Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λες. Για να το αναλύσω θα πω ότι, για να βάλεις πάτους πρέπει να έχεις ένα εντελώς ουδέτερο παπούτσι. Και αυτό γιατί η κάθε εταιρεία έχει άλλο καλούπι, ακόμα και ανάμεσα στην ίδια σειρά από μοντέλο σε μοντέλο. Δεν μπορείς με ένα πάτο να την βγάλεις για πολλά μοντέλα. Σίγουρα μόνο για το πρώτο που θα πάρεις το πατρόν, από τον υπάρχοντα πάτο. 

Επιπρόσθετα διαφωνώ με τον φυσιοθεραπευτη και την τάση ισοπέδωσης που επέδειξε. 

Εν κατακλείδι, απευθύνθηκα στον φίλο και τις διαφορές που έχουν τα 2 μοντέλα που ανέφερε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως που πήγα σε έμπειρο και γνωστό ποδολόγο με 100 πτυχία στον τοίχο και μετά από πελματογράφημα μου έβγαλε συγκεκριμένους πάτους, δεν μου έκανε καμία αναφορά στο τι παπούτσι να χρησιμοποιώ.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να πρόκειται για αμέλεια, αλλά 3 διαφορετικοί ποδολόγοι που έχω μιλήσει δεν μου έχουν πει τίποτα για τύπους παπουτσιών

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MSC3169 είπε

Ξέρεις ότι Nimbus και GT 2000 είναι παπούτσια για εντελώς διαφορετικό πάτημα; Τα πρώτα για ουδέτερο και τα δεύτερα για υπερπρηνισμό;

Εξ αρχής έχεις κάνει ένα μεγάλο λάθος. Δεν ξέρεις τι πάτημα έχεις. Πρέπει να μάθεις τι πάτημα έχεις και μετά να δεις τα αντίστοιχα μοντέλα από όποια εταιρεία σου αρέσει. 

Σωστή παρατήρηση. Δε γνώριζα ότι τα gt2000 είναι για υπερπρηνισμο, η αλήθεια είναι ότι έχω ακριβώς το αντίθετο, μεγάλη καμάρα, πατάω πάντα με το εξωτερικό του ποδιού και η φθορά στα παπούτσια είναι από το κέντρο προς το μικρό δάχτυλο.

Στα nimbus κατέληξα γιατί είδα να προτείνονται σχεδόν παντού ως παπούτσια τρεξίματος για μεγάλα βάρη και διαπλάσεις (είμαι 1.96 και 97 κιλά) και γιατί η προηγούμενη γενιά, η 22, ήταν σε προσφορά στα 115 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον τις τελευταίες μέρες εχω μια απορία σχετικά με την καταγραφή προπονήσεων.. Βλέπω συχνά κάποιοι να καταγράφουν ξεχωριστά τα warm up/ run/ cool down.. Περα απο το στάνταρ που το κάνουν για να φανεί ο γρήγορος ρυθμος στο τρέξιμο οταν θα κάνουν ποστ σε φβ/ινστα, υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Εγω που εχω ξεκινήσει προπόνηση εχω τα παντα μέσα στο ρολοι περασμένα και οταν παω για προπόνηση με ρωταει το ρολοι αν θελω να κανω το προγραμμα της ημέρας ή οχι.. Επίσης, αν και στην κεντρικη σελιδα φαίνετια ο ΜΟ απο ολη την προπονηση αν θελω μπορω να  δω λεπτομέρεις ξεχωριστά ανα τμημα warm up/ run/ cool down..

Το να τα εχω ολα στο ρολοι και να μην χρειαζεται να θυμαμαι τιποτα, να ψαχνω αρχεια κλπ ηταν το καλύτερο που μπορούσα να κανω.. 
Εσείς τι κάνετε; φτιάχνεται Workouts? τα κάνετε ολα χειροκίνητα;

 

ΥΓ: εχω δει άτομο που ακόμη και στο χαλάρωμα μεταξύ intervals έκλεινε το ρολοι για να μην χαλάει ο ρυθμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Λοιπον τις τελευταίες μέρες εχω μια απορία σχετικά με την καταγραφή προπονήσεων.. Βλέπω συχνά κάποιοι να καταγράφουν ξεχωριστά τα warm up/ run/ cool down.. Περα απο το στάνταρ που το κάνουν για να φανεί ο γρήγορος ρυθμος στο τρέξιμο οταν θα κάνουν ποστ σε φβ/ινστα, υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Εγω που εχω ξεκινήσει προπόνηση εχω τα παντα μέσα στο ρολοι περασμένα και οταν παω για προπόνηση με ρωταει το ρολοι αν θελω να κανω το προγραμμα της ημέρας ή οχι.. Επίσης, αν και στην κεντρικη σελιδα φαίνετια ο ΜΟ απο ολη την προπονηση αν θελω μπορω να  δω λεπτομέρεις ξεχωριστά ανα τμημα warm up/ run/ cool down..

Το να τα εχω ολα στο ρολοι και να μην χρειαζεται να θυμαμαι τιποτα, να ψαχνω αρχεια κλπ ηταν το καλύτερο που μπορούσα να κανω.. 
Εσείς τι κάνετε; φτιάχνεται Workouts? τα κάνετε ολα χειροκίνητα;

 

ΥΓ: εχω δει άτομο που ακόμη και στο χαλάρωμα μεταξύ intervals έκλεινε το ρολοι για να μην χαλάει ο ρυθμός

Εγώ τα βάζω όλα, warmup, cooldown, run, ενδιάμεσο περπάτημα σε κάποιες προπονήσεις, HR zones κτλ. Όπως λες μπορεις να δεις ολα τα τμηματα ξεχωριστα αφού τελειώσεις.

Τωρα τελευταια αρχισα να κοιταζω περισσοτερο το χρονο και εβγαλα το warmup/cooldown απο καποια workouts για να κραταω καποιο το log που με ενδιαφερει σε βάθος χρόνου, πχ για τα tempo runs. Αλλά κατα τα άλλα και εγώ δεν βρίσκω λόγο να μην μπουν και αυτά μέσα στο συνολικό χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, ChRis6 είπε

Εγώ τα βάζω όλα, warmup, cooldown, run, ενδιάμεσο περπάτημα σε κάποιες προπονήσεις, HR zones κτλ. Όπως λες μπορεις να δεις ολα τα τμηματα ξεχωριστα αφού τελειώσεις.

Τωρα τελευταια αρχισα να κοιταζω περισσοτερο το χρονο και εβγαλα το warmup/cooldown απο καποια workouts για να κραταω καποιο το log που με ενδιαφερει σε βάθος χρόνου, πχ για τα tempo runs. Αλλά κατα τα άλλα και εγώ δεν βρίσκω λόγο να μην μπουν και αυτά μέσα στο συνολικό χρόνο.

γιατι ομως να τα βγαλεις; απο την αποψη οτι στην καρτελα μπορεις να δεις ξεχωριστα ρυθμο/ταχυτητα/παλμους κλπ ξεχωριστα για το warm/run/cool down?


Εγω τα εχω βαλει και στο ημερολογιο, οτι καλυτερο.. Εκατσα μια φορα 20 λεπτα περασα ολο το προγραμμα για το μηνα και πλεον παω γηπεδο παταω τρεξιμο και με ρωταει θες να κανεις το Workout της ημερεας; και εχει ολα τα βηματα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

γιατι ομως να τα βγαλεις; απο την αποψη οτι στην καρτελα μπορεις να δεις ξεχωριστα ρυθμο/ταχυτητα/παλμους κλπ ξεχωριστα για το warm/run/cool down?


Εγω τα εχω βαλει και στο ημερολογιο, οτι καλυτερο.. Εκατσα μια φορα 20 λεπτα περασα ολο το προγραμμα για το μηνα και πλεον παω γηπεδο παταω τρεξιμο και με ρωταει θες να κανεις το Workout της ημερεας; και εχει ολα τα βηματα κλπ

Τα warmup & cooldown τα εβγαλα απο τα tempo runs, γιατι θελω να τα συγκρινω σε βαθος χρονου με μια γρηγορη ματια. Ισχύει αυτο που λες, το ιδιο ειναι αφου μπορεις να δεις καθε τμημα ξεχωριστα σε καθε workout. Θα με βολευε αν μπορουσα πχ στο polar flow να βλεπω καποια sections μόνο και τα συγκρινω (νομίζω δεν γινεται αυτη τη στιγμή). Οπότε βγάζοντας τα warmups/cooldowns, τα συγκρίνω από τον συνολικό χρόνο.

Στα υπόλοιπα workouts τα έχω αφήσει, πχ για intervals. Σιγά μη σταματάω το ρολόι κάθε φορα, άλλη δουλειά δεν είχαμε 😋

edit:

παρομοίως για το ημερολόγιο. Τα βάζω μια φορά και μετά σε ρωτάει αν θες να κάνεις το προγραμματισμένο workout. Είναι πολύ βολικό.

Επεξ/σία από ChRis6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, ChRis6 είπε

Τα warmup & cooldown τα εβγαλα απο τα tempo runs, γιατι θελω να τα συγκρινω σε βαθος χρονου με μια γρηγορη ματια. Ισχύει αυτο που λες, το ιδιο ειναι αφου μπορεις να δεις καθε τμημα ξεχωριστα σε καθε workout. Θα με βολευε αν μπορουσα πχ στο polar flow να βλεπω καποια sections μόνο και τα συγκρινω (νομίζω δεν γινεται αυτη τη στιγμή). Οπότε βγάζοντας τα warmups/cooldowns, τα συγκρίνω από τον συνολικό χρόνο.

Στα υπόλοιπα workouts τα έχω αφήσει, πχ για intervals. Σιγά μη σταματάω το ρολόι κάθε φορα, άλλη δουλειά δεν είχαμε 😋

edit:

παρομοίως για το ημερολόγιο. Τα βάζω μια φορά και μετά σε ρωτάει αν θες να κάνεις το προγραμματισμένο workout. Είναι πολύ βολικό.

καλα στα temp runs δεν υπαρχουν καν warm up/cool down.. Δεν λεω οτι δεν κανεις αλλα εκει δεν τα γραφεις καν.

Ναι το ημερολογια το χρησιμοποιησα τωρα τον Απριλη πρωτη φορα και απορω γιατι δεν το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι, το πιο βολικο πραγμα.. Ουτε ψαχνεις τι εχεις ουτε τιποτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

καλα στα temp runs δεν υπαρχουν καν warm up/cool down.. Δεν λεω οτι δεν κανεις αλλα εκει δεν τα γραφεις καν.

Ναι το ημερολογια το χρησιμοποιησα τωρα τον Απριλη πρωτη φορα και απορω γιατι δεν το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι, το πιο βολικο πραγμα.. Ουτε ψαχνεις τι εχεις ουτε τιποτα.. 

Α ναι; Δεν το ήξερα για τα tempo runs. Εγώ τα έγραφα όλα μέχρι πριν λίγο καιρό!

Αυτό με το ημερολόγιο νομίζω βοηθάει στην οργάνωση και το πλάνο που έχεις για τις επόμενες 1-2 εβδομάδες. Δεν πας και τρέχεις κάθε φορά ανάλογα με την όρεξη σου για παράδειγμα. Εμένα τουλάχιστον με έχει βοηθήσει αρκετά αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, ChRis6 είπε

Α ναι; Δεν το ήξερα για τα tempo runs. Εγώ τα έγραφα όλα μέχρι πριν λίγο καιρό!

Αυτό με το ημερολόγιο νομίζω βοηθάει στην οργάνωση και το πλάνο που έχεις για τις επόμενες 1-2 εβδομάδες. Δεν πας και τρέχεις κάθε φορά ανάλογα με την όρεξη σου για παράδειγμα. Εμένα τουλάχιστον με έχει βοηθήσει αρκετά αυτό. 

ε ναι, όταν η προπόνηση λέει τέμπο ραν 60 λεπτά ε τωρ δέκα πριν δέκα μετά δεν παίζει ρόλο. 

 

Εγώ έχω προπόνητγ οπότε περνάω το μηνιαίο πλάνο με το που το πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις με zoom fly 3;

Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω απο ιντερνετ, σε ολα τα παπουτσια το νουμερο μου ειναι 45, το χρωμα που θελω υπαρχει σε 45.5 , θα εχω θεμα; Δεν  τα εχω βρει σε κανενα καταστημα στην περιοχη μου για να δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, coniste είπε

Κανεις με zoom fly 3;

Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω απο ιντερνετ, σε ολα τα παπουτσια το νουμερο μου ειναι 45, το χρωμα που θελω υπαρχει σε 45.5 , θα εχω θεμα; Δεν  τα εχω βρει σε κανενα καταστημα στην περιοχη μου για να δοκιμασω.

Ψάξε τα παπούτσια που έχεις ήδη αν αναγράφουν τι μήκος έχουν εσωτερικά. Πχ για μένα που φοράω 42 το μήκος εσωτερικά είναι περίπου 26 με 26,5cm. Ψάξε και στο ίντερνετ στα επίσημα σάιτ.

Μετά δες την ίδια μέτρηση στα παπούτσια που θες να πάρεις. Αφού είναι καινούρια θα γράφουν σίγουρα σε κάποιο σάιτ.

Με αυτόν τον τρόπο είναι 99,9% σίγουρο πως δεν θα σου έρθει λάθος μέγεθος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ψάξε τα παπούτσια που έχεις ήδη αν αναγράφουν τι μήκος έχουν εσωτερικά. Πχ για μένα που φοράω 42 το μήκος εσωτερικά είναι περίπου 26 με 26,5cm. Ψάξε και στο ίντερνετ στα επίσημα σάιτ.

Μετά δες την ίδια μέτρηση στα παπούτσια που θες να πάρεις. Αφού είναι καινούρια θα γράφουν σίγουρα σε κάποιο σάιτ.

Με αυτόν τον τρόπο είναι 99,9% σίγουρο πως δεν θα σου έρθει λάθος μέγεθος

το JP (japan) λες το οποιο ειναι σε εκατοστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

το JP (japan) λες το οποιο ειναι σε εκατοστα

Δεν ξέρω.

Σε ένα παπούτσι που έχω γράφει JP 260 και CH (China?) 255. 

Κάτι που είναι κοντά στο μέγεθος του παπουτσιού σε χιλιοστά, αλλά για κάποιον ακατανόητο λόγο είναι διαφορετικά νούμερα κατά 5 χιλιοστά.

Εγώ λέω για νούμερο που το βλέπεις στο σάιτ της εταιρείας (δεν αποκλείεται να το γράφουν πάνω και τα παπούτσια ή το κουτί) και είναι σε εκατοστά χωρίς JP ή άλλα αρχικά.

Πχ https://www.adidas.gr/ultraboost-shoes/FY8382.html

Πατώντας εκεί που λέει οδηγός μεγεθών βλέπουμε ότι για το συγκεκριμένο παπούτσι, το νούμερο 45 & 1/3 αντιστοιχεί σε μήκος 28cm.

Βρίσκεις την ίδια μέτρηση σε παπούτσια που φοράς ήδη και κάνεις την σύγκριση.

Και όλα αυτά διότι για κάποιον λόγο και εν έτη 2021 τα νούμερα 43, 44 κλπ που έχουμε συνηθίσει στα παπούτσια δεν έχουν καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους ακόμα και για παπούτσια της ίδιας μάρκας (το έπαθα πρόσφατα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, κάποια πρόταση για earbuds γυρω στο 50ρικο; Εχω καταλήξει μετα από ψάξιμο σ' αυτά, αλλά οποιαδήποτε πρόταση, δεκτή. Επίσης κανα καλό playlist που να δίνει πόνο :P 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...