Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκίνησα και εγώ από 6/5 να τρέχω. Μετά από ένα 6μηνο της 2ης καραντίνας που δεν είχα όρεξη να κάνω τίποτα. 

Άρχισα με συνεχόμενα 6 κμ για κάνα μήνα, μετά το έκανα να τρέχω πότε 6 πότε 8 και τώρα εδώ και καμιά βδομάδα ακολουθώ τις προτάσεις του ρολογιού. Και μεγαλύτερη ποικιλία στις προπονήσεις και πιο κουραστικες από αυτές που έκανα εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Tigio13 είπε

Ξεκίνησα και εγώ από 6/5 να τρέχω. Μετά από ένα 6μηνο της 2ης καραντίνας που δεν είχα όρεξη να κάνω τίποτα. 

Άρχισα με συνεχόμενα 6 κμ για κάνα μήνα, μετά το έκανα να τρέχω πότε 6 πότε 8 και τώρα εδώ και καμιά βδομάδα ακολουθώ τις προτάσεις του ρολογιού. Και μεγαλύτερη ποικιλία στις προπονήσεις και πιο κουραστικες από αυτές που έκανα εγώ. 

Τι ρολοι και τι προτασεις; ειναι αυτα που σου λεει τι να κανεις με βασει το πως πηγαινες απο καρδιακους παλμους κλπ; ποτε ξεκουραση ποτε τεμπο και τετοια ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι όπως τα λες. Τον 1ο μήνα έκανα μόνος μου 6 ή 8 τέμπο και κάθε φορά που μου έβγαζε πρόταση την αγνοούσα. Κάποια στιγμή άρχισα να τα κάνω και μου άρεσε. Σου λέει για παράδειγμα ότι επειδή τελευταία έχεις κάνει πολλά τέμπο σου προτείνω 10 λεπτά ζέσταμα 9x100 ταχύτητες με ξεκούραση και 10 λεπτά χαλάρωμα. Το ρολόι της garmin είναι 

Επεξ/σία από Tigio13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Tigio13 είπε

Ναι όπως τα λες. Τον 1ο μήνα έκανα μόνος μου 6 ή 8 τέμπο και κάθε φορά που μου έβγαζε πρόταση την αγνοούσα. Κάποια στιγμή άρχισα να τα κάνω και μου άρεσε. Σου λέει για παράδειγμα ότι επειδή τελευταία έχεις κάνει πολλά τέμπο σου προτείνω 10 λεπτά ζέσταμα 9x100 ταχύτητες με ξεκούραση και 10 λεπτά χαλάρωμα. 

Αν και δεν το εχω δουλεψει ποτε προσφατα ειδα ενα βιντεο με μια που εκανε για 1 μηνα αν θυμαμαι καλα οτι ελεγε το ρολοι. Σιγουρα θα δεις πιο ξεκουραστα τρεξιματα και θα δεις και βελτιωση αρκει να το ακουλθεις οπως τα λεει και φυσικα οταν λεει ρεπο καθομαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν και δεν το εχω δουλεψει ποτε προσφατα ειδα ενα βιντεο με μια που εκανε για 1 μηνα αν θυμαμαι καλα οτι ελεγε το ρολοι. Σιγουρα θα δεις πιο ξεκουραστα τρεξιματα και θα δεις και βελτιωση αρκει να το ακουλθεις οπως τα λεει και φυσικα οταν λεει ρεπο καθομαστε

Ναι μέχρι στιγμής μου αρέσει και το ακολουθώ κατά γράμμα. Θα δείξει στο μέλλον πόσο θα με κρατήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα μετα τα 40(ετη) ειναι η ξεκουραση,ετσι και κατσεις 2+ μερες δε βρισκεις ρυθμο με τιποτα.Οταν καθομαι 1 μερα ερχεται παλι κουραση στο τελος της βδομαδας.Το καλυτερο προγραμμα για μενα ειναι 9 μηνες μερα παρα μερα φουλ προγραμμα και τρεις μηνες στη σειρα ξεκουραση με πισινα η θαλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασια εχει να ξερει οκαθενας μας γιατι τρεχουμε

ωρες ωρες με αυτα που διαβαζω νομιζζζω οτι ειμαι σε καμπ πρεοτοιμασιας για αγωνες

10 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα μετα τα 40(ετη) ειναι η ξεκουραση,ετσι και κατσεις 2+ μερες δε βρισκεις ρυθμο με τιποτα.Οταν καθομαι 1 μερα ερχεται παλι κουραση στο τελος της βδομαδας.Το καλυτερο προγραμμα για μενα ειναι 9 μηνες μερα παρα μερα φουλ προγραμμα και τρεις μηνες στη σειρα ξεκουραση με πισινα η θαλασσα.

ισως κανεις υπερβολικα πραγματα γιατι εγω ειμαι 63 και απλα καταλαβαινω την επομενη οτι ειμαι απο προπονηση αλλα την αλλη το εχω ξεχασει...βεβαια δε κανω πρωταθλητισμο αλλα 5χιλ σταθερα 3 φορες την εβδομαδα τις υπολοιπες μερες μονο κανα windsurf και παραλια -ρακετες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 ώρες πριν, jimis98 είπε

τα ρολόγια δείχνουν σωστές μετρήσεις είναι είναι με ζώνη ή χωρίς?

υποθέτω οτι ρωτάς για τους καρδιακούς παλμούς. Η ζώνη πάντα εχει τα πιο αξιόπιστα αποτελέσματα. Τωρα σε κατασταση ηρεμίας πχ καθιστος λογικά οι αποκλίσεις μεταξυ ζώνης και wrist hr θα ναι μικρές σε σύγκριση με τις διαφορές κατα την διάρκεια της άσκησης.

13 ώρες πριν, 3DJIN είπε

Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα μετα τα 40(ετη) ειναι η ξεκουραση,ετσι και κατσεις 2+ μερες δε βρισκεις ρυθμο με τιποτα.Οταν καθομαι 1 μερα ερχεται παλι κουραση στο τελος της βδομαδας.Το καλυτερο προγραμμα για μενα ειναι 9 μηνες μερα παρα μερα φουλ προγραμμα και τρεις μηνες στη σειρα ξεκουραση με πισινα η θαλασσα.

Αν κουράζεσαι τοσο θεωρώ οτι συμβαίνει ενα απο τα τρια ή συνδυασμός:

1) "κακη" διατροφή. Βαζω το κακή σε εισαγωγικά γιατι το οτι μπορει καποιος να τρωει υγιεινα σε γενικες γραμμες δεν σημαινει οτι τρωει και σωστα για αυτο που κανει ή αρκετα

2) λίγος υπνος

3) Περισσότερη προπόνηση απο οτι μπορεί το σώμα σου να αντέξει

13 ώρες πριν, kostasbm είπε

σημασια εχει να ξερει οκαθενας μας γιατι τρεχουμε

ωρες ωρες με αυτα που διαβαζω νομιζζζω οτι ειμαι σε καμπ πρεοτοιμασιας για αγωνες

ισως κανεις υπερβολικα πραγματα γιατι εγω ειμαι 63 και απλα καταλαβαινω την επομενη οτι ειμαι απο προπονηση αλλα την αλλη το εχω ξεχασει...βεβαια δε κανω πρωταθλητισμο αλλα 5χιλ σταθερα 3 φορες την εβδομαδα τις υπολοιπες μερες μονο κανα windsurf και παραλια -ρακετες

Καποιοι ειναι σε προετοιμασια για αγώνες :P Εγω εκλεισα για Γιαννενα και περιμένω να αρχίσουν οι εγγραφες για Αθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

υποθέτω οτι ρωτάς για τους καρδιακούς παλμούς. Η ζώνη πάντα εχει τα πιο αξιόπιστα αποτελέσματα. Τωρα σε κατασταση ηρεμίας πχ καθιστος λογικά οι αποκλίσεις μεταξυ ζώνης και wrist hr θα ναι μικρές σε σύγκριση με τις διαφορές κατα την διάρκεια της άσκησης.

Αν κουράζεσαι τοσο θεωρώ οτι συμβαίνει ενα απο τα τρια ή συνδυασμός:

1) "κακη" διατροφή. Βαζω το κακή σε εισαγωγικά γιατι το οτι μπορει καποιος να τρωει υγιεινα σε γενικες γραμμες δεν σημαινει οτι τρωει και σωστα για αυτο που κανει ή αρκετα

2) λίγος υπνος

3) Περισσότερη προπόνηση απο οτι μπορεί το σώμα σου να αντέξει

Καποιοι ειναι σε προετοιμασια για αγώνες :P Εγω εκλεισα για Γιαννενα και περιμένω να αρχίσουν οι εγγραφες για Αθηνα

όταν ειπα αγώνες εννοούσα στίβου....για άτομα που κάνουν πρωταθλητισμό

δεν βάζω μέσα αγώνες που γίνονται τοπικά, επετειακούς ......αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει η συμμετοχή...αλλλα άλλο προπόνηση για κάποιον που κάνει πρωταθλητισμό ....σημασία έχει να είμαστε υγιείς και να μην κάνουμε υπερπροπονηση και κάνουμε ζημιά στο σώμα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, jimis98 είπε

@Spect~

ναι για τους καρδιακους παλμους αλλα και γενικα στο θεμα των μετρησεων

Για παλμους οτι εγραψα, σε κατασταση ηρεμιας πχ οταν καθεσαι ειναι οκ και τα δυο οταν κανεις γυμναστικη, ειδικα στα βαρη, υπαρχουν διαφορες με πιο καλες μετρησεις να εχει η ζωνη.

Στις υπολοιπες μετρησεις παλι παιζει ρολο τι θες. Εγω γενικα τα μονο που λαμβανω υποψη μου ειναι αποσταση και χρονο (συνολικος, ρυθμος κλπ). Τωρα θερμιδες, βηματα και τετοια μου ειναι αδιαφορα και θα επρεπε να ειναι σε ολους αδιαφορα γιατι ειναι καθαρα ενδεικτικα.

Τελος, σε ολα αυτα παιζει ρολο και το ρολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Για παλμους οτι εγραψα, σε κατασταση ηρεμιας πχ οταν καθεσαι ειναι οκ και τα δυο οταν κανεις γυμναστικη, ειδικα στα βαρη, υπαρχουν διαφορες με πιο καλες μετρησεις να εχει η ζωνη.

Στις υπολοιπες μετρησεις παλι παιζει ρολο τι θες. Εγω γενικα τα μονο που λαμβανω υποψη μου ειναι αποσταση και χρονο (συνολικος, ρυθμος κλπ). Τωρα θερμιδες, βηματα και τετοια μου ειναι αδιαφορα και θα επρεπε να ειναι σε ολους αδιαφορα γιατι ειναι καθαρα ενδεικτικα.

Τελος, σε ολα αυτα παιζει ρολο και το ρολοι.

ζωνη μπορεις να βαλεις σε ολα ή καποια ειναι συμβατα?

αναφερεσαι σε μαρκες αποκλειστικα για fitness watch ή και σε smartwatch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...