Hobby τρεξιμο. Δηλαδη καποια στιγμη το hobby να γινει σαν δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Σκέφτομαι να πάρω μια ζώνη μέσης για να χωράει το κινητό μου ωστόσο αυτό είναι το Samsung note 9 που είναι 6.4. Υπάρχει καμία πρόταση από κάποιον που χρησιμοποιεί τέτοια ζωνη. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα τρέξει το 10αρι στον ημιμαραθωνιο μου είχαν δώσει ένα τσαντάκι μέσης πολύ λεπτό που χωράει και μεγάλα κινητά. Για δες μήπως σε βολέψει κάτι τέτοιο. 

20201117_074152.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν κ μετα απο 6,7,εως 10 χιλιομετρα τρεξιμο,τζογκινκ,περπατημα 

τι προτεινετε για γευμα;

πχ

1.πρωτεινη πχ μπουτι κοτοπουλο η μπιφτεκι κλπ

2. με καποιο υδατσνθρακα πχ ρυζι η πατατα η μαυρο ψωμι κλπ

3. σαλατα ? τοματα,μαρουλι κλπ 

4. καποιο φρουτο πχ μπανανα ,μηλο κλπ

νομιζω 10χλμ σε 1ή  1μιση ωρα κλπ

ειναι αρκετη δυνατη προπονηση,

κ ενα μπεργκερ μετα ισως μοιαζει με μεζε.

 

εστιαζω θεωρητικα για λιγοτερες θερμιδες

γιατι αλλιως λυσεις οπως 2,3 τοστ ή μακαρονια με κιμα , 1,2 μπανανες μηλο κλπ ειναι κλασικες συνταγες.

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι απόσταση διανύουν τα πόδια σε σχέση με το σώμα?

Τι εννοώ: Όταν τρέχοντας διανύει κάποιος μια απόσταση 100 μέτρων, το σώμα του έχει μετακινηθεί για συνολικά 100 μέτρα. Όμως το κάθε πόδι επειδή πηγαίνει μπρος πίσω σε σχέση με τον κορμό σε κάθε βήμα, διανύει περισσότερη απόσταση συνολικά.

Ξέρει κανείς πόση είναι η διαφορά αυτή?

Η παρατήρηση έγγειται στο τι διαφορά θα κάνει να δέσεις ένα βαρίδι στην μέση σου, σε σχέση με το να το βάλεις στον αστράγαλο. Στην 2η περίπτωση το βαρίδι θα μετακινείται περισσότερο οπότε θα κουράζει/γυμνάζει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Γνωρίζει κανείς τι απόσταση διανύουν τα πόδια σε σχέση με το σώμα?

Τι εννοώ: Όταν τρέχοντας διανύει κάποιος μια απόσταση 100 μέτρων, το σώμα του έχει μετακινηθεί για συνολικά 100 μέτρα. Όμως το κάθε πόδι επειδή πηγαίνει μπρος πίσω σε σχέση με τον κορμό σε κάθε βήμα, διανύει περισσότερη απόσταση συνολικά.

Ξέρει κανείς πόση είναι η διαφορά αυτή?

Η παρατήρηση έγγειται στο τι διαφορά θα κάνει να δέσεις ένα βαρίδι στην μέση σου, σε σχέση με το να το βάλεις στον αστράγαλο. Στην 2η περίπτωση το βαρίδι θα μετακινείται περισσότερο οπότε θα κουράζει/γυμνάζει περισσότερο

η διαφορά δεν έχει να κάνει με το πόση απόσταση διανύουν, την ίδια απόσταση κάνουν και τα πόδια και το σώμα εκτός αν είσαι καρτούν. η διαφορά γίνεται λόγω μοχλού αρχικά (το ποσό μακρια από ο κέντρο βάρους είναι το βαρίδι) και επειδή στην μια περίπτωση το βαρος δεν επηρεάζει άμεσα την κυρίαρχη κίνηση αλλά απλά προστίθεται στο συνολικό βάρος που έχεις να μετακινήσεις. 

θεωρώ βλακεια το να τρέχει κάποιος με βάρος στον αστράγαλο, αν θες να δυναμώσεις υπάρχουν ασκήσεις. το. να τρέχεις με έξτρα βάρος στο σώμα είναι άλλο πράγμα και υπάρχει λόγος που το κάνεις πχ προετοιμασία για το βουνό 

8 ώρες πριν, peiraiask είπε

πριν κ μετα απο 6,7,εως 10 χιλιομετρα τρεξιμο,τζογκινκ,περπατημα 

τι προτεινετε για γευμα;

πχ

1.πρωτεινη πχ μπουτι κοτοπουλο η μπιφτεκι κλπ

2. με καποιο υδατσνθρακα πχ ρυζι η πατατα η μαυρο ψωμι κλπ

3. σαλατα ? τοματα,μαρουλι κλπ 

4. καποιο φρουτο πχ μπανανα ,μηλο κλπ

νομιζω 10χλμ σε 1ή  1μιση ωρα κλπ

ειναι αρκετη δυνατη προπονηση,

κ ενα μπεργκερ μετα ισως μοιαζει με μεζε.

εστιαζω θεωρητικα για λιγοτερες θερμιδες

γιατι αλλιως λυσεις οπως 2,3 τοστ ή μακαρονια με κιμα , 1,2 μπανανες μηλο κλπ ειναι κλασικες συνταγες.

εξαρτάται το πόση ώρα πριν και μετά. γενικά αυτςς είναι αποστάσεις που δεν χρειάζεται καν να έχεις φάει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Αυτή τη στιγμή σε προσφορά βρίσκεται το Polar Vantage M στα 150 ευρώ.

Αξίζει η τιμή του; Είναι γενναία η προσφορά;

Επίσης απ'ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του έχει και λειτουργίες για άλλα αθλήματα πέρα από τα αερόβια.

Συνδέεται με κάποιο App στο Android; Θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου το κινητό μου ή περνάω τις πληροφορίες αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Spect~ είπε

μετα απο καιρο..2.JPG.d6d17693cfd41a177b93ed936276a6b8.JPG

μπραβο. 20 χλμ!πω! 2 ωρες, 10χλμ την ωρα! προπονηση πολυ δυνατη! μακαρι να βρισκονταν μερικοι στο γιουτιουμπ να ανεβαζαν τετοια, κ διατροφη, πχ

ποση πρωτεινη σε σκονη ή κοτα κλπ , βρωμη ?! κλπ τρωνε την εβδομσδα κ για ποσα χλμ .

θεωρω πιο δυσκολη μια πορεια 20χλμ απο 1,5 ωρες βαρη μετριας εντασης.

σε αγγλικα υπαρχουν τετοιοι ελιτ αθλητες, αλλα στα ελληνικα δεν ξερω πολλους τετοιυς δρομεις.

μπραβο κ παλι.

αμα ρωτησω σε ενα λεωφορειο ποσο να περπαταω, οι πιο πολυ ισως πουν 40 με 80 λεπτα τη μερα εισαι πολυ οκ.

οπως ειχε πει ενας καλλιτεχνης καμαρωτα ...περπαταω καθε μερα 5χλμ.

αν εβλεπε την 20αρα πορεια τι θα ελεγε...ισως..

ααα,δεν ειμαι βλαχος να βοσκαω τα προβατα ολη μερα στα χωραφια..

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2020 στις 7:17 ΠΜ, Spect~ είπε

η διαφορά δεν έχει να κάνει με το πόση απόσταση διανύουν, την ίδια απόσταση κάνουν και τα πόδια και το σώμα εκτός αν είσαι καρτούν. η διαφορά γίνεται λόγω μοχλού αρχικά (το ποσό μακρια από ο κέντρο βάρους είναι το βαρίδι) και επειδή στην μια περίπτωση το βαρος δεν επηρεάζει άμεσα την κυρίαρχη κίνηση αλλά απλά προστίθεται στο συνολικό βάρος που έχεις να μετακινήσεις. 

θεωρώ βλακεια το να τρέχει κάποιος με βάρος στον αστράγαλο, αν θες να δυναμώσεις υπάρχουν ασκήσεις. το. να τρέχεις με έξτρα βάρος στο σώμα είναι άλλο πράγμα και υπάρχει λόγος που το κάνεις πχ προετοιμασία για το βουνό 

 

Χμ δεκτόν για την συνολική απόσταση.

Η ιδέα μου ξεκινάει με το ότι κάποιος μπορεί να έχει πρόβλημα/ευπάθεια στα γόνατα οπότε δένει βάρος στους αστραγάλους και όχι στην μέση για να μην τα φορτίσει παραπάνω. Ο σκοπός δεν είναι να μεγαλώσει την δύναμη για να πάει πχ στο βουνό, αλλά να κουράζεται πιο πολύ ο οργανισμός από καρδιοαναπνευστική άποψη.

Έχοντας περπατήσει λίγο στο σπίτι με βάρος στον αστράγαλο διαπίστωσα ότι ακόμα και μικρό βάρος πχ 1,5 κιλό έκανε το περπάτημα πολύ πιο δύσκολο σε σχέση με το να το κράταγα στο χέρι. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Χμ δεκτόν για την συνολική απόσταση.

Η ιδέα μου ξεκινάει με το ότι κάποιος μπορεί να έχει πρόβλημα/ευπάθεια στα γόνατα οπότε δένει βάρος στους αστραγάλους και όχι στην μέση για να μην τα φορτίσει παραπάνω. Ο σκοπός δεν είναι να μεγαλώσει την δύναμη για να πάει πχ στο βουνό, αλλά να κουράζεται πιο πολύ ο οργανισμός από καρδιοαναπνευστική άποψη.

Έχοντας περπατήσει λίγο στο σπίτι με βάρος στον αστράγαλο διαπίστωσα ότι ακόμα και μικρό βάρος πχ 1,5 κιλό έκανε το περπάτημα πολύ πιο δύσκολο σε σχέση με το να το κράταγα στο χέρι. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον

λογικο γιατι η κινηση γινεται απο τα ποδια και οχι απο τα χερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/11/2020 στις 12:43 ΜΜ, tonkpils είπε

Καλημέρα. Αυτή τη στιγμή σε προσφορά βρίσκεται το Polar Vantage M στα 150 ευρώ.

Αξίζει η τιμή του; Είναι γενναία η προσφορά;

Επίσης απ'ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του έχει και λειτουργίες για άλλα αθλήματα πέρα από τα αερόβια.

Συνδέεται με κάποιο App στο Android; Θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου το κινητό μου ή περνάω τις πληροφορίες αργότερα;

περι μεγεθους, μερικες μαρκες οταν λενε Μ εννοουν...60 ,65 κιλα !?

δηλαδη δεν χωραει εσωτερικο 2ο ρουχο  η φαγωμενος κ με νερα

εδω xl σορτς,φουτερ κ μερικες μαρκες δεν χωρανε

το χειμωνα που βαζω ενδιαμεσα ρουχα

ισως γιαυτο τα δινουν 100 ευρω πιο φτηνα; δεν ξερω

Επεξ/σία από peiraiask
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα το αυγκεκριμενο 

Έχει καλή τιμή αλλά ειχει οθόνη αφής που δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει οταν τρέχεις. Με ιδρώτα κτλ. Συνδέετε με την εφαρμογή polar flow,που είναι μια χαρά κ προπονητικα πλάνα και όλα τα καλά

Έχει gps  οπότε δεν κουβαλάς το κινητό 

Αν θες κάτι απλό δες σε προσφορά από την sience tecnologies eshop έχει πρόσφατα στα 99 ευρώ το ,m400 με gps ίσως είναι το m300)δεν θυμάμαι καλά τώρα..μαζί με την ζώνη παλμων 

Στις 27/11/2020 στις 12:43 ΜΜ, tonkpils είπε

Καλημέρα. Αυτή τη στιγμή σε προσφορά βρίσκεται το Polar Vantage M στα 150 ευρώ.

Αξίζει η τιμή του; Είναι γενναία η προσφορά;

Επίσης απ'ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του έχει και λειτουργίες για άλλα αθλήματα πέρα από τα αερόβια.

Συνδέεται με κάποιο App στο Android; Θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου το κινητό μου ή περνάω τις πληροφορίες αργότερα;

Στις 27/11/2020 στις 12:43 ΜΜ, tonkpils είπε

Καλημέρα. Αυτή τη στιγμή σε προσφορά βρίσκεται το Polar Vantage M στα 150 ευρώ.

Αξίζει η τιμή του; Είναι γενναία η προσφορά;

Επίσης απ'ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του έχει και λειτουργίες για άλλα αθλήματα πέρα από τα αερόβια.

Συνδέεται με κάποιο App στο Android; Θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου το κινητό μου ή περνάω τις πληροφορίες αργότερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...