Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 λεπτά πριν, jimis98 είπε

ζωνη μπορεις να βαλεις σε ολα ή καποια ειναι συμβατα?

αναφερεσαι σε μαρκες αποκλειστικα για fitness watch ή και σε smartwatch?

Γενικα με τοπ, για μενα, στο αθλητικο κομμάτι (τουλαχιστον τρεξιμο, κολυμπι, ποδηλατο) τα Garmin.

Αναλογα τι παρεις θα εχεις και τα αντιστοιχα πλεονεκτηματα. Εγω που θελω περισσοτερο fitness και λιγοτερο smart κοιταω Garmin αν εσυ θες περισσότερο smart και λιγοτερο fitness θα δεις καποιο αλλο.

 

Δεν νομιζω οτι ειναι ολα συμβατα θα πρεπει να δεις για το ρολοι που σε ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προτεινω να κανετε ενα τεστ καρδιας(ελεγχο)  πριν αρχισετε καποιες δραστηριοτητες

ενα σημειο που προσεχουμε ειναι πως πεφτουν οι σφυγμοι μετα απο ενα τρεξιμο 3-5χιλ απο την ωρα που σταματαμε

αν εχουμε πιασει πχ 160 μετραμε σε 1 λεπτο (για 15δευτ χ 4 και εχουμε σφυγμους ανα λεπτο εκτος και αν φοραμε ζωνη οποτε εχουμε εικονα συνεχη)) και μετα παλι σε 2 λεπτα...

ενας που κανει 3 φορες την εβδομαδα τρεξιμο αν δεν εχει προβλημα σε 1 λεπτο θα πεσει στους 110 ισως και λιγοτερο σε 2 λεπτα μπορει και 90

αν δουμε οτι διατηρουνται ψηλοτερα  ενω κανουμε τακτικη προπονηση θελει ψαξιμο

ενα αλλο ειναι να ξερουμε σε κατασταση ηρεμιας στο σπιτι τι σφυγμους εχουμε πριν ξεκινησουμε...πρεπει να παρατηρουμε την εξελιξη οσο τρεχουμε ωστε να βρουμε το ρυθμο που ταιριαζει σε μας,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι .....

δεν ειμαι γυμναστης η γιατρος απλα παρατηρησεις μου απο την προπονηση και συμβουλες απο γυμναστες αθλητων αλλα και του γιατρου (καρδιολογου ..κανω ενα τεστ καθε 2 χρονια) και ξερω οτι δεν πρεπει να ξεπερνω τους 165 και οτι εχω βραδυκαρδια (165 για να πιασω πρεπει να πηγαινω με τρελλο ρυθμο που δε μου χρειαζεται).....οσο μεγαλωνουμε υπαρχει αλλο οριο που μπορουμε να παμε τους σφυγμους μας..ειναι γνωστο  πιστευω

προτεινω την αγορα ζωνης με 1000 ειναι η καλυτερη επενδυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανένας ανοικτά γήπεδα με στίβο στο αμπελόκηπους ή εκεί κοντά; Νομίζω πως το γηπέδο κοντά στο πεδίο του Αρεως είναι επι πληρωμή. Επίσης ξέρω το γηπέδο στου Ζωγράφου αλλά είναι λίγο μακριά. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από earthRocker23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moνο το παρκο σε πεδιον του αρεως εκει κοντα.. 1,70 Η στροφη ειχαμε τρεξει κ τωρα προσφατα  αγωνα Δεν εχω ιδεα να ειναι ανοιχτα και ο πανελληλιος για το κοινο και αν σε βολευει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όποιον σκέφτεται ρολόι να δει το Coros pace 2 στα 200€. Δεν υπάρχει καλύτερο από άποψη VFM. Καλύπτει έναν δρομέα ερασιτέχνη και όχι μόνο ενώ υποστηρίζει και σχεδόν όλες τις ζώνες καρδιακών παλμών. Εγώ που τρέχω συστηματικά και σε αγώνες χρησιμοποιώ πάντα ζώνη επειδή δεν είχα και ποτέ μου θέμα να με ενοχλεί. Τα ρολόγια με παλμό από τον καρπό καλύπτουν σχεδόν στο απόλυτο έναν ερασιτέχνη. Χάνουν λίγο όταν κάνει διαλειμματικές και ίσως έχουν κάποια spikes σε απλές προπονήσεις που ελάχιστα επηρεάζουν τον μέσο όρο. Αν με την ζώνη που θεωρούμε ότι είναι σωστότερη μέτρηση σε ένα τρέξιμο έχουμε 160 μέσο όρο παλμών με τον καρπό ίσως βγάλει 158 ή 162. Η ουσία παραμένει ίδια. 

Τέλος μετά από σχεδόν 25 χρόνια τρεξίματος μία συμβουλή. Πάντα πάμε σε έναν καρδιολόγο και δεν διαβάζουμε δεξιά και αριστερά στο Internet για παλμούς, κούραση κτλ κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός εγώ πχ είμαι 39 ετών και βγάζω 10 χλμ με μέσο όρο παλμών 175 όταν πάω για χρόνο ενώ άλλος στην ίδια ηλικία πάνω από 165 μπορεί να σκάει. Παίζουν πολλά ρόλο φυσική κατάσταση, διατροφή, κιλά, καιρός, ψυχολογία, τρόπος λειτουργίας καρδιάς κτλ. Συμπέρασμα μία βόλτα στον Γιατρό και μετά βουρ στους κάμπους και στην εξοχή για τρέξιμο και όχι μέσα σε γυμναστήρια και διαδρόμους. 

 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω update για τις προτάσεις του ρολογιού. Για 3 μέρες δεν μπόρεσα να πάω για τρέξιμο. Την 1η από τις 3 μέρες είχα δει την πρόταση η οποία ήταν ζέσταμα, 9 ταχύτητες και χαλάρωμα. Την 4η μέρα που τελικά πήγα για τρέξιμο η πρόταση ήταν τέμπο σε πολύ χαλαρό ρυθμό γιατί είχα κοιμηθεί λίγες ώρες. Οπότε καθημερινά ρυθμίζει την προπόνηση που θα σου προτείνει να κάνεις και αν χάσεις κάποια δε στην προτείνει μέχρι να την κάνεις. 

Το άλλο που ήθελα να πω είναι για ένα site της hoka greece που παράγγειλα 2 ζευγάρια παπούτσια στα 135 €. Με χρέωσαν 159 € στην κάρτα, απο 14 Ιουνίου δεν έχει έρθει τίποτα και στα mail μου δεν απαντάει κανείς. Έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα και περιμένω. Το site φαινόταν μια χαρά, το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν είχε paypal. Γενικά πολύ προσοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

 

Το άλλο που ήθελα να πω είναι για ένα site της hoka greece που παράγγειλα 2 ζευγάρια παπούτσια στα 135 €. Με χρέωσαν 159 € στην κάρτα, απο 14 Ιουνίου δεν έχει έρθει τίποτα και στα mail μου δεν απαντάει κανείς. Έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα και περιμένω. Το site φαινόταν μια χαρά, το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν είχε paypal. Γενικά πολύ προσοχή. 

Μουφα site ειναι και κανει μπαμ. Απορω που τις βρισκεται τετοιες σελιδες. Hoka one one .eu και τελειωσε η υποθεση. Οταν εχει τετοιες αποκλισεις στις τιμες ουτε τα κοιτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι ο μόνος λόγος που αγόρασα από εκεί ήταν 1ον επειδή είχε μόνο περσινά μοντέλα και 2ον επειδή είχε λουκετακι στον browser. Σε μαγαζί που πήγα δε βρήκα περσινό μοντέλο οπότε υπέθεσα πως τα καινούρια είναι ακριβά αλλά τα περσινά τα διαθέτουν μέσω site σε χαμηλότερες τιμές. Αν βάλεις στην εξίσωση πως είχα μείνει και από παπούτσια καταλαβαίνεις γιατί παρεβλεψα το γεγονός μη ύπαρξης paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους 

Βασικος κανονας αν δεν εχει στοιχεια επικοινωνιας  paypal  κ ssl συνδεση σε πληρωμη ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙς ...

υπαρχει κ το google που πριν ψωνισεις μπορείς να δεις κριτικές. Επισης, αν  οι τιμες ειναι χωμα... μακρια.... και αγαπημενοι...

Ελπιζω να βγαλεις ακρη, αλλα νομιζω θα παρει 1 μηνα και για να δεις τα χρηματα πισω,,

Γενικά εχει  προσφορες εκπτωσεις αυτη την εποχη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giorgos pliakos είπε

Καλημερα σε ολους 

Βασικος κανονας αν δεν εχει στοιχεια επικοινωνιας  paypal  κ ssl συνδεση σε πληρωμη ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙς ...

υπαρχει κ το google που πριν ψωνισεις μπορείς να δεις κριτικές. Επισης, αν  οι τιμες ειναι χωμα... μακρια.... και αγαπημενοι...

Ελπιζω να βγαλεις ακρη, αλλα νομιζω θα παρει 1 μηνα και για να δεις τα χρηματα πισω,,

Γενικά εχει  προσφορες εκπτωσεις αυτη την εποχη

 

Σε ευχαριστώ πολύ, έπρεπε να την πατήσω και εγώ μια φορά για να είμαι πιο προσεκτικός. Δεν με νοιάζει και τόσο αν αργήσει η τράπεζα να μου τα βάλει. Αυτό που με νοιάζει είναι να τα βάλει... 

Αν δε σου κάνει κόπο στείλε μου από που μπορώ να βρω παπούτσια σε προσφορές. Αν όχι εδώ σε πμ ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μονο ο δικος μου προπονητης ..μιεται και μου βαλε 2.45 λονγκ ραν με 40 βαθμους;

μην το λες αυτο,αυριο εχω 400Χ10   και 100Χ6 περιπου 14:00 το μεσημερι και δε με προβληματιζει καν η θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ρε παιδια τοσο νωρις? Δηλαδη τα 400 αρια και το 100αρι  δεν γινεται να τα κανετε αργα το βραδυ?

υπαρχει ειδικός λόγος να βγείτε στις 14? θα πεθάνετε  ρε ........ πραγματικά

Εγω εχω 2-4 χ 1000  το βλεπω 2 να κανω και αυτα  με το ζορι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...