Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμά ή εφαρμογή για εκγύμναση ποδιών προκειμένου να έρθουν σε καλή κατάσταση για τρέξιμο μετά από 2 χρόνια αποχή απ το τρέξιμο λόγω ευπάθειας στο γόνατο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άρχισε να περπατάς σε σταθερό ρυθμό κατ'αρχήν (λίγο πιο γρήγορο απ' το κανονικό σου περπάτημα) και κατά προτίμηση σε ίσιο μέρος, όχι ανηφόρες κατηφόρες αν είναι δυνατόν. Κάντο αυτό μια εβδομάδα από μία ώρα και μετά άρχισε συνδυασμό χαλαρού τζόγκιν και περπατήματος όταν κουράζεσαι πάλι σε ίσιο μέρος.

Σιγά σιγά θα μπεις στο ρυθμό, μην ζορίζεσαι γιατί και ευπάθεια να μην είχες οι κράμπες και τα πιασίματα παραμονεύουν αν είσαι αγύμναστος. Σιγά σιγά ανεβαίνεις. Κανα άνοιγμα-τέντωμα ποδιών χαλαρή γυμναστική δηλαδή μόλις ζεσταθούν τα πόδια, όχι κρύος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 
Όλα αυτά τα έχω κάνει και τα κάνω για 3+ μήνες. Έχω ξεκινήσει πλέον και τρέξιμο 2-3 χλμ χωρίς πρόβλημα ή κάποια ιδιαίτερη κούραση καθώς γενικά γυμνάζομαι. 
Απλά θέλω να το γυμνάσω για να νιώθω εγώ πιο ασφαλής (αλλά και γιατί ήταν οδηγία του γιατρού) προκειμένου να ανέβω χλμ . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, kid είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 
Όλα αυτά τα έχω κάνει και τα κάνω για 3+ μήνες. Έχω ξεκινήσει πλέον και τρέξιμο 2-3 χλμ χωρίς πρόβλημα ή κάποια ιδιαίτερη κούραση καθώς γενικά γυμνάζομαι. 
Απλά θέλω να το γυμνάσω για να νιώθω εγώ πιο ασφαλής (αλλά και γιατί ήταν οδηγία του γιατρού) προκειμένου να ανέβω χλμ . 
 

καθισματα, προβολες, ισομετρικες. αυτα τα 3 κανε και θα σαι κομπλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κάνω αυτά σχεδόν καθημερινά αλλά για ψυχολογικούς λόγους δε νιώθω ότι αρκεί γι αυτό έψαχνα κάτι πιο συγκεκριμένο και οργανωμένο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, kid είπε

Τα κάνω αυτά σχεδόν καθημερινά αλλά για ψυχολογικούς λόγους δε νιώθω ότι αρκεί γι αυτό έψαχνα κάτι πιο συγκεκριμένο και οργανωμένο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

μην τρελαινεσαι .. Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να τραυματιστεις απο υπερπροπονηση παρα απο αδυναμα ποδια, ειδικα αφου κανεις και ασκησεις για δυναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε αλλά στο αρχικό σου μήνυμα έλεγες είσαι σε γενική αποχή για 2 χρόνια και μετά είπες πως κάνεις ήδη τρέξιμο 3 μήνες και άλλες ασκήσεις...

Τέλος πάντων, εφόσον έχεις 3 μήνες είσαι σε καλό δρόμο, απλώς ανέβασε ένταση σιγά σιγά σε αυτά που κάνεις.

Πρόγραμμα δεν βγάζουμε εδώ, γενικές χρήσιμες πληροφορίες ναι.

Όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια, κάνε μια συνδρομή και πας εκεί για τα περαιτέρω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vision είπε

Συγνώμη φίλε αλλά στο αρχικό σου μήνυμα έλεγες είσαι σε γενική αποχή για 2 χρόνια και μετά είπες πως κάνεις ήδη τρέξιμο 3 μήνες και άλλες ασκήσεις...

Τέλος πάντων, εφόσον έχεις 3 μήνες είσαι σε καλό δρόμο, απλώς ανέβασε ένταση σιγά σιγά σε αυτά που κάνεις.

Πρόγραμμα δεν βγάζουμε εδώ, γενικές χρήσιμες πληροφορίες ναι.

Όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια, κάνε μια συνδρομή και πας εκεί για τα περαιτέρω.  

Αποχή για 2 έτη είχα. Το ότι κάνω ασκήσεις 3 μήνες και ελαφριά μικρά τρεξιματάκια δεν το αναιρεί. Προσπαθώ να επανέλθω..
Τέλος δε ζήτησα να μου βγάλει κάποιος πρόγραμμα εξειδικευμένο ή προσωποποιημένο. Ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμά ή εφαρμογή απ' αυτά που πολλές φορές συναντάμε στο διαδίκτυο . 
Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περιπου 30ευρω εχει το xiaomi band 5.

διαβασα κριτικες , βλεπω μετραει παλμους, αποσταση,υπνο κλπ.

στα 50 ευρω εχει smartwatch κ με gps.

υπαρχει ειδικο τοπικ για fitness trackers?

15 ώρες πριν, kid είπε

Αποχή για 2 έτη είχα. Το ότι κάνω ασκήσεις 3 μήνες και ελαφριά μικρά τρεξιματάκια δεν το αναιρεί. Προσπαθώ να επανέλθω..
Τέλος δε ζήτησα να μου βγάλει κάποιος πρόγραμμα εξειδικευμένο ή προσωποποιημένο. Ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμά ή εφαρμογή απ' αυτά που πολλές φορές συναντάμε στο διαδίκτυο . 
Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

εχει πολλα βιντεο στο δικτυο.

λενε να γινονται ασκησεις ενδυναμωσης σε ολες τις κατευθυνσεις στο γονατο. οχι μονο περπατημα.

πρακτικα, πολλοι αθλητες εχουν προβληματα στα 40,50,60 ειδικα αν εκαναν 60,80 χλμ τη βδομαδα κλπ.

τα γονατα αντεχουν πολυ, μεχρι τα γεραματα, αλλα .

κυριως ηπιες ενοχλησεις,

υποφερτες,που κορυφωνονται 

κυριως κατα τους αγωνες, οχι αδυναμια βαδισης 1,2 χλμ ή να κανουν ενεσεις κορτιζονη οπως  μερικοι στα 80

ή κλειδωματα ή μηνισκο κλπ.

εχω 2 γνωστους που εκαναν επεμβαση στο γονατο κ ειδαν την υγεια τους, 

αλλα ηταν 50,60 ετων κ ειχαν μεγαλο προβλημα. 

αφου σου ειπε ο γιατρος να το παλεψεις , καλο θα ηταν να το κανεις.

γενικα οπως ολες οι αρθρωσεις,

θελουν κινηση, σε υποφερτα πλαισια

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 10:53 ΜΜ, peiraiask είπε

πριν κ μετα απο 6,7,εως 10 χιλιομετρα τρεξιμο,τζογκινκ,περπατημα 

τι προτεινετε για γευμα;

πχ

1.πρωτεινη πχ μπουτι κοτοπουλο η μπιφτεκι κλπ

2. με καποιο υδατσνθρακα πχ ρυζι η πατατα η μαυρο ψωμι κλπ

3. σαλατα ? τοματα,μαρουλι κλπ 

4. καποιο φρουτο πχ μπανανα ,μηλο κλπ

νομιζω 10χλμ σε 1ή  1μιση ωρα κλπ

ειναι αρκετη δυνατη προπονηση,

κ ενα μπεργκερ μετα ισως μοιαζει με μεζε.

 

εστιαζω θεωρητικα για λιγοτερες θερμιδες

γιατι αλλιως λυσεις οπως 2,3 τοστ ή μακαρονια με κιμα , 1,2 μπανανες μηλο κλπ ειναι κλασικες συνταγες.

 

Έχεις στόχο απώλεια βάρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lilith19 είπε

Έχεις στόχο απώλεια βάρους;

θελω να κανω λιγο μαζεμα.

 

για τρεξιμο βοηθαει κρεας αβγο πρωτεινη κλπ. φρουτα κ υδατανθρακες θελουν προσοχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peiraiask είπε

θελω να κανω λιγο μαζεμα.

Οκ, άρα φρόντισε οι θερμίδες σου να είναι λιγότερες από όσες χρειάζεσαι και όσες καις με την άσκηση. Το πόσο θα το δεις εσύ ανάλογα τον στόχο που έχεις. 

Ακόμα και στα 10 χλμ τρεξίματος, δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο οι ακριβείς ποσότητες πρωτεϊνών, υδατανθράκων και λιπαρών. Σε γενικές γραμμές αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να μην ξεπεράσεις τις θερμίδες που καις, να έχεις ενέργεια πριν την προπόνηση και να κάνεις αναπλήρωση και ενυδάτωση μετά. Αυτό μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους, κάποιους τους βολεύει να τρώνε π.χ. 3 μεγάλα γεύματα όλη τη μέρα, άλλους 2 και 3 σνακ ενδιάμεσα κτλ. Καλό είναι να τηρείς γενικότερα μια σωστή αναλογία υδατανθράκων/πρωτεϊνών/λιπαρών ασχέτως αν είναι προπροπονητικό, μεταπροπονητικό, ή οποιοδήποτε γεύμα και να προέρχονται από ποιοτικές πηγές. Οπότε, φτιάξε το πρόγραμμά σου ανάλογα με τον στόχο σου και τον τρόπο που σε βολεύει να τρως σε πρώτη φάση και στην πορεία βλέπεις χρειαστεί να προσαρμόσεις κάτι διαφορετικά. Και φυσικά αρκετό  νερό!

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ενα χαλαρο 5αρι σημερα σε γηπεδο

 

Screenshot_1.png

μεγιστη ταχυτητα 21 χλμ/ωρα?! μηχανάκι εβαλες μεσα? χαχαχ

μιση ωρα 5 χλμ πολυ καλος χρονος. 

εβαλα το ξιαομι band 3 να μετραει μαζι με gps στο κινητο κ εβαλε 

vo2, αεροβια, αναεροβια κλπ. εχει ενδιαφερον. vo2 κανω σπανια, αναεροβια  κ εντατικη λιγο,

αεροβια πιο συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, peiraiask είπε

μεγιστη ταχυτητα 21 χλμ/ωρα?! μηχανάκι εβαλες μεσα? χαχαχ

μιση ωρα 5 χλμ πολυ καλος χρονος. 

εβαλα το ξιαομι band 3 να μετραει μαζι με gps στο κινητο κ εβαλε 

vo2, αεροβια, αναεροβια κλπ. εχει ενδιαφερον. vo2 κανω σπανια, αναεροβια  κ εντατικη λιγο,

αεροβια πιο συχνα

Με το κινητο ειμαι GPS/LTE ισως να μην ειναι ακριβειας η μεγιστη ταχυτητα η μεση παντως ειναι σιγουρα σωστη μιας και μετραει τα χιλιομετρα ανα ωρα. 24.42 εχω ρεκορ τα 5χλμ χωρις να σταματησω σε δρομο με ανηφορα/κατηφορα. Σημερα ειχα ζακετα για τα πρωτα 2 χλμ και εσκασα παρολο το κρυο μετα εμεινα με κοντομανικο. Ελπιζω να ξανα πεσω κατω απο τα 25 για τα 5χλμ. Παρακατω ειναι αρκετα δυσκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...