Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Δεν βλέπω καθόλου κίνηση στο θρεντ, πανε τα τρεξίματα; εγω ανεβαζω σταθερα τα χιλιομετρα. Πλεον κανω 200+ το μηνα. Πριν δυο μερες ειχε 40' τεμπο στο 4.50. Συνεχιζω να τρεχω με ενοχλησεις, το αστειο ειναι οτι με ενοχλει οταν παω αργα οταν ανοιγω ρυθμο ολα καλα :P

Γεια, καλο σαβκο. 

Εγώ έχω επικεντρωθεί αυτή την εποχή στο να βελτίωσω όσο το δυνατόν την επίδοση μου στα 1000μ, καθώς θα δώσω μια σχετική εξέταση μέχρι τέλος του μήνα. 

Αν κάποιος έχει συμβουλές και κάποιο προγραμμα να μου προτείνει, καλοδεχούμενα.

Σε σημερινή μέτρηση της επίδοσης μου, το έκανα 4.05".

Στόχος ιδανικά το 3'20".

Δυνατότητα προπονήσεων κάθε ημέρα, εκτός Κυριακής. 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια, καλο σαβκο. 

Εγώ έχω επικεντρωθεί αυτή την εποχή στο να βελτίωσω όσο το δυνατόν την επίδοση μου στα 1000μ, καθώς θα δώσω μια σχετική εξέταση μέχρι τέλος του μήνα. 

Αν κάποιος έχει συμβουλές και κάποιο προγραμμα να μου προτείνει, καλοδεχούμενα.

Σε σημερινή μέτρηση της επίδοσης μου, το έκανα 4.05".

Στόχος ιδανικά το 3'20".

Δυνατότητα προπονήσεων κάθε ημέρα, εκτός Κυριακής. 

Ξερεις οτι το να πας απο το 4.05 στο 3.20 ειναι αρκετα δυσκολο ε; ΤΙ προπονησεις κανεις τωρα και ποσο χρονο εχεις μεχρι την εξεταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ξερεις οτι το να πας απο το 4.05 στο 3.20 ειναι αρκετα δυσκολο ε; ΤΙ προπονησεις κανεις τωρα και ποσο χρονο εχεις μεχρι την εξεταση

Το γνωρίζω, είναι καθαρά προσωπικός στόχος, δλδ δεν θα "γίνει" και κάτι αν δε το καταφέρω. 

Κάνω διαλειμματική 600m, 800m κυρίως αυτές τις ημέρες, προσπαθώντας να πιάσω τον στόχο του 1'20" για τα 400μ.

ΥΓ. Στις 12 Μαΐου ήμουν στο 4'25" όποτε ήδη έχω βελτιωθεί σημαντικά. 

 

Υγ2. Τους μήνες της καραντινας έκανα μόνο αραιά και που κάποια συνεχόμενα χαλαρά κομμάτια. Πρόπερσι, τέτοια εποχη περιπου, ήμουν σε επίπεδο 3'30", ενώ περσι, με αρκετή πιεση, το έκανα 3'45" τον Ιούνιο. Τα αναφέρω ώστε να είναι εμφανές ότι κάποτε το "είχα" σε καλό χρόνο. 

 

Αν έχεις να μου προτείνεις πρόγραμμα προπονήσεων 2-3 εβδομάδων θα το εκτιμούσα. Η "εξέταση" στην οποία στοχεύω θα γίνει προς τα τέλη Ιουνίου. Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή συνέχεια. 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μπορω να σε βοηθησω με το προγραμμα αλλα ενα που βρηκα ειναι αυτο στο λινκ

https://www.runnersworld.co.za/training/the-1km-challenge-training-programme/

24 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Το γνωρίζω, είναι καθαρά προσωπικός στόχος, δλδ δεν θα "γίνει" και κάτι αν δε το καταφέρω. 

Κάνω διαλειμματική 600m, 800m κυρίως αυτές τις ημέρες, προσπαθώντας να πιάσω τον στόχο του 1'20" για τα 400μ.

ΥΓ. Στις 12 Μαΐου ήμουν στο 4'25" όποτε ήδη έχω βελτιωθεί σημαντικά. 

 

Υγ2. Τους μήνες της καραντινας έκανα μόνο αραιά και που κάποια συνεχόμενα χαλαρά κομμάτια. Πρόπερσι, τέτοια εποχη περιπου, ήμουν σε επίπεδο 3'30", ενώ περσι, με αρκετή πιεση, το έκανα 3'45" τον Ιούνιο. Τα αναφέρω ώστε να είναι εμφανές ότι κάποτε το "είχα" σε καλό χρόνο. 

 

Αν έχεις να μου προτείνεις πρόγραμμα προπονήσεων 2-3 εβδομάδων θα το εκτιμούσα. Η "εξέταση" στην οποία στοχεύω θα γίνει προς τα τέλη Ιουνίου. Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή συνέχεια. 

Επισης, το τρεξιμο ασχετα απο το στοχο θελει μια μιξη. Θελει να κανεις καποιε ςμερες intervals αλλες μερες τεμπο και αλλες recovery. Πανω απο ολα θες ξεκουραση. Δηλαδη αν εσυ κανεις καθε μερα intervals το σωμα σου δεν αναρωνει οπως πρεπει. 

Μπορεις να ριξεις το βαρος αν εχει περιθωριο, να φτιαξεις τις ανασες σου ή να δυναμωσεις τα ποδια σου τα οποια θα σε βοηθησουν να πας πιο γρηγορα. Τωρα σε ενα μηνα δεν ξερω τι προλαβαινεις να κανεις γιατι οσο πιο γρηγορα πας τοσο πιο αργες οι αλλαγες μετα.

 

Εγω παντως για μαραθωνιο εχω 2 ρεπο, 2 recovery, 1 tempo, 1 intervals & 1 long run. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Δεν μπορω να σε βοηθησω με το προγραμμα αλλα ενα που βρηκα ειναι αυτο στο λινκ

https://www.runnersworld.co.za/training/the-1km-challenge-training-programme/

Επισης, το τρεξιμο ασχετα απο το στοχο θελει μια μιξη. Θελει να κανεις καποιε ςμερες intervals αλλες μερες τεμπο και αλλες recovery. Πανω απο ολα θες ξεκουραση. Δηλαδη αν εσυ κανεις καθε μερα intervals το σωμα σου δεν αναρωνει οπως πρεπει. 

Μπορεις να ριξεις το βαρος αν εχει περιθωριο, να φτιαξεις τις ανασες σου ή να δυναμωσεις τα ποδια σου τα οποια θα σε βοηθησουν να πας πιο γρηγορα. Τωρα σε ενα μηνα δεν ξερω τι προλαβαινεις να κανεις γιατι οσο πιο γρηγορα πας τοσο πιο αργες οι αλλαγες μετα.

 

Εγω παντως για μαραθωνιο εχω 2 ρεπο, 2 recovery, 1 tempo, 1 intervals & 1 long run. 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Το λινκ φαίνεται ενδιαφέρον, θα το δω αργότερα. 

Από Ιούλιο θα ξεκινήσω κ εγώ προπόνηση για μαραθώνιο, για τον αγώνα του Νοέμβρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ χρόνια το thread και είστε πολύ καλή παρέα!!

Πρώην ερασιτέχνης δρομέας (40-60km / εβδομάδα - μέγιστη απόσταση ο ημιμαραθωνιος) και νυν "περιπατητής" καθώς βγαίνω κυρίως για βάδην. 

Τα τελευταία δύο τρία χρόνια έχω παρατηρήσει μια κούραση (σωματική και ψυχολογική),  η οποία οδήγησε σε κακή διάθεση, διατροφή και γενικότερα σε ανθυγιεινο τρόπο ζωής. Προσπάθησα κάνα δυο φορές να επανέλθω αλλά δεν υπάρχει διάρκεια.. 

Δεν θα μπω σε βαρυγδουπες δηλώσεις του τύπου "αγαπώ το τρέξιμο", μπορώ όμως με βεβαιότητα να πω ότι όταν ήταν στην καθημερινότητα το απολάμβανα πολύ. 

Περάσατε ποτέ τέτοια φάση; Και πως την ξεπεράσατε; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, Economist είπε

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ χρόνια το thread και είστε πολύ καλή παρέα!!

Πρώην ερασιτέχνης δρομέας (40-60km / εβδομάδα - μέγιστη απόσταση ο ημιμαραθωνιος) και νυν "περιπατητής" καθώς βγαίνω κυρίως για βάδην. 

Τα τελευταία δύο τρία χρόνια έχω παρατηρήσει μια κούραση (σωματική και ψυχολογική),  η οποία οδήγησε σε κακή διάθεση, διατροφή και γενικότερα σε ανθυγιεινο τρόπο ζωής. Προσπάθησα κάνα δυο φορές να επανέλθω αλλά δεν υπάρχει διάρκεια.. 

Δεν θα μπω σε βαρυγδουπες δηλώσεις του τύπου "αγαπώ το τρέξιμο", μπορώ όμως με βεβαιότητα να πω ότι όταν ήταν στην καθημερινότητα το απολάμβανα πολύ. 

Περάσατε ποτέ τέτοια φάση; Και πως την ξεπεράσατε; 

 

 

 

 

Βαζεις ενα στοχο και βρισκεις προπονητη.. Εγω αυτο εκανα και ειχα και θεμα με τραυματισμο. Ακομη δηλαδη εχω ενοχλησεις αλλα ετοιμαζομαι γι μαραθωνιο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Βαζεις ενα στοχο και βρισκεις προπονητη.. Εγω αυτο εκανα και ειχα και θεμα με τραυματισμο. Ακομη δηλαδη εχω ενοχλησεις αλλα ετοιμαζομαι γι μαραθωνιο

@Spect~  κ πάλι ευχαριστώ για το παραπάνω πρόγραμμα, το είδα αναλυτικά κ φαίνεται πολύ καλό. 

Με ημερομηνία "εξέτασης" (χρονομέτρησης του 1000αριού) την επόμενη Τρίτη και στόχο όσο το δυνατόν πιο κοντά στο 3'20", είναι καλή ιδέα να προσπαθήσω για προπονήσεις 400ων σε χρόνο 1'20"; σήμερα δλδ και ακόμα 5 προπονήσεις το πολύ ;

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θα πας στην εξεταση πτωμα?

αυτα γινονται 45 μερες πριν

κοιτα τωρα να κανεις συντηρηση ωστε να εισαι ξεκουραστος την επομενη τριτη.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

δηλαδη θα πας στην εξεταση πτωμα?

αυτα γινονται 45 μερες πριν

κοιτα τωρα να κανεις συντηρηση ωστε να εισαι ξεκουραστος την επομενη τριτη.

Eπαναλμβάνω, δεν μετράει ιδιαίτερα η επίδοση κάπου.επισης κάνω συστηματικές προπονησεις 1μιση μήνα τώρα με σκοπό το 1000άρι ενώ κ τους μήνες 2ης καραντινας έκανα συνεχόμενα τρεξίματα 3-4 φορές την εβδομάδα. 

Σήμερα τελικά έκανα 4*400, με χρόνους 1'22", 1'27", 1'31", 1'34".διαλειμματα 5' με ελαφρυ περπατημα ενδιάμεσα. 10' ζέσταμα +3 ανοίγματα 100μ, 10' αποθεραπεία με διατάσεις στατικές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Locke_John είπε

@Spect~  κ πάλι ευχαριστώ για το παραπάνω πρόγραμμα, το είδα αναλυτικά κ φαίνεται πολύ καλό. 

Με ημερομηνία "εξέτασης" (χρονομέτρησης του 1000αριού) την επόμενη Τρίτη και στόχο όσο το δυνατόν πιο κοντά στο 3'20", είναι καλή ιδέα να προσπαθήσω για προπονήσεις 400ων σε χρόνο 1'20"; σήμερα δλδ και ακόμα 5 προπονήσεις το πολύ ;

Αν ειναι για την αλλη βδομαδα κανε μερικα χαλαρα τρεξιματα και δωσε χρονο στο σωμα σου να ξεκουραστει. Δεν προλαβαινεις να κανεις κατι τωρα.

 

Μετα το Long run  του Σαββατου με 19 χλμ στο 5.36 και 370 υψομετρικα σημερα ειχε 5 χ 3 λεπτα στο 4.10. Συνολο βγηκε 1 ωρα προπονηση και 10 χιλιομετρα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
Στις 7/6/2021 στις 8:33 ΜΜ, Locke_John είπε

Eπαναλμβάνω, δεν μετράει ιδιαίτερα η επίδοση κάπου.επισης κάνω συστηματικές προπονησεις 1μιση μήνα τώρα με σκοπό το 1000άρι ενώ κ τους μήνες 2ης καραντινας έκανα συνεχόμενα τρεξίματα 3-4 φορές την εβδομάδα. 

Σήμερα τελικά έκανα 4*400, με χρόνους 1'22", 1'27", 1'31", 1'34".διαλειμματα 5' με ελαφρυ περπατημα ενδιάμεσα. 10' ζέσταμα +3 ανοίγματα 100μ, 10' αποθεραπεία με διατάσεις στατικές. 

 

Τελικα πως πηγε;

Χτες ειχε 35' τεμπο στο 4.45-4.55. Βγηκε στο 4.52΄/χλμ αλλα δεν την παλευα. Λιγη ξεκουραση, λιγος υπνος και βαρια τα ποδια γιατι εκανα και λιγο κροσφιτ αυτες τις μερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
10 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Γενικά με το νερό τι κάνετε; Πίνετε κατά τη διάρκεια της προπόνησης; 

Εννοείται. Ειδικά με αυτή τη ζέστη. Ανάλογα με την διάρκεια της προπόνησης. Στα long run μπορεί να πιω και 3 λίτρα για πλάκα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ στα 10ρια που τρέχω max ,καθόλου.Τρέχω κατά προτίμηση 7 το πρωί ή μετά τις 7.30-8 το απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...